Skocz do zawartości
ciepok77

Dodawać, czy nie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam lampę na diodach power led 3w, która obsługuje moje 54l akwarium. Temperatura diód została zaprojektowana przez forumowego "czarodziej", jeszcze raz dziękuję. Dużo ostatnio czytam forum i oglądam zdjęcia, schematy firmowych lamp i zauważyłem, że nie mam diód czerwonych i zielonych. Po konsultacji z magiem, który mi wszystko projektował, ja tylko poskladałem i polutowałem dowiedziałem się, że driver, do którego są podpięte tylko 3 diody 6500k spokojnie można rozszerzyć szeregowo o 6 diód; czerwone, zielone i uv, ewentualnie yelow. Mam nadzieję, że w miarę zrozumiałe to opisałem, a pytanie brzmi, czy dodawać te dodatkowe diody w brakujących kolorach? Jak tak to jakiej barwy? Czytając forum jedni polecają czerwone 660nm, inni 630nm, zielone 570nm, inni cyjan 500nm, a może po 1 z każdej barwy?

matryca.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 Niedawno skoczyłem budowę lamy na podzespołach by magu.  Na 14 niebieskich od (410nm-465) mam 4 sztuki 12k-15k.

I uważam że 3 sztuki w zupełności wystarczyły by . 

Co do czerwonej i zielonej mam na osobnym kanale i używam tylko przy wschodach i zachodach. Ogólnie dają takie pink bikini światło no taki lila-róż.

A przy zaświeconym tylko kanale 1 czerwona i 1 zielona, tak i tak widać poszczególne kolory przy soczewce 110

podsyłam do zobaczenia  

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
28 minut temu, ciepok77 napisał:

a pytanie brzmi, czy dodawać te dodatkowe diody w brakujących kolorach? Jak tak to jakiej barwy?

pytanie po co ? bo to kolory dla (naszego) oka a nie korali - słowem "wolnoć Tomku .. "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sterowanie na 3 kanałach. Rok temu jak robiłem lampę nie było na 6. Jakbym miał na 6 to pewnie dałbym na osobnym zielony i osobnym czerwony. Tak nawet dla siebie, żeby zobaczyć w praktyce. Jeśli chodzi o przeróbkę o dodatkowe kanały to nie ma szans, mam już wszystko ładnie poukładane w plexi Tu się wacham bo jedynie gdzie mógłbym podpiąć to pod 6500k. Właśnie wyczytałem, że to kolory dla nas i dlatego się zastanawiam jakie diody mógłbym dołożyć, żeby podciągnąć kolory korali. Np. moje zoa jak świecą wszystkie kanały normalnie w ciągu dnia są jakieś takie bez kolorów, brązowe, ale jak zaczyna się robić zachód, lub wschód są piękne, czerwono-niebieskie. Śledzę cały czas wątek 30L Radom i u kolegi tą kostka ciągle ma piękne kolory, każdy koral taki nasycony, myślałem, że dodając jakieś diody konkretnej barwy, podciągnę kolory dla oka. Tylko jakie żeby nie przesadzić i czy w ogóle warto, czy to coś da? U kolegi Luigi widzę, że ma po jednej czerwonej i jednej zielonej.

schemat.png

Edytowane przez ciepok77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście ten czerwony i zielony nic nie daje plus dla wyglądu korala, przy tym świetle koral wygląda jak brązowa kupa.Spokojnie możesz wywalić te 6500K i dać w je aktymiczne. Daje jasny niebieski który naprawdę robi robotę.

U mnie zoa w południe tez niezbyt dobrze wyglądają dlatego będę przerabiać na tylko 3 sztuki białego. 

Edytowane przez Luigi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te anktyniczne diody to jakie masz? Nie chciałbym się za bardzo pozbywać białego, bo nie chciałbym, żeby było za bardzo niebiesko, myślę, że zostawię te 6500k, najwyżej pod ten kanał podane 3 aktyniczne. Oglądam na forum piękne zbiorniki, korale w pięknych kolorach, a jednak światło wygląda na dość naturalne, bez przewagi niebieskiego.

Edytowane przez ciepok77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, ciepok77 napisał:

mam już wszystko ładnie poukładane w plexi Tu się wacham bo jedynie gdzie mógłbym podpiąć to pod 6500k.

wywal dwie 6500 a w to miejsce wstaw RB (tylko na ten sam prąd jak 700mA to 700mA a nie 350)  - zobacz czy Ci sie spodoba .. teraz zostaje metoda prób i błędów

jak mało .. to wywal trzecią i w zamian daj coś z zakresu np 400 - 415nm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli te 6500k są zbyteczne dla korali? To może faktycznie wywalę dwie skrajne 6500k, a dodam coś z zakresu 400nm. Mam jeszcze opcję dołożenia, bez wywalania. Jeśli chodzi o rb to kanał pracuje na 70% mocy, ale jak bardziej podkręce to robi się za niebiesko. Dla tego szukam jakiegoś rozwiązania żeby było naturalnie, a kolory ładne.

Edytowane przez ciepok77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktyniczna 430-435nm UV polecam 410nm bo soczewki pracują w Przedziale 400-800nm.

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem już dwie 400-405nm, tylko dalej nie wiem czy dać zamiast dwóch skrajnych 6500k, czy dołożyć obok bez likwidacji 6500k? Jak potrzeba to zamówię 410nm, tylko nie rozumie jak 410nm może pracować w przedziale 400-800nm?

Edytowane przez ciepok77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zmniejszysz ilość białych, będziesz miał bardziej niebiesko, a pisałeś że tak nie chcesz. Dodawanie aktyniki w tym samy kanale co biały to też trochę bez sensu.

Generalnie, to albo nastawiasz się na efekt fluo (zoa i cała masa LPS) i idziesz w niebieski + mocna aktynika + minimalna ilość zimnego białego, albo na naturalne kolory (różne kolorowe SPSy) - dużo RB (karmienie korali), ale też dużo białego w szerokim spektrum (często także ciepłe zakresy typu nawet 3-4k). Kompromis to fazy świecenia: świt/zmierzch - bez białego - niebiesko i "fluo", dzień - wszystko odpalone - światło bardziej naturalne i ładnie oddane kolory (w dzień to i tak fluo będzie przytłumione przez światło zewnętrzne). Czerwony, zielony, żółty to raczej do uzyskania jakichś dziwnych efektów (np. jak ktoś lubi różową poświatę, mnie np podoba się cyjan). Do przełamania niebieskości lepiej użyć białego.

Weź pod uwagę, że zdjęcia są robione w odpowiednim momencie. Jak ktoś chce się pochwalić acanami fluo, to prztyka foty wieczorem, po zgaszeniu białego kanału. A jak ktoś chce zaprezentować piękne pastelowe acry, to odpala wszystko co ma nad akwarium, żeby dobrze wydobyć czerwienie, róże, fiolety, zielenie itp itd...

Białe światło wcale nie jest nie potrzebne. RB to tylko fotosyntezę napędza, korale będą rosły (dodatkowo korale fluo będą świeciły pod niebieskim). Ale oprócz tego korale syntezują sporo innych substancji korzystając z różnych zakresów światła (np barwniki). Dzięki odpowiedniemu udziałowi szerokiego spektrum białego światła masz pewność, że niczego koralom nie zabraknie.

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UV byle nie poniżej 400nm . Przy 6500k to dobrze rosną tylko kwiatki. Największą robotę robią Royal blue. Aktyniczna blue i UV. Jak włączę tylko kanał 12k-15k i UV to zbytnio nie widać różnicy. Nie daje wybarwienia. Ale np. wieczorem UV pod sam wieczór robi piękny fiolet. A co do tego że inne zbiorniki wyglądają fantastycznie w naturalnym świetle. To kwestia co tam włożysz. Może jestem początkujący ale wiem że briareum już przy białym już jest zielone a zoa potrzebują więcej niebieskiego by wydobyć kolorki. Osobiście też się obawiałem że za dużo niebieskiego. ale jak zobaczyłem że światełka po 2tys walą sporo na niebiesko obawy znikły.

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedźi i cierpliwość. Tak, w dzień nie chcę by było za niebiesko, fluo w dzień też nie jest dla mnie najważniejsze, ważne są naturalne, pastelowe kolory korali, z odpowiedźi wnioskuje, że wszyscy nie idący w niebieski w ciągu dnia mają nijaki kolor zoa, tylko podczas świtu i zmierzchu cieszą się kolorami ?

Edytowane przez ciepok77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
51 minut temu, Luigi napisał:

UV byle nie poniżej 400nm . Przy 6500k to dobrze rosną tylko kwiatki. Największą robotę robią Royal blue. Aktyniczna blue i UV. Jak włączę tylko kanał 12k-15k i UV to zbytnio nie widać różnicy. Nie daje wybarwienia. Ale np. wieczorem UV pod sam wieczór robi piękny fiolet. A co do tego że inne zbiorniki wyglądają fantastycznie w naturalnym świetle. To kwestia co tam włożysz. Może jestem początkujący ale wiem że briareum już przy białym już jest zielone a zoa potrzebują więcej niebieskiego by wydobyć kolorki. Osobiście też się obawiałem że za dużo niebieskiego. ale jak zobaczyłem że światełka po 2tys walą sporo na niebiesko obawy znikły.

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka
 

Ja mam podobne zdanie w temacie po przetestowaniu i wysłuchaniu opinii innych którzy mają doświadczenie w tym temacie  jeżeli chodzi o morskie to Tylko RB + białe zimne do ustawienia kolorków (i to tak kilka szt białych do ustawienia kolorków i rozjaśnienia) ewentualnie UV z zakresu 395-400nm, wszelkie dodatki zielone czerwone itd to w moim prywatnym przekonaniu strata miejsca w lampie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie o UV. Po co ładujecie je do lamp? UV działa zabójczo na żywe organizmy i chyba dlatego buduje się sterylizatory UV w czarnej zamkniętej obudowie by to światło działało tylko na wodę która przez nie przepływa. Jak dla mnie dziwny pomysł walić UV po koralowcach 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
12 minut temu, wojtassm napisał:

Ja mam pytanie o UV. Po co ładujecie je do lamp? UV działa zabójczo na żywe organizmy i chyba dlatego buduje się sterylizatory UV w czarnej zamkniętej obudowie by to światło działało tylko na wodę która przez nie przepływa. Jak dla mnie dziwny pomysł walić UV po koralowcach 

UV dzieli się na kilka przedziałów pasma które emituje, do sterylizatorów używa się innego pasma dużo poniżej 395nm, a dajemy do lamp UV z zakresu 395-410nm żeby podbić efekt fluo

https://www.medipretium.pl/lampy-bakteriobojcze-dezynfekcja-powierzchnii-powietrza-uv-c

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej 380nm jest szkodliwe. Mamy podział UVA UVB UVC . Te szkodliwe co zabija wszystko UVC 280- 200nm. A soczewka zatrzymuje te poniżej 400nm

Edytowane przez Luigi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, Luigi napisał:

Poniżej 380nm jest szkodliwe. Mamy podział UVA UVB UVC . Te szkodliwe co zabija wszystko UVC 280- 200nm. A soczewka zatrzymuje te poniżej 400nm

szkodliwe raczej bliżej progu UV-B czyli 315-320, 380-395nm jest jak najbardziej ok, chociaż ja bym się trzymał 395nm bo jest już efekt fluo i nie ma sensu schodzić niżej, chyba że ktoś mocno chce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem po dwie diody 410nm, 400-405nm, cyjano, 4500k. Na weekendzie jak dojdą to coś pokombinuje i zobaczymy co z tego wyjdzie. Te od kwiatków na pewno idą do likwidacji:-), a cyjano też już mi się przewinęło w kilku wątkach, wziąłem na wszelki wypadek, czerwone odpuściłem całkowicie. Dam znać jak to zrobiłem i czy efekt jest zadowalający.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia zabawy przy tym jest bez lika.
Swoją robiłem 2 miechy ale tak powolutku tak hobbistycznie. I tak teraz widzę że może by coś poprawić [emoji3]

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.