Skocz do zawartości
Bishop358

Stabilność parametrów

Rekomendowane odpowiedzi

No wlasnie. Co dokladnie oznacza stabilnosc parametrow - jakie odchylenia na dzien sa dopuszczalne aby parametry byly stabilne.

Przyklad ktory wystepuje u mnie:

KH

po podmiance    -     9,3

dzienny spadek to ok 0,2

przed kolejna podmianka wynosi ok 8,3

po podmiace znow ok 9,3

Ca

po podmiance 440

dzienny spadek ok 5-10

przed podmianka ok 400

po podmiance znow 440

Czy takie wahania sa uznawane sa stabilne dla sps-ow?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidyś też zadawałam to pytanie i  pojecia nie mam. włąśnie chciałam dostać konkretne  cyferki. Ale takie wahania trudno nazwać stabilnymi warunkami dla SPS  


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bishop358 @  Rozumiem ze nie lejesz Ballinga  i stad te wahania .Zacznij go lać to będziesz miał stabilne parametry bez wahań :) 

 

Kh na poziomie powyżej 9 nie jest przypadkiem nieco za wysokie? 

Edytowane przez niwre37 (wyświetl historię edycji)

837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ballinga jeszcze nie leje poniewaz nie mam za bogatej obsady na te chwile:

Briareum i Capnella ktore juz w ogole nie rosna a Briareum prawie w ogole nie polipuje - to pewnie przez niskie nutrienty NO3  3-4   PO4  0

Euphyllia Paradivisa   -  najbardziej sie pompuje przy KH 8-8,5 (nizszego nie sprawdzalem). Powyzej 9 duzo slabiej.

Pocillopora  - polipuje az milo patrzec

2 Quadri   -  tak sa napompowane jakby mialy zaraz wybuchnac

W przyszlosci napewno bedzie pelny Balling, tymbardziej ze mam zamiar isc w SPS-y, ewentualnie kilka LPS-ow. Stad pytanie moje o granice wahan dla SPS-ow.

Na te chwile mam jedynie po jednej butelce Colombo KH i Ca ktorymi uzupelniam zbyt duze braki.

 

Co do wysokiego KH to jest to spowodowane sola - Red Sea Coral Pro. Pewnie zaraz uslysze abym ja zmienil ;P i tak zrobie jednak najpierw skoncze obecne wiadro a pozostalo 3/4 z 22kg.

Co do dozowania makro - od bardziej doswiadczonego ode mnie kumpla dowiedzialem sie ze pelnego Ballinga nie powinno lac sie osobno np. dzis tylko KH a za 3 dni Ca poniewaz weglan wapnia moze sie wytracic itp itd. A jak sie ma sprawa w butlach typu Colombo KH, Colombo Ca. Na instrukcji nie ma nic na ten temat. Czy to oznacza ze mozna lac osobno bez zadnego ryzyka?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Bishop358 napisał:

Ballinga jeszcze nie leje poniewaz nie mam za bogatej obsady na te chwile:

masz skoki parametrów wiec masz zapotrzebowanie na pierwiastki, nie będę się mądrował na temat lania i nie lania Ballinga ,poczytaj o tym na forum jest temat o Ballingu

 

11 minut temu, Bishop358 napisał:

Briareum i Capnella ktore juz w ogole nie rosna a Briareum prawie w ogole nie polipuje - to pewnie przez niskie nutrienty NO3  3-4   PO4  0

u siebie mam na moje oko niewykrywalne no3 i po4 a miekasy rosną aż milo w tym tez briareum ,moim zdaniem teza o tym ze miękkie lubią "bagienko" jest wysoce przesadzony.

kh mam na poziomie około 7 ,wszystko żyje i nie grymasi .


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, niwre37 napisał:

nie będę się mądrował

Nie madrujesz sie, kazda opinia jest przydatna

 

36 minut temu, niwre37 napisał:

u siebie mam na moje oko niewykrywalne no3 i po4 a miekasy rosną aż milo w tym tez briareum ,moim zdaniem teza o tym ze miękkie lubią "bagienko" jest wysoce przesadzony.

kh mam na poziomie około 7 ,wszystko żyje i nie grymasi .

Skoro tak to trzeba bedzie skupic sie na obnizeniu KH. Nie bedzie to latwe ze wzgledu na sol no ale wkoncu sam sobie taka wybralem wiec pretensje moge miec jedynie do siebie. Dokupienie koralowcow zwiekszy konsumpcje KH dzieki ktoremu moze uda mi sie utrzymac je na nizszym poziomie (no chyba ze sie myle to mnie poprawcie).

 

Co do glownego tematu - nie mam pompy dozujacej wiec niemozliwe jest lac wszystko od reki kilka razy dziennie dlatego jezeli ktos by mi powiedzial jakie moga byc dopuszczalne spadki KH,Ca Mg na dobe dla SPS-ow to bylbym bardzo wdzieczny.

Edytowane przez Bishop358 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć jak duze wachania są dopuszczalne kiedy wszyscy dążymy do stabilnosci. Mniejszy zbiornik prowadziłem na podmianach i niby parametry stabilne a korale biedniały.  Przeszedłem na większy i nagle korale napompowane jak nigdy. Po pewnym czasie znowu spadek formy. Sprawdzam parametry a tu Ca 380. Poszedłem w Balinga plus kropelki od AF. Forma korali wróciła. 

Wniosek wyciągnąłem taki: ponad połowa wody w nowym zbiorniku była żywa że sklepu. Korale trafiły do nowego akwarium i dostały zastrzyk energii w postaci mikro elementów i aminokwasów itp. Pojawiły się przyrosty i stąd spadek Ca którego nie było w mniejszym zbiorniku. Konieczne było pójście w Balinga mimo że wcale nie zwiekszylem obsady.

1 godzinę temu, Bishop358 napisał:

Dokupienie koralowcow zwiekszy konsumpcje KH dzieki ktoremu moze uda mi sie utrzymac je na nizszym poziomie (no chyba ze sie myle to mnie poprawcie)

Do wiązania Ca w szkielety potrzebne jest wlasnie Kh. Zwiększając masę koralową zwiększysz konsumpcję Ca oraz Kh.

Ja pokusił bym się o ICP ponieważ słaba kondycja niektórych korali może być skutkiem braku mikro a niekoniecznie wachań o których piszesz.

2 godziny temu, niwre37 napisał:

u siebie mam na moje oko niewykrywalne no3 i po4 a miekasy rosną aż milo w tym tez briareum ,moim zdaniem teza o tym ze miękkie lubią "bagienko" jest wysoce przesadzony.

Nie zgodzę się z tym. U mnie też no3 i po4 na zero, ale czy to znaczy że miekasy rosną w czysciutkiej wodzie? Korale biorą udział w procesie filtracji pochłaniając cześć związków zawartych w wodzie. Jeżeli dla przykładu z procesów przemiany materii mamy 40 jednostek nutrientow, bakterie przetwarzą 25 jednostek, odpieniacz usunie 5 a pozostałe 10 pochłoną korale i inne życie to w tak zbilansowanym  układzie woda mierzona jest czysta a miekasy rosną aż milo. ( oczywiście jednostki w sensie matematycznym dla przykladu).

 

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Darek85 napisał:

Korale biorą udział w procesie filtracji pochłaniając cześć związków zawartych w wodzie. Jeżeli dla przykładu z procesów przemiany materii mamy 40 jednostek nutrientow, bakterie przetwarzą 25 jednostek, odpieniacz usunie 5 a pozostałe 10 pochłoną korale i inne życie to w tak zbilansowanym  układzie woda mierzona jest czysta a miekasy rosną aż milo. ( oczywiście jednostki w sensie matematycznym dla przykladu).

Zgadzam się z tym co napisałeś ,uważam ze im większa masa koralowa tym lepiej jest trzymać parametry w ryzach.

Piszac o bagienku miąłem na myśli to ze niektóre osoby sztucznie podbijają no3 i po4 po to aby  "niby miekasy lepiej rosły" oraz ze jeśli w danej chwili te parametry sa niewykrywalne to dla niektórych jest to oznaka zlej kondycji korali  .

 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.11.2018 o 23:29, Darek85 napisał:

Ja pokusił bym się o ICP ponieważ słaba kondycja niektórych korali może być skutkiem braku mikro a niekoniecznie wachań o których piszesz.

Słaba kondycja dotyczy jedynie miękkich koralowców, lps mają się dobrze A sps jak narazie najlepiej. 

W takim razie gdy tylko skończę butle makro Colombo KH i Ca oraz mikro Colombo All in One zaopatrzę się w Balinga. Interesują mnie dwa produkty: AF + strong oraz FM light, czy te zestawy po za firmą różnią się czymś? Czy któryś z nich jest bardziej polecany do sps? 

 

Co do wspomnianego bagienka dla miekasów, jeszcze parę miesięcy temu zanim odpieniacz chodził 24 na dobę, przed pojawieniem się purigenu w filtrze, nadmiernym karmieniem i nawożeniem co skutkowało syfem na skale, piachu itd miękasy rosły dobrze. Odkąd odpieniacz chodzi non stop, wpadł purigen i z głową zacząłem karmić itd co zaskutkowało tym że skała jest już całkowicie czysta A na piachu już nie wiele syfu również zatrzymały się miękasy. 

Nie wiem jak to dokładnie jest z tym bagienkiem ale jeżeli to prawda a w moim przypadku na to właśnie wygląda to winiłbym za to niskie nutrienty. 

Teoria z zbyt wysokim KH również może mieć sens ponieważ jeszcze parę miechów wstecz twardość weglanowa była na poziomie 7,5 - 8

A co z morszczakami którzy hodują miękkie korale, jakie macie KH?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płuczesz mrożonki przed podaniem? Jeśli tak to spróbuj raz na jakiś czas podać bez płukania. Podbijesz trochę nutrienty. Ja co kilka dni daje kostkę do komory pompy obiegowej. Rybki same się karmią.

Zrób icp bo to wróżenie z fusów. Skoki kh mają duży wpływ na korale ale czy twój był dość duży i gwałtowny? Myślę że gdyby tak było odczuły by go nie tylko miekasy. Icp warto zrobić chociaż dlatego, że chcesz zmienić metodę suplementacji. Dobrze jest wiedzieć jakie masz teraz parametry i po kilku miesiącach powtórzyć by sprawdzić różnice. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.