Jump to content

Darek85

Klubowicz
 • Content Count

  927
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Darek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  05-110 Jabłonna
 • Akwarium
  320+100l

Recent Profile Visitors

3010 profile views
 1. W takim razie nie będę kombinować
 2. Mam pytanie do użytkowników rollermat-ów. Stawiam nowy zbiornik i zastanawia mnie jak rozwiązać spływ wody z rewizji. Główny spływ wchodzi w rollermat a co z rewizją? Pozostawić poza rollermat? Czy może ktoś to jakoś u siebie rozwiązał?
 3. Dolewka automatyczna? Czy będzie osobny zbiornik? Wywal ten buble trap, w tym miejscu do niczego nie jest potrzebny. Usuń trzecią przegrodę od lewej, tą która dotyka podłogi. Ewentualne powietrze zatrzyma się przy pierwszej przegrodzie na mediach, a woda do powiększonego refugium wpadnie od dołu bez bąbli. Dodatkowo w twoim rozwiązaniu na dnie komory z mediami zbierać będzie się masa syfu do którego praktycznie nie będzie dostępu. Buble trap daj na komorze pompy bo to tam woda przelewająca się przez przegrodę powoduje że pojawiające się bąbelki zasysane są przez pompę. Ja dałem kawałek pleksy która leży sobie pod kontem opierając się o pompę. Sprawdza się świetnie i łatwo wyczyścić komorę. Media daj w koszyku który można będzie wyciągać lub na kratce opartej na paskach doklejonego szkła
 4. Ja kupuje paski waty i tnę na 4 kawałki, każdy składam na pół i zszywam z dwóch boków i skarpeta gotowa. Wieszam je na spływie używając magnesów po cyrkulatorze (do szyby). Świetnie się sprawdza.
 5. Miałem coś podobnego ponad rok temu. Cała tylna ściana i spora część skały zarośnięta mchem w kolorze bliżej brązu niż zieleni. Kupiłem nawet mikroskop żeby spróbować to zidentyfikować. Mechaniczne usuwanie nie pomagało. Oczywiście parametry zerowe. Pomogło dopiero zastosowanie VSV w proporcji 500 wódki na 125 octu na 2 łyżeczki cukru. Co ciekawe po podaniu pierwszej dawki woda zrobiła się mleczna, czyli pojawił się zakwit. Wniosek był taki że mimo lania bakterii brakowało im węgla do rozwoju, jak go dostały to pozostałych związków było tyle że namnożyły się błyskawicznie, mimo że testy pokazywały same zera. W ciągu tygodnia pojawiły się pęcherzyki na glonie, zeskrobałem z tylnej ściany wszystko do czysta i po miesiącu sytuacja się unormowała a glon zniknął. Tak jak już wyżej pisali, to że testy masz zerowe nic nie znaczy, glon na bieżąco wszystko pochłania. Jeżeli masz dość związków dla glona to powinieneś mieć zakwit bakteryjny, skoro go nie zauważyłeś to znaczy że tu jest pies pogrzebany. Bakterie nie przejadają więc glon korzysta i nie chodzi o to że lejesz ich za mało tylko że brak im najpewniej węgla.
 6. CX5 schnie pod wodą. Lepiej teraz poświęcić trochę czasu niż potem żałować.
 7. Weź CX5 i w punktach gdzie skała dotyka szyby daj placka. Postaw taką skałę na stole czy w akwarium, daj worek żeby klej nie chwycił do stołu. Po zaschnięciu klej stworzy podstawę skały. Nie dawaj żadnych mat ani kratek. Ja mam też ze 2 cm piachu jak nie lepiej a babka robi taki sajgon że w niektórych miejscach widać szybę.
 8. Darek85

  Mitrax - inwalida

  Nogi mu odrosną po kolejnej wylince. Problem w tym czy krab dożyje do wylinki.
 9. Euphyllia paradivisa. Podejrzany ten kolor. Dokarmiaj i obserwuj.
 10. Daj tam ze 3 nassariusy. Kopią w piachu i można je dokarmiać mrożonką. Raz na dwa dni wrzuć im pół kostki i zobaczysz jak się będą wynurzać z piasku i wcinać mrożonkę. Tylko wyłącz cyrkulacje na czas karmienia żeby wszystko opadło. Można też dokarmiać suchym pokarmem w granulkach. puki nie pojawią się zielone glony nie dodawaj innych ślimaków. Ogólnie chodzi o to żeby bakterie miały co jeść, a odchody i niedojedzony pokarm to najlepsza pożywka.
 11. Jak zamierzasz czyścić szyby w miejscach gdzie skała praktycznie styka się ze szybą? Zbiornik wygląda jak byś dopiero go zalał. Wrzuć tam jakieś ślimaki kraba czy krewetkę, tak jak pisałeś bakterie muszą coś jeść. Jak dla mnie dojrzewanie jeszcze nie wystartowało, wstrzymał bym się z koralami. Podmianka nie jest konieczna, nie ma czego rozcieńczać. Wysokim wapniem się na razie nie przejmuj.
 12. Chodzi o to że środek szafki nie dotyka podłogi i się ugnie. Daj nogę czy nawet kawałek klocka lub deski. Czy ten blat jest podwójny? Na zdjęciu wygląda jakby góra była z podwójnej płyty.
 13. To wygląda na glut bakteryjny. Sprawdź przepływ wody w tych miejscach gdzie się tworzy. W sumpie nie zauważyłeś nic podobnego?
 14. Darek85

  Dziwna euphyllia

  Podstawka w tej ostrości wygląda jak spora kolonia valoni. Jak płazińce siedzą w euphyli to mogły się rozejść dalej.
 15. Ze swoim CNC zaczynałem 10 lat temu. Przypominał wtedy bardziej drukarkę niż ploter. Z każdym rokiem go rozbudowywałem i dziś mam całkiem porządny kawał kloca. Ogólnie zasada jest podobna jak przy drukarkach z tym że model 3d robisz w większości sam. Następnie potrzebujesz czegoś do wygenerowania g-cod dla programu obsługującego ploter. Ja mam to w takiej wersji: -Modelowanie: Autodesk Inventor. Jeszcze niedawno można było go ściągać na 2 letniej licencji "studenckiej" a po zakończeniu okresu pobierałem nowszą wersje i tak ze 12 lat udawało się robić. Sprawdź na ich stronie. Jednak w tym roku miałem z tym jakiś problem i powiedzmy że rozwiązałem temat licencji w alternatywny sposób ;). Bardzo dużo ludzi ogarnia temat we Fusion 360 też od Autodesku Złożenie nowej głowicy do mojej Anety -Generowanie G-code: Edgecam. Program służy do generowania sekwencji ruchu frezarki. Deklarujesz jakiego narzędzia używasz i co w jakiej kolejności frezujesz. Na końcu można zrobić symulację frezowania i wygenerować Gcode. Generuje się w pliku tekstowym notatnika. -Obsługa frezarki: Mach3. Uniwersalny i chyba najlepszy i najszerzej stosowany program. Wersje dostępne w necie mają ograniczenie do chyba 500 linii kodu więc ciężko wyciąć większe kółko, ale problem da się rozwiązać. Drukarka ma swoje zalety, ale nie ma to jak wyciąć coś z jednego litego kawałka Dno kubka mojego odpieniacza Przydaje się też program ZW3D. Można w nim modelować, jednak ja używam go do generowania grafik wektorowych z rysunków np jpg. Z rysunku wektorowego można później w Invenorze zrobić model 3D.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.