Skocz do zawartości
sky

dołożenie led do świetlówek

Rekomendowane odpowiedzi

mam obecnie oświetlenie 4x39, 2x ati blue, ati coral plus, ati aquablue special,

i chce do nich dołożyć troche ledów dla lepszych kolorów,

problem jest taki że mam do dyspozycji 2 wąskie radiatory o długości 100cm, przez co mogę umieścić 2 rzędy diód po 12 szt,

zastanawiam się jakich diód użyć, w mniejszym akwarium począkowo miałem white, royal blue, blue i UV, ale white wyłączyłem bo niesamowicie dominował,

dlatego przymierzam się do takich samych, problem tez taki ze zasilacz który planuje ma 24v, więc będą 4 kanały, a 3 rodzaje led i teraz nie wiem jak je poukładać żeby fajnie wyglądało

 

jeszcze pytanie czy diody można łączyć żyłą z kabla skrętki ? albo jaki może byc przekrój cieńkiego kabla żeby wszystko działało ?

Edytowane przez sky (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

kolorki najfajniejsze na świetlówkach na ledach zyskasz tylko bliki i więcej światła przedrze się do dna jak wysokie masz akwarium?, większy problem ze na tak wąski radiator możesz mieć problem z montażem chłodzenia pasywne może nie wystarczyć, jak szeroki radiator?

Co do diod to zależy co lubisz, ja na przykład lubię niebiesko i dałbym zdecydowanie mniej białego dużo RB i tylko kilka B (dla rozjaśnienia), UV 2 może 3 szt w zakresie 390-400nm, elektronikę polecam tylko i wyłącznie od Magu, pisz do niego na pewno coś sensownego Ci doradzi i będziesz zadowolony

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeszedłem kilka tygodni temu na ledy z t5-ek i jestem zupełnie innego zdania.

Dobrze ledy dobierzesz to świetlówki nie dorównują im nawet do pięt.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem już same ledy i nie byłem z tego zadowolony, obecnie w małym mam led+t5 i wszystko super rośnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... ja proporcje ledów zmieniałem kilka razy zanim światełko zabłysnęło takie jak mi pasuje.

Nawet skopiowanie markowej lampy nie przynosi pożądanych efektów. Dlatego lampy diy to kupa roboty , testów i loteria ... będzie git czy syf.

Mnie zrobienie lampy wyniosło tyle ile jednorazowa wymiana 10szt świetlówek ... a teraz patrzę na zbiornik i myślę dlaczego tak długo zwlekałem.

Aby być uczciwym - mam praktycznie same LPS i im do w zupełności pasuje.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
29 minut temu, R.I.P napisał:

Przeszedłem kilka tygodni temu na ledy z t5-ek i jestem zupełnie innego zdania.

Dobrze ledy dobierzesz to świetlówki nie dorównują im nawet do pięt.

PK

Prawda jest taka że koralom jest obojętnie w jakiej formie im dostarczysz jedzenie, reszta to kwestia gustu jeden lubi flaki drugi olej a trzeci flaki z olejem :), moje osobiste zdanie jest takie ze najładniej wygląda połączenie ledów i T5, ale znam ludzi co nie dadzą ledów za nic bo nie nawidzą blików na dnie hehe, spytaj Marcina z JM co myśli o ledach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... to co ktoś myśli o ledach to mało mnie interesuje.

Ja też  kiedyś myślałem że ledy to syf dopóki nie zawiesiłem lampy nad zbiornikiem.

Patyki mnie już nie interesują więc dla lps'ów to światełko jest idealne.

Ja świeciłem t5-kami naście lat a ledy wiszą od kilku tygodni i widzę już wielką różnicę.

Na świetlówkach acany cofały tkankę a na ledach nabuzowane aż chce je rozerwać ... i co , mam słuchać czyjejś opinii ? ...chyba żartujesz ....

Mam oczy i widzę co się dzieje z koralami.

PK

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

optycznie to jak dla mnie ledy biją świetlówki o klasę. Gdyby nie to że sparzyłem się już mocno na oświetlaniu spsów samymi ledami nawet minuty bym się nie zastanawiał. A tak mam mix 640 W świetlówek (ATI blue plus i coral plus) i 300W w ledach, głównie RB.

Edytowane przez tdew (wyświetl historię edycji)

BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

da sie zrobić żeby z zasilacza 24v na 1 kanale było więcej niż 6 diód ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
14 minut temu, sky napisał:

da sie zrobić żeby z zasilacza 24v na 1 kanale było więcej niż 6 diód ?

nie, poza tym ile amper ma zasilacz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

aha domyslam się że bedziesz celował w diody 3W czyli driver 700mA, czyli na 24V możesz dać maks 6 diodek do tego możesz dać 8 nitek (8x0,7=5,6) zostaje Ci zapas więcej nie polecam bo dochodzą jeszcze spadki itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się zrobić, żeby z zasilacza 24v zasilać nitki większe niż 6szt, ale nie widzę w tym sensu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, bartek123_1 napisał:

Da się zrobić, żeby z zasilacza 24v zasilać nitki większe niż 6szt, ale nie widzę w tym sensu

jak dasz przy 24V więcej niż 6 diodek 3,6V ? 6x3,6v=21,6V do tego dochodzą jakieś straty więc 24V na styk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można użyć przetwornicy step-up i uzyskać większe napięcie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

ale to bez sensu lepiej kupić mocniejszy zasilacz 36V ale faktycznie wspomniałeś że to bez sensu :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.