Jump to content

Darek85

Klubowicz
 • Content Count

  899
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Darek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  05-110 Jabłonna
 • Akwarium
  320+100l

Recent Profile Visitors

2571 profile views
 1. Mam porcelanke i nie zauważyłem żeby żerował na zoa. Często gdzieś znika i jak już wydaje mi się że na pewno padł to pojawia się na szybie.
 2. Poziom wody w zbiorniku jest stały. To poziom wody w komorze pompy w sumpie się zmienia kiedy woda odparowuje i tam musisz dać czujnik dolewki.
 3. Darek85

  Niskie Kh

  Rozrób trochę świeżej solanki i sprawdź samą sól. Przekonasz się gdzie problem. Czy w skale czy w soli.
 4. Miałem coś podobnego. Skończyło się wymianą akwarium. Zbiornik przygarnął jakiś pracownik sklepu gdzie był zamawiany. Podobno udało się to spolerować.
 5. Darek85

  Klej do korali

  Kleje z "marketu" są na rozpuszczalnikach i wysychając wydzielane są do wody. Musisz to posklejać pod wodą? Jeśli potrzeba coś mocnego ale nie pod wodą to zaprawa CX5. Twardnieje w minutę ale raczej nie nadaje się do klejenia w wodzie.
 6. Filtr jest wysokości sumpa i ustawiony blisko krawędzi. Jeśli z jakiegoś powodu mata się nie przewinie to poziom wody wzrośnie i będzie się przelewać górą. Część tej wody wychlapie się poza sump i podłoga zalana. Obniżył bym pływak a od strony wewnętrznej sumpa zrobił otwór przelewowy, tak na wszelki wypadek.
 7. Darek85

  Dolewka wody.

  Nie ma znaczenia. Ja dolewam w komorę spływu.
 8. Skoro glon rośnie w takiej ilości to znaczy że ma się czym żywić, a skoro tak to znaczy że bakterie tego nie przepadają. Glon w odwrocie będzie się rozpuszczać, gnić, oddając do wody to co wcześniej wchłonął. Dlatego ważne jest żeby usuwać mechanicznie ile się da. Ich nadmiar stanowi również konkurencję pokarmową dla bakterii. Powinieneś doprowadzić do zakwitu bakteryjnego. Oczywiście w kontrolowany sposób. Pojawienie się zakwitu oznacza że bakterie się namnażają, czyli mają prawidłowe warunki. Co tydzień zwiększaj dawkę VSV o 1ml. Podawaj codziennie. Jednocześnie usuwaj ile się da glona z szyb. Zredukujesz tak ich konsumpcję zostawiając pokarm bakterom. Ja wieszałem na spływie skarpetę zszytą z waty żeby wyłapać ile się da. Po wyklarowaniu wody skarpeta w śmietnik. Kontynuuj aż do zakwitu. Będzie to oznaczać że bakterie dominują. W tym momencie przerwij podawanie VSV aż do wyklarowania się wody. Po wyklarowaniu dalej podajesz VSV ale dawka o połowę mniejsza niż przed zakwitem. To będzie twoja docelowa dawka. Dalej oczywiście usuwasz glon mechanicznie.
 9. Mialem podobny problem w moich 325 l. Gruby korzuch na tylnej szybie i mech na skale. Bakterie Specjalblend i NiteOut. Zacząłem lać VSV w dawce 1ml na 100 l w obiegu. Po kilku dniach pojawiły się na glonie bąbelki powietrza. Zaczął się rozpuszczać. Zeskrobałem i odessałem wtedy ile się dało z tylnej szyby. Nie pamiętam jak długo stosowałem VSV ale cały glon zniknął, a nie zmieniałem w trakcie kuracji niczego (światło, sól, karmienie). Dziś leje jedna dawkę po podmianie. Możesz lać bakterie szklankami ale jak nie dostarczysz im związków węgla to biologia nie ruszy.
 10. Mam Giesemann Aurora i jestem zadowolony. Bardzo fajny interfejs. Fazy ksieżyca i inne bajery. Świetlówki plynnie się rozjaśniają. Mam od 5 miesiecy. Kupilem urzywke.
 11. U mnie też nie ma problemu z odklejaniem się od szyby. Ustawiłem trzy kawałki skały z koralem na piasku tak żeby dotykały tylnej szyby i briareum samo zaczęło na niej rosnąć. Były momenty że w jakimś miejscu jak by oderwało się od ściany ale po czasie po bokach oderwanego fragmentu ekspansja na szkle postępowała i siłą rzeczy oderwany fragment znowu łączył się z szybą. Przez to powierzchnia korala nie jest gładka tylko pofaldowana i nadaje całości fajny wygląd. Myślę że kluczem do sukcesu jest odpowiedni moment szczepienia korala do szyby. U mnie tylna szyba była porośnięta glonem wapiennym i rurówkami które stanowią odpowiedni chropowaty podkład. Zdarza się czasem że pojawia się po środku koloni pusta plama. Wygląda jak by koral się rozpuścił. Dziś już wiem że jak coś takiego się dzieje to znaczy że spadł poziom jodu :). Po rozpoczęciu dozowania dziura szybko zarasta.
 12. Dlaczego pompa powietrzna? Zwykły brzeczek nie wystarczy? Masz jakieś dane odnośnie zapotrzebowania filtra w powietrze?
 13. Darek85

  Stelaż

  Nie obawiasz się że zacznie rdzewieć? Wiem że ocynk ale jakość ocynków jest różna a na pewno gdzie niegdzie się poobijały. Zastanawia mnie czy jakieś skropliny które mogą się nazbierać i spaść do sumpa nie wniosą jakieś metale do wody. Może pomalować całość?
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.