Jump to content

Darek85

Klubowicz
 • Content count

  852
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Darek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  05-110 Jabłonna
 • Akwarium
  320+100l

Recent Profile Visitors

2111 profile views
 1. Darek85

  Podmiany w akwarium tak czy nie..

  W małych zbiornikach "jakoś" to idzie bo konsumpcja jest nieduża. Fizyki jednak nie oszukasz. Z każdym tygodniem ilość ważnych elementów w wodzie będzie spadać aż do momentu kiedy zaczną się problemy, a wtedy założysz kolejny temat ;). Małe zbiorniki da się prowadzić na samych podmianach, jest to też w mojej opinii najtańsze rozwiązanie. Przy małej obsadzie korali możesz ograniczyć się do podmian raz na 2-3 tyg. Zależy to jednak od parametrów wody. Walcząc np z NO3 lub PO4 nie ma łatwiejszego sposobu na zbicie jak podmiana. Wiszące woreczki z pochłaniaczami w zbiorniku bez sumpa kiepsko wyglądają. Ważna jest systematyczność w postępowaniu i stabilizacja parametrów. NO3 i PO4 będzie zawsze produkowane do tego dochodzi konsumpcja i podmiana = stała wartość.
 2. Patrz na zachowanie ryb. Każda musi mieć kąt dla siebie. Błazny jak wszystkie garbiki są terytorialne. Jak znajdzie dom w ukwiale lub koralowcu to będzie przeganiać inne ryby. Dał bym do błazna małą babkę kopiącą. Amblygobius rainfordi świetnie się nada, malutka, bardzo spokojna, skubie glony. Nie wkładaj żadnych pustelników, Same z nimi kłopoty, nawet te malutkie mordują ślimaki kilka razy większe od siebie. Odradzam również krewetkę Lysmata amboinensis (czyszczącą). Straszny z niej terrorysta, szybko zorientuje się że łatwiej podkradać pokarm koralowcom (stresując je przy okazji) podczas karmienia niż poszukać czegoś w skale.
 3. Pamiętaj że błazny z hodowli są "głupie" i nie będą się zachowywać tak jak się tego spodziewasz. Kupienie dwóch w jednym sklepie to niemal pewniak że to rybki z jednej matki, więc parki z tego nie będzie. Wypatrz sobie jednego błazna który już w sklepie siedzi w ukwiale. Rybkę z odłowu. Są droższe ale warto. Do niej jeszcze dołożył bym 3 małe rybki i krewetkę. Ryby dokładaj stopniowo zwracając uwagę na parametry. Ryby jedzą i kupkają, część pokarmu niedojadają. Bój się bardziej zachwiania parametrów niż przerybienia.
 4. Darek85

  Grzybki Ricordea

  Mam ricordea yuma orange i sama wysuwa nogę i zostawia zalążki z których rosną nowe główki. Mam ich sporo. NO3 i PO4 nie wykrywalne. Lepiej się pompują w zaciemnionym miejscu. Mam pojedyncze główki które same dopłynęły w zakamarki w skale i wyglądają lepiej niż te wystawione bezpośrednio na światło.
 5. Darek85

  Szafka pod akwarium 370l

  Rozumiem że szafka spawana? Pamiętaj o uchwytach do mocowania płyt żebyś nie musiał wiercić i przykręcać się przez profile. Warto przednie dwa słupki przesunąć do tyłu, ułatwi to mocowanie zawiasów. Coś na podobę tego: U siebie pod 325l dawałem nogi regulowane z gwintem M12. Coś takiego https://allegro.pl/oferta/stopki-do-poziomowania-nog-60-m12x50-mm-8841735206 Jeżeli chodzi o elektrykę to dziś założył bym zamiast szeregu zwykłych gniazd, gniazda z wyłacznikamu. Wyłacznik przy każdym gnieździe. Ułatwia to serwisowanie, nie trzeba wiecznie wyciągać i wkładać kabli przy robieniu podmian. https://allegro.pl/oferta/przedluzacz-5-gniazd-z-wylacznikiem-multikolor-8315513796
 6. Darek85

  Briareum i lpsy

  Daj briareum na tylną szybę. Przystaw szczepkę po szyby, a koral na niej zacznie się rozrastać.
 7. Darek85

  Grzałka się rozpadła w wodzie

  Stawiał bym na uszkodzenie termostatu. Zagrzała się szybko i pękła. Może też przygrzała punktowo. Jeżeli drut zmniejszył przekrój (ze starości, wady prod.) to płynący prąd nagrzeje bardziej ten cieńszy fragment jednocześnie przyspieszając jego zużycie i jeszcze bardziej zmniejszając jego przekrój. Temperatura jeszcze bardziej rośnie itd... Zazwyczaj punkt się przepala i grzałka przestaje działać, ale czasem jak znajduje się blisko szkła, a na grzałkę płynie zimna woda może pęknąć.
 8. Darek85

  Mętna woda- dojrzewanie

  Mleczna woda świadczy o zakwicie bakteryjnym. Bakterie się namnażają kiedy mają co jeść. Możesz lać końskie dawki bakterii i nie zakwitnie. Zakwit nie pojawił się z powodu samej waty, syf zbierający się na niej "gnije" szybciej niż w obiegu i nadmiar pokarmu spowodował zakwit.
 9. Darek85

  Slimaki osiadłe

  Też kupiłem kiedyś dwie na aiptasie bo kilka małych róż się pojawiło. Została tylko jedna, po różach nie ma śladu, ale co mnie zdziwiło to osiadłych też nie ma wiele a w poprzednim zbiorniku była cała chmara. Wynika z tego że te krewetki gustują w osiadłych. Co do spagetti worm to kup babeczkę kopiącą. Skutecznie przesieje piasek i zredukuje liczebność robactwa.
 10. Darek85

  Błazenki - zachowanie

  Ja mam błazna prawie 3 lata i do dziś śpi w lewym tylnym narożniku zbiornika głową do góry. Mam kilka korali które mógłby zagospodarować, ale jakoś nie ma na to ochoty. Błazenki z hodowli mają parcie na szkło i nie każdy będzie mieszkać w ukwiale. Możesz spróbować odłowić go do małego zbiornika i dać mu ukwiał. Może wtedy się przełamie.
 11. Darek85

  Absorbery bezpośrednio w akwarium

  Jeżeli zapewnisz w tym miejscu dobry przepływ to czemu nie. Problem może się pojawić kiedy taki woreczek z medium zatka ci przepływ dookoła skały. W morszczyźnie bardzo ważne jest eliminowanie martwych stref. Miej to na uwadze.
 12. Darek85

  Budowa odpieniacza z wirnikiem iglowym

  Rurka jak tłumaczą wyżej służy do regulacji wypływającej wody, a co za tym idzie wysokości słupa wody w odpieniaczu. Inni to kopiują bo to proste i łatwe rozwiązanie. Ja w swoim odpieniaczu żeby ograniczyć rozmiary zrobiłem coś na zasadzie opuszczanej przegrody.
 13. Darek85

  Lampa UV - zapach ;)

  Co znaczy charakterystyczny? Czym twoim zdaniem pachnie? Nie jest dobrze ze stała zalana. Światło uv sterylizuje, podlaczyl bym ją na cały dzień w obiegu z wiadrem wody RoDi. Jeżeli coś się wgryzlo w plastik kiedy lampa stała to jak trochę pochodzi sama powinna się wysterylizowac. Koniecznie musi lecieć przez nią woda bo na sucho żarniki się zagrzeje i może przepalic.
 14. Darek85

  Sól kuchenna

  Co cię tak dziwi? Drążysz temat nie podając żadnych argumentów. Wkładasz żywą skałę do wody rodi i pytasz czemu miała by wszystko zabić. Włóż ją do solanki z soli kuchennej i też się zdziw że wszystko nie żyje... Skoro planujesz prowadzenie akwarium morskiego, które oparte jest na biotypie mórz koralowych, to co cię dziwi wymieranie mikro i makro fauny i flory w wodzie z soli kuchennej i czystej H2O (rodi)?? Zalej wszystko kranówką i stwórz teorię dlaczego wszystko umarło.....
 15. Darek85

  Sól kuchenna

  Średnio w soli morskiej jest 70-80% NaCl. Reszta to inne minerały.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.