Skocz do zawartości
jan fitas

falownik

Rekomendowane odpowiedzi

znalazłem 'cóś' takiego:

http://avdil.gtri.gatech.edu/RCM/RCM/Aquarium/CirculationSystem.html i bardzo mi się to podoba :D

czy ktoś wie, gdzie można nabyć elektryczne silniki synchroniczne AC z przekładnią aby kręciły 1 RPM?

p.s. piszę o AC, czyli 230V, bo słyszałem, że mogą kręcić 24h/dobę. ponoć silniki DC mogą pracować 12h/dobę i muszą stygnąć?! przynajmniej tak podają przy napędach pomp perystaltycznych...

czy ktoś coś wie? czy ktoś coś słyszał ? :dontgetit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszukaj moze na www.conrad.de (a moze na www.conrad.pl)

szybko rzucilem okiem i jest tam cala gama silniczkow i przekladni

moze da sie cos dopasowac do siebie


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na polskiej stronie nic nie ma :D

na niemieckiej i owszem ale tylko motorki DC - cenowo drogo..

wielkie dzięki :D

p.s. a może ktoś wie, czy do ciągłej pracy nadają się silniki krokowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny pomysł. Zastanawiam się jednak czy nie da się tego usprawnić wprowdzając przekładnie o zmiennym przełożeniu wtedy nie było by stałej sinusoidy.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna by bylo silnik krokowy zastosowac,

jednak jest problem troche ze sterowaniem.

Co do ciaglej pracy to nie mam pojecia, ale

http://www.silniki.pl/ mozna cos dobrac i sa

specyfikacje.


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak swoją droga to te nasze wszystkie pomysły to jedna lipa. Nie wiem jak, właściwie to wiem że pierońsko trudno, trzeba by pomyśleć o takim "przestawianiu" wody jak to jest w naturze a nie na robieniu pralki tzn mam na myśli takie ruchy o mniejszej szybkości ale o większej powierzchni poprzecznej strumienia. Chociaż to pewnie na filmie z targów w Norymberdze to efekty specjalne a nie rzeczywistość :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówisz o tym rozwiązaniu Tunze

http://www.polcom.de/TunzeBox.mpg

na pierwszy rzut oka IHMO to kiepskie rozwiązanie . Co tam jest za falowanie:( woda przesuwa się o 5 cm w jedną i drugą stronę i w dodatku ciągle ta sama :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

efektywniej jest gdy dwie głowice(albo więcej) ustawione są na przeciwko siebie przy powierzchni i trzeba mieć takie fajne urządzenie(tylko skąd je wziąć:)) co steruje nimi tak, że jedna ma 100% wydajności da druga 30% ale płynnie zmienia tę wydajność. Wtedy na w miejscu gdzie spotykają się strumienie pomp woda ucieka w dół wachlując skałki a przez to że wydajność się zmienia skałki są wachlowane la całej długości akwarium.

Ale niedługo będę miał SCWD :D:):D i ono rozwiąże mam nadzieją moje problemy z cyrkulacją. :)

Już się cieszę :D [TO] martinnew jest wielki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiesz jak nurkujesz to właśnie odczuwasz takie tam i z powrotem


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra pompa do cyrkulacji powinna byc oparta o srube, a nie o wirnik lopatkowy

To takie samo zacofanie, jak parowce w porownaniu do wspolczesnych okretow :)

Tunze ma taka, i podobno Rio zrobilo jakas podrobke (ale jak to Rio, ponoc jakosc beznadziejna)

Cala rzecz w tym aby strumien byl szeroki, za pomoca sruby duzo latwiej to osiagnac.

Niestety dopoki jakies chinczyki nie wyprodukuja podrobki, to jestesmy "skazani" na Tunze


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niekoniecznie :dontgetit

np. można skorzystać z tego http://reefcentral.com/forums/showthread.php?threadid=253928 sposobu.

albo wzorowanego na nim http://www.korallenriff.de/enter.html sposobu inaczej 'podanego' :)

dla leniwych :) ostatecznie może być coś takiego http://www.drsfostersmith.com/product/prod_display.cfm?pcatid=11363&Ne=4&R=230&N=2004+22788 :)

jak by nie było parę 'sztuk' zastępników się znalazło :D choć musze przyznać, że Stream'y są naprawdę extra 8)

p.s. wersja z korallenriff:

- po wejściu na stronę wyżej podaną kliknąć z menu po lewej Suchen; w wyszukiwarkę wpisać maxi jet; kliknąć pkt. 4 z wyświetlonych...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no fajna rzecz wykopales, kiedys sruby kupowalo sie w skladnicach harcerskich :)

ponoc taka sruba jest cichsza nic tradycyjna pompa


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie jak piszesz Waldek :)

kiedyś nawet znalazłem taką śrubę w wykazie asortymentu modelarskiego jakiejś niemieckiej firmy.... a później mi się wszystko rozmyło :)

pozdr

jf

p.s.1 piszę z Grześka komputera; właśnie co nieco z inwentarza od niego biorę :)

p.s.2 ten wątek podsunął mi kiedyś Leszek Bolesławski :)


Moje akwarium http://nano-reef.pl/...-blekitna-rafa/

i FILMIK mojego baniaka

1 zlot Nano-Reef w Egipcie http://nano-reef.pl/...zdziernik-2007/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy "patencie" ze śrubą można by było pokusić się o umieszczenie "napędu" ponad lustrem wody. Z moich zabaw w modele pływające pamiętam stosowane łączniki elastyczne pomiędzy śrubą, a trzpieniem silniczka (w najprostszej wersji wężyk gumowy, ale to odpada ze względu na materiał i słabą żywotność). Teoretycznie można by było połączyć ze sobą dwie "sekcje" wału pod kątem 90 stopni.

Można by także zastosować silniczki 12V i płynnie nimi sterować (modelarskie raczej odpadają - nie znam takich które mogą pracować 24h/dobę). I płynnie nimi sterować w zakresie np od 7 do 12 V (to akurat jest dośc tanie).

Problem może być tylko z doborem śruby (bo kupić to można w każdym lepszym modelarskim, również poprzez internet). Przy za słabej efekt żaden, przy za mocnej śruba będzie tylko "mieliła" wodę wokół siebie. No i jeszcze dochodzi kawitacja.

Tak czy inaczej pomysł fajny :) - dzięki Janku za prace "wykopaliskowe"

Pozdrawiam

Piotr


Utwierdzam się w przekonaniu, że praktyka bardzo różni się od teorii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli jestesmy przy maxijetach i ich modyfikacjach, to moze cos bez kleju, dodawania i laczenia, wystarczy zwykla pilka, timer (najlepiej o jak najkrotszym czasie wlaczania/wylaczania) i mamy maxijeta, ktory przy wlaczaniu bedzie zmienial sam kierunek pradu wody i dodatkowo da szerszy strumien wody - takie dwa naprzeciw siebie winny dac b.dobry efekt, co wynika z postow na reefcentral

http://www.geocities.com/nivenboug/Cutmaxijets.html

zeby zobaczyc efekt nalezy najechac myszka:D na pierwsze zdjecie u gory


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam maxijeta ale strasznie chałasuje przy włączaniu , ale sposób bardzo ciekawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie taniej wyszlyby pompy Tunze z Single lub Multikontrolerem? szczegolnie mysle o jakosci, mogles tez pomyslec o SCWD:D


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podobna zatyczke jak maxijet ma aquashut - moze tez dzialaloby to tak samo?

timery nakrotsze maja 15 minut niestety :)

martinnew, a masz moze link do watku na reefcentra?


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?s=&threadid=326587&highlight=maxi+mod

jak troche poszukasz na 2nd page Marx, to znajdziesz tez film z testem maxijeta w umywalce:D

co do timera to moznaby zrobic to tak: dwie pampy naprzeciw siebie, dzialajace po 15 min razem, potem 15 min jedna i 15 druga, potem znow 15 min razem, to powinno dac nieregularny przeplyw; istnieje tez inna opcja: timery uzywane w dyskotekach, te powinny byc tanie i miec krotsze czasy przelaczania

aquaszut moze byc okey, ale maxijet ma to do siebie, ze wirnik podczas strartu uruchamia sie raz w prawo, raz w lewo, to daje rozne kierunki przeplywu

a gruszki ATI kosztuja kolo 11-13 Euro


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co doczytalem to on startuje losowo, wiec niekoniecznie naprzemian

podejrzewam ze nie jest to jakis specjalny design, i aquashut bedzie mial podobnie


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.