Skocz do zawartości
Tomek92

Pierwsza prawie kostka 54 L

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, Tomek92 napisał:

Po twojej radzie nie wiem już co mam sądzić. We wszystkich wątkach jest żeby jak najmniej mieszać przy dojrzewaniu a Ty polecasz mi wrzucić coś żywego po 40 dniach od startu gdzie widać efekty dojrzewania. (kawałeczki skały żywej wpadły ze szczepkami tak z 200gram malutko ale zawsze coś...).

 

@Edit Moje przemyślenia na tą chwile aby nie pisać kolejnego posta:

Zwiększyć zasolenie i czekać na kolejne etapy dojrzewania, w między czasie zrobię test no2 nh3.

Mnie zrugano na forum za to że włożyłem życie po miesiącu pół na pół suchej i żywej skale. Parametry mam też dobre ale przez miesiąc miałem dwie trzy plagi... U ciebie dopiero pierwsze widoczne objawy dojrzewania. Poleciłbym zrobić jak najszybciej testy jeśli są słabe to bym oddał komuś życie na przetrzymanie. Nie to żebym sie czepiał ale domyślam się że jak ci by padło wszystko w najbliższym czasie to zaraz akwa by było na targowisku. Zresztą sam napisałeś że zoa nie polipuję całkowicie może nie glony tylko parametry. Mam nadzieję że przetrwasz to

 

Ja sam pierwsze podejście miałem na suchej skale i po 2 miesiącach żadnych oznak dojrzewania. Także cierpliwość ;) i powodzenia życzę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Pawkuu napisał:

Mnie zrugano na forum za to że włożyłem życie po miesiącu pół na pół suchej i żywej skale. Parametry mam też dobre ale przez miesiąc miałem dwie trzy plagi...

Mnie tak samo, ale to chyba taki rytuał tutaj na forach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[46 dzień]

Okrzemki na wykończeniu myślę że to kwestia max 2 dni i wszystko będzie czyściutkie.

Parametry:

zasolenie - 33 ppt

pH - 8,15

KH - 6,1

NO3 - 50

PO4 - 0,03

Ca - 390

Mg - 1450

Wniosku z tym że kh mogło by być wyższe chociaż z 7,5 od dziś będę dozował sodę aby sztucznie je podbić. Zobaczymy czy po podbiciu utrzyma się, Myślę że jest takie niskie z powodu soli.

 

IMG_20180827_141733.jpg
Edytowane przez Tomek92 (wyświetl historię edycji)

c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[52 dzień]

Po pladze zostały tylko fruwające nitki przyklejone do skały,

Parametry

Zasolenie 34ppt

NO3 około 50

PH 7,7

KH 7,3

Wrzuciłem purigen aby zmniejszyć NO3. Rhodactis bardzo zadowolony, ma spore przyrosty. Czerwone zoa otwierają się już wszystkie, zielonym fluo chyba nie odpowiada wysokie NO3. Za wcześnie na dalszą obsadę więc lejemy tylko bakterie i czekamy dalej na spadek NO3.

Edytowane przez Tomek92 (wyświetl historię edycji)

c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[57 dzień]

Osiągnięte zasolenie 35ppt.

NO3 5

PH 8,0

KH 6,8

PO4 niewykrywalne salifertem

Myślę że pora na kolejną obsadę a więc w poniedziałek zakupki, jutro do roboty więc nie zdążę a dzisiaj mi się nie chce jechać :P Plan na poniedziałkowe zakupy:

-2 nassariusy ( będzie w sumie 5)

-trochusa albo 2 nie wiem ile ich na akwarium ogólnie chodzi o to aby coś czyściło skałe bo nassariusy czyszczą piach tylko.

-parę amphiprionów 

-Briareum green fluo

-xenie

-caluastrea

 

 


c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[61 dzień]

Parametry:

Zasolenie 35ppt

Temp 25-26 stopni

NO3 około 5

PO4 < 0,03

PH 8,15

KH 7,3

Ca 390

Mg 1380

Aktualna obsada:

2x Amphiprion Ocellaris

5x Nassarius

1x Turbo

1x Trochus

 

- Euphylia (nie wiem do końca jaka )

- 2 lub 3 gatunki Zoa

- Rhodactis indosinensis green hairy

- Ricordea

- Briareum

Niestety dzisiaj zoa i briareum nie otwarte ponieważ grzebałem dużo przy nich, przestawiałem zoa bo nie wszystkie się otwierały, a briareum dopiero przywiozłem.

W filtrze matrix, purigen, wata

Leje AF Amino mix, dla korali pokarm suchy + zoo plankton seachema

Dla błaznów od dziś mrożonki.

IMG_20180911_192614.jpg
IMG_20180911_192626.jpg
IMG_20180911_192633.jpg
IMG_20180911_192658.jpg

 

 

 

 


c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[117 dzień]

Po dłuższej przerwie wrzucam informacje. Otóż od ostatniego posta miałem kilka problemów nie wszystko rosło jak powinno jednak wszystko wychodzi na prostą, były małe ogniska cyjano które turbo wcinał, kiedy cyjano odpuściło turbo zdechł;/ Hydnopora i caluastrea po wrzuceniu marniały jednak to chyba przez światło bo po przestawieniu ich do ciemniejszych miejsc zaczynają odrastać. Hydnopora była już praktycznie tylko szkieletem. Od miesiąca akwarium działa tylko na kaskadzie bez falownika, jvp okazał się za silny dziś ma mi przyjść sw. Doszła dolewka na podzespołach magu. 2. Błazenki znalazły dom i co tu więcej pisać jakoś się kreci. Teraz tylko kasa i dalsze zasiedlanie:)  Straty do tej pory:

-1 rico yuma z mojego błedu rozerwałem ryjek przy przestawianiu i już nie odżyła. 

-ślimak turbo bardzo duży

IMG_20181106_141938
IMG_20181106_141918
IMG_20181106_141930

 

 

 


c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć i co z tym światłem bo będę zakładał podobny baniak i jestem na etapie zakupu lampy.. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nie wiem raz mi się wydaje że ustawiona na 100% daje za mocne światło a teraz zastanawiam się nad dodaniem 2*8w T5 ciężko mi stwierdzić za malo jeszcze doswiadczenia. Żaden koralowiec w akwarium nie narzeka oprócz euphylii która jest w stanie stagnacji od 2 miesięcy, ale jej problem zweryfikuje na przestrzeni miesiaca. Zacząłem dozować a,b,c aquaforest zobaczymy czy ruszy. Z sps mam tylko montipore, która ma przyrosty przy tej lampie. 

 

Tak w ogóle muszę zrobić updated baniaczka bo obsada się bardzo zmieniła ale to jak znajdę wenę.

Edytowane przez Tomek92 (wyświetl historię edycji)

c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[288 dzień]

Witam po długiej przerwie, akwarium nadal stoi było trochę pod górę plagi/choroby/myśli żeby przerzucić się na akwarystykę słodkowodną ale jakoś po tym czasie zaczyna się to coraz lepiej kręcić. Co się zmieniło od ostatniego postu hmm...

z 2 miesiące temu doszedł sump około 15-20l w nim odpieniacz resun sk-300, obieg atman 2000l, cyrkulacja z chińczyka na sw-2 na minimalnej mocy nie wiem czy nie za mocna. Akwarium z sumpem na razie połączone rurami przelewowymi co nie zbyt ładnie wygląda ale zaczyna zarastać czerwonym glonem wapiennym strasznie mozolnie on u mnie rośnie pewnie przez wysokie PO4 które podskoczyło jakieś 3-4miesiące temu do 1 i tak zbijałem je do 0,1/0,2 z 2 miesiące. W tej chwili PO4 jest wykrywalne ale minimalne na salifercie, podaje vsv do microbe lift special blend i probioS aquaforesta 0,4ml dziennie. Kuracja działa i pewnie już na stałe będe podawał vsv bo trzymam nim PO4 i NO3 w ryzach. 

Nie obyło się bez zgonów wśród obsady a więc zdechła mi chrysiptera springeri około miesiąc po wpuszczeniu, nie przeżyła ospy. Błazenki przeżyły. Podawałem herbtanę i po tej kuracji właśnie zanotowałem taki wielki skok po4/no3. Jak już ospa przeszła dokupiłem fasciatusa ale również po miesiącu rozpłynął się, z dnia na dzień nie przestał być widoczny.

Z koralowców poległy : montipora ,caluastrea która jest w fazie bardzo nieśmiałego odradzania, 3 szczepki euphylii, mała kolonia zoa. Może znalazło by się coś jeszcze ale już nie pamiętam.

Aktualna obsada:

Ryby

-2 błazenki które podwoiły swoją wielkość. (wpuszczone miesiąc po starcie)

-Wargatek Sanitarnik (wpuszczony 2 miesiące po starcie)

-Pterapogon kauderni (wpuszczony tydzień temu około)

To koniec rybnej obsady nic więcej nie będzie.

Koralowce:

Stylophora milka (stagnacja pewnie przez za wysokie jeszcze PO4 chociaż przynajmniej polipuje)

Montipora (jak wyżej do tego zbielała jednak zaczęła odzyskiwać kolor)

Caulastrea ( jedna szczepka odradza się ze szkieletu druga podkurcza tkankę i nie pompuje się nie ważne gdzie ją postawie pewnie się dostosowuje do parametrów)

Duncanopsammia (pięknie polipują 2 szczepk,i z boku rosną nowe główki chociaż bardzo powoli)

Acanthastrea (nowy nabytek ładnie się pompuje za krótki pobyt aby stwierdzić przyrosty)

Blastomussa (została 1 z 3 główek, 2 znikły tak jak by coś je zjadło co dzień było coraz mniej poszarpanej pompującej się tkanki)

Goniopora (chociaż nie jest to jakiś piękny gatunek bardzo ładnie się pompuje )

Sarcopython (powiększył się 3 razy od włożenia jednak wydaje mi się że matecznik na czubkach polipów miał ładne białe kwiatki, mój tego nie ma :( )

Euphyllia (ostatnia malutka szczepka, bardzo malutka w sumie to zależy od dnia raz napompowana raz odpada od szkieletu przestawiłem ją wczoraj zobaczymy czy nie wieje na nią zbyt mocno czy to PO4)

Briareum (ładnie obrasta osobną skałkę)

Xenia (ładnie się rozrasta jeszcze trochę i będzie trzeba zacząć ją ciać)

Rhodactis (podzielił się chyba na 8 z 2, a ten bardziej fluo wyrósł z pół paznokcia)

Ricordea yuma orange (moja duma pięknie wygląda, pompuje się bardzo ładnie jednak nie rozmnaża :( a szkoda mi ciąć)

4 polipy jakiegoś zoa (2 się otwierają 2 nie są od niedawna)

Sinularia (chociaż mam może nie zbyt ładny gatunek to pompuje się bardzo ładnie i rośnie.)

Discosomma (z 1 rozmnożył się już 3)

2 ukwiały crassa ( tu nie wiem co napisać zależy oid dnia raz napompowany raz zwinięty jest od początku przyzwyczaiłem się)

 

Bezkręgowce:

5 dorosłych nassariusów + małe

2 tectusy

2 turbo

3 Berghia ( tutaj może nie ma już żadnego bo aiptazja odrasta, dawno też żadnego nie widziałem)

 

Aktualne problemy:

codziennie wyskakuje Dino na piasku pewnie przez to że nie ma komu go kopać. Na noc znika.

Rozszerza się plaga aiptazji czekam na joe's juice ponoć najlepszy. Nie chce krewetek bo nie wiadomo czy się zajmą ukwiałami a do tego nie są zbyt ładne.

Pterapogon nie przyjmuje pokarmu od ponad 2 tygodni nie widać aby chudł więc musi polować nocami bo życia jest pełno w skale po zgaszeniu światła. Jednak wolał bym aby jadł mrożonki jak reszta skończyło mi się mysis, a ponoć w sklepie jadł właśnie to. Musze kupić i zobaczyć lasonogów/solowca/kryla nie rusza.

 

To chyba tyle:)

IMG_20190505_175359.jpg
IMG_20190505_175339.jpg

 

 

Sory za jakość zdjęć zaraz postaram się wrzuć z innego telefonu

@Edit

IMG_20190505_180101.jpg
IMG_20190505_180048.jpg

 

Ehh ta sama jakość  przydała by się lustrzanka:P

Edytowane przez Tomek92 (wyświetl historię edycji)

c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tą samą lampke jak swiecisz ? Jaka moc białego do niebieskiego ? I widzę sps ja też planuje ale narazie 5 miękkich 2 lps blazny i ślimaki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem lampkę ta na początku ale zalałem ja przy podmianie i spalił się kanał blue. Swiecilem niebieskim na max a białe zmniejszalem o 3-4stopnie teraz mam sirius nano 27w i nie mam regulacji:/

Edytowane przez Tomek92 (wyświetl historię edycji)

c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem sirius nano ale dużo ludzi sobie chwali , a co do chinki wiem jedno ze gdyby nie było regulacji bym nie świecił . Bo ona na maksa daje za mocno brakuje jej z 2-3 diod niebieskich wtedy można by białym kanałem świecić mocniej 

Edytowane przez Guban88ok3m (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Masz może jakieś dokładniejsze zdjęcie tej twojej kaskady po przeróbce i podłączeniu skimerka ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypalasz otwór w tej "rurze" do zasysania i podpinasz skimmer. Nie wygląda to ładnie i zajmuje miejsce. Nie zrobię zdjęcia bo mam już sump zamiast kaskady 

Edytowane przez Tomek92 (wyświetl historię edycji)

c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 Lipca akwarium skończy rok. Tak wygląda teraz:

Przepraszam za słabą jakość.


c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja foto akwarium :D

IMG_20191005_142023.jpg
IMG_20191005_142045.jpg
IMG_20191005_142058.jpg
IMG_20191005_142120.jpg Co
 
Do aktualnej obsady chciał bym dodać jeszcze kilka sztuk kolorowych ricordei florida, discosomy blue i superman, caulastrea która w 2 próbach gineła i ewentualnie milkę z sps.
Edytowane przez Tomek92 (wyświetl historię edycji)

c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

uwazaj aby xenia nie weszla na reszte skały, jest morskim chwastem, jak sie rozpleni akwarium straci urok na ktory tak . Zycze powodzenia


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Guban88ok3m napisał:

Cały czas chinka  świecisz?

Świece sirius nano chinke zalałem dawno temu pisałem o tym wcześniej w którymś poście. Jednak mam wrażenie że światło tej lampy nie jest optymalne dla korali, chce dołożyć 2 świetlówki t5 8w 10000k i 18000k 288mm.

9 godzin temu, Dejvix napisał:

Witam

uwazaj aby xenia nie weszla na reszte skały, jest morskim chwastem, jak sie rozpleni akwarium straci urok na ktory tak . Zycze powodzenia

Raz na dwa tygodnie wyrywam ją jeżeli za mocno się rozrasta. Mam ją dłuższy czas na razie udaje mi się trzymać ją w ryzach.


c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Tomek92 napisał:

Świece sirius nano chinke zalałem dawno temu pisałem o tym wcześniej w którymś poście. Jednak mam wrażenie że światło tej lampy nie jest optymalne dla korali, chce dołożyć 2 świetlówki t5 8w 10000k i 18000k 288mm.

Ja mam chinke,  mam skręcone na 19 w teraz przy 42 l (35 wody netto ) i wszystko ok. Sps rosną coprawda proste ale rosną więc gra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz tą lampke którą kiedyś Ci polecałem dalej?


c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tomek92 napisał:

masz tą lampke którą kiedyś Ci polecałem dalej?

Dokładnie tak . Jest dosyć mocną ja popalilem  acany ta lampa . Ostre światło wywalilem  soczewki i jest git. Białe na 20% = 1.8W a niebieskie 90% =16.2 W TAK nią świecę i jest ok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.