Skocz do zawartości
bibo

dziwny problem

Rekomendowane odpowiedzi

Mam bardzo dziwny problem i nie wiem co mam zrobic.

Mam akwarium morskie 200 litrowe. 30 kg zywej skaly, odpieniacz best, oswietlenie hqi i t5. woda z osmozy , wiec zdaje sie ze wszystko powinno byc ok, ale niestety nie jest.

Azotany i azotyny 0, miedz 0 ,fosforany 0,05 , lub 0 trudno rozpoznac po drobnych roznicach w kolorach. Ph 8,2, wiec wyglada na ideał, a jednak.

kiedy aklimatyzuje xenie, lub ukwiala to po dolaniu kubeczka wody do woreczka , zwierzatka zaczynaja sie kurczyc mimo 2 godzinnego dolewania wody klimatyzowania zwierzeta padaja, kurcza sie nie pulsuja. grzybki spierzaja ze skal i potem gina, a polipy najpierw pulsuja, potem przykrywa je taka brozowa "kołdra" albo odrywaja sie od odłoza.

z glonami jako tako nie mam problemu, podłoze ( zywy piasek ) jest bialy bez glonow it. na czesci skalek wyrosła mi " trawa " poprostu skalki pokryly sie w całosci zielonymi 3 mm glonami ? lub 3 mm czerwonymi , albo bordowymi " krzaczkami , okrzemkami " wielkosci 3 mm.

czy ktos ma pomysł co to moze byc.

akwarium ma juz ponad rok. bez zadnych problemow pływaja w nim ryby , a cale pozostale zycie zdycha. miałem slimaki turbo, krabiki it. wszystko wykorkowalo.

parametry wydaja sie byc ok. sprawdzałem roznymi testami. aby wykluczyc bład testow. kupilem specjalnie test na miedz, ale wskazuja 0.

szkoda mi pieniedzy na kupowanie koralowcow, aby zdychaly. z drugiej strony akwarium z samymi rybami nie wyglada ciekawie.

Porsze o pomoc , pomysly, sugestie.


akwarium 100x50x60 300litrow HQI 70 W i 4x T5 39 W, odpieniacz beast400P 60KG zywej skaly,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie piszesz nic o RO wiem że to podstawa ale czy posiadasz DI jak często wymieniasz filtry. Opisz trochę sprzęt jaki stosujesz.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka masz cyrkulacje i oswietlenie?

Robisz pomiany?

Jakie masz zasolenie oraz jakiej soli uzywasz?

Probowales metoda kropelkowa aklimatyzowac zwerzeta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy mierzyles poziom krzemianow?Ja dolozyl bym jeszcze DI tak aby miec calkowita pewnosc ze woda dostarczana do akwa jest dobrej jakosci.Piszesz ze parametry wody wydaja sie byc ok,ja jednak nie byl bym tego pewny skoro w akwa pojawily sie glony.Zastanawia mnie rowniez zerowy poziom no3,w akwarium w ktorym sa ryby.Jesli nawet kraby nie sa w stanie przetrwac w Twoim akwa to wg mnie albo wyniki testow sa bledne i ktorys z parametrow wody znacznie przekroczyl dopuszczalna wartosc,albo dostarczasz wraz z woda jakas inna silnie toksyczna substancje.Przeciez My w wiekszosci mierzymy tylko kilka podstawowych zwiazkow wiec trodno bazujac tylko na tych pomiarach jednoznacznie stwierdzic ze woda jest dobrej jakosci.

Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponowalbym oddac wode do badania w labolatorium. Moim zdaniem jesli padaja koraliki, ukwialy i kraby to wyglada na cos z miedzią. Skad masz wode do preparowania solanki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukasz numeru Sanepidu w Twoim mieście. Dzwonisz - pytasz o badanie wody - co mierzą i z jaką dokładnością. Ustalasz co potrzebujesz zmierzyć- jeśli mozna wybrać- nawet na grupie możesz uzyskać wskazówki. Bierzesz duży słoik wody i ok 200 zł i jedziesz- na miejscu nalewasz a potem już wiesz o co chodzi.

Co do miedzi to ja mam watpliwości- no chyba ze dosypuje jakis preparat leczniczy z miedzią. Przecież w pełnej metodzie Ballinga jeden z roztworów ma skład

18,46g, MnSO4 x H2O + 9,82g CuSO4 x 5H2O +8,8 g ZnSO4 x 7H2O + 8,9 g NiSO4 x 6H2O + 32,45 g CrCl3 x 6H2O


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam osmoze kupiona w reefshopie. zmiana wkladow nie ma tu nic do rzeczy . tak samo bylo przy wkladach nowych, troche uzywanych czy potem znowu wstawionych na nowe. co do dodatkowych filtrow , kupilem kiedyz zywice deminaralizujace, na azotany i efekt byl taki sam. wiec te parametry napewna sa ok.

probowalem aklimatyzowac zwierzeta metoda kropelkowa, ale to nic nie daje.

na moje oko wyglada to czasami tak jak bym wlewal jakis kwas do tych zwierzat i one sie zaczynaly kurczyc.

miedzi nie mam . nie stosuje zadnych preparatów . tylko podmieniam wode i karmie ryby.

fosforany, tez ich nie powinienem miec , i raczej ich niemam, zapobiegawczo wstawilem filt na fosforany.

sol mam aquamedica. ok jedni z was uwazaja ze jest gowniana, ale z drugiej strony znam ludzi ktorzy tez stosuja taka sol i im wszystko dziala.

kiedys mialem sol sery i tez nie moglem utrzymac koralowcow przy zyciu.

. ogolnie akwarium morskim zajmowalem sie kilka lat. 5 lat temu tez mialem Tanie morskie. nie mialem osmozy, uzywalem wody kranowej, soli tetry i ryby zyly . krabiki i slimaki przywiezone z egitpu tez slicznie rosly.

mieszkam w Jelcz-Laskowicach, woda w kranie u nas nie jest chlorowana, pochodzi z naturalnych zrodeł.

najbardziej logicne wydaje mi sie oddanie wody do sanepidu.

jesli chodzi o glony , to tak nie zupelnie.

one sa 3mm wielkosci na skalkach, ale nie rosna wieksze. nie sa nitkowate, takie ktore trzeba przecinac itp.

to wyglada tak jak by na skalach bylo mnostwa nawozu i na nim szybko wykielkowala gesta trawa.

moza jakas ryba do glonow pokolec by to jadł

i skalki zaczely by oddychac, nie bylo by tego glonu.

mam 4 rybki male na 200 litrow i 30 kg zywej skaly , nie wydaje mi sie aby taka obsada mogla spowodowac znaczacy wzrosc ilosci fosforanow.

musze przebadac cos jeszcze tylko co ?


akwarium 100x50x60 300litrow HQI 70 W i 4x T5 39 W, odpieniacz beast400P 60KG zywej skaly,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bibo :

mam osmoze kupiona w reefshopie. zmiana wkladow nie ma tu nic do rzeczy . tak samo bylo przy wkladach nowych, troche uzywanych czy potem znowu wstawionych na nowe. co do dodatkowych filtrow , kupilem kiedyz zywice deminaralizujace, na azotany i efekt byl taki sam. wiec te parametry napewna sa ok.

Parametry na pewno są OK? Trochę samokrytyki by się przydało - jeśli wszystko pada to z pewnością parametry wody nie są OK :) i to bardzo mocno nie są OK :) We wcześniejszych wypowiedziach chodziło o żywicę MB400 czyli dodatkowa komora, którą nazywamy filtrem DI. Może membrana jest pęknięta mierzyłeś wodę TDS-em?

bibo :

fosforany, tez ich nie powinienem miec , i raczej ich niemam, zapobiegawczo wstawilem filt na fosforany.

Tiaaa... :D A rybie odchody to co? jakiś pumpernikiel? Nie wiemy czym karmisz ale jeśli granulatami to wprowadzasz do obiego także fosforany. Zwykłymi testami nie zmierzysz wiarygodnie poziomu fosforanów niestety.

bibo :

jesli chodzi o glony , to tak nie zupelnie.

one sa 3mm wielkosci na skalkach, ale nie rosna wieksze. nie sa nitkowate, takie ktore trzeba przecinac itp.

to wyglada tak jak by na skalach bylo mnostwa nawozu i na nim szybko wykielkowala gesta trawa.

Jeśli NO3 byłoby zerowe te glony raczej by się nie jawiły na skałkach. Napisz jeszcze jakie masz zasolenie.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasolenie 1,022

ja sie domyslam ze z woda jest cos nie tak , tylko co

testy byly robione 2 roznymi testami o oba wykazywalo to samo

powinienem zmierzyc cos jeszcze ale co

a ryby karmie tylko mrozonym , ktory najpierw oddtaja w innym pojemniczku

a dopiero pozniej jest podawany ryba

kiedys czytalem z sol aqua medica jest do bani, ze zawiera mnostwo smieci.

ALE kiedys mialem akwarium , wodel lalem bez osmozy stosowalem sol sery i tez wygladala prawie podobnie.

co by oznaczalo ze albo woda w kranie jest dobra jesli chodzi o pewne parametry ktore niby czysci osmoza. albo dziwnym trafem mam uszkodzona membrame ?

nie wiem jak mam sprawdzic membrame


akwarium 100x50x60 300litrow HQI 70 W i 4x T5 39 W, odpieniacz beast400P 60KG zywej skaly,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może od pewnego czasu zmieniłeś jakieś parametry i to co jesr nagromadzone w skale zaczęlo Ci się dostawać do akwarium.

Jak dla mnie przeba by zrobić testy w sanepidzi na krzemiany, fosforany i związki azotu, pewnie jakieś zelazo, miedź też mozna zbadać


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz zelazo.

Rozumiem ze konkretne filtrowanie przez wegiel nie pomoglo?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym stawial na miedz i metale ciezkie a nie podstawowe skladniki jak azotany itp. To wlasnie bezkregowce sa najbardziej wrazliwe na te zaniczyszczenia...jest w koncu taki harcerski test na jakosc wody: jesli w przydroznym rowie sa slimaki to mozna smialo taka wode pic. Jesli Tobie padaja bezkregowce, coz, nalezy wspolczuc, ze masz taka wode. Radze unikac picia karnowy...


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.