Jump to content

dla syna

Szlachta Morska
 • Content Count

  2803
 • Joined

 • Last visited

3 Followers

Informacje o profilu

 • Imię
  Igor
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Bielsko-Biała
 • Akwarium
  Było cube 50x50x50 jest 80x60x50cm plus sump

Recent Profile Visitors

4086 profile views
 1. Czarek, widzę że szkło u Ciebie się wygina. Jeszcze trochę i pęknie. Kosteczka wygląda bajecznie. Kiedy przesiadka na coś większego? Chyba już najwyższy czas, bo coraz bardziej grozi pęknięciem szkła od naporu masy koralowej. Duże brawa za to co udało Ci się wyhodować.
 2. Ten glon to bryopsis. U mnie odpuścił po terapii fluco. Jeśli jest u Ciebie zjadany przez zwierzaki to jesteś jednym z nieliczych szczęściarzy. Obserwuj go bo jak zacznie się wymykać spod kontroli, będzie trzeba szybko reagować. Moj percnon nie mógł sobie z nim poradzić a jest wielkości dużej dłoni. Dopiero po fluco, jest w stanie kosić go na bieżąco a krab ma naprawdę ogromny "spust" do konsumowania tego dziadostwa.
 3. Co do czyszczenia to rw4 nieczyszczone 4 lata i śmiga bez zwiechy. Od półtorej roku w drugim zbiorniku. Przerwę miał tylko godzinę na czas przewozu z punktu a do punktu b. Glamorca leci drugi rok i czysciłem tylko raz z pół roku temu. Po czyszczeniu efekt "turbo" przez dwa-trzy tygodnie i potem powrót do "stabilności". Pewnie wielu z Was po mnie psy powiesi, ale w moim przypadku nie widzę potrzeby czyszczenia cylkulatorów. Jak widać, przynajmniej u mnie, nie ma to wpływu na żywotność. To taki off top. A co do tematu, ja osobiście bał bym się wrzucić urządzenie, które się rozpuszcza. Co do zdjęcia, wcale nie musi być to rozpuszczony przewód a po prostu jakiś osad szlamu co się zdarza. Myślę że Krzychu może być tu spokojny bo regularnie robi icp i o ile wiem, do tej pory nie ma dziwnych pierwiastków w wodzie. Ale aż zadzwonię do Krzycha z ciekawości co tam u Niego.
 4. Wszystko co próbowałem w niczym nie pomagało. Przestałem lać bakterie które cały czas używałem i sytiacja przestała się pogarszać. Po kolejnym miesiącu zastosowałem bakterie z dużą ilością szczepów i w ciągu dwóch tygodni była poprawa. Z jedym z forumowiczów i jednym "asem" od akwarystyki doszliśmy do wniosku, że bakterie mogły tu mieć największy wpływ, co nie oznacza że autor wątku będzie miał identyczny problem. Mój wpis miał na celu spojrzenie na zbiornik z "innej" perspektywy. Tym bardziej że w icp u mnie i u autora nie ma jakiś konkretnych wskazówek co jest przyczyną. Co mógłbym zalecić to odstawienie fito jeśli są takie problemy z biologią bo to dodatkowe obciążenie dla kulejącego zbiornika.
 5. Napewno skład chemiczny wody nie jest powodem tych problemów. Wydaje się że z jakiś przyczyn padła biologia i pociągnęło za sobą wiele zdarzeń. Po za biologią może mieć wpływ też ewentualnie przebicie/zwarcie prądu w osprzęcie albo przegrzanie/wychłodzenie zbiornika. Więcej pomysłów nie mam. Miałem podobny problem ale u mnie jakaś monokultura bakterii się rozwinęła i po 6 miesięcznej wegetacji problem ustąpił. Teraz nastąpił powrót do normalności, który też pewnie trochę potrwa.
 6. Czemu odpieniacz na mokro? Jak podajesz wrotkę to odpieniaczem ubijasz. Przy zakwicie bakteryjnym stosowałem uv i odpieniacz. Ale przy zakwicie fito wrotka szła bez odpieniacza i uv. Fosforany przy obfotym fito i uv mogą skoczyć. Nie chcę Ci doradzać, ale jak masz dobrą cyrkulację i wymianę gazową to odpieniacz bym odpuścił. Powodzenia w walce.
 7. To może być właśnie efekt braku bakterii.
 8. Niee, bardziej chodzi aby standardową dawkę bakterii dodać innych niż używasz obecnie. Na przykład jedną ampułkę BioDigest Prodibio na 150l-500l w obiegu. Nie wiem jaki masz zbiornik, ale ja dawałem jedną fiolkę na 100l akwarium. Powyżej ktoś napisał o microbe lift special Blend. Też są dobre tylko trzeba kupić butelkę.
 9. Ja bym bakterie zmienił, tylko na jakiś czas żeby kultury ich odnowić. Może jakaś monokultura się wytworzyła i szaleje. Oczywiście pomijam takie fakty jak ew. martwe strefy i psującą się skałę/podłoże. A woda będzie kryształ jak tyle węgla zapodałeś. W takim wypadku nie przywiązywał bym wagi co do czystości wizualnej wody.
 10. Ja nieco płukałem bo strasznie pyliło na początku. I w zasadzie dlatefo z niej zrezygnowałem na poczet gfo sachema. Wychodzi taniej i skuteczniej.
 11. Jeśli rowe stosowałeś zgodnie z założeniami (przepłukaną i w przepływie wody) to powinna być widoczna zmiana. A bez rowy dzwiga się po4 szybciej niż z rową? Czy nie ma różnicy?
 12. Jaką wartość masz po4? I czym to zmierzyłeś?
 13. dla syna

  Siarka

  Lejąc stosunkowo duże ilości siarki tritona z racji metody którą wybrałem na prowadzenie zbiornika, magnez w ogóle nie dźwiga się w porównaniu do czasów kiedy nie stosowałem siarki. Mogę stwierdzić że nie występuje tam siarczan magnezu. Być może są tam siarczany lub wodorosiarczki. Skład oczywiście tajny niczym receptura coca coli.
 14. dla syna

  Siarka

  Siarka szybko spada jeśli ktoś nie robi podmian. Jeśli ktoś robi podmiany, a siarka spada, to znaczy że podmiany są zbyt małe. Ja na 250l w obiegu bez podmian zużywam litr siarki tritona w 3 miesiące (udaje mi się utrzymać poziom w okolicy 800). Na rynku gotowy produkt ma tylko triton ale słyszałem że af też ma ją wprowadzić do oferty. Siarka poniżej 600 mocno wpływa na kolory oraz z biegiem czasu na kondycję korali. Najładniejsze barwy koralowców były u mnie zauważalne kiedy poziom był w okolicy 900. Obecnie leję na dobę 12ml za pomocą pompy dozującej.
 15. A jakiś lps nie był przed tą acroporą biorąc pod uwagę prąd wody? Oczywiście przypuszczam tylko że jakiś inny koralowiec mógł puścić śluz który był na linii i poparzyło go. Jak przyszedłeś i zauważyłeś zmianę, mogło być już dawno po ataku a efekt tego właśnie jest widoczny. Takie gwałtowne zmiany i tylko na jednym koralowcu sugerowały by na atak innego korala a poszkodowany poprostu był w złym miejscu o złej porze
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.