Skocz do zawartości

Historia edycji

norbi2222

norbi2222

Dzień 577

Wpis dla "młodych" akwarystów, aby pokazać złożoność i zależności w akwarystyce morskiej. Dla przypomnienia dwa tygodnie temu padła moja lampa, przez kilka dni światło było minimalne, po kilku dniach zamontowałem pożyczoną lampę. Lampa pożyczona jest słabsza od mojej i musi wisieć wyżej aby  oświetlić zbiornik, co skutkuje znacznie niższym PAR. Jaki tego efekt: podstawowy to spadek konsumpcji makroelementów, które w miarę opanowałem, może poza Ca bo wzrosło do 480 (wczoraj mierzone) i lekkim skokiem Kh do 7.8. Całość również wpłynęła na wzrost nutrientów, zazwyczaj były niewykrywalne lub bliskie "0". Po wpadce z lampą obserwuję kroczący wzrost NO3 i PO4. W zeszłym tygodniu azot był w granicach 1 dziś jest około 2, fosforany w zeszłym tygodniu hanka pokazywała 0,05, a dzisiaj 0,11 (do chwili obecnej nieobserwowalny poziom). Wcześniej nutrienty były niewykrywalne. Co pokazuje, że jakiekolwiek zaburzenie w środowisku  niesie za sobą łańcuch zmian i skutków. Prawdopodobnie ograniczona ilość energii spowodowała ograniczenie w konsumcji przez naturalny filtr jakim są koralowce i wzrost nutrientów. Trzeba zmniejszyć import żarcia aby zrównać z eksportem - rybki nie będą zadowolone :blink:. Ponadto podkręcić trochę węgiel dla bakterii i obserwować.

norbi2222

norbi2222

Dzień 577

Wpis dla "młodych" akwarystów, aby pokazać złożoność i zależności w akwarystyce morskiej. Dla przypomnienia dwa tygodnie temu padła moja lampa, przez kilka dni światło było minimalne, po kilku dniach zamontowałem pożyczoną lampę. Lampa pożyczona jest słabsza od mojej i musi wisieć wyżej aby  oświetlić zbiornik, co skutkuje znacznie niższym PAR. Jaki tego efekt: podstawowy to spadek konsumpcji makroelementów, które w miarę opanowałem, może poza Ca bo wzrosło do 480 (wczoraj mierzone) i lekkim skokiem Kh do 7.8. Całość również wpłynęła na wzrost nutrientów, zazwyczaj były niewykrywalne lub bliskie "0". Po wpadce z lampą obserwuję kroczący wzrost NO3 i PO4. W zeszłym tygodniu azot był w granicach 1 dziś jest około 2, fosforany w zeszłym tygodniu hanka pokazywała 0,05, a dzisiaj 0,11 (do chwili obecnej nieobserwowalny poziom). Wcześniej nutrienty były niewykrywalne. Co pokazuje, że jakiekolwiek zaburzenie w środowisku  niesie za sobą łańcuch zmian i skutków. Prawdopodobnie ograniczona ilość energii spowodowała ograniczenie w konsumcji przez naturalny filtr jakim są koralowce i wzrost nutrientów. Trzeba zmniejszyć import żarcia aby zrównać z eksportem - rybki nie będą zadowolone :blink:.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.