Skocz do zawartości
Piotr Jan Rogalski

absorber fosforanow - po czym poznac ze juz zużyty?

Rekomendowane odpowiedzi

W zasadzie interesuja nas testy z przedzialem od 0,01 do powiedzmy 0,2 mg/l. Powyzej (i czesto ponizej) mozemy odczytac golym okiem :).

Na opakowaniach absorberow podaje sie, ile max. mg ta ilosc proszku moze wyciagnac. Jezeli ilosc PO4 w akwa pomnozymy przez litry to otrzymamy wynik ile PO4 jest w wodzie. Do tego dochodzi PO4 dodawany codziennie z pokarmem i przy podmiankach, oraz PO4 wyplukiwany z dekoracji i Ca-reaktora. Wszystko to komplikuje stosowanie i dawkowanie.

Dobrym testem mozemy zmierzyc, ze w akwa cos sie zmienia. Gdy po np. miesiacu uzywania absorbera PO4 zacznie rosnac, to moze oznaczac, ze nadszedl czas na nastepne zasypanie reduktora.

Nie nalezy sie zniechecac i myslec, ze absorber nie dziala. Jak juz napisalem, mozliwe jest, ze PO4 jest przy zmniejszajacej sie ilosci w wodzie, wyplukiwany ze skal i piachu. Na wyniki trzeba czesto czekac kilka miesiecy, co w sumie ratuje nasze twardzioszki przed zbyt szybkimi zmianami.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam drobne pytanie do osob obytych z Rowaphos, czy podobnymi specyfikami: czy jedynym sposobem na korzystanie z tego jest specjalny reaktorek? Nie da sie tego umiescic w ktores z przegrodek sumpa jak wegla?


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby się da :) ale po pierwsze w jakiś pończochach (i to raczej nie jednej), a po drugie wydajność takiego rozwiązania jest raczej do kitu. Ja kombinowałem z pończochą, potem z reaktorkiem DIY, a skończyło się kupnem reaktorka Delteca.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu czy tez inni jak mozeice to powiedzcie jaka srednice ziarenek ma mniejwiencej wklad Rowa ? wiem ze jest drobny ale dokladnie jak drobny ? , ..mialem go przed kilkoma laty ale juz nie pamietam .

Albo moze inaczej zapytam , cyz ziarenka Rowy przeleca przez ta drobniutka siateczke z membrany od osmozy ? ( mam taka siatke i mysle zrobic filterek PO4 , siatka ma byc wklejona pomiedzy dwie obrencze tworzac drobniutkie sitko )

pozdr...


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rowa jest bardzo drobny ale przez membranę to raczej nie przejdzie. Choć z tego co wiem to w membranie jest ileś tam warstw, a ja jeszcze nie miałem okazji rozbierać membrany więc nie mam pojęcia jak to sitko wygląda. Może ktoś inny pomoże.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absorbery PO4 umieszczone w ponczosze traca na wydajnosci, a nie sa zbyt tanie... U mnie lataly w kubelkowym filtrze Eheima. Pod glowica dalem troche waty bo proszek zapychal wirnik. Pomagal tez zawor na wyplywie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Membrany nie widziales w srodku ? ja bym umarl z ciekawosci jakbym nie zobazcyl :) Multikontroller obczailem w srodku jak tylko przyslali :D , zywa skale pilowalem na pol kiedys :)

Poznije zrobe fotke tej siateczki z membrany , byc moze ze ROWA przez nia nie przeleci .

pozdr...


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkosc oczek 1x1mm , na drugim zdjeciu podwojnie zlozona , trzecia fotka juz bardziej w skali 1:1 :)

Ciekawi mnie jeszcze jakie to jest tworzywo (?)

pozdr...

1545-siatka.jpg

1545-siatka1.jpg

1545-siatka2.jpg


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, to Zbychu nie wypali z tą siatką. Te ziarenka mają tak na oko 0,01-0,05 mm. To taki cukier puder tyko czarny :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że ziarenka są mniejsze od żywicy :) Dlatego praca z Rowaphos jest troszeczkę upierdliwa bo nie da się tego utrzymać w reaktorze. No chyba, że się ustawi minimalny przepływ ale to trochę mija się z celem :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.