Skocz do zawartości
Timon111

Pierwszy zbiornik. Wryfikacja panelu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jak wspomniałem to będzie mój pierwszy zbiornik morski. Więc przepraszam za moje pomyłki. Proszę o poprawę mojego toku myślenia i tego co się naczytałem :) 

Chce postawić akwarium z panelem z tyłu akwarium 80 długie x 50 (lub 55) głębokie x 40 wysokie.  Panel będzie oddzielony lacobel 80 x 38 ( 38 żeby czasem woda nie wylała się poza akwarium tylko najwyżej podczas przelania wróciła do akwarium ). Jak długie maja być nacięcia w grzebieniu ?? 

Całość panelu będzie głęboka na 15cm. dobrze ? Odpieniacz  się raczej zmieści i powinno być sporo luzu.

Pierwsza przegroda starczy jak będzie na 30 cm nie będzie się przelewać góra ?   Przegroda na ceramikę nie za duża ?   A może cały panel za duży ?

Pozdrawiam :)

37616155_2196459027302557_8007090496092504064_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, Timon111 napisał:

 ( 38 żeby czasem woda nie wylała się poza akwarium tylko najwyżej podczas przelania wróciła do akwarium ).

nie ma możliwości by woda z panelu wylała poza zbiornik - bo pompa wypompowuje wodę z - a nie pompuje do :)

woda do panela wlewa się grzebieniem a jego wielkość (nacięcia) dopasowujesz do mocy pompy

poza tym panel .. to właściwie to samo co sump - tylko "doklejony" na tej samej wysokości więc wystarczy słabsza pompa i nie ma "całej hydrauliki"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na taki zbiornik jakiej by musiała przemiał z 1200 l/h więcej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 minut temu, Timon111 napisał:

 1200 l/h więcej ?

będzie z sam raz

45 minut temu, Timon111 napisał:

Całość panelu będzie głęboka na 15cm.

mało - pierwsza komora powinna/może być zalana "pod korek" czyli 1-2cm poniżej grzebienia - jak dasz więcej to będzie chlapało (i denerwowało)

w kolejnych 2cm różnicy poziomu wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, silvia napisał:

mało - pierwsza komora powinna/może być zalana "pod korek" czyli 1-2cm poniżej grzebienia - jak dasz więcej to będzie chlapało (i denerwowało)

autorowi chyba chodziło że szerokość panelu będzie 15 cm. Moim zdaniem 15 to całkiem sporo, jeśli masz na tyle miejsca to będzie super.

Szerokość grzebienia spokojnie wystarczy 20cm, a szyba powinna być 6cm poniżej krawędzi akwarium, wtedy standardowy grzebień będzie  w sam raz.

Zobacz sobie mój zbiornik (link w stopce) mam podobny panel, chociaż inaczej go zagospodarowałem


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

szerokość to nie głębokość :D - a szerokość dobiera się tak (skoro ma być) by zmieścił się odpieniacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, silvia napisał:

szerokość to nie głębokość :D - a szerokość dobiera się tak (skoro ma być) by zmieścił się odpieniacz

no ale odpieniacz powinien się zmieścić to storm 100 pierwsza komora ma 15x15. jedyne co się martwię to ta przegroda pomiędzy odpieniaczem a mediami. Jeżeli bedzie miała 5cm od dołu przestrzeni następnie szyba 25 cm to wyjdzie 30 cm wysokości a lacobel bedzie miał 38, 2-3 cm nacinany to wyjdzie że poziom wody by był około 35 cm od spodu akwarium to bedzie jak mówisz przelewać się górą między jedna komora a drugą. Chyba że coś nie tak rozumiem :) 

Edytowane przez Timon111 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Timon111 napisał:

 jedyne co się martwię to ta przegroda pomiędzy odpieniaczem a mediami. Jeżeli bedzie miała 5cm od dołu przestrzeni

na dole ? 5cm "przelot" ? a po co ? 2cm wystarczy aż nadto - policz 2cm na szerokości ile ? 14-15cm ? to masz "przelot" około 30cm2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia od tyłu nie zrobię bo akwarium stoi przy ścianie, ew. mógłbym zrobić od góry.

Nacinany lacobel - może to być ciekawe rozwiązanie, ciekawe czy producent będzie chciał się bawić w takie coś i ile to będzie kosztować?

Tak dokładnie to u mnie tył jest sklejony z dwóch kawałków lacobela - jedna duża szyba jest o 6cm poniżej krawędzi akwarium, a do tego od góry jest doklejony pasek 6cm z miejscem na grzebień. Panel od akwarium może mieć przegrode tak wysoką jak akwarium - nic tam górą nie ma prawa przepływać. Natomiast grzebień lepiej żeby się kończył niżej - bo jak się zabrudzi to może się woda nad nim przelać  - u mnie są to 3cm od górnej krawędzi grzebienia do krawędzi akwarium.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem nie znam się :) dlatego pytam :) a to źle ze by miało być 5 cm przelotu ? dowiem się co i jak dzięki wam i poprawie :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

panel1.JPG.d946589782744b7d1c9171031ee1ae09.JPG

N-ty raz przykładowy panel - i teraz czy dodasz ileś tam przegród to zasada ma zostać ta sama

do pierwszej komory woda się wlewa od góry - tak samo jak do ostatniej (więc projekt kolegi ma o jedną przegrodę za dużo - ta przy samej pompie - jest po prostu zbędna tylko przeszkadza)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, rysio2000 napisał:

Zdjęcia od tyłu nie zrobię bo akwarium stoi przy ścianie, ew. mógłbym zrobić od góry.

Nacinany lacobel - może to być ciekawe rozwiązanie, ciekawe czy producent będzie chciał się bawić w takie coś i ile to będzie kosztować?

Tak dokładnie to u mnie tył jest sklejony z dwóch kawałków lacobela - jedna duża szyba jest o 6cm poniżej krawędzi akwarium, a do tego od góry jest doklejony pasek 6cm z miejscem na grzebień. Panel od akwarium może mieć przegrode tak wysoką jak akwarium - nic tam górą nie ma prawa przepływać. Natomiast grzebień lepiej żeby się kończył niżej - bo jak się zabrudzi to może się woda nad nim przelać  - u mnie są to 3cm od górnej krawędzi grzebienia do krawędzi akwarium.

a to dzieki za info :) a zawsze możesz zapodać zdjęcie miło popatrzeć na czyjeś zbiorniki :) za szybko pisałem i nie zobaczyłem ze dalej w twoim poście jest projekt :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, Timon111 napisał:

a to źle ze by miało być 5 cm przelotu ?

jak wsypiesz siporax ...  ci będzie latał po obu komorach :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, silvia napisał:

jak wsypiesz siporax ...  ci będzie latał po obu komorach :P 

Nie no myślałem że bede musiał go w te specjalne woreczki popakować :)  ale zmienię na 2 cm :)

a tak z innej beczki, widziałem na you tube że większość robiących jakieś akwaria morskie wsypują oprócz ceramiki, węgiel, coś na fosfor i  "purigen"? ( czy jakoś tak )  czy te specyfiki nie będą przeszkadzały w rozwoju glonu spaghetti ? czy dzięki spaghetti mogę z któregoś specyfiku zrezygnować ?

jutro narysuje nowy projekt i wstawię do oceny :)   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, Timon111 napisał:

wsypują oprócz ceramiki, węgiel, coś na fosfor i  "purigen"? ( czy jakoś tak )  czy te specyfiki  (...)

zanim zaczniesz proponuję "nabrać wiedzy" w dziale dla początkujących

poczytać o mediach filtracyjnych , adsorbentach (co , po co i w jakiej ilości)  i dozowaniu "tego i owego"  .. no i o plagach z którymi pewno się zetkniesz ...  - morskie akwarium to nie "słoik z gupikami" - łatwo z czymś przesadzić , czegoś nie dopilnować .. i stracić kupę kasy bo padnie większość/całość życia (które wcale tanie nie jest)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

37770467_2198548360426957_170290484009238528_n.thumb.jpg.c8fbabfcbf7e6e59f7ca35d5368beaca.jpg37809859_2198540613761065_2116468400665395200_n.thumb.jpg.35eea01049eb58973489e16d8db0709d.jpg

Poprawiony projekt panela :) który lepszy ?? Mam wrażenie ze Dolewka się przyda.

Ale czy nie za mało miejsca na glony ? Chciałem żeby w glonach trzymało się male robactwo żeby było żywym pokarmem do akwarium.

Właśnie czy takie robactwo nie będzie zmielone przez pompę zanim trafi do akwa ?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz sprzęt do tego? Masz już pompę i odpieniacz? Może wystarczy mniejsza komora na pompę? No i pod odpieniaczem jak będzie niski, też trochę siporaxu się zmieści.
Co do glonów to mam mieszane uczucia czy to się sprawdzi. Jak oświetlisz panel to mogą ci sie pojawić glony na siporaxie, albo na pompie? Tak mni się wydaje ja nie mam refugium i w panelu tam gdzie światło z lampy dochodzi, mam trochę glonów.

Dolewka w panelu jest moim zdaniem wygodna, bez niej będziesz musiał mieć dodatkowy zbiornik gdzieś obok akwarium.

 


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokosc ostatniej przegrody przy dolewce daj nieco nizej niz wysokosc sumpa, w razie jakiejs awarii dolewki woda nie wyplynie na mieszkanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przegrody te idące od samego dołu (druga i czwarta) zrób wyższe. Grzebień chcesz dać na wysokości 34cm, poziom wody w I komorze miałbyś 25cm (tak jak 2 przegroda) - to by Ci dało co najmniej 9-o centymetrowy wodospadzik. No chyba, że lubisz plusk wody 24h na dobę, 7dni w tygodniu. Nie ma sensu, żeby 4 przegroda była niższa od 2-giej. Dlaczego nie miałby być tam wszędzie ten sam poziom wody? Woda i tak popłynie w panelu.

Przegroda nr 3 - bym ją przesunął i podzielił komorę na glony na dwie. Najwyżej będziesz miał glony w dwóch komorach (a może się kiedyś taka dodatkowa wydzielona komora przyda, np na filtry przepływowe lub węgiel. Glony zawsze łatwo będzie z niej wyjąć). Ale wyobraź sobie, że musisz wyjąć ślimaka np z takiej 6-o centymetrowej szczelinki. Albo ją przeczyścić czasem.

Glony trzeba oświetlać - może faktycznie warto przegrodę 2 i 4 dać z lacobel, albo chociaż zamazać czarnym silikonem, coby nie świecić na siporax i pompę.

Na zbiornik dolewki w panelu szkoda by mi było miejsca. To może być choćby  plastikowy baniak na podłodze.

Ogólnie to panel robiłbym raczej na krótszej ściance akwarium. Jak Ci zostanie 80x40 - ani to specjalnie długie do pływania dla ryb, ani efektu głębi nie bedzie za wiele. Ale np jak panel zrobisz na krótszej ściance, nawet jak zabierzesz 20cm, to zostanie Ci 60x55, to to już całkiem fajna przestrzeń. I nadal Ci się nad tym w razie czego świetlówka 55cm zmieści.

Mielenie robaczków w pompie - nie przejmuj się, wszystkiego nie zmieli, a korale i rybki mielone też zjedzą. Większą masakrę zrobi odpieniacz z wirnikiem igiełkowym. Generalnie, nie nastawiaj się na nie wiem jakie ilości tych robaczków. Bez grubej warstwy piachu lub gruzowiska z żywej skały to nawet nie będzie tak do końca refugium. Bardziej rodzaj reaktora glonowego. Kilka kiełży tam będziesz miał i tyle. Na pewno nie tyle, żebyś nie musiał karmić korali czy ryb, licząc na ten żywy pokarm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
20 godzin temu, Timon111 napisał:

Poprawiony projekt panela :)

 a tak nie lepiej ?

2e44358607d49.jpg

albo nawet więcej niż 30 - 32cm - by nie chlapało za grzebieniem (jak wspomniał kolega wyżej ) spokojnie można zrobić 34cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, kuba503 napisał:

Wysokosc ostatniej przegrody przy dolewce daj nieco nizej niz wysokosc sumpa, w razie jakiejs awarii dolewki woda nie wyplynie na mieszkanie

To raczej tak trzeba poziom w akwa ustawić, żeby cała objętość dolewki weszła bezpiecznie do zbiornika. Ale tu raczej na luzie: 19x15x40 -> 11.4L. Taka ilość przy wymiarach akwa 80x40 podniesie poziom o 3,5cm. Czyli się spokojnie zmieści w akwa.

6 minut temu, silvia napisał:

a tak nie lepiej

DSB wewnątrz akwa to bym chyba jednak nie próbował. Jak po kilku latach DSB się zestarzeje, to nie będzie go jak wyjąc z akwarium bez uwalniania całego syfku, który się tam nazbiera w strefach beztlenowych. Ale tak z ~5cm piasku o nie za drobnej granulacji to bym wsypał pod glony, żeby się tam wieloszczety, rurówki i inne robaczki lęgły. No i komórki rozrodcze i larwy tych wszystkich robaków to będzie lepszy pokarm dla korali niż same kiełże ze spagetii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

gdzie wy widzicie dolewkę i jej pojemność :) poza tym skoro planowany jest grzebień 6cm .. to wejdzie ponad 20l dodatkowej wody :) (o ile zbiornik bedzie dobrze wypoziomowany)

11 minut temu, Słony leszcz napisał:

Jak po kilku latach DSB się zestarzeje, to nie będzie go jak wyjąc z akwarium bez uwalniania całego syfku, który się tam nazbiera w strefach beztlenowych.

no weź .. wyłączam pompę wyjmuję koszyk z ceramiką i resztę a spokojnie odsysam - przecież NIC do głównego zbiornika się nie dostanie - chyba że w panelu zbobisz jakieś otwory awaryjne by pompa nie pracowała na sucho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, silvia napisał:

gdzie wy widzicie dolewkę i jej pojemność

Kolega @Timon111 na lewym prawym (ech te strony) obrazku dodał jedną komorę na zbiornik dolewki.

21 godzin temu, Timon111 napisał:

37809859_2198540613761065_2116468400665395200_n.thumb.jpg.35eea01049eb58973489e16d8db0709d.jpg

ale dokładnie, masa wody wejdzie jeszcze do krawędzi akwarium, wiec nie bardzo jest się czym przejmować.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, Słony leszcz napisał:

na lewym obrazku dodał jedną komorę na zbiornik dolewki.

u mnie prawym :) ale fakt przeoczyłem bo skupiłem się na "poprawce" tego drugiego projektu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.