Skocz do zawartości
amd

[Porady] Po raz kolejny. Start.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałem się przywitać przy okazji mojego pierwszego posta tutaj na forum.

Jako ,że moje 2h wypociny (post) został skasowany po przez przypadkowe wyjście w zakładkę waszej strony... Napisze w skróci :D

Planuje zrobić solankę.

Piękny (hehe łatwo powiedzieć) zbiorniczek z odwzorowaniem rafy koralowej.

Chciałbym dużo życia w zbiorniku, pełno koralowców, ukwiałów... :D

Chciałbym żeby w nim aż tętniło od życia :D

Planowany zbiornik to standardowa 54L. Czyli 60x30x30h. Choć nie wiem czy nie lepiej zainwestować w "dobrany" wymiar. Czy jakieś poprawki co do wymiarów zbiornika? Planuje zrobić go z Opti white. Choć przeszkodą może okazać się cena. Ale jako ,że będę miał okazję oglądać krystalicznie czystą wodę, to lepiej ją oglądać przez krystalicznie przejrzyste szkło niż przez zielonkawy float :D

Co do oświetlenia.

Jakiś przelicznik wartości W na L ?

Jaką moc zastosować w takim zbiorniku?

Jaką kombinację typu świetlówek najlepiej zastosować? :D

Oczywiście T5 :D

Obudowa będzie DIY więc możliwości szerokie :D

Co do osprzętu.

Rozumiem ,że turbina/głowcia do ruchu wody.

Jaka? :D

Czy warto inwestować w filtr kaskadowy przy zbiorniku morskim?

Odpieniacz. Aqua Medic - Miniflotor. Chyba najtańszy, czy w ogóle potrzebuje? Czy warto? Docelowo do 200L niby :D Więc przy 54L powinien się sprawdzić.

Grzałka, jako ,że mam w pokoju wysoką temp. myślę o 50W aby w nocy jakby światła nie był temp nie spadła.

Co jeszcze potrzebuję? :D

Żywa skała, wyliczyłem ,że potrzebuję około 14kg tej drogiej przyjemności. :D Żywy piasek, czy warto wydawać pieniądze na niego? Uparłem się na białe podłoże :D Ale nie wiem czy żywy piasek jest potrzeby i warty swojej ceny, czy nie lepiej po prostu kupić piach biały. :D

Co do obsady, myślałem nad błazenikiem + krewetką i jeśli by mi się zmieściła bez wyrzutów sumienia to i rozgwiazdę :D Choć ja nie wiem, prosiłbym o pomoc :D

Priorytetem dla mnie jest odwzorowanie piękna rafy...

Dużo życia, piękna kolorów i kształtów.

Koralowce, ukwiały itd po prostu piękno :)

Jeszcze takie pytanie, czy w takim litrażu jest sens np robić panel filtracyjny lub mini sumpa? :D Czy lepiej po prostu zainwestować w urządzenia "wewnętrzne" ;)

Prosiłbym o wszelkiego rodzaju porady, sugestie i podpowiedzi :) Będę bardzo za to wdzięczny, jako ,że poważnie myślę nad solniczką.

Pozdrawiam.

Adam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uprzedzając odpowiedz starszych wyjadaczy radze PRZECZYTAĆ forum gdyż takie zbiorniki były już dokładnie opisywane i radzę korzystać z opcji szukaj w archiwum.Pzdr:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Może zacznijmy od podstaw, czyli :

"Chciałbym dużo życia w zbiorniku, pełno koralowców, ukwiałów..."

Zapewniam Ciebie, że tak nie będzie. Nie oszukujmy się. Nie jest to akwarystyka słodkowodna, gdzie bez większego problemu można hodować nawet bardziej wymagające zwierzęta. Największa przeszkodą jaka przed tobą jest to minimalna wielkość zbiornika a na drugim miejscu brak doświadczenia. Pomijając te wszystkie przeszkody jeżeli zaczniesz zakładać zbiornik to będzie wyglądało tak :

Oświetlenie : Ja bym dał 3/4 x 24W t5 50% aktynika i 50% 10.000k lub 14.000k

Cyrkulacja : No cóż. Trzeba liczyć minimum 10x objętność zbiornika, chociaż wiadomo. Jedne zwierzęta lubią wiekszą cyrkulację inne mniejszą. Marea 2400 powinna załatwić sprawę.

Odpieniacz jest konieczny i Miniflotor w zupełności wystarczy, grzałka również.

14kg skały w zupełności wystarczy. Jest to nawet o wiele za dużo. 10 - 12 kg to maksimum. Nie chcesz chyba gruzowiska zrobić, prawda ?

Panel filtracyjny jak najbardziej jest sens robić, także sump może być dobrym pomysłem, chociaż i bez tego dasz radę.

Teraz najważniejsze. O zwykłym piasku możesz zapomnieć, chyba że podobają ci się morskie typu "holender" :D

Jeżeli chodzi to błazenek i jakaś krewetka jak najbardziej.

sól staraj się kupić jak najlepsza, chociaż wszyscy dobrze wiedzą że to temat rzeka...Jednak postaraj się wybrać jakąś renomowaną firmę. Żadnych tanich "niespodzianek". Do tego salimetr spławikowy lub refraktometr i możesz zaczynać. O takich rzeczach jak RO i DI chyba nie muszę pisać.

Pozdrawiam.


112L + Miniflotor + HQI 150W 10000k. + 2x18 blue osram + 1xph 1000 + Aquaszut 700l/h + Surface Skimmer + 18kg LR + 9kg LS | Rozgwiazda Piaskowa, Salarias Fasciatus,2 x ocellaris, Jaki? krabik, 3 turbosy, 1 wężowidł, | koralowce : sarcophyton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dolphineq

Dziękuje bardzo za odpowiedź :D

Domyślam się ,że to nie będzie tak łatwe jak mi się wydaje :D

Co do teorii jeszcze.

Może lepiej zainwestować w większe szkiełko typu 40x40x40? :D

Oświetlenia widzę musi być dużo.

Z sumpem/panelem jak sytuacja powinna wyglądać?

Jakieś przykłady?

Ktoś mógł by podać url'e do artykułów na temat słonowodnych zbiorników? :D

Chciałbym choć teoretyczną wiedzę poszerzyć przed postawieniem pierwszych kroków (zakupów) aby potem nie żałować :D

Dziękuje.

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nano-reef.pl

nano-reef.com

reefcentral.com

wiecej nie potrzebujesz:)

pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szymon :

nano-reef.pl

nano-reef.com

reefcentral.com

Ale złośliwiec :D


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i moje rady:

- pomyśl raczej o jak największym zbiorniku - im większy, tym łatwiejszy do utrzymania, ale też droższy

- miniflotor da radę, ale to jest odpieniacz wewnętrzny. Jeśli nie będziesz miał sumpa ani panelu, gdzie go schowasz, to poszukaj raczej odpieniacza zewnętrznego - jest kilka modeli na rynku

- bez sumpa czy panelu też akwarium da się prowadzić, ale jest to trudniejsze

- oświetlenie, jeśli na t5, to minimalna moc łatwo dostępnych świetlówek to 24W. A one mają długość ok. 55 cm, więc tak dobieraj wymiary akwarium, żeby łatwo móc dopasować do nich światło

- czytaj to forum, są tu naprawdę wszystkie potrzebne informacje, o małych zbiornikach też

- jeśli błazenki, to obowiązkowo 2. Jednemu fajnie nie będzie.


Pozdrawiam, Witek

HW: 225l + sump

SW: Pterapogon kaudernii, Cryptocentus cintus, Alpheus bellus, Centropyge argi, Ctenochaetus truncatus, Cypho purpurascens, Siganus vulpinus, Lybia tesselata, 2x Lysmata amboinensis, 2x Lysmata debelius, kilka Gobiodon histrio, kilka ślimaków, różne pustelniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny polecam mój dziennik :D Założyłem akwa 60 litrów i wiem co bym zrobił gdybym teraz je zakładał.

1. dla świetlówek T5 wymiar 60 cm jest idealny mieszczą się zostawiając za oprawami około 1 cm z każdej strony

2. Dadaj jak najwiecej mozesz na szerokości i głębokości zbiornika

3. Panel to byłaby podstawa, bo w tak małym akwarium sprzęt w środku zabiera jednak sporo miejsca

4. Postaraj się zamontować dobre świetlówki (głównie barwa aktynicznej ma znaczenie wizualne)

5. odpieniacz na początku nie będzie Ci potrzebny, potem też jeśli będziesz systematyczny i co tydzień bęziesz podmieniał wodę

6. jeśli myślisz o piachu to alternatywą dla niego jest żwir koralowy, który można dostać dosyć drobny (piach sprzedają w workach po 9 litrów co do takiego akwa jest za dużym wkładem - u mnie weszło około 3 kg żwirku)

7. Błazenki 2 to na pewno jeden nie będzie zadowolony

8. pomyśl nad ekipą czyszczącą (nie tylko krewetka, ale ślimaczki które zjadają glony zielone)

9. możesz pomyśleć o jakimś krabiku

10. Jeśli rozgiazda to w akwarium musi być miejsce żeby wszędzie doszła bo inaczej będziesz miał problemy (patrz mój dziennnik)

wyszło jak 10 przykazań, ale proponuje czytać i to dużo zanim cokolwiek zrobisz, bo potem trudno cofnąć to co się zrobiło źle :D


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziś byłem dowiedzieć się o ceny zbiorników z Opti White i nie jest tak źle jak myślałem :)

Ale pomysł na zbiornik się zmienił.

W sensie wymiary.

Pomyślałem nad prostokątem z Opti white.

60x40x35h + panel za tylnią szybą o wymiarach 60x20x35.

Czyli 84L Opti White i 42L Float.

Co daje nam łącznie 124L wody w obiegu :)

Teraz moje pytanie, czy panel też muszę oświetlać? Czy mogę sobie darować i oświetlać tylko część przed panelem? :D

Planuje 3x24W T5.

Pewnie mało jak na 84L ?

Kolejne pytanie, czy grzebień zastosować na całej długości "łączenia" się zbiornika z panelem? Czy tylko na części?

Czy w panelu mogę zamontować wszystkie urządzenia?

Myślałem żeby np. zamontować tam pompy cyrkulacyjne skierowane ku frontowi zbiornika żeby napędzały ruch wody ,ale zarazem były schowane :D

Czy to ma sens i czy się sprawdzi?

Nie mam pomysłu jak oddzielić "dla oka" tylnią szybę za którą będzie panel. Ktoś ma jakiś pomysł?

Czy w panelu dodać jakieś wkłady? Ceramike? Biobale? Hm? :D

"rzut" na plan zbiornik:

a1pl9.jpg

Kolor błękitu - część z opti white.

Zielony - panel.

Białe paski - świetłówki 10k

Niebieski pasek - świetłówka aktyniczna

Grubszy czarny pas - grzebień

Czy zmieszczę się w 15kg skały? Czy jednak będzie trzeba zaopatrzyć się w 20kg? :D

Jakieś porady? :D

Prosiłbym o pomoc i "prowadzenie za rączkę" bo jestem totalnie zielony w sprawach słonej wody, choć mieszkam nad morzem :D

Ciężko samemu coś "zrozumieć" kiedy wszystko jest niezrozumiałe i obce.

Za wyrozumiałość i pomoc dziękuje. :D

@klakier.

Dzięki za poradę :D

Pozdrawiam.

Adam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@amd proszę bardzo zawsze ktoś chętnie Ci pomoże :D

Nie wypowiem się o grzebieniu, bo dla mnie projekt jest ok ale nie mam panelu i nie wiem czy to się sprawdzi. Natomiast mam kilka innych porad :D

1. panel jeśli nie będzie miał filtra biologicznego to nie potrzebuje raczej oświetlenia.

2. świetlówki ok ale starczą tak na prawdę tylko na miękkie bo 3x24W=72W co przy 84 litrach daje jakieś 0,857 W/L. Rozwiązaniem jest kolejna taka świetlówka bo to dawałoby 4x24W=96W czyli 1,143 W/L. Świetlówka dodatkowa to najlepiej aktyniczna wtedy miałbyś oświetlenie 50:50, i na schemacie przed pierwszą białą. 4 świetlówki Ci się zmieszczą tylko nie każda na oddzielnym odbłyśniku :D Najprostsze wyjście to trochę własnej pracy, czyli 2 odbłyśniki na bokach, rozgięte do środka (dodatkowo ewentualnie pomiędzy nimi aluminium) i umieszczamy świetlówki bliżej siebie tak aby były tam gdzie mają być :D

3. Co do ilości skały, to ja mam zdanie podzielone, sam kupiłem mniej żeby potem z koralami dołożyć i okazało się że większość życia dostało się do mnie jako szczepki albo na bardzo małej skałce. Więc raczej myśl o tym jak chcesz mieć ją poukładaną, a jak dojdzie koral ze skałką to będziesz wybierał go na takiej żeby ci pasowała do reszty. Czyli kup tyle skały żeby zrobić z niej konstrukcje którą chcesz.

4. Przy zakupie skały poproś kogoś kto już ją kupował kiedyś aby Ci towarzyszył. Zasada jest prosta ale lepiej niech zrobi to ktoś kto już nie jedną skałkę widział (wybiera się porowate i lekkie w porównaniu do ich objętości).

5. szybę oddzielisz naklejając jakąś folię. W agencjach reklamowych najłatwiej taką dostaniesz. Są z dosyć mocnym klejem i wystarczy ją nakleić przed doklejeniem panelu. Powinno zdać egzamin.

P.S.

Podłoże w stylu piach czy żwirek dokładaj dopiero po dojrzeniu skały bo inaczej będziesz miał zabawę z czyszczeniem go z syfu który będzie ze skały się wypłukiwał. Bez podłoża łatwiej zebrać go z dna. Aha i poczytaj o wklejaniu na dno PCV lub Plexy (trochę tematów o tym już było) :D

Pozdrawiam


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opti white oplaca sie dopiero od grubosci szyby przekraczajacej 1cm.:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Opti white oplaca sie dopiero od grubosci szyby przekraczajacej 1cm.:D

Pozdrawiam

No własssnie tu jest racja

Albo jesli kleisz przeźroczystym silikonem i nie zasłaniasz narożników listwami wtedy to ze szkło jest fazowane i polerowane daje fajny efekt.

przy patrzeniu na wprost nie widać róznicy. nie piszesz z jakiej grubości szkła chcesz robić? podejrzewam 8 mm ponieważ 300 l robi sie z 10. Przy patrzeniu gołym okiem nie będzie widać różnicy.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roznice pomiedzy optiwhite i float widac. Sa one dosc znaczne dla nas. Zwykly czlowiek moze nie zauwazy tych roznic, ale my akwaryscie bez wiekszego problemu. Szyba jest o wiele czystsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... panel powiadasz... jesli chce Ci sie bawic w panel to IMHO lepiej spozytkowalbys te checi przy budowie normalnego komina, sumpa itd. Takie rozwiazanie jest o niebo wygodniejsze niz panel, pamietaj o tym ze w takim panelu czesto sie "grzebie", sump to o wiele bardziej elastyczne i eleganckie rozwiazanie, do tego komfort pracy o wiele wiekszy, same zalety moim zdaniem.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za zainteresowanie i porady :D

Coraz więcej czytam i się dowiaduje, choć to dalej czarna magia.

Teraz kilka pytań które mnie męczy :D

Czy ilość LR oblicza się względem pojemności zbiornika, czy zbiornika + sump/panel? :D

Czy startując z mniejszą ilością LR niż 25% objętości zbiornika, można jakoś kaskadą zastąpić jej brak? Jakimiś wkładem?

Coraz bardziej przekonuje się do jednak większego litrażu, około 100L.

Łatwiej utrzymać parametry, choć fakt.

Początkowe koszta wyższe.

Przy litrażu 100L planuje 4x24W.

Odliczając odrobinę żywego piasku + LR wyjdzie ponad 1W/1L :D

Zakładając ,że LR musi być 25% objętości samego zbiornika, to myślę nad 100L + sump ok. 30/40L. Jeśli ilość LR = zbiornik + sump to myślę nad 100L łącznie (75/80L akwa + 25/20L sump).

Jest sens bawić się w coś takiego?

Rozumiem ,że cały osprzęt (poza cyrkulacyjnymi pompami) mogę schować do sumpa?

Sprawa komina, czy komin się zaspyuje biobalami lub coś? Czy pusty z rurami? :D Nie wiem jak to wygląda w akwarystyce morskiej. :)

Coś jeszcze powinienem póki co z teoretycznego pkt. widzenia wiedzieć?

Planuje w maju zakup zbiornika. :)

Za pomoc dziękuje.

Pozdrawiam,

Adam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do LR - to nie jest tak, ze jak bedziesz mial dwa kilo mniej niz iles tam procent objetosci to akwarium czeka nieuchronna zguba. Ogolnie ludzie maja rozne ilosci kamulcow - od mniej niz 20% litrazu do ponad 30%. W gruncie rzeczy ilosc skaly nie powinnismy obliczac wzgledem objetosci akwarium, a wzgledem tego jak planujemy je obciazyc. Tysiac litrowe akwarium z jednym blazenkiem to mozna udzwignac i na dwudziestu kilo skaly. Osobiscie mam wrazenie, ze lepiej kupic odrobine wiecej, ustawic sensownie, a ewentualny nadmiar skaly komus odpalic lub wrzucic do sumpa ( sumpu? Glupi wyraz :D).

Co do litrazu to jasne, ze im wiecej tym lepiej :D Pomysl od razu o ponad stu. Pamietaj tez, ze koszta zalozenia to a, a roczne koszta utrzymania to b. I czesto zdarza sie ze a=b lub a<b :D Mysle, ze lepiej by bylo, gdybys sie zdecydowal na 100 litrowe akwarium plus jak najwiekszy sump. Zawsze bedzie wiecej miejsca nad jakis ewentualny filtr glonowy czy inne cuda.

Komina nie trzeba zasypywac biobalami - wiecej syfku bedzie sie w nich zbierac niz dobrego zrobia. Zawsze mozna wrzucic kawalek zywej skaly jak rury przeszkadzaja :D

A co powiniennes wiedziec? Wszystko :D:)


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyprowadź mnie z błędu jeśli źle myślę :D

Czyli przykładowo stawiając zbiornik 2x większy (120L zamiast 60L) zostawiając tą sama obsadę co przy 60L, ta sama ilość skała poradzi sobie z filtracją? :D

Czyli stawiając 100/150L zbiornik i zostając przy drobnej obsadzie mogę pozostać przy ilości np. 15/20kg LR ? :D

Sweet :D

Co do sumpa, czy rozmiar niewiele mniejszy niż "główny" zbiornik to nie będzie nic złego? :D

Bo pod głównym zbiornikiem w szafie planuje umieścić sporej pojemności sump :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy odpowiedniej cyrkulacji taka ilosc skaly powinna sobie poradzic. Pozostaje jeden problem - w zbiorniku moze byc dosc pusto ( zalezec glownie bedzie od porowatosci skaly). Pozatym trzebaby okreslic co rozumiemy przez drobna obsade :D

Im wiekszy sump tym lepiej - zyskasz troche dodatkowej wody w obiegu, a im wiecej wody tym stabilniejszy bedzie baniak.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilosci, np. 20% objetosci akwarium sa orientacyjne.

Najlepiej kup tyle skaly aby ladnie wszystko wygladalo i bys byl zadowolony z wygladu.

Nie moze byc akwarium przepelnione, ani nie moze byc puste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram poglad o ilosci skały bardziej dopasowanej do "widzi mi sie" akwarysty. A najgorsze jest to że sztucznie każdy chce mieć te magiczne 25% przez co widziałem już zbiorniki wyglądające jak jedna wielka ściana porośnięta koralami.

amd jak chcesz zobaczyć ile skały orientacyjnie Ci wystarczy, to poprzeglądaj zdjęcia zbiorników i popatrz ile jest skały w tych co Ci się podobają. A tak na marginesie to ja w swoim mam narazie 10% i jakoś jest dobrze :D A obsada chyba już nie taka wcale mała.


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy zbudujesz wiekszy niz teoretycznie potrzebny sump to jego czesc mozesz odgrodzic i przeznaczyc na zbiornik do automatycznej dolewki.:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dy zbudujesz wiekszy niz teoretycznie potrzebny sump to jego czesc mozesz odgrodzic i przeznaczyc na zbiornik do automatycznej dolewki.

Można prosić o jakieś szczegóły? :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@amd,

woda z akwarium paruje.

I "sama z siebie" i tez chłodzimy akwa poprzez parowanie.

Wyparowana wode trzeba uzupełnią wodą RO/DI. Skądś trzeba ją brać.

Można nalać do beczki, a beczkę postwawić obok i ręką co jakiś czas nalewać, można zamiast ręką to pompką sterowaną automatycznym czujnikiem poziomu wody, a można zamiast "eleganckiej" beczki obok akwarium, zrobić miejsce w sumpie gdzie będzie magazynowana woda RO/DI do czasu aż autoamtyczny system dolewania wyparowanej wody, doleje ją do obiegu wody w akwarium.

Kawa na ławę,

jak chłop babie na miedzy,

łopatologicznie jak uczniowi w szkole

jak Lepper rolnikowi

jak o.Rydzyk słuchaczom R.M.

jak Kaczynski Polakowi z Polski B

itp. itd.

prościej się chyba już nie da


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Jan Rogalski

Tyle to ja się domyśliłem.

Chodziło mi o zasadę działania tej automatycznej dolewki itd.

Nie o samo uzupełnianie wody (bo to dotyczy również słodkiej wody przecież).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.