Skocz do zawartości
miniixi

Belka LED 45W (60cm) pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Od długiego czasu przymierzam się do założenia akwarium. Na samym początku jednak chciałbym sam zbudować belkę LED pod akwarium 60cm. Przeczytałem bardzo wiele tematów z forum jak i z internetu na temat tworzenia lamp LED. Jednak z nadmiaru informacji sam już nie jestem pewny co i jak. Mianowicie chciałbym na profilu alu. o szerokości 10mm i długości 60cm wstawić dwa szeregi diod power LED :
-5 diód super wbite 10k/20k 700ma
-10 diód royal blue 700ma
Teraz pojawia się problem na który nie znam 100% prawidłowej odpowiedzi.
Wiem że muszę zastosować do do szeregu driver LED stsłopradowy max 700ma. Wiem że diody łączy się szeregowo. Tylko teraz pytanie: bo na specyfikacji driverów podawana jest ich moc wyrażona w watach(W) oraz ich napięcie max wyjściowe .
Przykład: 10 diód 3watowych =30W.
Natomiast 10 diód ich napięcie +/-3,6V=36V
Które wartości powinienem zsumować i na ich podstawie dobrać driver? Tylko Waty mnie interesują? Czy liczyć napięcie?
 
Zasilacz Mean Well LPC-35-700 33W 700mA
Czy taki zasilacz wystarczy do podpięcia szeregu 10 power LED 3W?
 
Zasilacz Mean Well APC-16-700 17W 700mA 9~24V5
Czy taki zasilacz wystarczy do podpięcia szeregu 5 power LED 3W?
 
Aha jeszcze jedno pytanie, czy belka o tych rozmiarach będzie się bardzo grzała??

Dziękuję za pomoc
 
Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
 
 


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, miniixi napisał:

Które wartości powinienem zsumować i na ich podstawie dobrać driver?

ma mieć tyle mA na ile są diody (lub mniej)

sumujesz napięcia diod czyli ile diod w nitce X napięcie jakie pobierają

wpisz w szukajce na YT - tam są fajne filmiki i wyjaśnione co i jak liczyć czy łączyć

 

12 minut temu, miniixi napisał:

Aha jeszcze jedno pytanie, czy belka o tych rozmiarach będzie się bardzo grzała??

to zalezy od profilu jaki wybierzesz ale przy tej długości nie powinna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę to zagmatwane. Trzymaj się tego tematu i dasz sobie radę. 

Zasilacz 24V, diody łączysz szeregowo po 6 sztuk i pod każdy szereg dajesz driver o pradzie mniejszym niż max diody. Np 650mA. Moc zasilacza nie mniejszą niż łączna moc diód. Przy 15 diodami 3W minimum 45W ale tu lepiej mieć zapas np 60W

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Darek85 napisał:

Trochę to zagmatwane.

to nie gmatwaj bardziej :)

kolega widzę chce użyć takich zasilaczy / driverów

  pol_pl_Zasilacz-pradowy-Mean-Well-LPC-35

czyli nie dawać sterowania

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dac więcej diód niż 6 w szereg to tak jak @silvia pisze mnozysz ilość diod przez ich zasilanie. Driver musisz dobierać pod napięcie zasilania. Czyli jak użyjesz zasilania 24V dla 6 diód w szeregu to driver ma być na napięcie 24V i prąd nie większy niż 700mA. Jak dasz 10 diód i zasilacz 32V to driver na 32V i prąd nie większy niż 700mA. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm czyli nawiązując do waszych wpisów, rozumiem że należy zastosować wzór P(W)=U(V)*I(A). Czyli żeby zasilić szereg 10PowerLed 3w to: P=(3,6*10)*0.700.= 36*0.700=25.2
Z tego wynikało by że driver stałoprądowy 0.700ma 30W by wystarczył? Dobrze myślę?

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

tak

 

tylko niepotrzebnie kombinujesz - masz 10 diod po 3W - samo to daje 30W :) więc zasilacz musi być minimum 30W 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tak
 
tylko niepotrzebnie kombinujesz - masz 10 diod po 3W - samo to daje 30W [emoji4] więc zasilacz musi być minimum 30W 
 
:) a ostatnio się tyle naczytałem że z nadmiaru informacji już sam się zakręciłem. A powiedz mi jeszcze czy dobór diód do lampy według Ciebie jest ok? Czy wypadało by coś zmienic/dodać/odjąć?? Jakieś UV/blue? Z ogólnych informacji wyczytałem że na 1 białą wypada zastosować 2-3 niebieskie. Ogólnie chce żeby było w akwarium dość niebiesko ale bez przesady...

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

to już zależy od indywidualnych upodobań i czy Tobie się spodoba to się okaże jak włączysz

chcesz dodać "UV" to dodaj

jak będzie za mało niebieskiego to wymienisz/dodasz jedną białą na niebieską i tyle :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
to już zależy od indywidualnych upodobań i czy Tobie się spodoba to się okaże jak włączysz
chcesz dodać "UV" to dodaj
jak będzie za mało niebieskiego to wymienisz/dodasz jedną białą na niebieską i tyle [emoji4]
 
;) ok dzięki wielkie za pomoc. W najbliższych dniach zaczynam zamawiać potrzebne rzeczy i postaram się podrzucić jakieś zdjęcia co i jak.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Proponuję kupić dodatkowo na wszelki wypadek 5 blue  bo same royal blue dają trochę różowawy odcień korali ,przynajmniej tak jest u mnie. 

Istnieje wtedy możliwość lepszego doboru koloru przy montażu belki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 
 
Proponuję kupić dodatkowo na wszelki wypadek 5 blue  bo same royal blue dają trochę różowawy odcień korali ,przynajmniej tak jest u mnie. 
Istnieje wtedy możliwość lepszego doboru koloru przy montażu belki.
Dzięki za sugestie, na pewno tak zrobię:)

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym troszkę odświeżyć temat bo będę zamawiać rzeczy potrzebne do budowy lampy. Mam już zbiornik 80x40x45. Chce zamówic profil 80cm na 16cm. Z przelicznika wychodzi że moc lampy powinna wynosic 144*0.7=100,8w. Obawiam się że może być trochę za ciepło bo to by dało jakieś 34 ledy 3watowe. Zastanawiałem się no słaby że mnie elektronik czy sterownik od magu aqma można to jakoś podpiąć. Z tego co oglądałem jego projekty to wszystko ok ale nie aż taka duża moc. Czy można to jakoś zrobić pod te 100w?? Jaki zasilacz itp? I drugie nurtujące pytanie to jak poustawiać diody? Chciałem zrobić trzy paski. Środek białe diody a góra i dół royal blue/niebieskie. Czy tak będzie dobrze? Czy światło będzie zbyt mało rozproszone? Czy jakoś to wymieszać? Co moglibyście poradzić? Dziękuję

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.