Skocz do zawartości
Rebciu

Odpieniacz nie pieni - proszę o rady

Rekomendowane odpowiedzi

Mam od kilku miesięcy strasznie dziwną sytuację z odpienianiem u siebie w akwarium. Temat był już poruszany tu na forum oraz przeprowadziłem kilkanaście rozmów telefoniczny z niektórymi kolegami lecz problem jak był - tak nadal jest.

Sprawa dotyczy jakości piany, a może bardziej jej konsystencji. Ogólnie ujmując odpieniacz nie jest w stanie utworzyć sztywnej piany. Jest ona jakby zbyt mokra i zmiany w dopływie powietrza niewiele dają. Efekt końcowy jest beznadziejny w porównaniu do jakości, a co za tym idzie ilości syfu jaki wywalał odpieniacz jeszcze kilka miesięcy temu. Nawet po obfitych karmieniach korali odpieniacz sobię robi ze mnie totalne jaja.

Całą tą sytuację na początku zwalałem na wsadzenie nieprzepłukanej waty do sumpa bo po takim własie manewrze odpieniacz "ześwirował". Potem analizując wyszło mi, że przed samym włożeniem tej waty była też duża podmiana wody na nowych prefiltrach i żywicy oraz w tamtym okresie zaczołem lać aminokwasy Grotecha i dla korali MarineSnow. Oczywiście ta wata szybko znalazła swoje miejsce w koszu ale sytuacja nie zmieniła się. Doszły mnie słuchy, że przyczyną może być żywica nieprawidłowo regenerowana, a sprzedawana jako "nówka sztuka" więc została wymieniona na nową 100% pewną. Odstawiłem aminokwasy i MarineSnow, a odpieniacz dalej jak zaklęty. Na tej nowej żywicy zrobiłem 3 podmianki po 30% objętości i nic. Pracowały 3 różne odpieniacze i to niebylejakie i nic. Ręce opadają. Ciekawostką jest fakt bardzo wysokiego redoksu - 470-480 ale wczoraj ku mojemu wielkiemu zdziwieniu pojawiło się CYJANO czyli z wodą coś jest nie tak.

Panowie i Panie jeśli choć słyszeliście jakieś plotki na temat przyczyn wariowania odpieniacza, czy na zagranicznych forach tego typu wątek był poruszany to bardzo proszę o podzielenie się sugestiami bo w tej chwili pomysły mi się skończyły.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

A czy myles ostatnio ten odpieniacz?Pytanko moze wydawac sie dziwne?Zauwazylem jednak ze mycie samego odpieniacza jak i kubka zle wplywa na jego pozniejsza prace i musi uplynac troszke czasu aby wszystko wrocilo do normy.Sytuacja dotyczy mini i midifloatorow jednak brodne pienia duzo lepiej jak czyste.

Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witaj.Rebciu sytuacje podobną do twojej miałem jakiś miesiąc temu też myślałem,że to przez wate ale po jej wyżuceniudalej sytuacja się nie poprawiała i właśnie około miesiąca temu po bliższym przyglądnięciu sie odpieniaczowi zauważyłem ,że bąbelków jest znacznie mniej jak za czasów jego świetności.I tak po nitce do kłębka-okazało śię że pompa or-2500 z igiełką ma pozaczepianą watę na wirniku.Po usunięciu waty i przemyciu pompy to nie ten odpieniacz.Może i u ciebie jest podobny problem.Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nic sie nie stało z np wirnikiem pompy i nie sa przypchane, zakamieniałe przewody doprowadzające np powietrze itp to przyczyn szukałbym w wodzie.

Wiadomo jak się zachowuje odpieniacz po włożeniu chociażby ręki do wody czy podczas karmienia, więc wytwarzanie tych bombelków jest uwarunkowane wieloma czynnikami. Może cos wlałeś itp i teraz to siedzi mając wpływ na pianę. Może da się to usunąć węglem. Nic innego nie przychodzi mi do głowy.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za odzew. Niestety żadena z powyższych sytuacji mnie nie dotyczy tzn. na 100% nie jest to kwestia brudnego czy wymytego odpieniacza czy zmniejszona ilość zasysanego powietrza. Teraz pracuje ATI BM 250 na 2 pompach, który robi takie "mleko", że mucha nie siada :D Widziałem na reefcentral jak koleś podłączył tylko jedną pompę i on pienił na "sztywno". Wydaje mi się, że jest coś nie tak z napięciem powierzchniowym wody. Węgiel jest w tej chwili wsadzony ale przez jakiś miesiąc nie korzystałem z niego bo myślałem, że on jest właśnie winowajcą. Kurcze już mi ręce opadają.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

no tez mialem cyjano. nie widzialem czemu sie utrzymuje?kupilem nowy duzy odpieniacz i kurde nic ,a nic.normalnie powinny juz dawno znikanc. parametry byly dobre. Stani raz napisal ,ze przyczyna moze byc zbyt czysta woda w akwarium co prowadzi do jej wyjalowienia.Efektem tego jest to, ze te dobre bakterie nie maja pozywki i gina. A ich miejsce w systemie zajmuja niewybredne cyjano.

Wiec zaryzykowalem.Zaczalem bardzo obficie karmic rybki.Pokarmu nie plukalem.Efekt byl prawie natychmiastowy.2-3 tygodnie i cyjano same odeszly.A odpieniacz zaczal wywalac piekna sucha piane,zamiast mokrej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale też miałeś problem ze zbyt mokrą pianą?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

tak mialem mokra piane. kupilem odpieniacz i byl wyregulowany na sucha- najnizszy poziom wody w odpieniaczu jaki tylko byl mozliwy do ustawienia. co z tego ze robil piane jak byla mokra. po 2 tygodniach myslalem ,ze sie ustabilizuje i nic. Szymon byl i tez powiedzial ,ze ciagle bije mokro. A teraz mam suchutka piane i tyle,ze caly kubel jest nia wypeniony.taki widok cieszy.:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pilot dzięki. Potestuję twój patent :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawa teoria na temat cyjano pilot :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pamiętam jak Stani pisał o tym. Może coś w tym jest. Potestujemy to zobaczymy :D Ja od dłuższego czasu NO3 mam niewykrywalne więc jak podniosę do 2-5 to nic złego się nie stanie, a tak naprawdę te wariactwa odpieniacza zaczeło się niedługo po tym jak te 0 uzyskałem.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu sam spobuje.. moze cyjano zniknie.. tez mam wszystkie testy na 0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byc moze Wasze akwaria tak dobrze przerabiaja rozne brudy, ze odpieniacz nie ma nic do roboty. Dla proby moglby ktos z Was wziasc swoj odpieniacz i podlaczyc u kumpla, u ktorego jego odpieniacz ladnie wybiera. Po dwoch dniach bedzie juz wiadomo, czy wasz odpieniacz jest dobry i po prostu czasowo "bezrobotny" czy w "odmiennym stanie".

Typuje raczej na b. czysta wode.:D I moze sie zdazyc, ze to podniesienie NO3 na np. 3mg/l wcale nie bedzie takie proste.:D

Moze znajdzie sie miejsce na kolejna parke ryb?:D

@Pilot

Ciesze sie, ze tak szybko wygrales z cyano:).

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pilot mial szczescie :D, ja mam cyjano.. juz jakis czas :D, w miedzyczasie wymienilem prefiltry, MB-400 - zmienilem dostawce, w koncu kupilem caly nowy drugi filtr RO z 3 prefiltrami i nowa membrama, stosuje wegiel...probowalem duzych podmian wody, zmiejszylem dozowanie ABC N M, zmienilem sol..., HQI na ciemniejsze, a cyjano ladnie rosnie, oczywscie wszystko inne tez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ZiZi

Mysle, ze woda jest tak czysta, ze wegiel jest niepotrzebny:D

Woda musi dostac troche "brudu". Czasami mozna dodac troche bakterii z ampulki zeby byla konkurencja w zasiedlaniu wolnych od bakterii terenow.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ciągu ostatnich 2 dni trafiło do mojego zbiornika 18 kostek mrożonki z czego odpieniacz wywalił może jedną. Ludzie napiszcie czy to możliwe aby akwarium samo sobie radziło z czyszczeniem wody w takiej sytuacji. Chyba zaczne odprawiać jakieś egzorcyzmy :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu

Skrzetnie:D to wszystko notuj.

Kiedys jak wylaczylem odpieniacz to na podniesienie NO3 i PO4 do wykrywalnych stezen czekalem 5 tygodni. Czyli nie ma zmartwienia.

Natomiast gdybys dodawal wodke, ozon i jeszcze filtrowal weglem i przy tym nie karmil korali to moge sobie wyobrazic sytuacje, w ktorej (mimo tych 18-tu kostek) korale jeden po drugim zaczna padac.

To jest ta sytuacja, ktora zaprzecza stwierdzeniom, ze NO3 i PO4 sa zawsze w zbiorniku, w ktorym karmimy ryby. Moim zdaniem juz w dwie godz. po karmieniu w takim akwa jak Rebcia, tego PO4 i NO3 jest b.,b. malo lub go, w wolnej formie, nie ma.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani,no nie wiem cyjano cos tam jedza, dodatkowo setki oslonic i gabek, dziesiatki rurowek, ktore zreszta sie rozmnorzyly i tworza kolonie - to przeciez tez cos musi jesc... tylko co?

Rebciu mi system tydzien (conajmniej) dzialal bez odpieniacza, poniewaz wezyk od powietrza wpadl do wody i nic sie nie zmienilo w systemie, jednak u mnie odpieniacz dziala jako tako i cos tam wywala, powoli zwiekszam dawke... inaczej clarki przekreca sie z obzarstwa, na razie wykonczylem N i Snow wiecej leje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, że nie jest tak kolorowo :D NO3 co prawda 0 ale fosforany są za duże - mierzone testem Delteca. Rowaphos cały czas pracuje choć dopiero od 2 tygodni jest w porządnym reaktorze Delteca.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ZiZi

Wlasnie tak jak napisales - cos dodajesz do akwarium i odbiorcy sie na to rzucaja i wcinaja wiazac NO3 i PO4, ktore po kilku godzinach sa niewykrywalne.

@Rebciu

Jezeli moge Ci poradzic to pilnuj, zeby PO4 nie spadlo za szybko. To moze miec taki sam skutek, jakby za szybko wzroslo!

Tzn. stosuj male dawki Rowaphos i kontroluj PO4.

Rowniez na Twoim miejscu podnioslbym NO3 aby przywrocic rownowage pokarmowa.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani ma jak zwykle racje, takie zaburzenia stosunku P:N moga sie skonczyc co najmniej wysypem cyjano.

Pierwsza moja mysl kiedy przeczytalem ze Rebciowi nie chce odpieniek pienić: ma za czystą wodę :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz może troszkę kontrowersyjne pytanie :D - jak podnieść NO3 bez podnoszenia fosforanów?

Podnieść fosforany to nic trudnego lecz na samo NO3 nie mam pomysłu. Macie jakiś patent?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim byłym roślinnym słodkowodnym robiłem roztwór z KNO3 w celu wyrówniania poziomu do 5ppm bo zawsze było zero i działało znakomicie ale nie wiem jak w solniczce.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.