Skocz do zawartości
rybkazdziubkiem

Nano rafka za 1350pln bez obsady plus jakies tam pln na skalke

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, postawilem sobie takie zadanie jak w temacie. Na zbiornik wybralem BoyU MT-50 (www.boyuaquarium.com) czyli 110 litrow a kubatura na zycie to tak na prawde jakies 80 litrow. Koszt zbiornika to 500 pln. Zostaje wiec juz tylko 850 do wydania. W zbiorniku jest juz swiatlo ( 24W T5) wentylacja i komora techniczna a w niej pompa 1100l/h, komora z filtrem gąbkowym, druga komora z weglem i ceramiką i trzecia komora z biobalami. Teraz pytanie jest takie. Co moge jeszcze za te 850 pln dokupic zeby zastartowac mojego kjuba. Na poczatek przychodzi mi do glowy filtr DI (rzreba miec w koncu czym to napelnic, czu moze da rade np. najtansza mineralke wlac i uzdatnic preparatem jakims?) pozniej grzalka titanium to razem ztym filtrem do uzdatniania jest juz 200. Zostaje jedyne 650 pln. Pienidlo na kostke razem z pomka z ebay.de to juz 150 pln. Zostaje juz tylko 500. No i hydrometr i sól razem 100. Zostaje 400. Teraz pompa cyrkulacyjna. Pewnie tunze tylko teraz czy 2x nano6025 (ok moge troche budzet naciagnac) czy 1 x nano 6045 wtedy przynajmniej zostane w ramach budzetu i zostanie jeszcze na dodatkowe kilo skalki. Ot takie mam watpliwosci poczatkujacego. Oczywiscie po zalaniu dokupie jeszcze skalke no ale o tym pozniej.

Wiec czekam na rady-porady oraz krytyke badz innego rodzaju komentarze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno cokolwiek doradzic bo nawet slowem nie wspomniales/as o obsadzie. Tak czy inaczej biobale, ceramike i wegiel proponuje zostawic w spokoju, tzn. wegiel od czasu do czasu jak najbardziej ale raczej nie na stale. Jesli swiatlo to jest 1x24W to moze byc raczej troche malo.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z woda mineralna tez nie przesadzaj .. filtr ro jest po to by pozbawic wode mineralow... ja na poczatku uzywalem wody zdeminarelizowanej ... swiatla troche malo, cyrkulacja powinna wystarczync .. a samo szklo .. tez bym pomyslal o czyms innnym :) no i 1 kg LR na 80 litrow to malutko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Specyfikacja tego akwarium pozostawia wiele do zrobienia ...

MT-50

TANK SPEC

SIZE:

455LX490WX495H(mm)

L:80L

POWER SAVING LIGHT

VOLT:220/110V

FREQ:50/60Hz

POWER:24W

SUBMERSIBLE PUMP

VOLT:220/110V

FREQ:50/60Hz

POWER:25W

FLOW:1100L/h

LIFT:1.3m

To oznacza że jest jedna świetlówka 24W, zapewne biała, ile stopni Kelvina nie piszą. Nie czas się nad tym rozwodzić. Na pewno będziesz musiał zainwestować w świetlówkę aktyniczną i statecznik do niej. Plusem tego będzie to że możesz na stateczniku podwójnym dołożyć kolejną białą świetlówkę i mieć zapewnione warunki dla koralowców twardych. Tylko zastanawia mnie jedna rzecz. Mianowicie z wymiarów wychodzi że długość boku akwarium wzdłuż którego idzie świetlówka wynosi 45,5 cm a z tego co ja mam u siebie świetlówki T5 24W to jedna ma długość 58 cm (zresztą ta świetlówka po żadnej długości boku się nie zmieści.

Dodatkowo wyczytałem że jest też model MT-50E który różni się od MT-50 świetlówką właśnie. W MT-50E jest świetlówka 18W. I tu z tego co pamiętam weszłaby świetlówka T5 w ten wymiar akwarium. Tylko kwestia tego jak zamontować brakującą świetlówkę(i). Wyjściem mogą być co prawda kompakty, ale nie zmienia to faktu że światła za mało.

P.S.

Jeśli patrzymy na kase którą to ma kosztować, czyli 500 zł, to za tą cenę kupisz sobie spokojnie takie akwa ze świetlówkami. Pamiętam że świetlówki kosztują coś koło 45zł/szt. statecznik na T5 chyba coś koło 70 zł (czyli oświetlenie 45x2+70= 160 plus jakieś pierdółki w stylu kable, oprawki ... liczmy 200), do tego szkło które jest stosunkowo tanie (akwa na zamówienie około 0,46 zł za litr pojemności z szyby 6mm) czyli około 50 zł, plus pokrywa (2 arkusze spienionego PCV i klej do plastiku około 100 zł i trochę wycinania), w zestawie była pompka, biobale i inne pierdoły filtracyjne na które zostało nam jak dobrze liczę 150 zł. Chyba da radę :)

Pozdrawiam


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle podobnie jak przedmowcy. Poniewaz biobale, wegiel, gabka i ceramika nie sa potrzebne to 500 pln za zbiornik z panelem i byle jakim oswietleniem jest za duzo. Jak chcesz miec taki szescian to moze bez pokrywy i z 150 W HQI?

Dodatkowo bedziesz potrzebowal RO i DI.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dla mnie sprawa jest cokolwiek "na glowie postawiona".

Jezeli ma sie budzet co do 50zl wyliczony, to bym raczej zastanawial sie jak postawic akwa do max.1000zl. i zapytal sie (na miejscu kol. rybkazdzobkiem) jakie niezbedne koszty stale sa potrzebne. I nie zapominac o kosztach okresowych typu wymiana filtrow, wody, swietlowek itp.

W komplecie wychodzi (na ogol) taniej, ale .... malo kiedy otrzymuje sie dokladnie to, co by sie chcialo miec. A dostaje sie rzeczy zbedne typu ceramika. A sprzedac to pozniej tez nie latwo.

Zrobilbym inaczej - kupil wegiel ... i zazyl doustnie.

Potem kupil kilka browarow ... i zabral sie za czytanie forum.

Absolunie nie chce nikogo odwodzic od akwa morsiego (przeciwie), ale kupienie zestawu ze sklepu, uruchomienie i ... ma dzialac, na dluzsza mete moze sie nie sprawdzic. Chyba ze to ma byc FO. Ale nawet wtedy, dosypywanie pokarmu i postepowanie wg zalaczonej do zestawu instrukcji moze nie przyniesc zadawalajacych efektow. Za duzo parametrow jest zaleznych od siebie.

Trudno tez powiedziec, na ile ta przyszla solniczka ma byc poczatkiem prawdziwego hobby, a na ile cokolwiek egzotyczna bilogiczno-mechaniczna "zabawka".

Bo jezeli ma to byc hobby, to proponowalbym jednak samodzielnie (z pomoca kol.z forum) zaprojektowac system, (np. zrobic dlzsze akwa, aby 24W T5 sie zmiescilo) a samo szklo to juz najmniejszy problem.

Tylko ostrzegam, czasami cos idzie zle, i trzeba miec dodatkowe srodki na extra wymiane zywicy DI, preparaty rozne, biostartery itp.

Za "pol darmo" ciezko jest zalozyc akwa morskie .... no chyba ze ktos z forum likwiduje akwa i sprzedaje dzialajacy system. IMHO, warto na takie cos poczekac i tez ma sie komplet i do tego dzialajacy.

A czas oczekiwania wykorzystac na udzielanie sie na forum i doksztalcanie.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może ja sie wypowiem co do zakłdania akwa za "małą" kase

ja narazie nie licze ze wydam 1000, 1500 czy 2000zł (choć jestem biednym studentem i jak chce cos kupic to musze bratu i tacie samochód umyć albo komuś kompa naprawic) wiem ze chce wszsytko robic dobrze ale małym kosztem tzn kupować orginalne rzeczy z drugiej ręki i wykorzystac maksymalnie wszystkie juz wczesniej nabyte przezemnie urządzenia i to co znajduje sie w szafkach z duperelami

i tak

1) akwa juz miałem ze słodkowodnego - 145l było używane jak kupowałem koszt to 80-100 zł a można i taniej dostać

2) szafke wykorzystuje ta którą mam w domu dlatego też nie robie sumpa bo dzkoda mi jej zniszczyc a jeszcze niewiem na 100 procent czy akwarium morskie zagości u mnie na dobre (słodkie miałem 4 lata wiec chyba tak), ale nigdy nic nie wiadomo zawsze moge uznać ze nie mam na to czasu i pieniedzy

3) odpieniacz kupiłem już biostarflotor do takiego akwa to spokojnie wystarczy i jest zewnetrzny dlatego mi nie zawali miejsca w środku koszt ok 200 zł mozna kupić juz za 150

4) oświetlenie kupuje od gościa który likwiduje akwa 4 x 39 ze statecznikami vs kablami itp bedzie ok 200 zł (+ trzeba liczyć koszt wymiany swietlówek za pół roku) do tego koszt zrobienia obudowy do lampy (bo nie chce pokrywy) po znajomościach itp myśl ze ok 50 - 80 zł razem 300

5) ro + di najtanszy system kompletny to 180 zł ro i 85 di +koszt przesyłki - 300 zł

6) grzałka testy sól hydrometr - tu napewno wydamy ok 300 zł (do akwa 145l)

7) pompy 2 mam 2000l i 700l dokupuje jeszcze 1400l/h za 50 zł - czyli mozna sie zamknąć w 200zł za cała cyrkulacje

i to wszystko czego trzeba zeby zastartować koszt łączny 1400 zł czyli cos koło budrzetu który chciałeś na przeznaczyc na akwa

8) skała do takiego awka ok 25-30kg i tu można wydać mało bądz dużo bo można kupic skałe z istniejących baniaków - ok 20-35 zł za kg + wydębione gratisy w postaci szczepek itp albo stawiamy na pożądna skałe z frachtu za 40 zł/kg ale wtedy koszty sa wieksze ale moga nam sie fajne stworzonka trafić

9) żywe zwierzaki - tu nie pisze ile mozna wydac bo mozna bardzo dużo

chyba o niczym nie zapomniałem myśle że akwarium nie musi być drogie tylko trzeba dużo chęci czasu i kombinowania (mozna też grać w "totka" :) )


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, że argument "akwa już miałem" "szafke wykorzystuje ta którą mam w domu" to nie argument,

bo kiedys trzeba bylo to kupic,

to reszta tak jak i ja proponowalem - czasami ktos likwiduje baniak, lub sprzedaje wiecej sprzetu i mozna cos kupic za mniejsze pieniadze.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam najlepiej kupowac od kogoś kto likwiduje

cene akwarium doliczyłem do rachunku a jeśli chodzi o szafke to zawsze bedzie znaczaca kwota w porównaniu z całą kwotą przeznaczona na takie akwarium bo za pożądną szafke damy ok 300 zł wiec to jakieś 25% sumy a to dużo

oczywiście można mniej ale ja w domu bym niechciał miec jakiegoś bubla na którym spoczywa 100-150 kg albo i wiecej

alternatywa jest zastosowania 2 murków z cegły bądz ytongu czy jeszcze czegoś innego ale to już trzeba przemyśleć bo o ile szafke z akwarium przestawimy (takim czy innym sposobem) to w przypadku murku trzeba sie pożegnać z przemeblowaniem


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.