Skocz do zawartości
Powoli1

Skała płukanie

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem posiadaczem około 20 kg zasuszonej skały posiada różowe glony, resztki gąbek, resztki wężowidła, itp. obecnie moczę ja w wodzie rodi , gdzie mam zamontowana cyrkulację 4500l/h , moje pytanie jak często zmieniać wodę aby oczyścić skałę??? Obecnie gdy wyjmę skałę odrywam różowe glony płatami około 3/4 mm grubości. Planuje zalewać akwarium w sierpniu. Do kiedy moczyć skałę???? Czy bakterie firmy seachem stability będą dobre, obecnie je stosuje w słodkim i jest napisane na opakowaniu że mogą być używane w akwarium słonowodnym???

Edytowane przez Powoli1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, Powoli1 napisał:

Do kiedy moczyć skałę????

w/g "uznania" - a w tym testy mogą pomóc ...

nikt Ci nie da dokładnej odp. bo każda taka "odzyskana" skała i oczekiwania posiadacza bywają różne

przed moczeniem można było oczyścić skałę np. myjką ciśnieniową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, wyczyszczę skałę ciśnieniowo i będę płukał, i czy taka "odzyskana" skała jest warta zachodu czy lepiej kupić suchą już niby wyczyszczoną???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 godziny temu, Powoli1 napisał:

Jestem posiadaczem około 20 kg zasuszonej skały posiada różowe glony, resztki gąbek, resztki wężowidła, itp. obecnie moczę ja w wodzie rodi , gdzie mam zamontowana cyrkulację 4500l/h , moje pytanie jak często zmieniać wodę aby oczyścić skałę??? Obecnie gdy wyjmę skałę odrywam różowe glony płatami około 3/4 mm grubości. Planuje zalewać akwarium w sierpniu. Do kiedy moczyć skałę???? Czy bakterie firmy seachem stability będą dobre, obecnie je stosuje w słodkim i jest napisane na opakowaniu że mogą być używane w akwarium słonowodnym???

jeżeli skała zawiera resztki biologiczne to jakbyś jej nie płukał to po włożeniu do akwarium zacznie się rozkład tej biologi, jak chcesz ją wyczyścić konsekwentnie polecam wybielacz taki z biedry za 4 czy 6zł bezzapachowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, Powoli1 napisał:

czy taka "odzyskana" skała jest warta zachodu czy lepiej kupić suchą już niby wyczyszczoną???

i tutaj też nikt Ci niczego nie zagwarantuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za pomoc jednak zdecydowałem ze będę czyścił myjką ciśnieniową, tym bardziej że różowe glony są miękkie i łatwo odpadają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
39 minut temu, Powoli1 napisał:

Ok, dzięki za pomoc jednak zdecydowałem ze będę czyścił myjką ciśnieniową, tym bardziej że różowe glony są miękkie i łatwo odpadają

nie rozumiesz jednej rzeczy to co będzie się rozkladało nie jest na zewnątrz skały tylko w środku nie dasz rady zrobić tego myjka, ale próbuj :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ok, dzięki za pomoc jednak zdecydowałem ze będę czyścił myjką ciśnieniową, tym bardziej że różowe glony są miękkie i łatwo odpadają
Oszczędzać na czymś co jest podstawą dobrze działającego zbiornika - bezcenne ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, fresz33 napisał:

Oszczędzać na czymś co jest podstawą dobrze działającego zbiornika - bezcenne ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

fresz23 a kto mówi, że oszczędzam??? napisałem, że jestem posiadaczem i być może będę chciał startować na tej skale ale zawsze mogę zakupić żywą lub suchą ze sklepu, wciąż analizuję.

42 minuty temu, Paragon napisał:

nie rozumiesz jednej rzeczy to co będzie się rozkladało nie jest na zewnątrz skały tylko w środku nie dasz rady zrobić tego myjka, ale próbuj :)

To akurat zrozumiałem, ale moje płukanie choćby myjką przyspieszy oczyszczanie skały z zewnątrz tak myślę a co w środku to niestety będzie musiało poczekać aż wystartuję z solniczką. puki co chcę troszkę zyskać na czasie w procesie oczyszczania skały z zewnątrz, dlatego też płucze skałę w rodi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 minuty temu, Powoli1 napisał:

To akurat zrozumiałem, ale moje płukanie choćby myjką przyspieszy oczyszczanie skały z zewnątrz tak myślę a co w środku to niestety będzie musiało poczekać aż wystartuję z solniczką. puki co chcę troszkę zyskać na czasie w procesie oczyszczania skały z zewnątrz, dlatego też płucze skałę w rodi

jak pisałem czyszczenie z zewnątrz nic Ci nie da szkoda twojego czasu tak samo jak moczenie w ro, jak zaryzykujesz zawsze możesz włożyć skałę do zbiornika ale na forum pelno tematow typu problem ze skałą :), ja miałem skałe słabej jakości ale bardzo ładną więc zdecydowałem się i moczyłem skałę w wybielaczu, zdaje to egzamin potrzeba około 2 tygodni (tydzień na moczenie w roztworze wybielacza i tydzień na moczenie w wodzie ro), ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, Paragon napisał:

 czyszczenie z zewnątrz nic Ci nie da szkoda twojego czasu

no nie tak nic :) , bo przecież  :

6 godzin temu, Powoli1 napisał:

gdy wyjmę skałę odrywam różowe glony płatami około 3/4 mm grubości.

a o znaczy że jest dość porośnięta i spokojnie ileś tam % mniej będzie do "utylizacji"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuweta plastikowa i kwas solny. 

 


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz odpowedź co zrobić z tą skałą. Mi się nie śpieszyło trwało to 3 miesiące.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juras dzięki za info i temacik śledzę . Skałka po myciu myjką

IMG_20180623_150649.jpg

IMG_20180623_145859.thumb.jpg.475a3fe3a4ba2dc29601861135ba987d.jpg

IMG_20180623_145908.jpg

IMG_20180623_150037.jpg

IMG_20180623_150238.jpg

IMG_20180623_150536.jpg

Mam czas na płukanki itp. myślę że coś z tej skały będzie a jak nie to zakupie nowa :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz moczenie w 15% roztworze nadtelnku wodoru (rozcieńczony perhydrol). Pózniej moczenie w chlorze -najtańszy jaki uda Ci sie kupic w markecie. Pozniej krotkie moczenie w wodzie z octem. Poszukaj na forum bo nie pamietam proporcji. Pozniej suszenie na sloncu. Moczenie w wodzie RoDi.wymiana wody co kilka dni. Znowu suszenie skaly.

Pozniej zalewasz swieżą solanka dajesz bakterie podbijasz No3 jesli jest za niskie. Bakterie to przejdza tak musi sie skala przerobic 1-3 miesiecy az zobaczysz ze fosforany nie spadaja potem znowu suszenie na słoncu. Dopiero wtedy skała jest gotowa.

Glony pojawiajace die pod zas dojrzewania załatwia reszte fosforanow. Daj wtedy makroglony do refugium zeby ciagnely fosforany.

Powodzenia:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak podsumujesz wszystkie koszty co musisz zrobic zeby to mialo sens to warto sie zastanowic czy nie lepiej kupic juz cos zywego/ozywionego :)


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, dzym napisał:

I jak podsumujesz wszystkie koszty co musisz zrobic zeby to mialo sens to warto sie zastanowic czy nie lepiej kupic juz cos zywego/ozywionego :)

Wszystko zalezy w jakiej cenie kupisz skałę. Mi się to opłacało. Kupiłem 40 kg za 300 zl. Za taką kwotę to bym kupiłem 10kg suchej skały, a żywej 6- 7 kg. Trzeba to sobie przekalkulowac oczywiscie.

Edytowane przez Juras (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 godzinę temu, Juras napisał:

Teraz moczenie w 15% roztworze nadtelnku wodoru (rozcieńczony perhydrol). Pózniej moczenie w chlorze -najtańszy jaki uda Ci sie kupic w markecie. Pozniej krotkie moczenie w wodzie z octem. Poszukaj na forum bo nie pamietam proporcji. Pozniej suszenie na sloncu. Moczenie w wodzie RoDi.wymiana wody co kilka dni. Znowu suszenie skaly.

Pozniej zalewasz swieżą solanka dajesz bakterie podbijasz No3 jesli jest za niskie. Bakterie to przejdza tak musi sie skala przerobic 1-3 miesiecy az zobaczysz ze fosforany nie spadaja potem znowu suszenie na słoncu. Dopiero wtedy skała jest gotowa.

Glony pojawiajace die pod zas dojrzewania załatwia reszte fosforanow. Daj wtedy makroglony do refugium zeby ciagnely fosforany.

Powodzenia:)

jakieś mocno skomplikowane i niepotrzebne, ja użyłem wybielacza z biedry rozcieńczonego 1:20, potem tydzień moczenia w takim roztworze, po tygodniu płukanie w kranówce, zalałem wodę RO dodałem specyfik na neutralizację chloru taki uzdatniacz akwariowy, po 24 godzinach wylałem i zalałem świeżą RO, tak się moczyło z 5 dni (tylko wstawilem cyrkulator żeby dobrze obmywało skalę), po tych 5 dniach przepłukana w RO i wrzucona do akwarium zero problemów fosforanów, glonów itd, skala bialutka czyściutka zwierzaki (ślimaki) wpuszczalem po okolo 2 tygodniach.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta, skałę dostałem za tak zwaną flaszkę, więc jeśli się coś uda z niej uratować to będę szczęśliwy a jak nie to do kosza i kupię suchą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Paragon napisał:

jakieś mocno skomplikowane i niepotrzebne, ja użyłem wybielacza z biedry rozcieńczonego 1:20, potem tydzień moczenia w takim roztworze, po tygodniu płukanie w kranówce, zalałem wodę RO dodałem specyfik na neutralizację chloru taki uzdatniacz akwariowy, po 24 godzinach wylałem i zalałem świeżą RO, tak się moczyło z 5 dni (tylko wstawilem cyrkulator żeby dobrze obmywało skalę), po tych 5 dniach przepłukana w RO i wrzucona do akwarium zero problemów fosforanów, glonów itd, skala bialutka czyściutka zwierzaki (ślimaki) wpuszczalem po okolo 2 tygodniach.

 

Może moja metydologaia trochę skomplikowana, ale chciałem mieć pewność, że po uśmierceniu nie będzie żadnych problemów z tą skałą. Dlatego wolałem taką drogę. Każdy robi jak uważa.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 godziny temu, Juras napisał:

Może moja metydologaia trochę skomplikowana, ale chciałem mieć pewność, że po uśmierceniu nie będzie żadnych problemów z tą skałą. Dlatego wolałem taką drogę. Każdy robi jak uważa.:)

Zgadzam się :) , ale głównie chodzi o to aby skala namokła w roztworze który dobrze rozpuści organikę i nie trzeba tego procesu komplikować bo stanie się udręka :) wybielacz się do tego świetnie nadaje tylko bez dodatków zapachowych, jest fajny filmik na TY jak robią właśnie tą metodą dla porównania z metodą z kwasem solnym, i wybielacz wygrywa, moje akwarium nie mialo problemów z PO4 i glonami po starcie na takiej skale wszystkie zwierzatka maja się świetnie tak więc moge potwierdzić że metoda jest jak najbardziej ok  :)

 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Paragon napisał:

Zgadzam się :) , ale głównie chodzi o to aby skala namokła w roztworze który dobrze rozpuści organikę i nie trzeba tego procesu komplikować bo stanie się udręka :) wybielacz się do tego świetnie nadaje tylko bez dodatków zapachowych, jest fajny filmik na TY jak robią właśnie tą metodą dla porównania z metodą z kwasem solnym, i wybielacz wygrywa, moje akwarium nie mialo problemów z PO4 i glonami po starcie na takiej skale wszystkie zwierzatka maja się świetnie tak więc moge potwierdzić że metoda jest jak najbardziej ok  :)

 

No i chyba mam najlepszy sposób na skałkę, dzięki paragon będę zabierał się za pracę po weekendzie. Zobaczymy jaki będzie efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

spoko tylko pamiętaj rób to w pomieszczeniu raz że dobrze wentylowanym dwa to  takim poza użytkowaniem, pamiętaj że zapach jest średni wybielacza i tak samo średnio zdrowy a będzie się to moczyć przez tydzień :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Paragon napisał:

spoko tylko pamiętaj rób to w pomieszczeniu raz że dobrze wentylowanym dwa to  takim poza użytkowaniem, pamiętaj że zapach jest średni wybielacza i tak samo średnio zdrowy a będzie się to moczyć przez tydzień :)

Dzięki za rady, obecnie jestem w trakcie kompletowania sprzętu, a wszystkie takie operacje robię w garażu, na szczęście mam dużą działkę i mam sporo miejsca więc wentylacja będzie spora. 

Pomału zabieram się za składanie szafki i umiejscowienia akwarium jak i sumpa. Następnie będę łączył fire z dołem i pierwsze próby szczelności na kranówce. A po urlopie w sierpniu na początku zalewam zbiorniczek solanka i zobaczymy co wyjdzie. Jeszcze raz dziękuję za rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Perhydrol rozpuszcza również całą organikę a przy tym nie ma zapachu. Działaj. Jak widać każdy ma swój (zbliżony) sposób na taką skałę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.