Skocz do zawartości
maciekg

Baling kontra mieszacz i reaktor!

Rekomendowane odpowiedzi

Czytając sporo różnych postów na forum stwierdzam że sporo osób rezygnuje właśnie z reaktora i mieszacza na poczet balinga i pomp dozujących.Założyłem ten post aby dowiedzieć sie czegoś wiecej od osób które właśnie przeszły na balinga i pompy dozujące i odwrotnie ci którzy z balinga na reaktor i mieszacz sie przeżucili.Wypowiedzcie sie i podajcie swoje głosy za czym jesteście.


275L-(110x50x50)cyrkulacja 2xmarea. obiegowa OR 3500,odpieniek-?, mixer i reaktor-?lub grotech :) , o?wtlenie 8xT5 -ATIpół na pół,planowane 40 kg skały, sump 60x40x40 - 96L , reszta dojdzie z czasem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj, może być wojna :)


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm nie uzywalem reaktora i miksera, jade na Ballingu i to co mi sie najbardziej podoba to dosc latwa kontrola nad wszystkimi parametrami - zachce mi sie miec kh o jeden stopien wieksze to przez jakis czas leje troche wiecej plynu z NaHCO3, zachce cos innego - tez nie ma problemu. Reaktor nie daje tak latwej kontroli. Pozdrawiam,

M.

Edytka:

@eltom

Ale przynajmniej zrobi sie ciekawiej :)


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w cale nie wątpie. Właśnie przeszedłem z reaktora i miksera na preparaty w płynach(nie balling), ale jeszcze nie mogę nic na ten temat powiedzieć , napewno w płynach możesz regulować każdy parametr z osobna, chodzi mi o Ca, Mg, KH i jak kupujesz gotowe preparaty to będzie trochę drożej:) Jeśli chodzi o reaktor to napewno jest trochę zabawy z regulacją, trzeba uważac na KH :)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mój ulubiony temat , który zawsze kończę tym samym stwierdzeniem

... Ballingowcom mówimy stanowcze NIE.." no i przy tym pozdrawiam @rs :)

A teraz poważnie może nie będę pisał o oczywistaych zaletach metody mikser + reaktor, ale zapytam was kochani "ballingowcy"o to:

jakie macie plany na wakacje, bo ja przy mojej metodzie zaplanowałem sobie 2 tygodnie nad morzem......

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman - plyny + dozownik... spokojnie mozna sobie 2 miesieczne wakacje zrobic :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie grotech i po problemie :)ja tak właśnie myslę zrobić.


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i nie bartwisz sie o zatkane rurki, zaworki do co2 , ph metry, elektrody:D

z prostego bilansu wychodzi na to ze jest więcej zeczy które stwazają prawdopodobieństwo tego ze reaktor przestanie diałac niz taka pompa np. grotecha:)

czyli porostu stosując balling i pompe mniej ryzykujesz:)


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Roman

Krotkie szkolenie rodzinki co ma co 3 dni razem z karmieniem ryb dolewac. I praktycznie z glowy, a i poki co tansze od Grotecha/reaktora/mixera - ojcu postawie skrzynke piwa i nie dosc, ze karmi to jeszcze Ballinga dolewa :)


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze panowie, że jak narazie to baling i grotech prowadzą jeśli chodzi o (metode) uzupełniania pierwiastków i utrzymanie odpowiednich parametrów:)


275L-(110x50x50)cyrkulacja 2xmarea. obiegowa OR 3500,odpieniek-?, mixer i reaktor-?lub grotech :) , o?wtlenie 8xT5 -ATIpół na pół,planowane 40 kg skały, sump 60x40x40 - 96L , reszta dojdzie z czasem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moment moment Panowie :), ja mówię o tradycyjnym Ballingu - ręcznym, a nie takim jaki jest ostatnio popularny i podawanie poprzez Grotecha nie nazywałbym Ballingiem, to wyższy stopień po mikserze z reaktorem.

Zauważcie sami kolejność przeobrażania metod

Balling - Reaktor - Grotech

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myśle że z grotechem to też jest tradycyjny baling z tym że dozowany przez pompy a nie człowieka.ułatwienie w postaci postępu technicznego :)


275L-(110x50x50)cyrkulacja 2xmarea. obiegowa OR 3500,odpieniek-?, mixer i reaktor-?lub grotech :) , o?wtlenie 8xT5 -ATIpół na pół,planowane 40 kg skały, sump 60x40x40 - 96L , reszta dojdzie z czasem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prowadzi w tej chwili balling ale to nie znaczy, że jest lepszy. Ja sam jestem ballingowcem (@Roman, pozdrowienia:))ale od jakiegoś czasu obok akwarium stoi jeszcze suchy reaktor. Przed jego instalacją powstrzymuje mnie tylko ciasnota w sumpie. Obie metody mają wady i zalety i tylko od naszych oczekiwań, możliwości i ograniczeń zależy jej wybór. Dyskusja o wyższości świąt...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)jestem zdania również, że jedna i druga metoda sie sprawdza w akwariach morskich, w zalewżności co mamy w baniaku ,lecz też myśle że baling jest alternatywą dla reaktora i mieszacza ponieważ niektórym łatwiej wydac kase na odczynniki w miesiącu niż kupić zestaw reaktor=mieszacz=co2 co bywa kosztowne.


275L-(110x50x50)cyrkulacja 2xmarea. obiegowa OR 3500,odpieniek-?, mixer i reaktor-?lub grotech :) , o?wtlenie 8xT5 -ATIpół na pół,planowane 40 kg skały, sump 60x40x40 - 96L , reszta dojdzie z czasem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
maciekg :

myśle że z grotechem to też jest tradycyjny baling z tym że dozowany przez pompy a nie człowieka.ułatwienie w postaci postępu technicznego :)

Metode mozan smialo porownac do metody Balling , podawany dozownikiem widac ze sie lepiej nawet sprawdza , z tym ze medota jest nieoplacalna w duzym baniaku to juz calkiem nieoplacalna , buffer do podbijania KH/PH sypie sie tam doslownie kilogramami , gdzie to samo mozna osiagnac przy pomocy kalkreaktora .

hausriff

A ponizej ciekawostka , koles polonczyl Kalkreaktor , Mixer , i Ballinga razem .

Markus AQ

Dlugo sie zastanawialem , przemyslalem i zostaje przy kalkreaktorze , sprobuje zrezygnowac z kalkwasser bo mi szkoda nowych pompek Tunze;)

Zaczelem nawet kleic innego sumpa na to bloto MM ale sie rozymslilem , nie chce tego wogole u siebie miec .

pozdr...

Ps; Nie sugerowac sie tym ze Andrzej ma ladny baniak , bo mial ladny i wczesnije jak prowadzil na kalkreaktorze , poprostu o to dba ,a kto dba to i ma , po zatym wyeliminowal duzo bledow o ktorych sie tutaj nei mowi nawet , albo sie nie chce slyszec . Przede wszystkim to co sie liczy w akwarystyc emorskiej to systematycznosc i wytrwalosc ,skakanie z metody na metode w wiekszosci nic nie daje .


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja kupiłem cały komplet- reaktor, mixer, co2, lajon etc i doszedłem do wniosku, że boję się mieć tyle zaworów, zaworków i wogóle to takie skomplikowane jest.:)

Nie jestem taki obcykany technicznie i przyznam się, iż bałbym się podłączać ten cały majdan. Sprzedałem i kupiłem pompkę grotecha. Problem z głowy, zobaczymy jak się będzie sprawowała pompka:) W każdym razie duży plus dla pompki za prostotę podłączenia:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A żebyś wiedział, muszę kupić trochę testów;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Udeż w stół a nożyce się odezwę, i proszę trzeźwa wypowiedź @rs, ja również nie neguje żadnych z metod, powiem więcej jestem na etapie odłączania miksera od systemu (konsekwencje wizyty u @andrniew), a kto wie może w przyszłości zamienię reaktor na Grotecha.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swir ma rację - wystarczy popatrzeć na reefcentral jakie baniaki prowadzi się na reaktorach i mikserach. Ja tak pisałem, że przejdę na płyny lecz teraz jak pomyślę ile mnie to będzie kosztotowało (w obiegu 1500l) to mnie ciarki przechodzą :) Zobaczę o ile więcej będę wydawał miesięcznie po przeprowadzce na prąd, preparaty itp. W sumie taki baniak jak Iwana to ze świeczką można szukać :)

Zbychu ja znalazłem sposób na uniknięcie miksera i w baniaku mam kh 7,5, a Ca 420 :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Rebciu, u mnie narazie bez miksera Ca 460, pH 7,9, kH 9,0.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze jest to, że jak zaczniesz obsadzać koralami i zwiększy się konsumpcja Ca to ciężko będzie utrzymać kH na poziomie 9,0. Mi się nie udawało :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mikser odłączony ale nie zlikwidowany, system jest pod kontrolą w razie czego bedzie szybka reakcja :)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w kwesti kosztow. W obiegu mam 600l, kilka miesięcy temu wrocilem do Ballinga ze wzgledow czysto praktycznych. Reaktor służył mi dzielnie 3 lata ale zaczął mnie z lekka wkurzać, okazał sie być zbyt mały. Podejscie jak sadze mialem prawidlowe czyli reaktor DIY na bazie Delteca dedykowanego do 600l powiekszony o jakies 30%. Wklad trzeba bylo wymieniac co 2 mce, bo po takim okresie widac bylo wyrazny spadek wydajnosci. Po trzech zaczynal sie gotowac przy utrzymywaniu stabilnego poziomu dozowania co2. Wklad wystarczal wiec na jakies 3-4 mce (cena za knopa około 140 PLN). Do tego napełnianie butli, miałem małą 3 kg, co mniej więcej 6 tygodni (10 pln za każde). Poza tym pompa 30W chodząca nonstop - jakies 10 PLN.Czyli w sumie około 50-55 zł miesięcznie. Balling póki co wychodzi mnie taniej, a przy zautomatyzowaniu można o nim praktycznie zapomnieć.

Koszt rozpoczęcia dla obu metod jest porównywalny przy założeniu że kupujemy dozownik Grotecha.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.