Jump to content

norbi2222

Klubowicz
 • Content count

  1082
 • Joined

 • Last visited

3 Followers

Informacje o profilu

 • Imię
  Norbert
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Lubin
 • Akwarium
  Nowe, większe :)

Recent Profile Visitors

2459 profile views
 1. norbi2222

  Lampa LEDZEAL Alpha 120

  Tu jest trochę informacji o tej lampie. https://www.reef2reef.com/threads/ledzeal-alpha-model.318487/
 2. norbi2222

  Mój 4miesieczny baniaczek

  Fajnie zarośnięty i kolorowy zbiornik . Tytuł trochę wprowadza w błąd
 3. norbi2222

  Nowe, większe:)

  Dzięki Łukasz. Liczę, że teraz już będzie szło do przodu. Kalcyfikacja rozkręca się, co tydzień podkręcam odciek z reaktora o kolejne 300 ml/h, bo Kh mocno spada.
 4. norbi2222

  Nowe, większe:)

  Kilka fotek zbiornika. Ciekawy glon (chyba?)
 5. norbi2222

  Nowe, większe:)

  Dzień 200. Żeby dodatkowo wspomóc system w radzeniu sobie z nutrientami zacząłem tydzień temu dodawać węgiel (AF NitraPhos Minus). Podaje poniżej połowy zalecanej dawki i fosforany wyzerowały się (mała hanka), a azotany zeszły do 0,5. Zmniejszę troch ilość, żeby utrzymywać PO4 w granicach 0,01-0,03. Muszę poobserwować jak zareagują szczególnie LPS-y na zmniejszoną ilość nutrientów w wodzie. Na chwilę obecną super się pompują. Zobaczymy w dłuższym terminie co będzie się działo przy niskich nutrientach.
 6. norbi2222

  Kalkwasser przerobiony na Dastaco

  Używam plastikowych 10 l baniek na wodę. Ważne, żeby były z grubego tworzywa np. takie https://www.b2b-partner.pl/plastikowy-kanister-z-atestem-un-10-l-bialy/?gclid=Cj0KCQiA4sjyBRC5ARIsAEHsELGpMB0DTStHWARg_7_NeClrJqW_0zGEqWsNYu-Q-Fle8OIIOxuPHk4aAhBjEALw_wcB#popis Grubości jest ważna ponieważ w trakcie mieszania NaOH z wodą wydziela się sporo ciepła. Są opisane przypadki rozpuszczenia się dna opakowania. Niezbędne jest również używanie chlorku wapnia dla zachowania równowagi jonowej. Po podaniu wodorotlenku sodu do akwarium łączy się on z dwutlenkiem węgla i powstaje węglan sodu, co daje nam KH. Na chwilę obecną mieszam 40 g/l NaOH i drugi roztwór to 55 g/l CaCl2, czyli klasyczny balling. W przepisie do roztworu NaOH dodaje się jeszcze siarczanu sodu, żeby zachować proporcje pomiędzy chlorkiem, sodem i siarczanem - 10 g/l siarczanu sodu. Ja robiłem tylko roztwór NaOH bez siarczanu. Teraz zrobię roztwór z siarczanem, dodatkowo zrobię dwukrotnie stężony, żeby zmniejszyć ilości podawanego płynu i rzadziej rozrabiać płyny. Teraz leję po 190 ml/dobę każdego płynu plus 600 ml/h odcieku z reaktora. Co łącznie daje około 1,5 dKH/dobę.
 7. norbi2222

  Kalkwasser przerobiony na Dastaco

  W innych reaktorach niż Dastaco utrzymuje się Ph w granicach 6,2 - 6,4 i można nim swobodnie regulować. W wersji PS (opartej na Dastaco), dodatek CO2 jest regulowany za pomocą czujnika optycznego, co powoduję brak możliwości regulowania dopływem gazu, a ustawione jest tak, że schodzi bardzo nisko. Po dwóch kolumnach odgazowujących, które łącznie mają ponad 10 l zasypu Ph jest w okolicach 6,1, muszę zmierzyć jakie jest Ph bezpośrednio po reaktorze. Ma to swoje plusy - KH z odcieku ma 80, nigdy takiego nie byłem wstanie uzyskać na innym reaktorze, zazwyczaj było to od 40 do 50. W reaktorach regulowanych zwykłym pływakiem (klasyczne Dastaco), pewnie można regulować poziom Ph, w PS nie ma takiej możliwości.
 8. norbi2222

  Kalkwasser przerobiony na Dastaco

  Marek, niestety reaktory oparte na Dastaco, a taki jest reaktor PS, bardzo mocno zakwasza. Mam ten sam problem. Również zastanawiałem się nad rozwiązaniem, dodatkowo ja nie mam odpieniacza. Zacząłem używać NaOH i to rozwiązało problem Ph i rozpuszczania się koralowców. W moim akwarium Ph potrafiło spaść do 7,4. Tu masz mój wątek (str. 11), opisuję co i jak, dodatkowo jest link do reef2reef gdzie jest opisana metoda.
 9. norbi2222

  Wybór skały do nowego akwa

  Z porowatością skały MR, to bym dyskutował, w porównaniu do Pukani to MR jest betonem. MR jest dwukrotnie cięższa od Pukani.
 10. norbi2222

  Nowe, większe:)

  Nie sprzedałem. Niestety część koralowców musiałem mocno pociąć bo leciały i pozostały z nich szczepki.
 11. norbi2222

  Nowe, większe:)

  Teraz nie mogę się doczekać, aż zarośnie tak jak w kostce. Na chwilę obecna zrobiło się szczepkarium, z większości z dużych koloni z kostki pozostały szczepki.
 12. norbi2222

  Nowe, większe:)

  Dzień 192. Koralowce powoli zaczynają wyglądać, przynajmniej zaczęły polipować i rosnąć. Zwiększa się kalcyfikacja, a to i inne objawy wskazują, że akwarium zaczyna powracać do żywych. Od półtora tygodnia podaję Easybooster i mam wrażenie, że od tygodnia zaczęły znacznie lepiej polipowaci koralowce. Wczoraj w ramach eksperymentu do sumpa w worku wrzuciłem kg zeolitu od Jadwigi. Zobaczymy jaki będzie efekt - chciałbym lekko zjechać z nutrientami. Teraz jest NO3 - 2,5, a PO4 - 0,07. Kilka fotek.
 13. norbi2222

  720 spełnienie marzeń

  Ładny projekt Widoczność akwarium z dwóch dłuższych stron to jest to, ja też tak mam i nie wyobrażam sobie inaczej.
 14. norbi2222

  Lampa do "jamnika"

  Ja uważam, że możesz użyć lampy T5. Pewnie w 150 cm akwarium nie zmieści się lampa 80 W, ale 4 x 54 W bez problemu.
 15. norbi2222

  Stelaż 150x70

  Nie mam pojęcia jaka jest grubość ścianki. Stelaż zamawiałem u Przemka ze Szczecina.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.