Skocz do zawartości
Grzegorz95

Euphylia nie otwiera się, gubi skórę.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem z moim koralowcem. Mam go w zbiorniku około 8 miesięcy euphylia nie stwarzala problemów ale od około 3 mięsięcy jest zamknięta albo otwiera się tylko trochę. I jej podstawa ma białe plamki tak jak by z niej delikatnie skóra schodziła. 

Pozostałe korale maja się dobrze parametry są w normie. Kh jest trochę wyższe niz powinno. Światło to 31w power Led świeci pełna mocą około 10h zbiornik 100l+40l sump

Czy te plamki świadczą o jakiejś chorobie? 

IMG_20181116_201537-768x1024-768x1024.jpg

IMG_20181116_201547-768x1024-768x1024.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj fotkę z boku czyli podstawę, ale raczej tu problem w czymś innym raczej w oświetleniu masz za słabe oświetlenie na taki litraż  

Edytowane przez kniaz0 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po ośmiu miesiącach jedna mała główka..trochę słabo..tak jak sugeruje kolega, mało światła i może nie dokarmiasz korali, bo plag nie widzę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, alenqer napisał:

Po ośmiu miesiącach jedna mała główka..trochę słabo..tak jak sugeruje kolega, mało światła i może nie dokarmiasz korali, bo plag nie widzę...

Dokarmiam drobnymi mrozonkami z fitoplanktonem co drugi/trzeci dzień. Rozrost może kiepski ale trzeba wziąść pod uwagę że jakiś czas się klimatyzowana a prawie połowę czasu jest zamknięta... 

 

Z boku niestety nie jestem w stanie zrobić zdjęcia skały ja otaczają. Też się nad światłem zastanawiałem ale jak dołożyłem biórkowa lampkę Led 10w na euphylie przez jeden dzień to w ogóle się nie otworzyła. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dokarmiasz to problem w parametrach..jakie są u Ciebie? ale na pewno nie Kh, bo u mnie po zastosowaniu pewnego specyfiku i skoku Kh o 6 stopni euphylie były praktycznie jedynymi koralami, które wyszły z tej katastrofy bez szwanku..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, alenqer napisał:

jak dokarmiasz to problem w parametrach..jakie są u Ciebie? ale na pewno nie Kh, bo u mnie po zastosowaniu pewnego specyfiku i skoku Kh o 6 stopni euphylie były praktycznie jedynymi koralami, które wyszły z tej katastrofy bez szwanku..

Testy robiłem 28.10.2018 i w niedziele będę robił kolejne. Zasolenie mam juz ustabilizowane na 1.024

Testy z dnia 28.10.2018

Sól-1,022

Temp-25

Ph-8

No2-0

Po4-0

No3-5

Mg-1470

Ca-470

Kh-8,3

Edytowane przez Grzegorz95 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj micro będzie rozjechane. Pewnie jodu brakuje, którego euphyllia bardzo lubi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

36 minut temu, dla syna napisał:

Tutaj micro będzie rozjechane. Pewnie jodu brakuje, którego euphyllia bardzo lubi

Czyli musiał bym zacząć suplementowac  tak? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Grzegorz95 napisał:

 

Czyli musiał bym zacząć suplementowac  tak? 

Najlepiej sprawdzic micro przy pomocy testu icp. Ale powiedzmy jest drogi i nie zrobisz tego. Jesli nie lejesz ballinga z jodem, albo nie dozowaleś go, to przyjął bym że go brakuje. Kup jod od aquaforest 10ml. Daj odrazu 3 krople w pierwszy dzień na 100l. Potem codziennie dodawaj jedną kroplę na 100l. Po dwóch tygodniach powinieneś widzieć różnicę. Jeśli będzie poprawa po dwóch tygodniach, zmniejsz dawkę na dwie krople tygodniowo na 100l i na tym pozostań. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak na razie nie lalem do zbiornika nic. Po za bakteriami co drugi tydzień. Wodę podmieniam 5l co tydzień. Był okres kiedy podmienialem 15l co tydzień wtedy euphylia wygląda troszeczkę lepiej. Muszę poczytać jeszcze o metodzie ballinga bo w ten temat się jeszcze nie wdrazalem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tej jakości zdjęcia nie widać też czy są tam jakieś pasożyty. Ale z tego co opisujesz to jodu napewno masz mało. Jakbyś robił większe podmiany pewnie nie było by tego problemu. Przez to masz wodę wypraną z micro. Pierwsze spada jod potem stront i później potas. Chyba że prowadzisz zbiornik na zeo, wtedy kolejność jest inna i najszybciej spada potas, potem jod i powoli stront

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, dla syna napisał:

Na tej jakości zdjęcia nie widać też czy są tam jakieś pasożyty. Ale z tego co opisujesz to jodu napewno masz mało. Jakbyś robił większe podmiany pewnie nie było by tego problemu. Przez to masz wodę wypraną z micro. Pierwsze spada jod potem stront i później potas. Chyba że prowadzisz zbiornik na zeo, wtedy kolejność jest inna i najszybciej spada potas, potem jod i powoli stront

Ciezko jest mi zrobić lepsze zdjęcia bo aparat wariuje przy tym świetle. Jutro jeszcze spróbuję drugim telefonem. A podmian nie robię większych bo Ryb nie mam jak na razie. A korali mam 6 rodzai. Więc też ich nie jest aż tak dużo. Może będę podmienial po 10l co tydzień i zobaczymy co się będzie działo w razie czego spróbuję z tym jodem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Grzegorz95 napisał:

Ciezko jest mi zrobić lepsze zdjęcia bo aparat wariuje przy tym świetle. Jutro jeszcze spróbuję drugim telefonem. A podmian nie robię większych bo Ryb nie mam jak na razie. A korali mam 6 rodzai. Więc też ich nie jest aż tak dużo. Może będę podmienial po 10l co tydzień i zobaczymy co się będzie działo w razie czego spróbuję z tym jodem. 

Zanim wróci jod z takich podmian, euphyllia może tego nie dotrzymać. Dozuj jod w ilości jak napisałem powyżej. Nie przedawkujesz, a wzmocnisz korala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, dla syna napisał:

Zanim wróci jod z takich podmian, euphyllia może tego nie dotrzymać. Dozuj jod w ilości jak napisałem powyżej. Nie przedawkujesz, a wzmocnisz korala

Okej to jadę do sklepu po jod dzięki bardzo :D mam nadzieję że to będzie to bo szkoda tak pięknego korala 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabrałem do sklepu z akwarystyka moja wodę zrobili testy na jod i potas. Jodu wyszło 0.01 a potasu w granicach 250. Tak że jest kiepsko już kupiłem zestaw uzupełniający mikro z AquaForest. Są to 3 komponenty A. B. C od jutra zaczynam to stosować i zobaczymy jakie będą tego efekty. Dzięki wam bardzo za nakierowanie mnie czego brakowało w zbiorniku. Człowiek ciągle uczy się nowych rzeczy hehe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
41 minut temu, Grzegorz95 napisał:

kupiłem zestaw uzupełniający mikro z AquaForest. Są to 3 komponenty A. B. C

Zanim będziesz kombinować poczytaj co to jest i jakie parametry podnosi ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz potasu 250 to już wiadomo co jest przyczyną. Tylko dziwię się że inne koralowce mają się dobrze.... ABC nie uzupelnisz takiego spadku. Czym to mierzyleś? I jakie są jednostki? Potas wpłynął by na wszystkie koralowce a jod najszybciej na Euphyllie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dla syna napisał:

Jak masz potasu 250 to już wiadomo co jest przyczyną. Tylko dziwię się że inne koralowce mają się dobrze.... ABC nie uzupelnisz takiego spadku. Czym to mierzyleś? I jakie są jednostki? Potas wpłynął by na wszystkie koralowce a jod najszybciej na Euphyllie. 

Mierzone salifertem zobaczymy co się będzie działo nie wiem skąd taki spadek... Przecież ja mam tylko kilka korali i w ogóle nie mam ryb.... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Grzegorz95 napisał:

Mierzone salifertem zobaczymy co się będzie działo nie wiem skąd taki spadek... Przecież ja mam tylko kilka korali i w ogóle nie mam ryb.... 

U mnie jakieś 9 miesięcy temu też tak wezssalo potas. Nikt nievwie dlaczego. Trzy miesiące go podnosiłem a korale wróciły do pełni vigoru po pół roku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, dla syna napisał:

U mnie jakieś 9 miesięcy temu też tak wezssalo potas. Nikt nievwie dlaczego. Trzy miesiące go podnosiłem a korale wróciły do pełni vigoru po pół roku. 

No to mnie nie pocieszyles :D będę przez miasiac lał co tydzień dawkę na 200 l wody przy czym ja mam 140l w obiegu a dlaczego mówisz że tym nie uzupełnię takiego spadku? Będę lał tego ciut więcej niż powinienem to chyba musi się w końcu podnieść? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Grzegorz95 napisał:

No to mnie nie pocieszyles :D będę przez miasiac lał co tydzień dawkę na 200 l wody przy czym ja mam 140l w obiegu a dlaczego mówisz że tym nie uzupełnię takiego spadku? Będę lał tego ciut więcej niż powinienem to chyba musi się w końcu podnieść? 

ABC ballingiem uzupelniasz też inne micro i macro. Jedne będą przedawkowane, a niedobór potasu zdąży usmiercić inne korale. Ja w 100l zużylem 100ml k balance od kz i 50ml od af. Po obliczeniach powinienem podbić potas o około 210 jednostek, a obecnie mam 399 wg icp. Wygląda na to że miałem go na poziomie 190 w co nie wierzę. Poprostu dozowanie było gdzieś wchłaniane. Dopiero jakieś miesiąc, dwa temu się ustabilizował. Po dodaniu 100ml k balance od kz (przez miesiąc) zrobiłem icp i wyszło na poziomie 327 jednostek co było wartością zdecydowanie za niską. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, dla syna napisał:

 

No poczytałem troszeczkę i wiem znów coś więcej. Czyli podsumowując muszę podnieść jod i potas preparatem o większym stężeniu. Jeżeli już będzie ustabilizowany to wtedy uzupełniam małe spadki tymi komponentami które kupiłem. A czy Jeszce wypadało by sprawdzić czy mi czegoś w akwarium nie brakuje? Bo jod i potas to chyba takie podstawy aby korale miały się dobrze? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Grzegorz95 napisał:

No poczytałem troszeczkę i wiem znów coś więcej. Czyli podsumowując muszę podnieść jod i potas preparatem o większym stężeniu. Jeżeli już będzie ustabilizowany to wtedy uzupełniam małe spadki tymi komponentami które kupiłem. A czy Jeszce wypadało by sprawdzić czy mi czegoś w akwarium nie brakuje? Bo jod i potas to chyba takie podstawy aby korale miały się dobrze? 

Ja proponuje dodawać jod jak napisałem wyżej a potas po 7 kropel na dobe od af. Czym prędzej zrob badanie icp bo coś mi się wydaje że ten jod jest źle zmierzony. Jak bedziesz miał wyniki z icp, wtedy mogę powiedzieć dokładnie ile czego dawać. Bo dozowanie micro na sztukę to trochę niebezpieczne, ale krzywdy nie zrobisz takim dozowaniem przez tydzień lub dwa a asekuracyjnie zaczniesz przeciwdziałać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.11.2018 o 00:05, dla syna napisał:

Ja proponuje dodawać jod jak napisałem wyżej a potas po 7 kropel na dobe od af. Czym prędzej zrob badanie icp bo coś mi się wydaje że ten jod jest źle zmierzony. Jak bedziesz miał wyniki z icp, wtedy mogę powiedzieć dokładnie ile czego dawać. Bo dozowanie micro na sztukę to trochę niebezpieczne, ale krzywdy nie zrobisz takim dozowaniem przez tydzień lub dwa a asekuracyjnie zaczniesz przeciwdziałać. 

Mam jeszcze pytanie z trochę innej beczki xenia która mam jest zaszczepione na 2 wysokościach i ta wyżej. 10cm od tafli wody jakoś się zamyka tak jakby ja coś parzyło. Za to ta niżej jest w idealnym stanie czyżby światło za możne miała tak wysoko? 

IMG_20181122_215246-600x800.jpg

IMG_20181122_215236-600x800.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Grzegorz95 napisał:

Mam jeszcze pytanie z trochę innej beczki xenia która mam jest zaszczepione na 2 wysokościach i ta wyżej. 10cm od tafli wody jakoś się zamyka tak jakby ja coś parzyło. Za to ta niżej jest w idealnym stanie czyżby światło za możne miała tak wysoko? 

Niestety co do xenii nie pomogę bo nie znam tego korala. Tzn znam ale nigdy go nie posiadałem. Tym samym nie wyczułem co mu pasuje a co nie. Z tego co wiem to lubi też dużo jodu i nie lubi mocnej cyrkulacji wody. Jedni mówią że rośnie jak chwast a inni mówią że utrzymać ją trudniej od wymagających acropor. Musisz pytać innych lub szukać w tematach gdzie opisują xenie. A jak tam dozowanie i testy? Jest jakaś poprawa? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.