Skocz do zawartości
shaft

Zmiana słodkiego akwa na morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Myśle ciagle o morszczaku i pamietam jak około stycznia chciałem odpalic dodatkowe 63L z morskim (bo mam kilka słodkich) Ale przemyslałem i stwierdziłem ze to bez sensu robic 63L morskie. Ale ostatnio wróciła mi mysl na sól i dlatego zastanawiam sie zeby po konkursie ADA layout contest przerobic roslinne na morskie. Oto opis zbiornika, prosiłbym napisac co sie moze przydac itd:

akwa 100cm x 37cm x 37cm

filtr fluval 205

akwa otwarte

oswietlenie w belce - 3 x 30 W (chciałbym tylko zmienic swietlówki, cena nie gra roli wazne zeby zostały te gniazda co mam)

szafka 55 cm wysoka ale to chyba nie wazne bo sumpa i tak nie chciałbym robic i filtracje oprzec na LR

w sumie to chyba wszystko. Grzałki mam ale w szafie bo mam za gorąco w domu zeby ich uzywac nawet zimą. Nie mówiąc o lecie gdzie ciagle wentylatory chlodzą akwaria.

Chciałbym nie odpieniac tylko oprzec filtracje na LR i cyrkulacji. Wiadomo osmoza i te tematy tez musze miec. Do tego sól oczywiscie. Cos jeszcze? Bo mamy:

-100x37x37 akwa

-oswietlenie 90 W (3 x 30 T8 ktorych nie zmienie na T5 bo mam inne jeszcze baniaczki i za duzo prądu by szło a jak wiadomo T5 o tej samej dlugosci są sporo mocniejsze) pamietajmy ze mam odbłysniki i pewnie z nimi swiatła jest około 0.9 W/l

- filtr kubełkowy który bedzie pusty w solniczce

z góry dzieki za odpowiedzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sobie na Twoim miejscu darowal. Roslinki 30C spoko w lecie zniosa a morskie niekoniecznie.

Ty sie pradem nie zaslaniaj. T5 sa sporo efektywniejsze od T8. Krotko mowiac maja ponoc wieksza sprawnosc energetyczna, wiec podobnej mocy swietlowka T5 da wiecej swiatla niz T8. Teoretycznie swiatla powinno starczyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie mam 30*C w lato bo mam wentlatorki ale z nimi mam dopiero około 26. Bez nich szkoda gadac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium morskie na t8?,bez odpieniacza??mieli kiedys w geancie w łodzi przz 4 miesisace aż w koncu zamienili na słodkie bo żal było na nie patrzec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma bolca nat takie akwa jak ty palnujesz trzeba minimum 100 zł/miesiac na opłaty szykowac albo dac spokoj zakwarium,ja na swoje wydaje okolo 250 zl[tzn prad preparaty i inne pierdoly,nowe elektordy wkaldy do reaktora sól itp]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aa ono ma tylko 60 litrów :),zrozumialem ze 160,no tak to koszty beda mniejsze. ale w takim małym akwa trzeba bedzie co tydzien 10 litrow wody podmieniac[bez odpieniacza nawet wiecej], ciezko bedzie poczatkujacemu akwaryscie równowage utrzymac.optium to okolo 112 litrów,w takim malycm akwa ph bedize trzeba bardzo starannie kontrolowac bo bedzie leciało w dół,albo robic większe albo dac sobie spokój-czym mniejsze akwarium tym potrzebne wieksze doswiadczenie pozdrawiam ide spac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bibik :

akwarium morskie na t8?,bez odpieniacza??mieli kiedys w geancie w łodzi przz 4 miesisace aż w koncu zamienili na słodkie bo żal było na nie patrzec

Rozwaznie, ciepliwie i sensownie poprowadzone - da sie. Tyle ze malo kto nieoblatany w morszczynie spelinilby to "rozwaznie, cierpliwie i sensownie".

@shaft

Pierwsze czego sie nauczylem w morszczynie, to tego, ze polsrodki sa do bani. Nie wiem czy jest sens sie bawic w trzy T8. Nie lepiej 2x39W T5? Z tego co przegladalem, to T5 do morskiego jest troche wiekszy wybor, wiec to raczej kwestia wygody.

Zacznijmy moze z innej beczki - myslales juz cokolwiek o obsadzie? Co planujesz trzymac?

Edit: bibik to akwarium o ktorym pisze shaft ma 136 litrow.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha no wklasnie pozno juz a ja 24 godziny nie spałem:D

no to stówa miesiecznie pójdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Shaft jak wystawiasz akwarium do konkursu ADA to bez bólu sobie z morskim poradzisz , na pewno roboty bedziesz miał mniej niż przy wypaśonym roślinnym.

Dziwi mnie jednak pozostawanie na T8 bo na dłuższą metę wychodzi to drożej .

Potrzebujesz gestościomierz testy kh i ca, sól, osmoze jak pisałeś i turbiny do ruchu wody ( dobre polecam 1 szt Tunze nano stream 6045 lub jak sie pojawią 6025 i jakiegoś maxi jeta) . Ja jestem za dużym ruchem wody w zbiorniku.

Kubełek odłącz bo pisząc o stratach energii to kubełek na pusto to właśnie jest strata i marnotrastwo szczególnie energi (wykoorzystaj w jakimś słodkim akwarium)

Jak postawisz zbiornik z prostymi zwierzakami to wydasz pewnie dużo poniżej 100 zł miesięcznie tyle że jak cię morskie wciągnie , a na ogół wciąga to bedziesz wydawał i 200 albo i więcej

Powodzenia


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale po tobie pojechali :D nie martw sie dla chcącego nic trudnego :) sam jestem w trakcie przejścia ze słodkiego na słone tzn zostało mi zakupić skałe i sól noi ze 2 testy

co do oświetlenia to t5 musi być! co do t8 to mozesz zostawic miejsce na 1 świetlówke superaktyniczna philipsa - podobno rewelacja (t8 30watt, t5 39watt przy dł 86 cm - 9 watt to nie tak strasznie)

akwa może być, reszta sprzetu też - no oprucz kubełka

poczytaj ten wątek on troszke inaczej traktuje o morskim (mniej nakładowym morskim) - ja także dużo z niego czerpie

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=7897

co do chłodzenia - polecem wentylatory do szaf transformatorowych na 220V super ciche super wydajne ale duże bo ok 12x12 cm podłącza sie je takim kablem jak np magnetofon

bądz wytrwały, majsterkuj sam, bądz dobrej myśli i napewno sie UDA :D pozdro


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedzi :) Co do kosztów takich rzeczy jak sól preparaty itd to sie nie martwie. Dla mnie wazny jest tylko koszt prądu bo tylko taki ponosze osobiscie. Reszte dostanę od sponsorów ponieważ od nich dostaje całe kompletne akwaria (z szafkami, podłozem, filtrami, oswietlenie etc.) Nie chce mi sie opisywac tej sytuacji bo pamietam ze kiedys juz to robiłem na innym forum ;] Fakt jest taki ze moj sponsor prowadzi tez sklep internetowy morski takze to bez znaczenia ze do tej pory dostawałem osprzet do słodkiego. Tyle ze chciałem obyc sie bez zmiany oswietlenia bo wizualnie to akwa otwarte mi sie podoba bardzo i sama belka tez jest bardzo dobrze wykonana. Tyle ze ma w sobie miejsce na 3 x 30 W T8 (w roslinnym przy odpowiedniej konfiguracji swietlówek i odłysników to starczało) Myslałem o takich swietlówkach jak hagen marine glo, life glo itd Ale widze cos nie bardzo one do Was przemawiają :D Odpieniacz no od biedy moge dac ale staram sie tego uniknac poniewaz doceniam cisze w pokoju oraz efetetyke dotychczasowych baniaczków. W morskim chciałem skrzetnie poukrywac pompy zeby nic w baniaczku nie bylo wiecej. Niestety zbiornik przygotowywany był na roslinne i nie ma komina itp dupereli do sumpa, który ułatwił by sprawe bo tam bym wlozył odpieniacz itd. Jestem minimalistą (co widac po tym ze w akwarystyce roslinnej głownym stylem moich akwarii jest iwagumi) i lubie jak w akwa nie ma za duzo osprzetu. Nawet termometr mam wyjety i wsadzam go w czasie sprawdzania temperatury. Cóż ot takie zboczenie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium bedzie działac na T8 również tyle że oszczędnośc niewielka , jeżeli masz sponsoring od Hagena to Power Glo w wersji t8 jest bardzo ładna niestety jako T5 mocno średnia, Wiec wstaw Power glo i Life glo. A z Arcadii weź Marine Blue oczywiście zestaw światła ma sie tobie podobć .

2 Pompy napewno uda ci się schować jak poszperasz na ncie azjaci robią zbiorniki morskie które bardzo przypominają te wystawiane konkursach ADA.

Pozdrawiam


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok więc z T8 polecam w takim razie Power glo hagena i Marine blue i Marine white arcadii hehe.

Czekamy na fotki akwarium.

Pozdrawiam


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do fotek akwa jeszcze czas ;P najpierw do czerwca musze dokonczyc aranz i wysłac foty na konkurs potem sie nacieszyc latem i udanym (mam taką nadzieje) aranzem :) Teraz chce jak najwiecej z teorii sie dowiedziec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@shaft

Jezeli sklonny bylbys do ograniczenia obsady to mozna i bez odpieniacza. Moze jakies porzadne DSB?


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ocelocik mialem przez rok 63L bez odpienka a obsada taka ze z baniaka powoli wszystko wychodzilo, pod koniec Acry tak sie rozrosly ze nie mozna bylo reka dna siegnac zeby jakies nie ruszyc. Da sie bez odpienka jesli ma sie troche czasu i talentu, oczywiscie poczatkujacym polecam jednak odpieniacz, z czasem czesc akwarystow przechodzi na system bez odpieniacza, ale poczatkujacym polecam goraco odpieniacz, nie musi byc duzy ale lepiej zeby byl. Na eksperymenty przyjdzie jeszcze czas :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
shaft :

Teraz chce jak najwiecej z teorii sie dowiedziec

No, przynajmniej jeden zaczyna od teroii,

a nie "włożyłem skałę, wpuściłem ryby - czym posolić wodę"

@AquaManiac

masz oczywiście rację, ale jak człowiek myślący i przewidujący (a na takiego wygląda shaft), to przy pewnych podpowiedziach z forum może mu się udać.

Co nie przeszakdza mieć nawet miniflotora z pompką w pogotowiu - w razie czego.

@shaft,

przeglądaj Targowisko.

Czasem można kupić coś używanego za pół ceny, a np. mini czy midi flotor nie zużywa się.

A kostki tak czy siak co jakiś czas się wymienia.

Pompkę powietrza masz ze słodkiego.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

shaft Bede ci kibicowal ja przerabialem przesiadke ze slodkiego na slone 3,5 roku temu :)

Daj mimo wszystko swietlowki T5 lub power compact. Bardzo fajne sa Aquamedica PC o temperaturze barwowej 10000K Maja 24 W i 55W W sumie wydajne i mieszcza sie w obudowie :D

z T8 warto kupic i uzywac Philipsa TL 03 bardzo fajne superaktyniczne swiatelko. Zwierzaki te co moga to fajnie fluoryzuja w nim. Ponoc to nawet jest dla nich korzystne :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zho- polecam tl03, super w nim korale wyglądają. Mógłbym mieć same tl03 nad akwa;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko co by na to powiedzialy Korale?

Ja mam 1-na 20W + 1 Leuci marine blue i 2x Power Compact 10000K 24 W

A po poludniu zaglada na 1/2 godziny sloneczko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i decyzja zapadła :) Kończe aranz do czerwca i wysuszam akwa zbierajac sprzet do solniczki. Wczesniej to byly tylko takie plany ale teraz jestem o tym przekonany. Po prostu jak patrze na roslinne to mnie nuda ogarnia. Chce wejsc w sól dlatego ze tam wszystko zyje. W morskim strach w cokolwiek wbic szpilke bo moze sie okazac ze to zwierzak jest :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
shaft :

oswietlenie w belce - 3 x 30 W (chciałbym tylko zmienic swietlówki, cena nie gra roli wazne zeby zostały te gniazda co mam)

z góry dzieki za odpowiedzi :)

A to niby dlaczego? Co to za obudowa. Ja mam DR-120 przerobioną na 2x54W T5. i niedługo montuję kolejną. (wg. Wawrockiego 3x54 W w jednej obudowie to za dużo, bo za mocno sie grzeją i źle wtedy działają). A sponsorowi może bez różnicy czy to T8 czy T5.

Więc tak naprawdę możesz pozostać przy otwartym akwarium, z tą samą lampą.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tzn to nie jest fabryczny projekt tylko moj pomysł wykonany przez firmę. TO jest jakby pokrywa z nogami po bokach ale wezsza od akwa (akwa 36cm a belka 30) a dlatego chce zostawic jak jest bo przy zmianie oswietlenia na T5 musze zrywać gniazda i robic instalacje nową pod T5. A gdyby zostało T8 to prosze tylko o swietlóweczki wkrecam nowe i gotowe. Patrzmy tez na to ze dostaje od nich RO pompy itd i staram sie w miare mozliwosci nie prosic o za wiele. I gdyby dało sie zostac przy T8 to byłoby fajnie. A co sądzicie o swietlówkach hagena? live glo lub marine glo. Wiem ze jezeli zostawie T8 to jedna bedzie aktynika tl 03. I do tego przewidywałem hagena live glo II oraz marine glo. Oczywiscie to tylko moje pomysły i pewnie sie myle bo w koncu sie nie znam na morskich swietlówkach jeszcze :) A i prosze o propozycje pompy/pom. Zakładając ze wydajność pomp powinna byc ok 30 x pojemnosci zbiorinka to potrzebuje pompki około 4000L/h. Czy lepiej dać np jedną o wydajności 3000l/h jako główną i do tego 1000l/h? czy może jedną 4000L/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@shaft przerabiaj na t5 i nie pitol.Wiele razy rozmawialem na temat oswietlenia akwa morskiego i wszyscy odradzali swietlowki t8.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.