Jump to content

Darek85

Klubowicz
 • Content count

  866
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Darek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  05-110 Jabłonna
 • Akwarium
  320+100l

Recent Profile Visitors

2205 profile views
 1. Darek85

  2 kropki / ospa?

  Herbtana wzmacnia odporność ryb, Polyp lab oddziaływuje na pasożyty. Używałem obu i pozostałem przy Polyp lab. Herbtana nie zadziałała u mnie, odpieniacz po niej szaleje, ale to tylko moja opinia. Wystarczy stres u ryby aby ospa się pojawiła, a wprowadzanie rybki do nowego zbiornika jest dla niej stresujące. Ostatnio jak wprowadziłem samca Antiasa w pierwszym dniu pojawiło się kilka kropek, w drugim tak go wysypało że myślałem że nie da rady. Ryba nie jadła nic przez 5 dni, a wysypka zniknęła po 4-5 dniach. Obserwuj rybę z daleka i reaguj w miarę rozwoju sytuacji.
 2. Darek85

  Atak plag, proszę o pomoc w identyfikacji i walce.

  Ile minęło od wystartowania zbiornika? Jakie masz życie? Jest to tylko nalot jak na zdjęciach wyżej czy glon? Pisząc o bąbelkach masz na myśli powietrze czy są one zielone?
 3. Darek85

  Odpieniacz Tunze

  Miałem ten odpieniacz w pierwszym zbiorniku i też puszczał bokami powietrze. Szukając wtedy informacji naczytałem się że praktycznie wszyscy mają z tym problem. Odpieniacz sam się doszczelniał po pewnym czasie, a jak gdzieś szła większa ilość bąbli dawałem odrobinkę sylikonu (nakładałem bez wyciągania go z wody). Jeżeli zatrzaski nie są połamane to obawiam się że wymiana body nie pomoże, choć może trafisz na bardziej dopasowany egzemplarz.
 4. Darek85

  Odpieniacz Tunze

  Wymiana obudowy nie pomoże. Te odpieniacze już tak mają. Zawsze puszcza bokiem po czyszczeniu. Musisz zaczekać aż nieszczelności same się syfem uszczelnią albo użyć sylikonu przy każdym czyszczeniu. Na puszczanie bąbli dołem pomaga gąbka, ale szybko się zabrudza i nie można zapomnieć o jej czyszczeniu.
 5. Darek85

  Wargatek przestał jesc

  Ja robiłem 3 podejścia do wargaczy i żaden nie wytrzymał tygodnia. W końcu sobie odpuściłem. Ryby go nie ganiają? Poobserwuj w nocy jak już światła nie ma. Może nie ma gdzie spać i ciągle zestresowany pływa.
 6. Darek85

  Projekt Sumpa 80x40x40cm

  Koszyk też się nada. Choć u mnie po 2 latach nie widzę potrzeby wyciągania siporaxu bo jest czysty. U siebie robiłem przegrody z dwóch warstw szyb. dałem czarny lacobel i podkleiłem od strony farby cienką szybą dla odizolowania farby od wody. Dzięki temu światło z refugium nie oświetla wszystkich komór. Tylną ścianę sumpa okleiłem zwykłą czarną folią przylepną z obi. Daje to efekty bo jak kilka miesięcy temu przerobiłem oświetlenie i dałem je wyżej, zaczęło świecić na jeden rząd siporaxu z górnej warstwy to pociemniał jak by glonem obrósł.
 7. Darek85

  Projekt Sumpa 80x40x40cm

  Wywal pierwszą przegrodę i połącz komorę spływu i odpieniacza. Bez sensu robić 7,5cm komorę. Ani skarpety nie założysz, ani dobrze nie wyczyścisz. Pierwszą skreśloną przegrodę (tą w komorze odpieniacza też wywal. Ostatniej przegrody w komorze pompy nie usuwaj bo wtedy poziom wody w komorze pompy i komorze Siporaxu będzie ten sam i będzie się zmieniać, a zmieniać ma się tylko w komorze pompy. Przegrodę tą jednak musisz skrócić bo kiedy wszystkie mają 20cm to poziom w komorze odpieniacza i siporaxu będzie ten sam. Woda zamiast dobrze przepłukiwać komorę siporaxu będzie w większości płynąć górą. Ostatnie dwie daj tak: najpierw przegroda od dołu w wysokości 19-18 cm, potem przegroda uniesiona 3cm do wysokości 25cm. Podobnie jak teraz tylko zamień ich kolejność. Zastanów się nad takim rozwiązaniem na siporax: Opierasz kratkę na doklejonych paskach szyby. W tak poukładany sipoax woda przepływa swobodnie i całkiem sporo się go mieści. Wtedy środkową przegrodę można przeznaczyć na refugium.
 8. Darek85

  Dolewka grawitacyjna z Chin

  Wszystko zależy jak zamontujesz butelkę i jakiej długości dasz wężyki. Przedstawione przez ciebie chińskie rozwiązanie ma tą zaletę że to gotowiec. Jest w sklepach woda o większych nakrętkach, ale nie mogę sobie przypomnieć jaka. Musisz zrobić wypad i poszukać.
 9. Darek85

  Dolewka grawitacyjna z Chin

  Robiłem dolewkę tego typu na nakrętkach z allegro. Zwykła nakrętka CO2 za 6zł. Pasuje na standardowe butelki. https://allegro.pl/oferta/nakretka-nakretki-bimbrownia-co2-akwarium-dyfuzor-7976570359 System działa sprawnie tylko gdy wężyki są możliwie jak najkrótsze. Przy wieszaniu dolewki wyżej napięcia powierzchniowe są takie że układ się zawiesza. Przy większej odległości konieczne jest użycie grubszych węży.
 10. Darek85

  Bakterie nitryfikacyjne a przedawkowanie

  Podawanie końskich dawek bakterii nie ma sensu. Problemem są warunki do ich namnażania w zbiorniku a nie dawkowanie ile wlezie. Możesz wcale nie lać bakterii i doprowadzić do zakwitu, a możesz lać sporo, a zakwitu nigdy nie będzie. Jeżeli bakterie mają co jeść i doprowadzisz dodatkowo węgiel który jest im niezbędny wtedy nie ma potrzeby lać czegokolwiek bo kultury same się namnażają. Ja daje 20ml SpecjalBlend i NiteOut II raz w tygodniu przy każdej podmianie, ale jak przez ponad miesiąc nie lałem nie widziałem żadnej różnicy w zbiorniku.
 11. Darek85

  Czyżby wirek?

  Usuwaj. Nawet jak znajdziesz tą jedną to i tak za jakiś czas pojawią się kolejne. Ja jak jakąś wypatrzę i mogę ją chwycić szczypcami bez wkładania rąk to usuwam. Dziś widzę na skałach kilka sztuk ale czekam aż zajmą dogodną pozycję. Więc bez paniki... Kilka sztuk to nie plaga, ale jak zaniedbasz to może zrobić się poważny problem.
 12. Darek85

  Jak pozbyc sie valonni z pomiędzy zoa

  U mnie Percon zajął się Valonią. Też odrywałem wykałaczką całe jej kolonie ze szczepek.
 13. Darek85

  Stopki regulacyjne

  Ja przy 130x50 podstawy dałem 6 nóżek M12. Dziś jednak stawiał bym stelaż na podłodze bez nóżek.
 14. Darek85

  percnon gibbesi

  Mam Perkona w 325l. Pojawiła się Valonia w ubiegłym roku na kilku szczepkach. Od dawna już jej nie widziałem więc krab dał sobie z nią radę. Wszystko oczywiście zależy od osobnika. Swojego nigdy nie przylapalem na jedzeniu Valoni, ale po płacze nie ma śladu.
 15. Darek85

  Podmiany w akwarium tak czy nie..

  W małych zbiornikach "jakoś" to idzie bo konsumpcja jest nieduża. Fizyki jednak nie oszukasz. Z każdym tygodniem ilość ważnych elementów w wodzie będzie spadać aż do momentu kiedy zaczną się problemy, a wtedy założysz kolejny temat ;). Małe zbiorniki da się prowadzić na samych podmianach, jest to też w mojej opinii najtańsze rozwiązanie. Przy małej obsadzie korali możesz ograniczyć się do podmian raz na 2-3 tyg. Zależy to jednak od parametrów wody. Walcząc np z NO3 lub PO4 nie ma łatwiejszego sposobu na zbicie jak podmiana. Wiszące woreczki z pochłaniaczami w zbiorniku bez sumpa kiepsko wyglądają. Ważna jest systematyczność w postępowaniu i stabilizacja parametrów. NO3 i PO4 będzie zawsze produkowane do tego dochodzi konsumpcja i podmiana = stała wartość.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.