Skocz do zawartości
PAdam

Zasilanie led 10W

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam taki oto problem:

zasilacz - mean well rs-100-12    ( 12V 8,5A 102W)

diody royal blue 10W x 7szt.  (9-11V  1000mA)

Połączone równolegle drut 1,5mm2, podłączone do zasilacza linką 2x1,5mm2 dł. 2m,  zasilane na środkowej diodzie

Problem w tym że mrugają, jeżeli podłączam przewód 2x0.5mm2, jest dobrze, prawie  dobrze , przewód się grzeje już po 5min. 

Na przewodzie 1,5mm2 maxymalnie świeci 5 diód.

Czy to jest wina zasilacza??? (100W)

zasilacz skręcony na minimum czyli 11V, max daje 13,4V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a żadnego drivera to tam nie powinieneś zastosować?

 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, sądziłem że zasilacz 100W, podłączam 70W diody, zasilacz skręcony na 11V, grubsze przewody żeby się nie grzało ( ok 7A), wiem że przy diodach bezpieczniej jest podłączać szeregowo, ale mam dwa takie zasiacze i szkoda aby tylko leżały w szafce. :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja przy 3 watowych połączonych szeregowo 6 sztuk muszę mieć zasilacz 24v ponieważ 1 dioda pobiera około 3,2 v razy 6 sztuk daje to około 20 v plus driver do tego ustawiony np.na 1000mA.


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są diody power led musisz dać driver albo zasilacz stało prądowy, dobrze, że masz tylko 30% zapasu na zasilaczu bo spaliłbyś wszystkie diody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy połączeniu równoległym prąd się sumuje, napięcie jest stałe

Edytowane przez PAdam (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale diody power led mają mieć konkretny prąd, a nie podać z zasilacza hulaj dusza, ile podasz tyle wezmą do momentu ,kiedy się spalą. W twoim szczęśliwym wypadku zasilacz odcina zanim się spalą bo masz tylko 30% zapasu, dając cienkie druty ograniczyłeś prąd, który gotuję cienkie przewody i jest trochę lepiej

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak dobrze i bezpiecznie podłączyć 7 x 10W, pod ten zasilacz, dać drivery pod każdą diodę np. 900mA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie przy połączeniu równoległym musisz do każdej diody dać driver 900mA jak wykręcisz zasilacz na max napięcie to diody powinny świecić, podejrzewam, że sterowniki zabiorą ok 2v, a więc powinno być ok, mocno nietypowo poszedłeś w temat bo lepiej albo 50W na 230v dawać, albo 3w w szeregu. 10 W równolegle to niestety każda musi mieć driver. Ewentualnie 2x takie i pozbądź się tych twoich zasilaczy taniej wyjdzie 

https://led-byt.pl/pl/p/Zasilacz-stalopradowy-900mA-18-40V/336

ja mam 4 diody na jednym zasilaczu, ale podłączasz szeregowo 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz podłączone jest 5 diód, napięcie na każdej diodzie wynosi 10,1V, przy podłączeniu szóstej już mruga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 minut temu, PAdam napisał:

teraz podłączone jest 5 diód, napięcie na każdej diodzie wynosi 10,1V, przy podłączeniu szóstej już mruga

diody PowerLed powinny być zasilane zasilaczem/driverem stałoprądowym są sterowane prądem a nie napięciem

i właśnie tym różnią się od zwykłych diod / do których spokojnie możesz podłączyć ten zasilacz bez dodatkowych driverów

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

usmażysz tę diody baw się dalej, teraz przy tych 5 diodach podajesz 20w na każdą, nie liczę sprawności zasilacza i strat na przewodach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
20 minut temu, PAdam napisał:

na każdej diodzie wynosi 10,1V,

 

Godzinę temu, PAdam napisał:

 przewód się grzeje już po 5min.

a jaki jest prąd ? - i masz odp. dlaczego bo to przecież nie napięcie rozgrzewa przewody

50 minut temu, boo12 napisał:

Ale diody power led mają mieć konkretny prąd, a nie podać z zasilacza hulaj dusza,

dokładnie tak jak kolega napisał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko się zgadza, po 15 min. zasilacz znowu rozłączał, a radiator nagrzał się do 40*. Faktycznie rozwiązanie to sprzedaż zasilaczy i kupno innych, tylko jak już mam kupować to chciałbym zrobić ze sterowaniem. Tylko czy zasilacz stałoprądowy pod driver pwm ??? Posiadam mean well lpc-35-1050 da się sterować?

może mean well ELG-75-C1050A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, PAdam napisał:

Tylko czy zasilacz stałoprądowy pod driver pwm ???

nie

albo jedno albo drugie - a skoro chcesz sterowanie to nie zasilacz stałoprądowy a zwykły, bo to driver z PWM ma ustalić prąd a nie zasilacz

mean well lpc-35-1050 się nada (nie da się sterować) do diod o takim właśnie prądzie czyli 1050mA lub więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli do każdej diody driver pwm, zaraz będę szukał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
18 minut temu, PAdam napisał:

czyli do każdej diody driver pwm, zaraz będę szukał

to już zależy jakie podasz napięcie - ja bym wziął np drivery Mean Well LDD-xxxH (XXX to wartość pradu dla diod) bo H dają napięcie  do 52VDC  więc spokojnie można dać jeden na 4 diody (szeregowo) 10W (oczywiście przy odp. zasilaczu czyli do max 56VDC

LDD-xxxL daje napięcie do 32V więc na 3 diody w szeregu powinno wystarczyć

 

np. tutaj (brak na stanie)

https://www.tme.eu/pl/details/ldd-1000h/przetworniki-dcdc/mean-well/

i są na stanie

https://www.tme.eu/pl/details/ldd-1000l/przetworniki-dcdc/mean-well/

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam driveery derelteka i jestem ciekaw jak będą świecić na  700-800mA, tylko nie wiem czy nie mija to się z 10W, i wystarczyły by 5W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 minut temu, PAdam napisał:

mam driveery derelteka

zależy które ale na pewno wytrzymają 24V więc ... po 2 diody na driver - tyle że diody które masz są na 1000mA więc nie będą świecić max a tylko na tyle ile prądu MAX da driver (chyba że masz te "duże" na 5000mA)

ja mam te https://allegro.pl/driver-p4115adj-led-200ma-700ma-pwm-lin-adj-i7411714739.html

na diodach 3W i nie piszczą

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.