Godzinę temu, Pawelo2222 napisał:Nie bardzo wiem jak wyliczyłeś tą sprawność i też nie bardzo wiem czemu się upierasz, że przy większej pojemności ale niższym napięciu urządzenie powinno działać dłużej niż przy wyższym napięciu a mniejszej pojemności. Przecież sumaryczna liczba ładunków w obu wariantach jest ta sama. Przykładowo mając obciążenie np. 120W zasilane 12V przez godzinę pracy zużyje 10Ah. Obciążenie o tej samej mocy zasilane przez 24V przez godzinę pracy zużyje 5Ah. Mając to na uwadze i uwzględniając rzeczywistą sprawność konwersji DC/AC upsa oraz AC/DC zasilacza urządzenia do niego podłączonego, już z samego założenia ups jest na straconej pozycji. Dlatego wykonałem taki test a nie inny, gdyż miał największe znaczenie w praktyce i potwierdziło to założenia.
Bardzo prosto. Zakładam pojemność aku 50VA - w przypadku dwóch równolegle połączonych w przypadku zasilacza buforowego miałeś pojemnośc 50VA i 24V napięcia.
Podłączając szeregowo aku do UPS miałeś 100VA pojemności i 12V napięcia. Aby test był wiarygodny powinno być podłączone to samo urządzenie i taka sama moc.
Czas pracy układu na zasilaczu buforowym - 4h, czas pracy na UPS 3h. Czyli teoretycznie zakladam, że gdybym dla UPS dał aku 50VA to pracowałby tylko 1,5h.
4h = 100%, 2h=50%, 1h=25% czyli 1,5h = 37,5% - taką sprawność miał Twój UPS w stosunku do zasilacza buforowego (100%).
Co do Twojej teorii - jak podłączyć do urządzenia zasilanego 12V napięcie 24V. Twoje teoretyczne wyliczenia są tylko teorią. Tam się musi jeszcze pojawić przetwornica step-down z 24V na 12V - czyli strata energii według Waszego teoretyzowania.
Dlatego ja pytam konkretnie. Jakie konkretnie obciążenie miałeś na swoich testach podłączone (jaki charakter tego obciążenia - rezystancyjny ? pojemnościowy ? indukcyjny ? ) i jaką konkretną pojemność miały akumulatory użyte do testów.