Skocz do zawartości
Juby

Nowe akwarium 108l z panelem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po długiej przerwie,

już od dłuższego czasu przymierzam się do pierwszego akwarium. Prace wstrzymywały staże zagraniczne ale nie był to czas stracony[emoji3] Sporo czytałem forum i mam nadzieje że uchroni mnie to od błędów nowicjusza.

Sprzęt już kompletny.

Akwarium: 60x45x40cm panel 12cm na całej długości, 3 komory, przelot 3/4 na loc line, cała hydraulika na wężach silikonowych 20mm, przelew 19cm z komorą na watę filtracyjną.

Obieg: eheim compacton 1000.

Cyrkulacja: jebao sw2 + hydor nano 900.

Oświetlenie: 2x zetlight 2421 na sterowniku.

Odpieniacz: Tunze 9004.

Grzalka: 50w neoheater aquel

Chłodzenie: aqualighter afan

Reaktor: aqua medic multireactor S z pompą eheim compact 300.

Dolewka: TMC v2.

Salimetr JBL.

Komplet testów Colombo

Sporo gadżetów do akwarium zrobiłem na maszynie NCN z plexi: koszyki na media filtracyjne, przelew z komorą na watę filtracyjną, wszystkie statywy i holdery które były dostarczone z sprzętem zoptymalizowałem do swoich potrzeb i wymiarów panelu.

Skała około 6kg RRR bez piachu, bez absorberów (póki co), bez siporaxu, bakterie Colombo.

Planuje skromną obsadę: 2x amphiprion + jakiś maluch, krewetka, ślimak, jakiś kolorowy krabik.

Korale miękkie np. zoa, rhodactis, jakiś domek dla amphiprionów.

Generalnie ma być prosto i bezstresowo, coś na dobry początek.

W baniaku będzie nie za dużo skały na dodatek RRR (która nie jest za bardzo porowata), nie planuje siporaxu za to będę miał reaktor z All In One Biopellets XL. Czy paletki nadrobią filtrację biologiczną? W panelu jest jeszcze sporo miejsca może sypnąć siporaxu albo z dwa kawałki marco rocks? A może skusić się na 3cm żywego piachu.

Proszę o ocenę sprzętu i propozycje filtracji. Zalewanie planuje w lany poniedziałek tak wiec jeszcze mam trochę czasu na modyfikacje.

Z góry dziękuje.

 

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 godzin temu, Juby napisał:

 będę miał reaktor z All In One Biopellets XL.

All in One Biopellets XL nie wymagają poruszania w filtrze fluidyzacyjnym / reaktorze . Wystarczy włożyć je do filtra kubełkowego / kaskadowego czy jakiegokolwiek innego filtra a nawet skarpety filtracyjnej, gdzie jest duży przepływ wody.

a to np dlatego że dość ciężko nimi "kręcić"

reef-interests-all-in-one-biopellets-xl-

 

pokaż jakieś fotki - bo zapowiada się ciekawy temat

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście porobić zdjęcia chociaż sprzęt raczej porozrzucany po akwarium i dobrze to narazie nie wyglada:)
Jak najbardziej Biopellets XL nie wymagają kręcenia, pełna zgoda.
Wymagają za to dużego przepływu,
po to wymieniłem pompę ze stokowej na lepszą, regulowaną. Nie chce kręcić tymi pelletami, chce za to mieć wygodny i pełny do nich dostęp.
Pompa podłączona jest do reaktora za pomocą węża silikonowego a nie sztywno tak jak zrobił to producent.
Pompę na wężu mogłem też schować blisko wylotu z odpieniacza, dzięki czemu do pelletek dostarczę dobrze natlenionej wody. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest to że wylot wody z reaktora mogę skierować blisko wlotu odpieniacz co jak myśle usprawni system filtracji.
Reaktor który zakupiłem jest bardzo przyjazny jeśli chodzi o jego obsługę.
A to jest główny cel mojej konfiguracji.
Akwarium jest bez zbiornika technicznego, z raczej wąskim panelem. Staram się wybierać rozwiązania które będą jak najmniej obsługowe.
Trochę wzoruje się na sprzęcie innovative marine. Przeglądając ofertę tego producenta zauważyłem kilka bardzo ciekawych ale za to piekielnie drogich rozwiązań. Maszyna CNC poszła w ruch i gotowe. Porobiłem koszyki na media filtracyjne, które będą pełnić także funkcje przegród regulujących przepływ w panelu.
Generalnie staram się urządzić akwarium w myśl zasady dużo przyjemności mało kłopotu. Czy się uda, zobaczymy:)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ja mam "zwykłe" BioPellets XL w takim filtrze (400l/h) za naście zł :P

filtr-wewnetrzny-z-deszczownia-regulacja

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiecane zdjęcia, na początek koszyk na media refugium i reaktor diy3059b7637865a079fa449da54898fd7e.jpg
e17a8128758fcd5e5764e8c090eee307.jpg
3b410c6fceb3e762bd97e79164a10cd5.jpgeb92cb6dc52285346aba00c631640dee.jpg
Holder do zetlight, fabryczne mi się nie podobały
43d892946619e2b97623908b14f90c24.jpg
Holder do dolewki
52b74705045f713764929205977ffc19.jpgdbc07edb6f3617cdd90916d90785fab6.jpg
Przelew z komorą na watę filtracyjną
450e3e25561eda676b359ea86571e39e.jpg
c03ce437f47226b00a1d4f8d5b6fa3fa.jpg
Pierwsza komora panrlelu
b4ab9271d09b3d852f40156b5a44484c.jpg
Niektóre elementy są jeszcze pokryte folią zabezpieczającą dlatego kolorek na zdjęciach może być delikatnie przekłamany.
Wszystkie śruby jakie użyłem w montowaniu tych elementów są z poliwęglanu a nieprzeźroczyste z nylonu.
W pierwszej komorze będzie Tunze 9004 następnie reaktor i koszyk na media, który tak wymyśliłem ze wymusi przejście całej wody od góry koszyka, przez koszyk i do drugiej komory panelu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to zależy czego[emoji3]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wietrze w powietrzu ciekawy projekt.Widzę że autor projektu ma "złote rączki":czapkizgłów:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A to zależy czego[emoji3]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Tego absorbera w bursztynowym kolorze [emoji23][emoji23]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, czupacabra napisał:


Tego absorbera w bursztynowym kolorze [emoji23][emoji23]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Hahaha też :P 

Do materiału i wycinarki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem że oto chodzi[emoji3]
Może nie produkcja, ale tak to mój wynalazek. 5 lat w dębowej beczce.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Materiał zakupuje normalnie na internecie.
Sprzęt to narzędzia CNC stosowane w laboratoriach. Pole robocze mocno ograniczone ale za to precyzja wręcz atomowa (nic nie trzeba polerować[emoji3])



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.