Jump to content

norbi2222

Klubowicz
 • Content Count

  1975
 • Joined

 • Last visited

6 Followers

Informacje o profilu

 • Imię
  Norbert
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Lubin
 • Akwarium
  Nowe, większe :)

Recent Profile Visitors

5061 profile views
 1. Mam dokładnie to samo doświadczenie z polimerami z AF co Tomek. Czyli brak jakiegokolwiek skutku. Za to ma bardzo dobre doświadczenie z NitraPhos Minus, nawet lepsze niż z węglem z KZ.
 2. Myślę, że nie do końca się właściwie rozumiemy. To jest jeden z problemów zastępczej komunikacji mojego skrótowego sposobu pisania. Postaram się bardzie precyzyjnie wyrazić. Ja nie zarzucam testom zoolek braku dokładności w ostatecznym wyniku. Zarzucam mu dokładność w podziałkach, czyli dokładność na poziomie 1 stopnia, czy w mg/l. Moja reakcja na wynik poziomu KH uwzględniający różnicę 1 stopnia w interwale kilku dni, czy nawet tygodnia będzie znacznie inny jak w przedziale 0,1-0,5 stopnia. I moim zdanie z tego powodu testy zoolka się nie nadają do akwarium morskiego, szczególnie do takiego, w którym jest duża konsumpcja i potrzeba sporej stałości tego parametru. Dokładnie tak samo to wygląda z NO3 itp.
 3. To w końcu nadaję się do słonej wody, czy nie? Pewnie w słodkiej jest wystarczający, ale słona woda to diametralnie inny roztwór chemiczny niż woda słodka mimo zbliżonej nazwy. Piszesz o najważniejszych testach, czyli KH i PO4, że się nie nadają, notabene potwierdzasz moją tezę. Moim zdaniem również nie nadaje się test na NO3, bo jego skala rozdzielczości jest mało dokładna. Dla mnie i mojego zbiornika informacja, czy NO3 jest 0, czy 2 jest wiele niewystarczająca jeżeli nawet jest dokładna. Porównanie na filmie również nie wiele wnosi, bo porównywania są wykonywane na wodzie słodkiej. Jeszcze potrzebujesz trochę czasu, aby zapomnieć o nawykach z akwarystyki słodkowodnej...życzę sukcesów w akwarystyce morskiej (to nie sarkazm).
 4. Mój komentarz nie był skierowany personalnie. Był skierowany do pojawiających się sytuacji, które czytam na forum i nie tylko tym.
 5. Nie rozumiem Twojego komentarza... Ja nie zmieniłem zdania i dalej tak samo uważam. Jak ktoś chce robić pomiary Zoozolkiem to jego sprawa i akwarium. Jedynie irytują mnie tematy "ratujcie..." a wcześniej oświecony nowicjusz twierdził, że on wie lepiej...
 6. Już tydzień temu pisałem, że czas na robienie mieszanki i na jesieni znowu przejście na samo NaOH. W moim zbiorniku mimo, że leję 480 ml/24h to pH dochodzi do 8.6. Jednak ja mocno zakwaszam reaktorem i od trzech tygodni jak spada KH to tylko podkręcam odciek z reaktora, a pompy już nie ruszam. Jeszcze jedno, nie wytrąca się węglan wapnia na pompach i szkle? Bo przy tym pH już raczej powinno być widać taki efekt.
 7. Jest kilka firm, które produkują testy, np: salifert, Red sea, colombo, aqua forest. I fotometry hanna instruments, Milwaukee. Moim zdaniem najistotniejszymi parametrami są: KH, nutrienty, Ca i na końcu Mg, które ja mierzę raz miesiącu. Co dwa tygodnie robię pomiar Ca, nutrienty raz w tygodniu, a KH dwa, a czasem trzy razy w tygodniu. KH i PO4 mierze Hanką, a pozostałe testy salifertem lub AF.
 8. I z tego powodu piszę, że się nie nadaje. Taka dokładność nie pozwala na badanie tendencji. A dla mnie tendencja jest istotniejsza niż konkretny wynik.
 9. A po co badasz twardość ogólną? Ponadto testy zoozolka nie nadają się do morskiego.
 10. Zakładam, że na obecną chwilę nie ma potrzeby lania mikroelementów. Lepiej zrobić co tydzień małą podmianę i zwykłego Ballinga. Ballinga tylko wtedy jak jak zajdzie taka potrzeba. Na obecną chwilę nie ma konsumentów do lania makro.
 11. Te co ja wpuściłem do swojego zbiornika były z Indonezji. Trzy tygodnie pływały w zbiorniku sklepowym. Z Kenii też pływają.
 12. Dzień 710 i kolejny wpis do dziennika. Trochę podskoczyły nutrienty - NO3 -0,5, PO4 - 0,05. Może być kilka przyczyn, przede wszystkim skręciłem węgiel dla bakterii bo zbyt mocno prały wodę, mocniej karmiłem i przeciągnąłem wymianę zeolitu do 8 tygodni. Zobaczymy co będzie się dziać w przyszłą sobotę przy kolejnej podmianie i pomiarach. Wymieniłem zeolit i podkręciłem o 1 ml węgiel. Karmienia nie zmieniam. Za to dwa razy w tygodniu podkręcam reaktor bo Kh spada. Tym razem zwiększam odciek z reaktora by nie podnosić więcej pH bo już jest wysokie. Pozostaje na 480 ml KH&pH+. Moje anthiasy kolejny tydzień wszystkie w komplecie, jeszcze nigdy tak jak mam akwarium morskie nie miałem aby było 100% przeżywalności.
 13. norbi2222

  Stront

  Przy tych ilościach, które byłyby podawane to domowymi testami byś tego nie zweryfikował.
 14. norbi2222

  Stront

  Myślę, że podawane ilości nie będzie miała żadnego wpływu na pH. Ponadto nie widzę przeciwskazań.
 15. Ja też, choć zdarza mi się raz na jakiś czas wysłać próbkę. Tak z ciekawości, aby zobaczyć wyniki moich eksperymentów.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.