Skocz do zawartości
maciektoma

40x50x40 budowa z Ursynowa

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim. Jestem na forum od dłuższego czasu z większym lub mniejszym zaangażowaniem. W ostatnim czasie temat morszczyzny powrócił do mnie jak bumerang, a moje plany i marzenia dojrzały na tyle żeby powoli zacząć je realizować. Na początek mojej przygody chciałem spróbować sił z niewielka kropla oceanu w kostce :-) W związku z tym ze to moja pierwsza solniczka chciałbym wykonać wszystko krok po kroku tak żeby jak najmniej płacić za błędy które i tak będę popełniał. Budżet jaki mam przeznaczony na START zbiornika to max 1500zł reszta na spokojnie w czasie dojrzewania. Co do obsady to chciałbym błazenki, pterapogona, krewetkę i kilka ślimaków. Z korali to coś niewymagającego na czym będę mógł się uczyć, a moje błędy nie zostaną okupione śmiercią zwierzątek... 

Obecnie posiadam:
 
1). szkło:  40x50x40  -taki zbiornik mam ze "słodkim" i to będzie bazą do spełniania marzeń...
2). szafka: 40x50x75
3). filtr RO
4) grzałka easy heater 50w

zakupy:

1). moduł Di i TDS oraz niezbędne testy.
2). spławik czy lepiej przeznaczyć więcej na refraktometr?
3). sól - to wyjdzie w praniu
4). żywa skała 6-7kg. do tego piach żeby tylko przykryć dno.
5). oświetlenie... też dużo czytam i zastanawiam się nad sirius nano 45W lub Jebao AK-60 a może coś innego w przystępnej cenie.  
6). panel który muszę wykonać - w planach mam zrobienie panelu o szerokości 10-12 cm. Nie wiem jeszcze z jakiego materiału? Mam dostęp do niezliczonych ilości płyt spienionego PCV, tylko nie wiem czy nie będzie reagowało z słona wodą... Chciałem dwu komorowy w pierwszej media i odpieniacz (dużo czytam i wybrałbym Tunze 9001 ale to jeszcze nic pewnego) W drugiej pompa obiegowa JEBAO FA-450? lub inna. Automatyczna dolewka (jaka?), do mieszania wody dwie koralie 900

... i pewnie masę innych drobnych i ważnych rzeczy o których zapomniałem. Mam nadzieje że mi ktoś pomorze w podejmowaniu wyboru na podstawie własnych doświadczeń ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam spławika od ponad trzech lat i nie narzekam, ale większość Ci powie, że refraktometr jest lepszy. Jeśli chodzi o oświetlenie to pierwsza jak i druga będą dobre, zależy kto co chce, co oczekuje. Spienione PCV nadaje się do umieszczenia w słonej wodzie, dużo ludzi tu używa tego tworzywa. Panel dwukomorowy może być, tak samo jak odpieniacz Tunze 9001 jak najbardziej do tego litrażu. Cyrkulator Hydor koralia nano 900 mam i jest niesłyszalny. Akwarium będzie jeszcze pomniejszone o panel i dwa takie powinny w zupełności starczyć bo jeszcze dodatkowo dojdzie obieg z panelu, który też coś tam dmucha. Ewentualnie możesz kupić jedną 900, a drugą 1600. Są jeszcze takie cyrkulatory Sicce Voyager nano 1000, na zagranicznych forach mają dobre opinie, a u nas mało popularne. Teoretycznie pompa obiegowa powinna mieć wydajność 8-10 razy pojemność akwarium, ale to jest zalecane przy sumpie gdzie ta pompa musi wyżej podnosić wodę i ma wtedy większe straty. Ty będziesz miał panel i myślę, że około 5-6 razy pojemność akwarium starczy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.