Jump to content

dla syna

Szlachta Morska
 • Content Count

  2811
 • Joined

 • Last visited

3 Followers

Informacje o profilu

 • Imię
  Igor
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Bielsko-Biała
 • Akwarium
  Było cube 50x50x50 jest 80x60x50cm plus sump

Recent Profile Visitors

4232 profile views
 1. Jednak pozostanę przy 781. Miałem dziś okazję testować 782 i trochę zaskoczył mnie rozrzut wyników. Ta sama woda 1 pomiar 2.6, drugi pomiar 3.8 i trzeci pomiar 1.1. Dla przykładu 781 dała wyniki: 1 pomiar 2.62, drugi pomiar 2.63 i trzeci pomiar 2.62. Precyzję pomiaru można uznać za fuks, gdyż nie jestem specjalistą ale wyniki trochę mnie zaskoczyły gdyż staram się utrzymać stosunek 1:16, a przy takim rozrzucie tego nie ogarnę. Jeśli komuś zależy na niższej dokładności to 782 będzie dobrym wyborem.
 2. Ale no3 wystarczy jak zrobisz raz na miesiąc
 3. To ja niestety muszę się męczyć tym starym heblem W takim razie swój opyle za 50% ceny
 4. Nie tak do końca jednoskładnikowy. Jest tam płyn (wali jak amoniak), i do tego dwa reagenty. Troszkę zabawy jest z mieszaniem, bo najpierw odmierzasz wodę, potem uzupelniasz tym "amoniakiem" , natepnie wsypujesz pierwszy sypki reagent (mieszasz), odcedzasz osad za pomocą sitka wlewając do fiolki, potem dodajesz drugi reagent i mieszasz aż się rozpuści. To już trwa około 5 minut. Potem uruchamiasz zegar w fotometrze, który trwa 8 minut. Dopiero po tym czasie masz wynik. Nie wiem w takim razie co testowalaś skoro masz wynik w 6 minut. Bo ta procedura trwa kilkanaście minut i jest z tym trochę zabawy. Aaaa popatrz, teraz widzę nową wersję. I wygląda na to że masz rację :))))
 5. Tak, ja płukam po wykonanym teście pod kranem. Bardzo dobrze wypłukuje się puki ten osad nie przyschnie
 6. Użytkuje model prana stop smog 200g. U mnie się sprawdza. O ile się nie mylę to leci drugi rok. Ja miałem problemy z wilgocią, ale nie z powodu akwarium. U siebie zamontowałem 2 jednostki (jeden na parterze i jeden na pietrze). Na mega plus zmieniło się to, że teraz jak wracam z roboty to nie zasypiam. Nie miałem tlenu w domu (zbyt szczelny budynek a system wentylacji grawitacyjnej nie działa w nowym budownictwie jak w domach z przed 50-ciu lat). Prana ma przewagę nad innymi rekuperatorami ściennymi że to wymiennik krzyżowy (jak w rekuperatorze centralnym), dzięki czemu wspomaga wentylację grawitacyjną pompując więcej o 15% powietrza do budynku, względem wylotu powodując nadciśnienie. Kiedyś miałem w budynku 80% wilgotności po 3-4 godzinach przy czterech domownikach. Teraz mam pomiedzy 50-60% wilgotności. Inne rekuperatory scienne polegają na zmianie kierunku przepływu powietrza (70 sek tłoczy i 70 sek wysysa). Konieczne jest wtedy montaż dwóch jednostek, które działają naprzemiennie i jednoczesne zaślepienie przewodów wentylacji grawitacyjnej aby lewego powietrza nie uzyskiwać. Takiego systemu nie polecam a wręcz odradzam. W razie pytań i szczegółów to prv podam nr tel i pogadamy. Co do skroplin, to jednostki te montuje się ze spadkiem na zewnątrz i tam następuje skraplanie grawitacyjne (jest system podgrzewaczy żeby nie zamarzło itp itd, w każdym razie działa bez usterek). Minus taki, że na biegu 1 jest minimalnie słyszalny, jak lekki wiatr przy średniej jakości oknach. Dużo cichszy niż odpieniacz tunze 9004 dobrze wyregulowany ulokowany w szafce w sumpie :). Nie powinien przeszkadzać w nocy. Tylko że ja mam jeszcze stary model z wiatrakami na 230v a obecnie są montowane wiatraki 24v jescze mniej słyszalne.
 7. dla syna

  DSB na sterydach

  Jak chcesz szybko wyzbyć się azotanów to odpal reaktor glonowy. Dsb to super sprawa ale zanim zaskoczy, reaktor glonowy rozwiąże już problem. Co do dsb to trzeba o niego bardziej dbać niż o zbiornik zasadniczy. Ja go osobiście nie polecam, ale spełnia swoją rolę w dłuższej perspektywie czasu.
 8. dla syna

  Obsada 91 morskie l

  Ecsenius bicolor dziobie spsy, a autor w wątku o lampie pytał o spsy. Jeśli chce kiedyś wprowadzić do zbiornika patyki, to ta ryba będzie kiepskim połączeniem.
 9. Czarek, widzę że szkło u Ciebie się wygina. Jeszcze trochę i pęknie. Kosteczka wygląda bajecznie. Kiedy przesiadka na coś większego? Chyba już najwyższy czas, bo coraz bardziej grozi pęknięciem szkła od naporu masy koralowej. Duże brawa za to co udało Ci się wyhodować.
 10. Ten glon to bryopsis. U mnie odpuścił po terapii fluco. Jeśli jest u Ciebie zjadany przez zwierzaki to jesteś jednym z nieliczych szczęściarzy. Obserwuj go bo jak zacznie się wymykać spod kontroli, będzie trzeba szybko reagować. Moj percnon nie mógł sobie z nim poradzić a jest wielkości dużej dłoni. Dopiero po fluco, jest w stanie kosić go na bieżąco a krab ma naprawdę ogromny "spust" do konsumowania tego dziadostwa.
 11. Co do czyszczenia to rw4 nieczyszczone 4 lata i śmiga bez zwiechy. Od półtorej roku w drugim zbiorniku. Przerwę miał tylko godzinę na czas przewozu z punktu a do punktu b. Glamorca leci drugi rok i czysciłem tylko raz z pół roku temu. Po czyszczeniu efekt "turbo" przez dwa-trzy tygodnie i potem powrót do "stabilności". Pewnie wielu z Was po mnie psy powiesi, ale w moim przypadku nie widzę potrzeby czyszczenia cylkulatorów. Jak widać, przynajmniej u mnie, nie ma to wpływu na żywotność. To taki off top. A co do tematu, ja osobiście bał bym się wrzucić urządzenie, które się rozpuszcza. Co do zdjęcia, wcale nie musi być to rozpuszczony przewód a po prostu jakiś osad szlamu co się zdarza. Myślę że Krzychu może być tu spokojny bo regularnie robi icp i o ile wiem, do tej pory nie ma dziwnych pierwiastków w wodzie. Ale aż zadzwonię do Krzycha z ciekawości co tam u Niego.
 12. Wszystko co próbowałem w niczym nie pomagało. Przestałem lać bakterie które cały czas używałem i sytiacja przestała się pogarszać. Po kolejnym miesiącu zastosowałem bakterie z dużą ilością szczepów i w ciągu dwóch tygodni była poprawa. Z jedym z forumowiczów i jednym "asem" od akwarystyki doszliśmy do wniosku, że bakterie mogły tu mieć największy wpływ, co nie oznacza że autor wątku będzie miał identyczny problem. Mój wpis miał na celu spojrzenie na zbiornik z "innej" perspektywy. Tym bardziej że w icp u mnie i u autora nie ma jakiś konkretnych wskazówek co jest przyczyną. Co mógłbym zalecić to odstawienie fito jeśli są takie problemy z biologią bo to dodatkowe obciążenie dla kulejącego zbiornika.
 13. Napewno skład chemiczny wody nie jest powodem tych problemów. Wydaje się że z jakiś przyczyn padła biologia i pociągnęło za sobą wiele zdarzeń. Po za biologią może mieć wpływ też ewentualnie przebicie/zwarcie prądu w osprzęcie albo przegrzanie/wychłodzenie zbiornika. Więcej pomysłów nie mam. Miałem podobny problem ale u mnie jakaś monokultura bakterii się rozwinęła i po 6 miesięcznej wegetacji problem ustąpił. Teraz nastąpił powrót do normalności, który też pewnie trochę potrwa.
 14. Czemu odpieniacz na mokro? Jak podajesz wrotkę to odpieniaczem ubijasz. Przy zakwicie bakteryjnym stosowałem uv i odpieniacz. Ale przy zakwicie fito wrotka szła bez odpieniacza i uv. Fosforany przy obfotym fito i uv mogą skoczyć. Nie chcę Ci doradzać, ale jak masz dobrą cyrkulację i wymianę gazową to odpieniacz bym odpuścił. Powodzenia w walce.
 15. To może być właśnie efekt braku bakterii.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.