Skocz do zawartości
Piotr Jan Rogalski

absorber fosforanow - po czym poznac ze juz zużyty?

Rekomendowane odpowiedzi

Nigdy nie używałem absorbera PO4, ale zakładam że jest w postaci jakiś granulek czy coś takiego?

Załóżmy że woda jakoś przepływa przez te granulki (czy co tam jest) i nasycają się PO4. W pewnym momencie (zakładam) nasycenie osiągnie maksimum i dalej już nie będą absorbowały PO4.

Po czym poznać że czas już je wymienić?

Kiedyś dyskutowałem ze Stani, za co lepiej płacić - za absorber czy co jakiś czas za skałę i używać kalkwasser :D

Dzisiaj patrząc na moją "łąkę" glonów (od pół roku trwa eksperyment z niepodawaniem kalkwasser) doszedłem do wniosku, że może by tak z tej łąki zrobić pastwisko :) i jakiegoś Salaris Fasciatus tam pogonić :D

Kiedyś miałem jednego - ulubieniec żony, ale glony się skończyły i chyba z głodu padł.

Na moich obecnych glonach, to Salaris pewnie dzieci by jeszcze odchował :D

A tak przy okazji ... jaka ryba zjada glony i wystarczy jej akwa max.130 litrow?

To jak to z tym absorberem fosforanów?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"po czym poznać, że jest zużyty" - po kalendarzu :) Nie ma innej opcji. Jeśli jest to Rowaphos firmy Rowa czy ECOPhos firmy Ecosystem jest to ok. 2 miesięcy i raczej tych 2 miesięcy bym nie przekraczał. Moja wypowiedź nie dotyczy produktu AM bo go nigdy nie używałem.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie dopiszę, że właśnie wczoraj zasypałem pierwszy raz fitr fluizacyjny ECOPhos i przyznam się szczerze, że jeśli skuteczność jest podobna do RowaPhos to produkt Ecosystem jest wygodniejszy w użyciu tzn. ma delikatnie większą granulację i nie ma problemu z wypływającym produktem do sumpa :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku zastosowania ECOphos musisz Rebciu dać większy przepływ przez reaktor niż w przupadku Rowy , poniewaz ma tendencje do zbrylania się. Właśnie przez to powróciłem do Rowy. Jeśli chodzi o granulacje to masz rację jest wygodniejszy w uzyciu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Rowie musiałem dławić pompeczkę 400l/h, a teraz zawór otwarty na maxa. Może do połowy filtra nie dolatuje ale widać, że wszystko ładnie fruwa. Zobaczymy, jak będzie się brylować da się pompę 600l/h.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Merc jest sprzedawany przez inne firmy pod swoimi nazwami: Deltec, Rowa, The Aquarium Solution. Wszystkie te produkty to Merc :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczy nam sprawdzic testem na odcieku z bypass`u i wiemy kiedy wymienic absorber PO4 .

Jezeli nie nanosimy P04 do akwarium poprzez naprzykald nieodpowieni pokarm , to jedynie z Kalkreaktora moze nam sie ono uwalniac ( w zalezunosci od wkaldu)

na odcieku z reaktora podlanczamy bypass , mierzymy po jakim czasie Po4 i wiemy po jakim czasie nalezy absorber wymieniac i tego sie trzymamy .

Wode zasilamy do Reaktora z tanku , wiec to Po4 z odcieku z reaktora poprzez bypass nie moze byc wieksze niz Po4 w tanku skoro stwierdzimy ze odciek z wody z bypassù zawiera wystarczajaco duzy poziom P04 , absorber nalezy niezwlocznie wymienic .(proste i logiczne )

Dodam ze nalezy pamietac o dokladnym plukaniu mrozonek w wodzie RO , jesli sie pilnujemy to nie mamy problemu z PO4 .(dodam ze calkowicie zero PO4 w tanku tez nie moze byc )

Naprzykald nalezy tez uwazac na absorbery na bazie aluminium ktoro moze sie nam uwalniac w wyzszym PH (od 8,3)

Sa tez inne absorbery na bazie Fe naprzyklad ... , nie wiem ktore lepsze ..(?)

Po zatym , zlota zasada , zanim cos do akwarium nowego wlozysz to pomysl 3 razy .

pozdr..


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku to nie jest tak kolorowo. Te wszystkie absorbery wchłaniają PO4 ale to nie wygląda tak, że na wylocie mamy 0. Biorąc pod uwagę, że np. przepływ mamy 400l/h to w moim przypadku w 1,5 godz. miałbym prablem z głowy :) To nie tak. One właniają bardzo powoli te PO4 i taka metoda z mierzeniem odcieku na 100% się nie sprawdzi.

Dostarczamy PO4 do zbiornika nie tylko z pożywieniem dla zwierzaków. Zwierzęta wydalają też PO4. Coś zdechnie w akwarium - też PO4. Np. zmiejszanie się populacji jakiegoś glonu czy korala miękkiego - też PO4. Widzę u siebie takie akcje z Zoanthusami raz jest ich więcej, raz mniej. Sól na której przygotowujemy wodę też nie jest wolna od fosforanów. tak więc samo płukanie mrożonek nie wystarczy. Ja płuczę mrożonki od początku i z PO4 mam problem :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ale ja pisze o tym Po4 ktoro akwarysci sami nieswiadomie nanosza , a nanosza sami wiecej , niz to o czym Ty napsiales .

(wystarczy ze wyeliminuja to o czym ja teraz pisze )

Po zatym wiadomo ze podlonczenie absorbera to nie jest kwestia godziny czasu i po problemie ..., nie mamy Po4 w tanku .

Sa sole wolne od Po4 mozna to tez przeczytac na niektorych dobrej jakosci solach.(jezeli jest inaczej to udowodnij i pokaz to w necie)

Metoda z mierzeniem sie sprawdza , nie mowie ze wyciagniesz Po4 do cna z wody , ale bedziesz mial porownanie kiedy nalezy absorber wymienic na nowy .

A takze masz ta kontrolle ze i z reaktora nie wydziela sie tego Po4 wiecej jak go "potrzeba" , czyli uwazam ze w idealnym meijscu ten absorber sobie tam jest za reaktorem , mamy kontrole nad P04 (jesli wkald go zawiera) a jesli jest to absorber na bazie aluminium to sie nam ono nie uwolni bo na wyjsicu z reaktora mamy nizsze to Ph .

( Nie zapominajmy tez ze sa absorbery i ABSORBERY :) )

Dlatego Prducent odradza tez uyzwania absorberow besposrednio .

Bardzo sprytnie i madrze , i mysle ze wlasnie ta metoda bede robil , ocyzwisice o ZeoVit`cie nie zapomne :D


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korallen-zucht.de

"Natürlicher Korallensand hat je nach Herkunftsgebiet deutliche Unterschiede in der Eignung.

Wir empfehlen das Material vor dem Einsatz auf PO4 zu überprüfen, indem es einige Tage in

Osmosewasser gewässert wird. Dieses Wasser kann dann auf PO4 geprüft werden. Von zu

start belastetem Korallensand raten wir ab,[red] es gibt jedoch auch noch die Möglichkeit einen

Phosphat Absorber hinter den Auslauf des CO2 Kalkreaktors zu schalten.

Wir empfehlen unseren Al basierten

Absorber BioPhos3 der regelmäßig

gewechselt werden sollte, sobald wieder

PO4 am Auslauf des CO2 Reaktors

meßbar wird.[black] Vom Einsatz des Absorbers

direkt im Becken raten wir ab, da es bei

PH Werten über 8,3 zum Auslösen von

Aluminium kommen kann.


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mądrala. :)

Bądź człowiekiem, i napisz to w ludzkim języku :D

(po polsku - gdyby były wątpliwości który język jest ludzki :D )


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale tak blizej po ludzku :)

Naturalny Piasek koralowy w zaleznosci od pochodzenia posiada znaczne roznice w przydatnosci .

Zalecamy material skontrolowac czy jest wolny od Po4 , dalej producent zaleca wymoczyc material przez uzyciem w wodzei RO , przy zcym nalezy wode wymienaic.

Z silnie zanieczysczonego Piachu koralowego radzimy zrezygnowac ,lecz jest mozliwosci podlonczenia absorbera na wyjsciu z Kalkreaktora .

Zalecamy nasz absorber BioPhos3 , ktory powinien byc regularnie wymieniany

jak tylko wyzszy poziom Po4 bedzie widoczny na wyjsciu .

Odradzamy besposrednie osadzenie absorbera w tanku , poniewaz przy wartosciach Ph8,3 moze dojsc do rospuszcenia sie i uwolnienia aluminium.


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czegos sie trzeba trzymac , firma znana , konkretna ... w necie roznie pisza :]

Ja sprobuje podlonczyc tak jak radza .

Oprocz tego mozna jeszcze dodatkowo uzywac absorberow ktore mozan podlanczac besposrednio do systemu , ale nie jest to konieczne bo jak nie nanosimy sami PO4 to na luzaczku za pomoca Zeostart2 zredukuje Phosphat anwet do 0,00 mg/L .

pozdr..

Ps ;Fajny temat poruszyles Piotr :) akurat tez ostatnio o tym Po4 sporo czytalem i myslalem .


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku, jeśli chodzi o poziom fosforanów w solach to ja się nie spotkałem z informacją na opakowaniu, że dana sól jest wolna od fosforanów. Sprawdziłem teraz dwie i nic takiego nie ma. Jeśłi producent soli umieszcza informacje o składzie to są to szczątkowe dane typu - 70 pierwiastków i mikroelementów. Oczywiście nie wykluczam, że istnieje taka sól, ja po prostu takiej nie widziałem.

Z podłączeniem kalkreaktora do filtra z absorberem - to jeśli dobrze rozumiem filtr ten byłby szeregowo podłączony za reaktorem i wtedy kropelkowo by z niego kapało? Jeśłi tak to wydaje mi się, że trochę mało wody by przez niego przelatywało i jak pisał Andrzej powstałby problem brylowania chyba nawet w RowaPhos. No chyba, że to byłby drugi filtr z absorberem to może.... Widziałem kilka zbiorników gdzie stosuje się absorbery i wszystkie one były w filtrach podłączonych na odejściu z pompy głównej lub na oddzielnych pompkach. Podłaczenie reaktora na trasie między pompką a filtrem nie pozwala nam kontrolować ilości kropel z reaktora.

Jeszcze nie kumam tego, że producent odradza używania absorberów bezpośrednio:)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaaa teraz kumam. Rowaphos nie ma możliwości oddania syfu do zbiornika. Po prostu w jakimś momencie przestaje absorbować.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno ja myślałem, że chodzi o kontrolę zużycia absorbera nie podłączonego do takiego reakto gdzie wkładem jest coś co ma PO4. Myślałem o czymś zupełnie innym :)

EDIT:

Jeśli ten wkład ma tyle PO4, że przy przepuszczaniu przez absorber i po jego stracie możliwości do absorbowania widać różnicę mierzoną zwykłymi testami (nawet Merc) to ja dziękuję za taki wkład:p


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nanosimy nanosimy to Po4 Rebciu :)

ReefCrystal masz nitrat phosphat frei , TM na pudelku tym 20 kg to samo napsiane .Nie jest napsiane na tych malych opakowaniach 4 kg , ja tych nigdy nie kupowalem bo po co mi tylko 4 kg soli ?:D jak 20 kg pudlo taniej w sumie kosztuje :D

Napisalem ze sa absorbery i Absorbery :D firma zaleca swoj ktory podlanczamy tak jak napsiali .

Pszesadzasz z ta roznica , wklad koralowy nie ma duzo tego PO4 , ale z byt duzo zeby mogl pracowac bez absorbera , po jakims czasie waidomo absorber nalezy wymienic w nieskonczonosc nie bedzie absorpcji Po4 .

suma sumarum , zmneijszyc nanoszenie Po4 , bypas z absorberem na wyjsicu z reaktora (jesli wklad zawiera Po4) dozujesz Zeostart2 i Po4 na luzaczku masz zero :] o ile wczesniej nie naniosles tego Po4 i nie siedzi w skale .

I tuaj mysle dalej ,...:D

Ps; Absorberu ! na bazei aluminium chodzilo o ten jeden .


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio rozmawialismy o wkladach to tak juz pociagnelem troche w tym kierunku , hehe , wiadomo ze najlepiej wpakowac "Knoopa" ktory jest wolny od Po4 i miec przynajmniej w tym miejscu spokoj :)

Do absorpcji Po4 ogolnie z systemu jest naprzykald dobry absorber firmy aquaconnect z tego co slyszalem .

Nie wiem na ile dobry jest ten absorber firmy korallen-zucht , ale napewno nie wybiera pomiedzy woda z reaktora a woda w tanku skoro reaktor zasilamy woda z tanku .

I jesli producent zaleca za reaktorem podlonczyc ten ich Absorber to pewnie to dziala i absorbuje ogolnie z systemu to Po4 , nie wiem tylko czemu maja jeszze inny absorber na bazie zelazowej ?

aluminiumbasis

absorber Eisenbasis

Jeden i drugi zalecaja podlonczyc w wolnoprzeplywowym bypass filtrze .

Bo jezeli faktycznie absorber jest z mysla o wkladzei koralowym , to ja rowniez dziekuje :D bo i po co ? jak mamy wkald Knopa wolny od Po4 .

Rebciu Ty moze i masz racje :D

pozdr..


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Tak czy inaczej trzeba te PO4 usuwać ze zbiornika :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no trzeba , trzeba i wcale nie chcialem powiedzeic ze ja z tym problemow nie mialem ;)czy tez ze juz wszystkie rozumy zjadlem , nadal szukam czegos lepszego .. ten BioPhos firmy Korallen-Zucht sprawdez i dam znac kiedys .

pozdr..


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam niemieckiego ale czy on nie ma za małej dokładności? Wydaje mi się, że taki miernik aby nam się przydał powinien mierzyć z dokładnością do jednej setnej czyli 0,01 mg/l


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.