Jump to content

dla syna

Szlachta Morska
 • Content count

  2258
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

Informacje o profilu

 • Imię
  Igor
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Bielsko-Biała
 • Akwarium
  Cube 50x50x50

Recent Profile Visitors

2676 profile views
 1. dla syna

  Absorbery bezpośrednio w akwarium

  Jeśli masz jeżowca to uważaj żeby worka nie nie roztargał. Jeśli worek będzie wisiał na "szubienicy" nie powinien wejść na niego.
 2. dla syna

  Jaka sól z małą zawartością żelaza.

  A jakieś absorbery na fosforany? Jakaś stal w toni wodnej lub nad taflą?
 3. dla syna

  Testery Hanna lub inne

  Wszystko się pokrywa. Mam wrażenie że ktoś kiedyś natkną się na instrukcję hi713 źle przetłumaczoną (lub źle ją zrozumiał) i stąd poszedł w eter błędny przekaz.
 4. dla syna

  Testery Hanna lub inne

  Czyli można by stwierdzić że te hanki różnią się tylko reagentem i odpowiednim zestrojeniem procesora. A długość fali jest stała.
 5. dla syna

  Testery Hanna lub inne

  Ja również posiadam hi713 i przez dwa lata pokrywało się z testami icp z dokładnością taką jak jest w stanie "wyświetlić" miernik. Po dwóch latach fotometr zaczął sukcesywnie zawyżać pomiar aż doszedłem do granicy jego błędu pomiarowego. Wtedy zmieniłem fiolkę na drugą jeszcze nie używaną z pudełka i dokładność pomiaru wróciła do jednej setnej. Nigdy nie kalibrowałem urządzenia, a wzrost wyników w porównaniu do icp uznałem że być może fiolka miała już mikro rysy które wpływały na pomiar. Uważam że ten typ Hanki nadaje się również do morskiego jeśli wystarcza nam zakres jej dokładności. Dokładniejsze Hanki wyczytałem kiedyś że różnią się tylko agresywniejszym reagentem i długością fali światła aby zwiększyć dokładność pomiaru. Poprostu jest to przyrząd który w oparciu o chemię i fizykę daje nam dokładny pomiar w danym zakresie tylko wtedy dopuki ciecz nie ma w składzie chemicznym substancji zawartym w reagencie a ponoć solanka go nie posiada. Gdzieś jeszcze wyczytałem że niektóre tłuszcze rozpuszczalne w wodzie mogą wpłynąć na pomiar ale są one obecne tylko w rozpuszczalnikach syntetycznych (cokolwiek ten ktoś miał na myśli, być może reagent ma to w składzie). Wyczytałem też że tłuszcz syntetyczny ma bardziej kontrolowany skład i może być nośnikiem barwnika. Być może to on odpowiada za zabarwienie cieczy w fiolce. Ale to by dowodziło teorii, że nie wyklucza on pomiaru solanki. Oczywiście to tylko moje domniemania bo żaden ze mnie chemik poza destylacją trunków
 6. dla syna

  Wytrącił się węglan wapnia

  Bez testu na Ca ciężko cokolwiek powiedzieć. Może to być pył ze skały/podłoża, zakwit bakteryjny albo Ca tak jak podejrzewasz
 7. dla syna

  Dokładne pompy dozujące

  Mówię tu o dozowniku AT1 plus. Problem został potwierdzony przez serwis fabryczny niemożliwy do zrealizowania. Autor tematu ma sumpa, więc problem może go nie dotyczyć ale fakt jest taki że pompy jakie są zastosowane w tym modelu mają problem z dozowaniem bardzo małych dawek w szczególności kiedy płyn jest podnoszony stosunkowo wysoko. Wg serwisu pompa jest sprawna.
 8. dla syna

  Dokładne pompy dozujące

  Zależy jeszcze na jaką wysokość podnosisz płyny. U mnie jest zasysanie na wysokość 40cm i tłoczenie metr. W przypadku kiedy nie podnosi się płynów na wysokość zbiornika głównego, problem zwykle nie jest zauważalny.
 9. dla syna

  Zlot Ustroń 2020 maj 8-10

  A ten termostat wbudowany czy osobno? :D,
 10. dla syna

  Dokładne pompy dozujące

  To nieprawda. Dawka 0,1ml powoduje zapowietrzanie się. Walczę z tym już ponad rok. Najmniejsza stabilna dawka jaką udało mi się uzyskać to 1,6ml podzielona na pół. I to tylko na jednym kanale. Inne zaczynają stabilnie działać od 2ml podzielone na pół. Nawet pompy za kilka tysięcy nie dają 100% pewności. Przy takich dawkach jedynie pompy infuzyjne sobie radzą. Wyjątek stanowi zestaw zakończony wtryskiem ale tu już mowa o dziesiątkach tyś zł. Najtańsza pompa infuzyjna na allego jaką udało mi się znaleść to 800zł za używkę Problemem są niewielkie gazy wytwarzane przez płyny.
 11. dla syna

  Glony, cyjano, dino czy inne ustrojstwo?

  Vsv jak ma cyjano? Tak rozwali zbiornik...
 12. dla syna

  Wybicie wapna do wody

  Tlen w takiej sytuacji to bardzo ulotna sprawa. W godzinę potrafi zostać skonsumowany przez bakterie. Cyrkulatory skierowane na taflę napewno pomogą. Zobacz czy kaskadę da się podkręcić bo ona też zaciąga trochę tlenu. Jak masz możliwość to warto pożyczyć lampę uv ale akwarystyczną, nie do utwardzania lakieru itp. U siebie nie miałem problemu z natlenianiem bo mam odpieniacz mocny jak na mój zbiornik a dodatkowo obieg włączyłem 40x objętość zbiornika i cyrkulator też 40x objętość. Z tym że była niezła pralka, ale spsom to się podobało. Ryby miały troszkę gorzej utrzymać się w takim nurcie i siedziały pod skałami. Po trzech dniach nie było śladu zakwitu.
 13. dla syna

  Wybicie wapna do wody

  Niezbędne jest mocne natlenianie. Każdy zbiornik reaguje inaczej ale trzeba się trzymać jednej zasady. Żeby zakwit bakteryjny nie podusił innych mieszkańców. W nocy często zakwit przybiera na sile. U mnie pomógł odpieniacz na mokro. U innych bardziej hardkorowe metody. Poczytaj o zakwicie bakteryjnym, będziesz wiedział więcej niż ja, gdyż nie miałem jakiegoś skrajnego przypadku aby jakoś mocno to studiować.
 14. dla syna

  Wybicie wapna do wody

  Jeżeli wapń się wytrącił to zmierz go testem i powiedz o ile spadł. Jeśli jest na poziomie jak na poprzednim pomiarze lub więcej to będzie zakwit bakteryjny.
 15. dla syna

  Jak zlikwidować Briareum porastające skałę????

  Utrzymywać parametry dla spsów i nie karmić korali. Dywan powinien powoli znikać.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.