Skocz do zawartości
LUK4344

lawa

Rekomendowane odpowiedzi

znalazłem coś takiego

http://www.blum.com.pl/rafa/c_filtr.htm


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I NIIIC!:lampka

widać warszawiacy na forach tacy sami jak na drogach.

Udzielam się na innych forach nie związanych z akwarystyką jako już mocno zaawansowany i nie spotkałem się z takim poniewieraniem nowicjuszy


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LUK4344 trochę pokory, to jest akwarystyka morska nikt Ci nie napisze co jak masz zrobić żeby postawić akwarium MORSKIE, a nawet jak ktoś założyłby Ci to , to powiedz mi człowieku s kąd weźmiesz wiedze aby to później utrzymać?? Jako, że nie chce abyś mi pojechał że się wymądrzam to na początku założyłem podobny topic jak ty chciałem gotowe rozwiązanie, jak mnie koledzy nie zje**** to wziąłem się za czytanie forum (miałem wakacje więc siedziałem i czytałem archiwum dniami) w sierpni będzie 2 lata jak czytam to forum i rok jak mam akwarium (którego nie zrobiłbym bez pomocy kolegów z forum)i od tych dwóch lat czytam KAŻDYtopic i nadal sie ucze


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepsza recepta to spokiowac akwarium, ktore dobrze funkcjonuje

druga recepta - to brak recepty:) pozdrawiam i zycze wytrwalosci


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale przecież ja nie wymagam od nikogo podania gotowej recepty na morskie,oczekuję tylko jak każdy nowy podpowiedzi i naprowadzenia.

przegląąc to forum zauważam że 30% tekstów to jebutanie nowicjuszy, szydzenie z czyjejś niewiedzy itp. nigdzie się jeszcze z czymś takim nie spotkałem. tym bardziej że znam trochę łódźkie środowisko akwarystyczne (słodkowodne) i wszyscy są dla siebie bardzo pomocni z resztą jak wszyscy chobbyści


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@LUK4344

A wiesz jak sie czuje czlowiek, kiedy po raz piecdziesiaty piaty odpowiada na podobne pytania? Juz drugi post w pelni odpowiada na Twoje pytanie - ze w morszczynie lawa nie ma zastosowanie. Prosiles o rozwiniecie tematu filtracji biologicznej - naprawde temat walkowany do n-tej potegi. Wpisz w "Szukaj" slowo filtracja i bedziesz mial spooooro do przeczytania. A ze chlopaki nie maja sily powtarzac i powtarzac i powtarzac, jeszcze komus kto pisze dosc arogancko, nie ma co sie dziwic. Glowa do gory, nikt nigoko nie przegania, nikt nigo nie chce "jebutac". Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ocelocik, dobrze sprawę naświetlił :D, a jeszcze dopiszę:

Luk, dla mnie podejście w stylu "pytam i macie odpowiedzieć bo..." jest poniżej normy i to tej najniższej. Wcale nie twierdzę, że ty tak napisałeś lecz mogłeś czytać moje posty dla nowicjuszy, którzy w ten sposób podchodzą do tematu. W archiwum tego forum jest skarbnica wiedzy i co niektórzy czytają ją od deski do deski. Są osoby początkujące, które zanim napiszą pierwszy post najpierw czytają to forum przez kilka miesięcy i to się czuje - ktoś wie czego chce i szuka podpowiedzi. Jeśli ktoś zadaje pytanie i wcale nie chodzi mi o nowicjusza, to zdarza się odpowiedź w stylu "poszukaj w archiwum". To co ja mam teraz szukać za tą osobę topiców w których dane zagadnienie było wyczerpująco opisane? lub co gorsze pisać to wszystko od nowa?

Po co te "puszenie" się? Warszawiacy to, Warszawiacy tamto. Jeśli zalejesz tą solniczkę to może przyjść taki moment, że i od "Warszawiaka" będziesz potrzebował rady czy innej pomocy, a nie daj boże jakiś pamiętliwy bez poczucia humoru jeszcze się zemści za takie podejście :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spokojnie, bo zaraz bedziemy snobami:) to nie tak Luk. podstawa jest sprecyzowanie oczekiwan co do obasdy. i to oczekiwan dobrze przemyslanych. odwiedzaj ludzi, ktorzy maja akwaria morskie, popatrz na roznorodnosc, dobrze sie zastanow. na poczatku myslalem tylko o jakichs szarych miekkich, potem apetyt rosnie. jakbym od razu nastawil sie na koralowce sps zaoszczedzilbym kupe kasy. potem poczytaj o akwariach ludzi, ktorzy utrzymuja z powodzeniem okreslona przez Ciebie obsade. na tej podstawie dopiero mozna zadawac pytania. po to jest to forum. na pytanie bardzo ogolne nikt Ci nie odpowie i zawsze beda tu takie rakcje. nie wynika to z nieserdecznosci, tylko z mnogosci tego typu pytan, to sie po prostu nudzi, a naprawde na tym forum poruszany byl juz chyba kazdy temat. akwarium z garbikiem i sarkopytonem, i utrzymanie tego przy zyciu to nietrudne zadanie, ale zaufaj mi, ze bedziesz chcial wiecej.

co do zadawanego pytania - zadnej lawy itp - bezproblemowe akwarium = zywa skala + zywy piach ( w duzej ilosci(dsb) lub jego brak zupelny ) + odpowiednie oswietlenie (moc i rodzaj zalezny od okreslonej od Ciebie obsady) + dobry odpieniacz ( jego brak mozna zastapic dsb, ale takie utrzymanie akwarium wymaga lat doswiadczenia) + dobra cyrkulacja wody w zbiorniku, z reguly mocna (moc rowniez zalezna od rodzaju obsady) Co do reszty - czyli suplementacji, utrzymania parametrow - tu jest duze pole do popisu, ale rowniez zalezy od obsady, tez od zasobnosci portfela i oczekiwan co do standartu akwarium.

pozdrawiam i powodzenia


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok zakończmy więc tę dysputę.

poczytałęm już sporo choć nadal czarna magia ale może za jakiś czas mi się rozjaśni.

pozdrawiam i przeraszam za "arogancję"


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozjasni sie na pewno, tylko nie mozna tracic checi:) nie swieci garnki lepia:) Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK LUK, masz racje.

z tymi drogami przekonaleś mnie.

Tak naprawdę to ludzie Cię tutaj "wkręcają" w niepotrzebne koszty.

Można robić na skale wulkanicznej, albo na takiej

http://www.allegro.pl/item186089739_rafa_koralowa_ciekawy_kawalek.html

porcelana też dobra - sam w domu mam dużo porcelany.

Piach w zasadzie może być dowolny - ale pamiętaj - z morza. Najwyżej trochę przepłuczesz i będzie git.

Jak masz dobrą wodę to lejesz. A jak nie za dobrą, to trochę się odstoi i będzie OK.

Fakt, trzeba posolić, ale sól masz tutaj

http://www.allegro.pl/item186803024_sol_na_glony_bakterie_dla_roslin_duza_do_akwa.html

Profesjonalne światlo masz tutaj

http://www.allegro.pl/item184658343_profesjonalna_swietlowka_36w_oceaniclight_1200mm.html

Żeby się ryby nie podusiły, to masz specjalny napowietrzacz, który działa nawet jak nie ma prądu w gniazdku.

http://www.allegro.pl/item183140588_napowietrzacz_na_baterie_hit_jak_nie_ma_pradu.html

Jak będziesz chciał karmić - to najlepiej przy pomocy czegoś takiego

http://www.allegro.pl/item186434222_profesionalny_automatyczny_karmnik_do_rybek.html

Do mierzenia pH najlepsze są urządzenia znanej na całym świecie firmy do kupienia tutaj http://www.allegro.pl/item182454969_weipro_ph_controller_ph_2010.html

Profesjonalną filtrację uzysasz używając tylko najlepszych profesjonalnych filtrów, np. takiego

http://www.allegro.pl/item183753324_jbl_cristal_profi_250_profesjonalny_filtr_4lata_gw.html

Ma dosłownie wszystko: gąbki, watę, ceramikę, bactobale), a także rurki i deszczownice.

A to co metoda mechaniczna, bilogiczna i chemiczna nie załatwi, to pomoże to

http://www.allegro.pl/item182454781_weipro_nitrate_reductor_nl_1000.html

Zeby akwa było klimatyczne, a ryby czuły się jak w domu to konieczne jest jeszcze takie coś

http://www.allegro.pl/item183210546_wspanialy_ogromny_statek_dla_twoich_rybek.html

I wtedy masz już komplet.

Zakładaj solniczke i dawaj fotki na forum.

Twoje akwa na pewno będzie niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten wątek i wiele innych świadczą o tym, iż przydałaby się reorganizacja forum.

Moim zdaniem jest za mało gotowych artykułów, które powinny być pokatalogowane tematycznie, oraz w widoczny sposób umieszczone na stronie głównej.

Korzyść - Nie ZJ…NY nowy morszczak na wstępie swojego nowego hobby.

Proponowałbym, aby osoby z dużym doświadczeniem w danej dziedzinie naskrobały artykuł, który poddany wspólnej ocenie i wniesionych wspólnych poprawkach trafił na łamy forum.

Co o tym sądzicie?


W 60-tce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MisieKartuzy, nie wiem czy to cos da.

smk napisal FAQ, i co? I nic.

harnas zrobil prezentacje. I co? to samo.

Zeby sie czegos nauczyc, to trzeba to przeczytac, a tego (prawie) nikt z nowych nie robi.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotr, z autopsji wiem, iż chcąc zapoznać się z danym tematem trzeba poświęcić kilka wieczorów, aby przeorać wyszukiwarkę. Dla nowego to jest za duży natłok informacji, w których nie ma jeszcze pokatalogowane w głowie.

Coś świta, ale niewiadomo gdzie?

Sam niejednokrotnie utknąłem w martwym punkcie szukając "czegoś" i zanim zasięgnąłem wyczerpujących informacji przeleciałem masę wątków, gdzie w każdym dowiadywałem się o danej sprawie w 1 procencie.

Korzystałem z artykułów, ale za dużo czasu zajmuje odnalezienie tego potrzebnego - a przyznam, iż niektóre pomogły.

Wyczerpujący temat widoczny z kilometra powinien załatwić sprawę.

Na forum jest dużo działów, do których nie zaglądamy.

np AKWARIA KLUBOWICZÓW niezmienione do dzisiaj od 2 lat.

http://www.nano-reef.pl/page.php?id=2


W 60-tce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, FAQ autorstwa SMK daje w zasadzie podstawowa wiedze wystarczajaca do zalozenia akwarium, mi przynajmniej wystarczylo, ale jak przyszlo do szczegolow typu wymiary komina, srednice rur, mozliwosc zastosowania roznych materialow w akwa to juz trzeba przeszukiwac archiwum, a to czesto przy popularnych/zle sformulowanych haslach zajmuje mase czasu, i czasem nie daje rezultatow.

Choc poswiecenie miesiaca czy 2 na przestudiowanie forum (czytajac chocby tylko topiki z duza iloscia odpowiedzi, jako wyznacznik ciekawosci zagadnienia) powinno w zasadzie wystarczyc :D

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luk

Nie zniechecaj sie naszymi odpowiedziami:)

Moze inni widza to inaczej, ale takiej 100% recepty nie ma i bedzie, poniewaz kazde akwarium morskie funkcjonuje troche inaczej. Postawisz dwa identycznie wyposazone akwaria obok siebie a one po pewnym czasie beda sie coraz bardziej od siebie roznic.

Ale tak z podstaw to: (przy zalozeniu, ze chcesz trzymac korale (na razie miekkie) i kilka ryb)

-odpieniacz przynajmniej dwa x silniejszy niz podaja nasze kochane, je produkujace firmy

- zywa skala (15-20% pojemnosci akwa)

-zywy piach (niektorzy nie stosuja zadnego) np.2cm grubo

- oswietlenie (1W na litr)

-cyrkulacja jest zalezna od ustawienia skaly, ilosci korali itp. ale mysle, ze powinna byc przynajmniej 20x objetosc zbiornika

-dla zbiornikow wiekszych niz np.100 l zakladalbym sump znacznie ulatwiajacy obsluge i bedacy pomieszczeniem dla odpieniacza, grzalki i pompy zwrotnej

- po jakims miesiacu od zalozenia bedzie potrzeba kilka podstawowych testow.

To tak dla orientacji co Cie czeka i o co mozesz pytac lub czego powinienes szukac czytajac to forum.

Oczywiscie istnieje wiele roznych niuansow co do rodzajow dodatkowych filtracji i dodatkowego wyposazenia ale te przewaznie rozwija sie po dosc dlugim okresie czasu i nabycia doswiadczenia oraz wzrostu apetytu na korale twarde:D

Trzymaj sie i napisz jeszcze jak duzy zbiornik wchodzi w rachbe?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miło poczytać posty napisane przez STANIEGO w przeciwieństwie do postów PIOTRA JANA ROGALSKIEGO (ŻENADA) jak ci chłopie nie szkoda opuszków, klawiatury i czsu? przyznacie mi chyba wszyscy rację.

Stani

mój baniaczek to 250 l, sump ok. 50 l trzy przegrody, sump weipro 2012 pompa do niego weipro tc-100 http://www.allegro.pl/show_item.php?item=179812893

dodam że na początek stać mnie na 15 kg skały - wiem że to mało dlatego poszukuję podpowiedzi odnośnie dodatkowej filtracji

oświetrene na razie hqi 150 w 14000k

pozdrawiam wszystkich

w szczególności nieocenionego nauczyciela PIOTRA JANA ROGALSKIEGO


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
LUK4344 :

postów PIOTRA JANA ROGALSKIEGO (ŻENADA)

nieocenionego nauczyciela PIOTRA JANA ROGALSKIEGO

No niestety, mam już swoje lata i nie jestem w stanie aż tak nisko się schylić, aby móc Ci odpowiedzieć.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlozysz teraz 15 kg i za miesiac 15 kg. Troche dluzej bedzie dojrzewalo akwarium, ale nie bedziesz mial problemow z filtracja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luk

Zrob jak napisal Lukasz lub odczekaj jakis czas z zakladaniem akwarium. Na poczatku finanse sa wazne. Nie pisalismy jeszcze o RO i DI a te sa do zalewania i dolewek potrzebne. Podobnie refraktometr.

W Twoim nastawieniu widze taki problem:):

Powinienes tak przemyslec filtracje, zeby tam byl przynajmniej jeden silny punkt (odpieniacz lub skala). I tego nie ominiesz. Nie znam tego odpieniacza ale wydaje mi sie troche oszczedny do 250 l. Niech sie wypowiedza ci, co go maja. Ilosc zywej skaly w sumie nie zalezy od ilosci wody tylko od ilosci ryb w akwa. Poniewaz na poczatku nie bedziesz mial ryb to moze posluchaj Lukasza. Tylko po wrzuceniu dodatkowej skaly powinienes zbiornikowi dac czas na ponowne dojrzewanie.

Oswietlenie bedzie o wiele za slabe. Przydadza sie dodatkowo ze dwie T5 przez cala dlugosc akwarium (lepiej 4).

Pytasz o mozliwosci dodatkowej filtracji.

Zeby sie nie rozpisywac odesle Cie do archiwum. Czytaj na temat np.DSB lub refugium. Jesli moge Ci poradzic - raczej skoncentruj sie na prawidlowym skladzie - odpieniacz i skala, a nie na dodatkowych filtrach. Te mozliwosc zostaw sobie w rezerwie jak na akwarium przyjda zle czasy.

Do pierwszej komory sumpa wstaw odpieniacz (ale naprawde silny:D), druga zostaw sobie na ewentualny dodatkowy filtr a do trzeciej wrzuc grzalke i pompe powrotna. I to bedzie cala filtracja.

I jeszcze raz podkresle:D odpieniacz taki dla 500-600 l i duzo zywej skaly.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , przeczytałem uważnie cały topic.

Kolego @LUK4344 no niestety nie podzielam Twoich opinii . Jestem jak najbardziej życzliwy "nowym" w morszczyźnie (sam za takowego się uważam ) , ale jest jeszcze coś takiego jak autorytety . Jeżeli takie tuzy w "morszczyźnie" jak Kol. @Stani, P.J.Rogalski,@Rebciu,@Szymon,@Lukasz.PL @ocelocik podpowiadają Ci gotowe, sprawdzone rozwiązania to uwierz im na słowo. Oni wiedza co mówią ! Całą swoją wiedzę o akwarystyce morskiej posiadłem m.in od tych właśnie Kolegów. Podziękowania dla Kol.Artura Furtaka.

Nie trzeba czytać od razu całego Archiwum .Czytaj to co Ci jest w danej chwili potrzebne.

Oczywiście i na tym forum dają się zauwazyć tzw. "mody" , ale je weryfikuje praktyka , którą to jak na dłoni podają Ci "starzy" forumowicze ...

Tutaj też znajdziesz róznych "wynalazców ", ale to margines który zostaje "odstrzelony" ..

Akwarystyka morska to troche snobistyczne hobby i nie dziwi , że chwilami niektórzy do tego tak podchodzą .I być może chwilowa irytacja niektórych Kolegów może zniechęcać, ale uwierz mi bez tego właśnie forum nie zdecydowałbym się na założenie refowego akwarium.Serio ...

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę sukcesów w akwarystyce morskiej.Adam z Opola

Aha, widzisz @LUK już na samym początku odniosłeś sukces , zobacz jaki dłuuugi topic.Tak trzymaj .


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MSAdam :

Witam , przeczytałem uważnie cały topic.

Kolego @LUK4344 no niestety nie podzielam Twoich opinii . Jestem jak najbardziej życzliwy "nowym" w morszczyźnie (sam za takowego się uważam ) , ale jest jeszcze coś takiego jak autorytety . Jeżeli takie tuzy w "morszczyźnie" jak Kol. @Stani, P.J.Rogalski,@Rebciu,@Szymon,@Lukasz.PL @ocelocik podpowiadają Ci gotowe, sprawdzone rozwiązania to uwierz im na słowo. Oni wiedza co mówią ! Całą swoją wiedzę o akwarystyce morskiej posiadłem m.in od tych właśnie Kolegów. Podziękowania dla Kol.Artura Furtaka.

Nie trzeba czytać od razu całego Archiwum .Czytaj to co Ci jest w danej chwili potrzebne.

Oczywiście i na tym forum dają się zauwazyć tzw. "mody" , ale je weryfikuje praktyka , którą to jak na dłoni podają Ci "starzy" forumowicze ...

Tutaj też znajdziesz róznych "wynalazców ", ale to margines który zostaje "odstrzelony" ..

Akwarystyka morska to troche snobistyczne hobby i nie dziwi , że chwilami niektórzy do tego tak podchodzą .I być może chwilowa irytacja niektórych Kolegów może zniechęcać, ale uwierz mi bez tego właśnie forum nie zdecydowałbym się na założenie refowego akwarium.Serio ...

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę sukcesów w akwarystyce morskiej.Adam z Opola

Aha, widzisz @LUK już na samym początku odniosłeś sukces , zobacz jaki dłuuugi topic.Tak trzymaj .

a ja MSAdam powiem Ci, ze jakby to forum wycisnac (chodzi mi o dobrych akwarystow), to splyneloby kilka kropli. Czysta teoria i zabieranie zdania w kazdym mozliwym temacie to super sprawa:) Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szymon :

jakby to forum wycisnac (chodzi mi o dobrych akwarystow), to splyneloby kilka kropli.

Całkowita racja.

Tych co się naprawdę znają, to na palcach policzyć.

Ja z każdym nowym doświadczeniem uświadamiam sobie, jaki jestem zielony i jak wiele nauki i pracy przede mną.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.