Skocz do zawartości
BeRsErK

Nocne polowanie = identyfikacja

Rekomendowane odpowiedzi

Otóż wczoraj zauważyłem, że coś mi pokąsało sinularię(chyba pokąsało). Kilka miesięcy temu miała to samo, zaleczyła, nie zostało śladu a teraz znów coś zatopiło zębiska w moją ulubienicę.

Wygląda to tak:

700-p8150033.jpg

Są to płytkie nadżerki, ok 1mm głębokości - sam koralowiec wtedy jak i teraz zdaje się ich nie odczuwać - pięknie się rozwija. Za pierwszym razem myślałem, że to wina nowego oświetlenia(z t5 na hqi) i ogólnie zmiany baniaczka. Teraz zaczynam podejrzewać, że coś od czasu do czasu urozmaica sobie dietę.

W nocy chwyciłem za błękitne led w zapalniczce i oto efekt polowania:

Podejrzany numer 1 - co noc go widuję(nigdy aczkolwiek na koralach), rośnie, podobny do turbo brunneus ale ma praktycznie czarne ciało i strasznie długie macki po bokach stopy - ok 1cm średnicy muszli:

700-p8150020.jpg

Podejrzany numer 2 - wiem, że mam ich kilka od 0,5 do 1cm. Sama liczba świadczy już, że gdyby to był koralowpierdzielacz to pewno już bym sinulari nie miał no ale nigdy nic nie wiadomo:

700-p8150032.jpg

Ostatni podejrzany(przynajmniej na dziś)to była niespodzianka. Dość spory bo ponad 2cm muszli. Klapa zamykająca muszle świeci na pomarańczowo w aktynice.

Miałem u siebie podobne w czarno białe łaty, miałem też coś ala nassariusy całe białe ale tego nigdy nie widziałem. Nie sugerujcie się tym, że wywalił trąbę koło glonów nitkowatych - jest, jak i reszta ślimoli, ulokowany w kotniku a tam zielone zalegają od światła słonecznego i gdzie by się nie ruszył to są glony:

700-p8150035.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A potrafisz zidentyfikować, któregoś z tych ślimoli??

Chciałbym mieć pewność zanim wpuszczę galarety spowrotem do solniczki ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te ostatnie mam - kilka sztuk, żrą wyłącznie z mięsnych rzeczy - padlinę. Korali nie ruszają. Możesz wsadzić z powrotem. Przedostatnich miałem setki - tez bezpieczne, łażą po wszystkimz wyjątkiem korali a najchętniej po szybach i zjadały glony. Przepadły gdzies po roku.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej zaden z nich, mam dwa podobne dosc do tego pierwszego tylko inny kolor muszli. Co ciekawe: muszla porosnieta jest u obu gąbką (lub osłonicą), u mnie nie ruszaja w ogole zadnych pokarmow, zeruja na szybach i na skale. Takie cóś jak ten drugi tez mam i tez jest niegrozne, takze i trzeci wyglada raczej na padlinozerce lub detrytusozerce. Są rozne wieloszczety ktore podgryzaja korale, szzczegolnie korale miekie, jak Xenia, Sinularia itd... ja bym typowal ze to wlasnie jakis wieloszczet podjada sobie.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.