Skocz do zawartości
Simon

Oswietlenie zarniki 150W czy 250W

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dylemat, zmienilem niedawno akwa na wieksze: 198cmx 45szerokie x61cm wysokie. Lustro wody jest na wysokosci 55cm.

Tymczasowo wisi sobie 1x150W dla kilku korali ktorych niewysprzedalem przed przeprowadzka do duzego. Docelowa obsada to mix SPS-LPS-miekkie (glownie zoas). Najladniejsze zbiorniki z twardymi jakie widuje na zywca czy w necie sa zawsze bardzo mocno doswietlone.

Moge okazyjnie kupic nowiutka lampe AquaOne MG 1500. Niestety niewiele mozna znalesc na temat tych lamp ale z tego co znalazlem to same pozytywne opinie ale jest ich doslownie kilka.

Lampa ma zledwie 150cm dlugosci, a akwa 198cm - to akurat dla mnie nie problem, bo nawet wole niedoswietlone rogi gdzie powkladam troche LPSow. Lampa ma 3x150W (10 000K - ale nikt nie wie jakiej firmy, chyba ich wlasne) + 4x24W PC aktynika i 2x18W PC aktynika. Aktyniki umieszone sa parami po bokach zarnikow (2x24W , 2x18W , 2x24W). Caly czas sie zastanawiam czy SPSy beda mi sie ladnie wybarwiac i rosnac pod tym swiatlem (umieszczone w gornej polowie akwarium). Lampa w sumie daje 450W 10 000K + 132W aktyniki na przestrzeni 150cm wiec niby wszystko powinno byc oki. Niezawracalbym sobie lampa glowy ale cena jest dobra a na lampe 3x250W+aktynika to bede musial poczekac bo ostatnio na ebayu nie schodza tanio a ja z finansami leze.


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli masz takie ambicje, poczekaj i kup od razu 250-tki. Znam to z autopsji - podwojne wydawanie pieniedzy to zly pomysl. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tak w pełni zgadzam się z opinią Szymona. Przerabialiśmy to na własnej skórze kilkakrotnie bo zawsze szkoda kilka PLN. Aktualny zbiornik budujemy już od 1/2 roku ale staramy sie nie "bidować" bo potem jak człowiek popatrzy, krew go zaleje sprzeda co ma i kupi o czym myślał - wychodzi 2x drożej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już nie pamiętam kto, chyba Grzesiek Wojtasik, pisał kiedyś że sama moc światła nie jest kryterium najważniejszym (wręcz należy z tym walczyć) bo na głębokości kilkudziesięciu metrów też rosną acropory a moc światla nie jest już taka duża. Że ważniejszy jest dobór widama niż sama moc.

(to nie jest moja opinia - powtarzam zasłyszaną z forum)

Z autopsji potwierdzam opinie, że nie ma nic kosztowniejszego niż oszczędzanie.

Efekt jest taki, że się 2x wydaje pieniądze, więc lepiej od razu kupić to co ma być.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle ze ta lampe moge miec za okolo 1100zl (z orginalnym rachunkiem), w sklepach kosztuje przynajmniej x2.5 wiec mam szanse na niej duzo nie stracic.

Przesiadlem sie z ok 325l na 540l i wydatek goni wydatek. A to skaly wiecej trzeba dolozyc tym bardziej ze gorsze kawalki posprzedawalem, a to pompy dolozyc, a to reaktor dokupic bo juz na dodatkach nie mam zamiaru przy tym gabarycie szalec - to od razu 2 kontrolery, CO2 itd itd a wszystko troche kosztuje.


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie porownujmy sztucznego swiatla do slonca, a jak juz zaczynamy to wystarczy porownac jak gleboko penetruja zarniki 1000W a jak slonce. Jak slonce mocno przyswieci na akwa to przeciez cale te nasze lampy sie chowaja i ich praktycznie nie widac. Wracajac juz do sztucznego oswietlenia to zazwyczaj 20K 250W daje porownywalny wzrost koralom jak nie slabszy niz 10K 150W, dlatego przy spsach dominuja zarniki 10-14k. Ja osobiscie lubie 20K zarniki ale z doswiadczenia wiem ze spsy niekoniecznie i przy takich traca kolory.


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr Jan Rogalski :

Już nie pamiętam kto, chyba Grzesiek Wojtasik, pisał kiedyś że sama moc światła nie jest kryterium najważniejszym (wręcz należy z tym walczyć) bo na głębokości kilkudziesięciu metrów też rosną acropory a moc światla nie jest już taka duża. Że ważniejszy jest dobór widama niż sama moc.

(to nie jest moja opinia - powtarzam zasłyszaną z forum)

tak, tylko skad bierze sie moc 250w i wiecej (hqi) nad najpiekniejszymi zbiornikami z sps


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Simon :

Ja osobiscie lubie 20K zarniki ale z doswiadczenia wiem ze spsy niekoniecznie i przy takich traca kolory.

no ja z doswiadczenia wiem, ze wlasnie przy nizszych temperaturach barwowych koralowce traca kolory (moze nie drastycznie, ale zdecydowanie gorzej wypada zielony, niebieski i fioletowy - troszke lepiej zas wyglada rozowy i czerwony):D 10-12kk daje lepsze przyrosty, ale zdecydowanie gorsza barwe (przy niewielkiej suplementacji t5 oczywiscie)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze obserwowalem odwrotnie ale to moze jednak dlatego ze to byly 150siatki a nie 250W i po prostu brakowalo swiatla (oczywiscie do tego byly aktyniki - optycznie praktycznie nic nie zmienialy przy zarnikach 20K). Oczywiscie nie wszystkie marudzily ale czesc to lyka co popadnie :D


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szymon, intencją tej opinni było to, że duża moc światła nie jest warunkiem obligo do utrzymania sps. Że nie trzeba mieć koniecznie ~1,0W/L (i więcej) aby sps mogły życ. I tylko tyle.

Praktyka pokazuje, że super akwa z sps jest pod super światlem - nie polemizuję.

Stąd też była mowa o widmie światła. Im bardziej w stronę aktyniki, tym fotony mają wyższą energię, co znajduje potwierdzenie w wybarwieniu korali (sam to obserwujesz).

@Simon, mówiąc o Słońcu w baniaku i porównując to do HQI nawet 1000W mowisz o penetracji na glębokość max.80-90cm (a często ok.60-70cm) wysokości akwa.

Ja pisałem o natężeniu swiatła Słońca na głębokości kilkudziesięciu metrów porównując to do natężenia światła HQI na dnie typowego akwa.

Porównywanie jakichkolwiek sztucznych źródeł światła (poza błyskiem ekspozji termonuklearnej) ze Słońcem w tych samych warunkach oczywiście nie ma sensu. Z tym każdy się zgodzi.

EDIT:

Szymon :

skad bierze sie moc 250w i wiecej (hqi) nad najpiekniejszymi zbiornikami z sps

Już tak BTW, patrząc na akwa kol.Osad prowadzonego pod samymi T5 można nabrać wątpliwości, czy to wysokotemperaturowe i prądożerne HQI jest faktycznie najlepszym rozwiązaniem.

Osobiście cieżko mi sobie wyobrazić piękne akwa bez HQI, no ale ...


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr Jan Rogalski :

Już tak BTW, patrząc na akwa kol.Osad prowadzonego pod samymi T5 można nabrać wątpliwości, czy to wysokotemperaturowe i prądożerne HQI jest faktycznie najlepszym rozwiązaniem.

Osobiście cieżko mi sobie wyobrazić piękne akwa bez HQI, no ale ...

to co napisalem, doryczylo swiatla pochodzacego tylko od hqi. akwaria tylko na t5, i to dobrej jakosci to inny rozdzial. Osad ma 480w t5 nad 500l (minus komin, minus skala) - bedzie tego tez ponad 1w/l ( ten przelicznik jest oczywiscie umowny, nie kieruje sie nim bezwzglednie, dobierajac swiatlo). Swietlowki ma na zmiane blue spezial i blue plus - sumaryczna temperatura barwy jest w granicach 16kk, nie wiem, czy to malo.

Sa rozne szkoly i tyle:) Ale zasady w kazdej obowiazuja podobne - duza ilosc dobrego swiatla jest bardzo mile widziana.

Reasumujac - zarniki 150w sa mozliwe nad akwarium z sps, czemu nie, ale bez duzej ilosci t5 za bardzo tego nie widze. Pzdr


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koledzy dobrze pisza, warto mocno przemyslec rozwiazania oswietlenia w zbiorniku, trudno to potem zmienic

ja zrobilem kilka bledow, zaczynalem od 322W skonczylem na 565 (w 4 etapach)

jestem zwolennikiem swiatla HQI, przy 160W T5 wiekszosc korali sie u mnie nie pompuje, dopiero jak wlaczy sie HQI widac zmiane w koralowcach, te ktore poprzeadzalem powykrecaly sie w strone HQI praktycznie ignorujac T5, dotyczy to takze pompowania LPS

mam baniak wysokosci 60 cm i zarnikiem 250W dno zbiornika bylo slabo doswietlone, po wymianie na 400W wszystko jest ok, chociaz jeszcze zarnik nie pracuje z pelna moca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szymon :

Osad ma 480w t5 nad 500l (minus komin, minus skala) - bedzie tego tez ponad 1w/l ( ten przelicznik jest oczywiscie umowny, nie kieruje sie nim bezwzglednie, dobierajac swiatlo). Swietlowki ma na zmiane blue spezial i blue plus - sumaryczna temperatura barwy jest w granicach 16kk, nie wiem, czy to malo.

Osad ma nad zbiornikiem 640W (8x80W) :D czyli wychodzi ponad 1W/l :D

Widzę panowie toczą ostrą dyskusję :D o wyższości "wielkanocy" :D

Temat jest dosyć śliski :D i moim zdaniem jeśli dla właściciela akwarium nie przeszkadza "płaskie" - czyli prawie bezcieniowe - oświelenie zbiornika to czemu nie. Oczywiście dochodzą jeszcze dodatkowe "warunki konieczne" przy takim oświetleniu np. wysokość słupa wody. Mi osobiście nie odpowiada tego typu światło. Dochodzi jeszcze jedna kwestia, zasłyszana nie tak dawno w czasie rozmowy z Andrzejem, a mianowicie - korale potrzebują nawet minimalnego promieniowania UV co przy samych T5-kach jest niewykonalne.

Myślę też, że przy długości akwarium 2m ilość aktyniki (niecałe 140W) jest zbyt mała aby uzyskać jakieś ciekawe światło. Wstawiając żarniki 20000K czy 16000K może być za ciemno ale zawsze pozostaje możliwość dołożenia belek T5.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a i tak kazde akwarium jest inne, kazde oko jest inne, jesli chcemy uzyskac swiatlo dobre dla siebie i oka i korali nie ma szans obejsc sie bez eksperymentowania:) pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu - no a 8*8 to 64 a nie 48 oczywiscie:) pzdr


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Połączenie Tradycyjnej technologii HQI z Nowoczesną T5 to jak FUZJA w tym wypadku T5 wciąga pod swoje skrzydła HQI i robi się naprawdę ciekawe oświetlenie, niezapominając oczywiście o zjawisku "migotania" które prawie wiernie oddaje nam naturalne środowisko jakie panuje w oceanach.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Tam nawet 500 l wody nie bedzie. Lampa daje 580 W ! Do tego swiatlo bedzie skupione na mniejszej przestrzeni a lampa, ze wzgledu na mala glebokosc akwarium musi wisiec nisko. To oznacza, ze na 1,6 metra akwarium, oswietlenie bedzie grubo ponad nasze srednie. Wydaje mi sie, ze przy 55cm wody ta lampa dostarczy wystarczajaca ilosc swiatla dla twardych.

Po bokach, w poprzek zbiornika, zalozylbym dodatkowo po krotkiej PC aktynicznej i chyba bylbym zadowolony. I moze pod 250-tkami te kolory bylyby jasniejsze ale gdzies musi byc granica naszego szalenstwa. :D

Lampa z 3x250 W i T5 bedzie na 1,6 metra dawala ok.2 W/l.

Sam juz nie wiem:D Mam w myslach licznik pradu.:D( a nie cene lampy (ta jest niewazna).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie o to mi chodzilo ze te 580W bedzie w sumie nad 370l wody (minus skala i podloze) co daje conajmniej 1,5W/l a to juz nie jest tak zle. Brzegi akwa beda ciemne ale to akurat mi nie bedzie przeszkadzalo - mam kilka LPSow ktore uwielbiaja polmrok.

Dodam ze w lampie wmontowane sa orginalnie zarniki 10K a te maja wysoki PAR. Nie wiem czy wytrzymam przy tej barwie doswietlonej wbudowana aktynika, a nie chce ze wzgledow estetycznych (bez przykrywy nie zabudowane) nic dokladac ale nigdy nic nie wiadomo. Dodam tez ze dozuje ozon przez kontroler a z tego co czytalem to obniza to pochlanianie swiatla przez wode.

Jezeli wezme lampe to zastanawiam sie czy nie wymienic srodkowego zarnika na np Iwasaki 50K (wiem ze to tylko nazwa handlowa) ktore daje podobno dosc jasne a zarazem niebieskie swiatlo i ma wysoki PAR.


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, ze zostaniesz z dwoma 150 W, "normalnie" swiecacymi zarnikami:D. Az tak jasno to tam nie bedzie.:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I bedzie 3x250W z aktynika wisialo, wiec jak 'odpracuje' koszt lampy to podmienie zarniki i beda 10K 20K 10K + wbudowana aktynika i moonlight.

Btw tamta tez kupilem, zaplacilem przez paypala i nie dostalem - sprawa w paypalu ale moze byc klopot bo jeszcze kilka osob zrobil i watpie czy go uda im sie scignac w tempie jakim pracuja.


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jak dasz takie temperatury to bedzie nie za pieknie wygladalo. lepiej daj 14-16kk trzy jednakowe


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.