31 minut temu, dla syna napisał:@VDRw pełni Cię rozumiem. Ale Twój przypadek był wręcz zamierzony i wiedziałeś z czym masz do czynienia. Tutaj jest trochę inna historia, na dodatek autor tematu nie zna pochodzenia tej skały poza tym że nabył ją w sklepie "x". Być może skała nawet może zacząć tonąć kiedy poobraca ją x razy w lewo i y razy w tył itp. Jakby tak było to jeszcze bym zaryzykował. A tutaj czeski film co w niej siedzi. Mogą być nawet niebezpieczne związki w tych porach a uwolnienie tych przestrzeni może spowodować nawet brak mozliwosci wprowadzenia życia. Teraz powiedz czy pozostawił byś tą skałę na etapie startu? A jeśli byś zdecydował się to był byś pewny stworzenia ekosystemu bezpiecznego dla życia?
Nie sądzę by tam był np. wodór czy coś innego co powodowało by ruch ku powierzchni. Dwa jeśli taka skała by jednak zatonęła to bardziej bym jej ufał niż takiemu klockowi co poszedł od razu na dno. Bo skoro powietrze zostało wypchnięte i zatonęła to może mieć znacznie więcej kanalików od takiej co poszła od razu na dno. Tłukłeś kiedykolwiek skałę np młotkiem ? Mówię o żywej skale. Wcale na pierwszy rzut oka nie wygląda na taką porowatą.W środku wygląda na dość zwartą. Mnie uczono, że dobra skała to relatywnie lekka skała w stosunku do innej o tej samej objętości. A co jeśli ten fragment jest super porowaty ale w jakimś fragmencie pusty np. w środku i jest tam teraz duuuuży bąbel powietrza który wypycha skałę ku górze i potrzeba tygodni by to powietrze woda wyparła setką mikrokanalików ? Ten proces wcale nie musi nastąpić od razu. Zobacz - zwarta konstrukcja jaką jest podstawka 4cm a ponad 2h powietrze z niej uchodziło. Ta skałą wygląda na suchą skałę - widać ewidentnie jakieś szkielety koralowców - osobiście nie pokusiłbym się na napisanie, że to badziew nie mając jej w rękach. Tym bardziej, że oglądałem ostatnio w Józefowie co jest dostępne jeśli chodzi o skałę i żaden z produktów nie wyglądał podejrzanie.
A teraz jeszcze jedna ciekawostka - bo jak widzę króluje przekonanie, że pumeks nie tonie bo ma pozamykane pory. A jest coś takiego jak napięcie powierzchniowe wody. Powinniście znać takie określenie bo większość ma odpieniacz.
Krótki cytat:
Cytat
The pores inside pumice are large and connected to one another, which you would think would make the stone easier to sink. If water flows into one of the outer pores, there's no physical barrier stopping it spreading into the rest of them and sinking the stone. To add to the riddle, some pumice stones seem to fill with water and sink, but then resurface later on in the day.
I rozwiązanie zagadki:
https://www.ibtimes.co.uk/mystery-floating-rocks-weird-phenomenon-where-stones-dont-sink-finally-solved-by-scientists-1623148
I bardziej naukowo:
https://www.universityofcalifornia.edu/news/solving-mystery-floating-rocks-pumice