Skocz do zawartości
maciekg

wyeliminowanie reaktora i mieszacza wapnia przez pompe grotecha?

Rekomendowane odpowiedzi

jak w tytule czy stosując pompe dozująca grotecha, i stosując przez nią balinga da sie wyeliminować reaktor i mieszcz wapnia aby utrzymać odpowiednie parametry wody????


275L-(110x50x50)cyrkulacja 2xmarea. obiegowa OR 3500,odpieniek-?, mixer i reaktor-?lub grotech :) , o?wtlenie 8xT5 -ATIpół na pół,planowane 40 kg skały, sump 60x40x40 - 96L , reszta dojdzie z czasem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Bezproblemowo.

Ja mam u siebie pompe Grotecha i nie uzywam miksera, ani reaktora.

Bardzo przyjemny sposob dozowania i wygodny. Programowanie takze jest bardzo latwe.

Nalezy tylko zapewnic zawsze zwiazki do dozowania o tym samym stezeniu. Ja podaje zwiazki przesycone (tak ze zawsze na dnie cos zostaje). Mozna tez sypac np. puszke zwiazku na 1/2/5 litrow i zawsze tak samo. Pomoze Tobie to w oszczedzeniu czasu przy ponownym regulowaniu pompy.

Jezeli firmowy wezyk okaze sie za krotki to mozesz kupic wezyk tetry (przezroczysty, taki osmolony). Bardzo dobrze sie zaciska na tych zlaczkach Grotecha. Mialem jakis wezyk silikonowy i zaciagal powietrze, przez co roznie bylo z podawana objetoscia roztworow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak cenowo wychodzi miesięcznie koszt preparatów???/ jak by to wyglądało przy akwarium 275 litrowym ?????


275L-(110x50x50)cyrkulacja 2xmarea. obiegowa OR 3500,odpieniek-?, mixer i reaktor-?lub grotech :) , o?wtlenie 8xT5 -ATIpół na pół,planowane 40 kg skały, sump 60x40x40 - 96L , reszta dojdzie z czasem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zaleznosci od obsady i skad preparaty bierzemy (czy z hurtowni chemicznej, czy firmowe) od 30-70zl.

kH, Ca i Mg.

Cena moze zarowno pojsc w dol jak i w gore. Zalezy ile korale beda pobieraly pierwiastkow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lukasz jak wyliczyles widelki kosztow...no chyba ze masz takie INFO na temat tego DOLU i GORY.. np: od jeden zloty .... do 20 000 zloty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie kupuje magnez i wapno w hurtownii chemicznej, a kH firmowe ze sklepu, to mi wychodzi miesiecznie okolo 15 zl na chemie. Przemnozylem objetosc akwarium i usrednilem.

W jednym zbiorniku 300 litrowym koszt zwiazkow do uzupelnienia tych trzech parametrow moze byc 50zl, a w innym 150zl. Cena bedzie rozna w zaleznosci jak drogie zwiazki bedziemy kupowac i jak duzo ich zuzyjemy. Widelki sa orientacyjne co zaznaczylem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz, kolega pytal sie o Balinga...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam CaCl2 do uzupelnienia Ca, MgSO4 oraz MgCl2 do uzupelnienia Mg oraz do podbicia kH uzywam superbuffer dKH Kenta. Nie napisalem wczesniej, ze u mnie dla tej kombinacji wychodzi tyle zlotowek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@maciekg

Pomijajac odrobine powyzsze zapowiedzi, odpowiem jakby pytanie padlo o Balliga i pozwole sobie wtracic drobne uwagi:

- tak, da sie zastapic reaktor i mieszacz wapnia pompa dozujaca Grotecha, nawet w akwariach o sporej objetosci. Byl niedawno TOTM na ReefKeeping.com ( bodajrze pazdziernik '06) ponad 1000 litrow na metodzie Ballinga. Boje sie pomyslec, ile czlowiek na nia wydawal - bo co trzeba zaznaczyc, jest to metoda drozsza "miesiecznie" od reaktora.

- niestety, metode Ballinga trzeba dopasowac dokladnie pod obsade zbiornika. Oznacza to mniej wiecej, ze przez pierwsze trzytygodnie lania czegokolwiek raz-dwa razy w tygodniu trzeba porobic testy (Ca, kh, moze Mg), aby dokladnie wybadac zuzycie wapnia. Potem raz na dwa-trzy tygodnie kontrolny test. I wtedy mozna sobie porachowac koszta.

- dla porownania moge podac to, co ostatnio mi wyszlo, jak dokladnie wszystko poprzeliczalem. Zbiornik 100 litrow, obsada srednia miekkich. Zuzycie tygodniowe 650mg wapnia. 1 gram wapnia (kupuje jako heksahydrat) kosztuje 0,13 grosza, czyli tygodniowo wydaje 8,5 grosza.. Do zbilansowania tego potrzebujemy: 3,36g NaHCO3 - koszt 2,6 grosza i 2 gramy soli bez NaCl - koszt, o zgrozo, 0,13 grosza. Czyli tygodniowo Balling mnie kosztuje powiedzmy ze 25 groszy. Do tego Balling dla Mg - no powiedzmy ze tygodniowo kolejne 25 groszy. Jak widac nie jest to duzo, ale moja obsada wybitnie wapnio zerna nie jest. Sam planuje zbironik 300 l, dedykowany SPS/LPS - zakladam, ze zuzycie wapnia skoczy mi 5-10 razy ( a mam w planach tazke "srednia" obsade twardych). Czyli miesiecznie moze wyjsc mnie od 20 do 40 zlotych. Ale to mocno ( naprawde mocno) przyblizone przymiarki.

Mam nadzieje, ze cokolwiek sie ten post przydal i przynajmniej odrobine bardziej zainteresujesz sie ta metoda. Ogolnie ostatnio na forum kilka osob zrezygnowalo z reaktora ( czyzby nowo-moda? :)), moze wiec warto pomyslec nad Ballingiem? Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

baling jest bardzo dobrą sposobą z tego co czytałem że jeszcze troche o tym musze poczytać i was popytać.jeśli chodzi o obsadę zbiornika to na początek miękasy ale z czasem sps i lps.bo tak soboie przekalkulowałem że zamiast kupić reaktor i mieszczasz i jeszcze pare innych drobiazgów do tego aby to działało to lepiej sobie sprawić właśnie tego grotecha z trzema pompami.a pytając właśnie o pierwiastki jakie by było trzeba dozoważ są gówne trzy jakie i jakiej firmy najlepiej odczynniki stosować.?


275L-(110x50x50)cyrkulacja 2xmarea. obiegowa OR 3500,odpieniek-?, mixer i reaktor-?lub grotech :) , o?wtlenie 8xT5 -ATIpół na pół,planowane 40 kg skały, sump 60x40x40 - 96L , reszta dojdzie z czasem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

We wszystkich obsługiwanych preze mnie zbiornikach już dawno zrezygnowałem z reaktora na żecz TECH III NG, jednak zostawiłem

miksery.Przy dóżej obsadzie twardych uważam, że lepiej posiadać dwa żródła dozowania wapna, zwłaszcza gdy klient mało interesuje się akwarium od strony technicznej.

Używam turbo calcium KENT (wapno) i coral builder KENT (do kH),

do miksera ładuje kalkwaser niks również KENT.

Reaktor jest również dobrym rozwiązaniem ale kłopotliwym w obsłudze (wymiany butli z CO2, zapychanie się rurek, uzupełnianie hydrocarbonatu) poza tym zajmuje więcej miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Viridis :

...żecz...dóżej...

OT Ja rozumiem literówki, brak "ogonków", problem z pisownią "nie" i końcówkami -om i -ą.

ALE LITOŚCI...!!!


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ocelocik :

CIACH

- dla porownania moge podac to, co ostatnio mi wyszlo, jak dokladnie wszystko poprzeliczalem. Zbiornik 100 litrow, obsada srednia miekkich. Zuzycie tygodniowe 650mg wapnia.

CIACH

hmm, jesteś pewien, że aż tyle wapna Ci idzie? może masz za mało Mg i tyle musisz lać,

na moje 200l w wiekszości już obsadzone sps-ami idzie mi jakieś 20-25 mg (czyli kieliszek :) ) Ca i Mg wiec tygodniowo z 160 ml każdego z preparatów ballinga

Do tego halimedea rośnia jak głupia, i co tydzień wycinam całkiem sporo, bo zarosła by wszystko


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm joopa ciekawa sprawa. Naprawde mało ci tego Balinga wystarcza. Ja w 100 l musiałem stosować 40 do 50 ml, a w 200 l z spsami? Nie pomyliłeś sie czasem?


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ocelocik troche przesadzil niemozliwe

Wiecie jaka zawartosc wapnia i mg ma 100ml roztworow do ballinga????


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Tomek - no tyle daje, wapno sie trzyma na jakies 420-440, cały czas są przyrosty koralowców

Testy robie raz na miesiąc i od dłuższego czasu parametry są w tych granicach

Nie wiem od czego to zależy, ale kiedyś w starym akwa też musiałem dolewać więcej ballinga aby trzymać parametry

ps. chyba że ten kieliszek, który robi za miarkę to 50 a nie 25 :) sprawdzę w domu, bo może faktycznie daję więcej


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi panowie co z PO4 jak mixser sie odepnie ??


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być niewesoło :) Ja po odłączeniu teraz walczę z PO4 i pomimo absorberów często wymienianych i ograniczenia karmienia na teście Rowy cały czas widzę 0,03 ml/l P i 0,092 mg/l PO4.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy dozujac ballinga moze byc mixer podpiety????nie dzieje siecos dziwnego z chemia wody??


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Może być niewesoło :D Ja po odłączeniu teraz walczę z PO4 i pomimo absorberów często wymienianych i ograniczenia karmienia na teście Rowy cały czas widzę 0,03 ml/l P i 0,092 mg/l PO4.

Ano wlasnie ja tez odpiolem mixser i mam ten sam problem :)


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego samego powodu z powrotem podpiąłem mikser.

@Ewa,

co się dziwisz - wszak dzieci wychowuje się teraz bezstresowo.

Co się będą stresowały świadomością, że są wykształcone-inaczej.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr Jan Rogalski

Z tego samego powodu z powrotem podpiąłem mikser.

Na jak dlugo go odlaczyles ??


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr i Rafał .

Nie wiem czy dobrym pomysłem było podpięcie miksera spowrotem.

Wczesniej czy później i tak bedziecie musieli odpiąć.

Normalnym zjawiskiem jest wzrost poziomu PO4 po odstawieniu miksera, więc juz po tym widac jakie to jest badziewie i trzeba sie trzymać tego z daleka.

Kalkwasser wiąże fosforany , część jest wydalana przez odpieniacz reszta kumuluje sie w skałach i piachu. Kiedyś ta bomba musi eksplodować.

Dzisiaj z perspektywy czasu sam się śmieję z siebie że to lałem do akwa.

Dopiero po odstawieniu widzę jak zbiornik odzył. Korale maja wysunięte polipy jak nigdy wcześniej.

Także radzę odstawić mixery jak najszybciej , zastosowac absorber fosforanów , robić podmiany aż do skutku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej napisz jakich firm stosujesz wapno, magnez i sod oraz jak przygotowujesz te roztowry. Ile zalecilbys lac kazdego z nich do zbiornika 300 litrowego z przewaga korali miekkich??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.