Skocz do zawartości
Sqesta45

okrzemki i żywica DI

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paragon
5 minut temu, DarekB30 napisał:

Tak. U siebie stosuje właśnie ten, po żywicy. Do akwarium dajesz jak masz problemy z krzemianami w akwarium Po co go dawac do akwarium jak można usunąć krzemiany przed wlaniem ich do akwarium.?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

chodzi o to że moze nie dać rady wyciągnąć po jednokrotnym przepływie, ale skoro stosujesz to ok, też zakupię 500ml wystarczy na jeden cały zasyp?,  a powiedz co ile wymieniasz i na jakiej podstawie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chodzi o to że moze nie dać rady wyciągnąć po jednokrotnym przepływie, ale skoro stosujesz to ok, też zakupię 500ml wystarczy na jeden cały zasyp?,  a powiedz co ile wymieniasz i na jakiej podstawie?
Rozdzielam na 2 porcje, wymieniam po 4-6 tygodniach tylko u mnie schodzi bardzo dużo wody na dobę.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, DarekB30 napisał:

Rozdzielam na 2 porcje, wymieniam po 4-6 tygodniach tylko u mnie schodzi bardzo dużo wody na dobę.

ok, u mnie schodzi 5-7 na dobę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ok, u mnie schodzi 5-7 na dobę
U mnie około 30 litrów na dobę, tylko do akwarium

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, DarekB30 napisał:

U mnie około 30 litrów na dobę, tylko do akwarium

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

łoooo to sporo, masz koty :) , że Ci wypijają wodę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
łoooo to sporo, masz koty [emoji4] , że Ci wypijają wodę [emoji4]
Ciągła podmiana wody i dolewka robią swoje w te upaly

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 minuty temu, DarekB30 napisał:

Ciągła podmiana wody i dolewka robią swoje w te upaly

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

W morskim masz ciągłą podmianę, zawsze mnie ciekawiło jak to rozwiązać, musisz mieć przygotowaną solankę w zbiorniku i nią podmieniasz plus to co odparowuje tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.08.2018 o 19:43, pabloz napisał:

Tak wyglada filtr DI.

IMG_5762.JPG

OK, temat sprzed lat ale chyba pora raz na zawsze wyjaśnić temat żywic;

1. MB20 i MB400 to po prostu złoża mieszane (mixed bed) różnych firm, są to produkty równoważne. 

2. Woda przez żywicę, musi płynąć PIONOWO, zgodnie z grawitacją (OD GÓRY DO DOŁU) - jeśli zależy nam na prawidłowym działaniu. To co widzimy na obrazku to rozdzielenie złoża na 2 komponenty (anionit na górze - zwykle jest jaśniejszy, a w niektórych złożach prawie bez koloru - zależy od producenta i konkretnego produktu, a kationit na dole - zwykle ciemniejszy, może być nawet czarny). 
Żeby takiego rozdziału uniknąć woda ma wpływać z góry, czyli na obudowie trzeba zamienić wężyki miejscami (ale to przy wymianie żywicy na nową, takich zmian nie dokonujemy w żywicy, która już pracowała). 


3. Żywicę można regenerować tysiące razy, ale regeneracja możliwa jest tylko żrącymi odczynnikami (Kwas solny i wodorotlenek sodu) i na małą skalę się to nie opłaca. W złożu mieszanym dodatkowo trzeba rozdzielić 2 składniki mieszanki i robi się to przez płukanie wsteczne (czyli woda idzie od dołu do góry wkładu), można na chwilę zatykać wylot wody palcem, wtedy nasze kuleczki szybciej się podzielą (zmiana ciśnienia w układzie i duży przepływ wody po zdjęciu palca z wężyka wylotowego nam to zagwarantują). Drugi sposób rozdziału to umieszczenie złoża w cieczy o gęstości pośredniej (robimy roztwór NaCl i w nim umieszczamy złoże) - przy odpowiedniej ilości soli ciemne kuleczki (kationit) opadną na dno, a jasne (anionit) będą pływać - ich podział jest bardzo łatwy. 

4. Dla żywności złoża bardzo ważna jest jakość wody na wejściu, czyli dobra membrana RO. Polecam Filmtec 75 GPD (tanie, chińskie szybko kończą), 100 GPD da co prawda większą wydajność, ale delikatnie więcej soli (zgodnie z kartami produktów). Dla membrany RO idealne warunki to zimna woda (im zmniejsza, tym wolniej się leje, ale lepsza jakość) i wysokie ciśnienie (im wyższe tym lepiej, bo mamy więcej wody na godzinę i ma ona mniejsze TDS). 
Membrana jest przeznaczona do pracy ciągłej, czyli jej uruchamianie na 1 L wody jest bez sensu (przez chwilę będziemy mieć wodę o wysokim TDS, to stabilizuje się po kilku minutach).

5. Ważne jest, aby kupować nową żywicę dobrej jakości, bo jeśli jest ona przechowywana w lichych opakowaniach i przez długi czas to po prostu będzie mniej wydajna (anionit reaguje z dwutlenkiem węgla z powietrza) i w konsekwencji mamy coś, co nam krócej popracuje. 

6. Te przeźroczyste wkłady do obudowy 10-cio calowej są nieszczelne u góry, także 100% wody nie przepływa przez żywicę. Przy tanich miernikach TDS tego nie widać, ale przy konduktometrach za konkretniejsze pieniądze to można szybko wykryć. Polecam wkład na złoże zakręcany, z niebieską zakrętką (nie wiem czy mogę wklejać linki do konkretnych sklepów) i dodatkowo jego uszczelnienie taśmą teflonową, gdyż też jest nieszczelny ;p (uszczelniamy gwint pod niebieską zakrętką). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.