Skocz do zawartości
krysstek87

Problem z wodą

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnimi czasy odnotowałem skok PO4, do poziomu 0,25  (mała Hanka) problem polega na tym że nigdy wcześniej nie miałem problemu z fosforanami...szukałem przyczyny ( może coś padło...itp) coś mnie tknęło i zmierzyłem wodę po RO i DI i wyskoczyło mi 0,05 ( czy to jest możliwe ) ?? Czy przez upały pompują wodę (gorszej jakości) ?? 


Wymiary zbiornika: 160 cm x 60 cm x 60 cm, zalany listopad 2015, oparty o lampę ledową DIY 84 kedy CREE, 24 białe i 60 niebieskich, dodatkowo 4 x 80W (T5), odpieniacz octopus ( nie pamiętam modelu - 18W) do tego filtr przepływowy (refungium glonowe) 60 kg żywej skały, 2 cyrkulatory JEBAO RW15 i 8, pompa obiegowa Jebao 8000,  dozownik automatyczny JEBAO 4 kanałowy. Obsada ryb: Hepatus, Chelmon Rostratus, Borsuk, Zebrasomma Veliferum, 3x błazenki, mandaryny: marmurkowy i wspaniały, hexatenia, E. bicolor,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na TDS jaki masz wynik ?


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tds 000


Wymiary zbiornika: 160 cm x 60 cm x 60 cm, zalany listopad 2015, oparty o lampę ledową DIY 84 kedy CREE, 24 białe i 60 niebieskich, dodatkowo 4 x 80W (T5), odpieniacz octopus ( nie pamiętam modelu - 18W) do tego filtr przepływowy (refungium glonowe) 60 kg żywej skały, 2 cyrkulatory JEBAO RW15 i 8, pompa obiegowa Jebao 8000,  dozownik automatyczny JEBAO 4 kanałowy. Obsada ryb: Hepatus, Chelmon Rostratus, Borsuk, Zebrasomma Veliferum, 3x błazenki, mandaryny: marmurkowy i wspaniały, hexatenia, E. bicolor,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, krysstek87 napisał:

Czy przez upały pompują wodę (gorszej jakości) ??

Bardziej bym podejrzewał, że masz żywicę i/lub prefiltry do wymiany. Choć z upałami tez może być coś na rzeczy, ale w inny sposób. Jest cieplej, więcej wody paruje z akwa, więcej "RODI" trzeba dolewać, to i więcej (jeśli woda faktycznie zawiera mierzalne ilości PO4) się kumuluje fosforu w akwarium.

1 godzinę temu, mib86 napisał:

A na TDS jaki masz wynik ?

Jak ma 0.05 mg/l, to mu tego TDS nie pokaże. Amatorskie TDSy mierzą w ppm, a ppm ~= 1 mg/l. Wiele razy było na forum o tym, że żywica "puszcza" już sporo wcześniej, niż TDS pokaże "001". Po to część osób (w tym ja) montuje drugą puszę z żywicą, właśnie żeby wyłapac to, co przepuści żywica w pierwszej puszce, kiedy jej skuteczność zacznie dobiegać do końca. A jeszcze inna sprawa to dokładność TDSów amatorskich. Ktoś je czasem kalibruje w ogóle? To jest tylko taki zgrubny, orientacyjny wskaźnik.

3 minuty temu, krysstek87 napisał:

Na tds 000

O właśnie. Jak prefiltry mają już kilka miesięcy to je wymień. Jak przez żywicę przepłynęło te kilkaset litrów wody, to też wymień. I zrób rachunek sumienia, czy nie zacząłeś mocniej karmić, przestałeś płukać mrożonki, dołożyłeś życia ostatnio, poszukaj tego trupa może... Bo to są bardziej prawdopodobne przyczyny wyższych fosforanów niż dostarczanie ich w RODI.

Jeszcze inna kwestia, to jeśli miałeś ostatnio spadki pH (wyższe temperatury mogą np spowodować spadek pH), to skała/piasek mogły oddać trochę fosforanów w nich zgromadzonych, z tzw depozytów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.