Skocz do zawartości

Historia edycji

brawos

brawos

Akwarium posolone dwa dni temu. W związku z tym, że startuję na 100% suchej skale do ostatniej chwili wahałem się nad ponownym zaangażowaniem do tego metody zeovit, która oferuje sporo dobrodziejstw i ułatwień przy tego typu starcie. Mimo jałowego systemu od początku zapewnione jest żywienie bakterii - jest źródło węgla, są azotany, jest też jasny i prosty schemat co należy robić krok po kroku. Zdecydowałem się jednak nie korzystać z tej metody ponieważ chciałbym w przyszłości wrócić do pelletek, wykorzystać opcję z refugium skoro sump daje taką możliwość oraz wprowadzić kilka innych rzeczy, które w pewnym stopniu zeovit utrudnia. W związku z tym do rozkręcenia systemu wykorzystam stary sposób na krewetkę i w ten sposób uruchomię i dalej zamknę cykl azotowy. Póki co do sumpa trafiły dwa małe truchła, które będę wymieniał co ok. 5 dni przez ok. dwa tygodnie w zależności od tego jak proces w tym peaki amoniaku będą przebiegały. Dopiero po pojawieniu się amoniaku mam zamiar wprowadzić bakterie (wykorzystam sprawdzone już przeze mnie combo Specjal Blend+NiteOut2) oraz dolać ze dwa wiadra solanki z działającego zbiornika oraz wrzucić jakiś kawałeczek żywej skały jeżeli uda mi się znaleźć coś nieryzykownego. Część osób zrobiłaby to na początku. Ja uważam, że skoro nie ma pożywki dla bakterii to wlewanie żywej wody w tej chwili nie ma większego sensu. Gdy pojawi się amoniak to jak najbardziej. Podobnie z samymi bakteriami oraz kawałkiem żywej skały, która na dobrą sprawę mogłaby trafić jeszcze później, gdy minie już amoniakowy szał, tak by zminimalizować eksterminację wszelkiej maści drobnych bezkręgowców etc. zalegających na skale. Odpieniacz na razie wyłączony. W dalszej kolejności będę stosował ślepe karmienie, by podtrzymać stan po zamknięciu cyklu azotowego. Dalej pójdzie już z górki wg znanego schematu. Mam nadzieję, że całość przebiegnie w miarę spokojnie. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany procesem będę opisywał go w szczegółach co kilka dni. Do koszyka z uwagi na klejenie skały ceresitem wrzuciłem dodatkowo trochę znalezionej starej, kilkuletniej sery silicate clear.

Wczoraj dotarło również nowe światło - 2 lampy Hydra 26 HD. Póki co nie mam uchwytów - udało mi się jednak znaleźć na ebayu oryginalne jeszcze uchwyty Red Sea właśnie z mocowaniem pod Hydrę, gdy Red Sea jeszcze je wykorzystywało. Ramiona wyglądają tak samo, jak przy lampie Reef Led 90, z tym, że nie trzeba się głowić nad zaadoptowaniem ich do lampy Hydra 26. Wszystko więc od kompletu. Na uchwyty sobie jednak poczekam bo idą z UK. Bardzo mi się podobają te ramiona od Red Sea, dlatego wolę się chwilę pomęczyć i poczekać, tym bardziej, że i tak na razie nie będę świecić niż kupować oryginały Hydry, które są wg mnie dużo brzydszymi uchwytami. Odnośnie wrażeń dot. samej lampy to mam je trochę mieszane. Samo światło świecąc z ręki nad akwa wydaje się dużo fajniejsze niż w Reef Led 90, które było zdecydowanie zbyt płowe i bez możliwości korekty. Niestety wszystko poza tym czyli cały performance zdecydowanie na korzyść lamp Red Sea. Przy krótkiej zabawie z Hydrą miałem już kilka razy problem z połączeniem wifi, sama aplikacja jest również gorzej przemyślana i mniek przejrzysta niż przy lampie Red Sea. No i to co najgorsze lampy niesamowicie mocno grzeją na odległość 20-30 cm. Konkretna farelka. Przy Reef Led 90 w ogóle tego nie zauważyłem. Ciekawe jak będzie z grzaniem wody - lampy wydają się emitować więcej ciepła niż posiadana wcześniej przeze mnie ATI T5. Czas pokaże co z tym będzie. Okaże się dopiero po dojściu uchwytów i  zamontowaniu lamp nad akwa na stałe.

usrr98x3jbb2.jpg

rb5dqn5gg86n.jpg

brawos

brawos

Akwarium posolone dwa dni temu. W związku z tym, że startuję na 100% suchej skale do ostatniej chwili wahałem się nad ponownym zaangażowaniem do tego metody zeovit, która oferuje sporo dobrodziejstw i ułatwień przy tego typu starcie. Mimo jałowego systemu od początku zapewnione jest żywienie bakterii - jest źródło węgla, są azotany, jest też jasny i prosty schemat co należy robić krok po kroku. Zdecydowałem się jednak nie korzystać z tej metody ponieważ chciałbym w przyszłości wrócić do pelletek, wykorzystać opcję z refugium skoro sump daje taką możliwość oraz wprowadzić kilka innych rzeczy, które w pewnym stopniu zeovit utrudnia. W związku z tym do rozkręcenia systemu wykorzystam stary sposób na krewetkę i w ten sposób uruchomię i dalej zamknę cykl azotowy. Póki co do sumpa trafiły dwa małe truchła, które będę wymieniał co ok. 5 dni przez ok. dwa tygodnie w zależności od tego jak proces w tym peaki amoniaku będą przebiegały. Dopiero po pojawieniu się amoniaku mam zamiar wprowadzić bakterie (wykorzystam sprawdzone już przeze mnie combo Specjal Blend+NiteOut2) oraz dolać ze dwa wiadra solanki z działającego zbiornika oraz wrzucić jakiś kawałeczek żywej skały jeżeli uda mi się znaleźć coś nieryzykownego. Część osób zrobiłaby to na początku. Ja uważam, że skoro nie ma pożywki dla bakterii to wlewanie żywej wody w tej chwili nie ma większego sensu. Gdy pojawi się amoniak to jak najbardziej. Podobnie z samymi bakteriami oraz kawałkiem żywej skały, która na dobrą sprawę mogłaby trafić jeszcze później, gdy minie już amoniakowy szał, tak by zminimalizować eksterminację wszelkiej maści drobnych bezkręgowców etc. zalegających na skale. Odpieniacz na razie wyłączony. W dalszej kolejności będę stosował ślepe karmienie, by podtrzymać stan po zamknięciu cyklu azotowego. Dalej pójdzie już z górki wg znanego schematu. Mam nadzieję, że całość przebiegnie w miarę spokojnie. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany procesem będę opisywał go w szczegółach co kilka dni. Do koszyka z uwagi na klejenie skały ceresitem wrzuciłem dodatkowo trochę znalezionej starej, kilkuletniej sery silicate clear.

Wczoraj dotarło również nowe światło - 2 lampy Hydra 26 HD. Póki co nie mam uchwytów - udało mi się jednak znaleźć na ebayu oryginalne jeszcze uchwyty Red Sea właśnie z mocowaniem pod Hydrę, gdy Red Sea jeszcze je wykorzystywało. Ramiona wyglądają tak samo, jak przy lampie Reef Led 90, z tym, że nie trzeba się głowić nad zaadoptowaniem ich do lampy Hydra 26. Wszystko więc od kompletu. Na uchwyty sobie jednak poczekam bo idą z UK. Bardzo mi się podobają te ramiona od Red Sea, dlatego wolę się chwilę pomęczyć i poczekać, tym bardziej, że i tak na razie nie będę świecić niż kupować oryginały Hydry, które są wg mnie dużo brzydszymi uchwytami. Odnośnie wrażeń dot. samej lampy to mam je trochę mieszane. Samo światło świecąc z ręki nad akwa wydaje się dużo fajniejsze niż w Reef Led 90, które było zdecydowanie zbyt płowe i bez możliwości korekty. Niestety wszystko poza tym czyli cały performance zdecydowanie na korzyść lamp Red Sea. Przy krótkiej zabawie z Hydrą miałem już kilka razy problem z połączeniem wifi, sama aplikacja jest również gorzej przemyślana i mniek przejrzysta niż przy lampie Red Sea. No i to co najgorsze lampy niesamowicie mocno grzeją na 20 cm od siebie. Przy Reef Led 90 w ogóle tego nie zauważyłem. Ciekawe jak będzie z grzaniem wody - lampy wydają się emitować więcej ciepła niż posiadana wcześniej przeze mnie ATI T5. Czas pokaże co z tym będzie. Okaże się dopiero po dojściu uchwytów i  zamontowaniu lamp nad akwa na stałe.

usrr98x3jbb2.jpg

rb5dqn5gg86n.jpg

brawos

brawos

Akwarium posolone dwa dni temu. W związku z tym, że startuję na 100% suchej skale do ostatniej chwili wahałem się nad ponownym zaangażowaniem do tego metody zeovit, która oferuje sporo dobrodziejstw i ułatwień przy tego typu starcie. Mimo jałowego systemu od początku zapewnione jest żywienie bakterii - jest źródło węgla, są azotany, jest też jasny i prosty schemat co należy robić krok po kroku. Zdecydowałem się jednak nie korzystać z tej metody ponieważ chciałbym w przyszłości wrócić do pelletek, wykorzystać opcję z refugium skoro sump daje taką możliwość oraz wprowadzić kilka innych rzeczy, które w pewnym stopniu zeovit utrudnia. W związku z tym do rozkręcenia systemu wykorzystam stary sposób na krewetkę i w ten sposób uruchomię i dalej zamknę cykl azotowy. Póki co do sumpa trafiły dwa małe truchła, które będę wymieniał co ok. 5 dni przez ok. dwa tygodnie w zależności od tego jak proces w tym peaki amoniaku będą przebiegały. Dopiero po pojawieniu się amoniaku mam zamiar wprowadzić bakterie (wykorzystam sprawdzone już przeze mnie combo Specjal Blend+NiteOut2) oraz dolać ze dwa wiadra solanki z działającego zbiornika oraz wrzucić jakiś kawałeczek żywej skały jeżeli uda mi się znaleźć coś nieryzykownego. Część osób zrobiłaby to na początku. Ja uważam, że skoro nie ma pożywki dla bakterii to wlewanie żywej wody w tej chwili nie ma większego sensu. Gdy pojawi się amoniak to jak najbardziej. Podobnie z samymi bakteriami oraz kawałkiem żywej skały, która na dobrą sprawę mogłaby trafić jeszcze później, gdy minie już amoniakowy szał, tak by zminimalizować eksterminację wszelkiej maści drobnych bezkręgowców etc. zalegających na skale. Odpieniacz na razie wyłączony. W dalszej kolejności będę stosował ślepe karmienie, by podtrzymać stan po zamknięciu cyklu azotowego. Dalej pójdzie już z górki wg znanego schematu. Mam nadzieję, że całość przebiegnie w miarę spokojnie. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany procesem będę opisywał go w szczegółach co kilka dni. Do koszyka z uwagi na klejenie skały ceresitem wrzuciłem dodatkowo trochę znalezionej starej, kilkuletniej sery silicate clear.

Wczoraj dotarło również nowe światło - 2 lampy Hydra 26 HD. Póki co nie mam uchwytów - udało mi się jednak znaleźć na ebayu oryginalne jeszcze uchwyty Red Sea właśnie z mocowaniem pod Hydrę, gdy Red Sea jeszcze je wykorzystywało. Ramiona wyglądają tak samo, jak przy lampie Reef Led 90, z tym, że nie trzeba się głowić nad zaadoptowaniem ich do lampy Hydra 26. Wszystko więc od kompletu. Na uchwyty sobie jednak poczekam bo idą z UK. Bardzo mi się podobają te ramiona od Red Sea, dlatego wolę się chwilę pomęczyć i poczekać, tym bardziej, że i tak na razie nie będę świecić niż kupować oryginały Hydry, które są wg mnie dużo brzydszymi uchwytami. Odnośnie wrażeń dot. samej lampy to mam je trochę mieszane. Samo światło świecąc z ręki nad akwa wydaje się dużo fajniejsze niż w Reef Led 90, które było zdecydowanie zbyt płowe i bez możliwości korekty. Niestety wszystko poza tym czyli cały performance zdecydowanie na korzyść lamp Red Sea. Przy krótkiej zabawie z Hydrą miałem już kilka razy problem z połączeniem wifi, sama aplikacja jest również gorzej przemyślana i mniek przejrzysta niż przy lampie Red Sea. No i to co najgorsze lampa niesamowicie mocno grzeje na 20 cm od siebie. Przy Reef Led 90 w ogóle tego nie zauważyłem. Ciekawe jak będzie z grzaniem wody - lampa wydaje się emitować więcej ciepła niż posiadana wcześniej przeze mnie ATI T5. Czas pokaże co z tym będzie. Okaże się dopiero po dojściu uchwytów i  zamontowaniu lampy nad akwa na stałe.

usrr98x3jbb2.jpg

rb5dqn5gg86n.jpg

brawos

brawos

Akwarium posolone dwa dni temu. W związku z tym, że startuję na 100% suchej skale do ostatniej chwili wahałem się nad ponownym zaangażowaniem do tego metody zeovit, która oferuje sporo dobrodziejstw i ułatwień przy tego typu starcie. Mimo jałowego systemu od początku zapewnione jest żywienie bakterii - jest źródło węgla, są azotany, jest też jasny i prosty schemat co należy robić krok po kroku. Zdecydowałem się jednak nie korzystać z tej metody ponieważ chciałbym w przyszłości wrócić do pelletek, wykorzystać opcję z refugium skoro sump daje taką możliwość oraz wprowadzić kilka innych rzeczy, które w pewnym stopniu zeovit utrudnia. W związku z tym do rozkręcenia systemu wykorzystam stary sposób na krewetkę i w ten sposób uruchomię i dalej zamknę cykl azotowy. Póki co do sumpa trafiły dwa małe truchła, które będę wymieniał co ok. 5 dni przez ok. dwa tygodnie w zależności od tego jak proces w tym peaki amoniaku będą przebiegały. Dopiero po pojawieniu się amoniaku mam zamiar wprowadzić bakterie (wykorzystam sprawdzone już przeze mnie combo Specjal Blend+NiteOut2) oraz dolać ze dwa wiadra solanki z działającego zbiornika oraz wrzucić jakiś kawałeczek żywej skały jeżeli uda mi się znaleźć coś nieryzykownego. Część osób zrobiłaby to na początku. Ja uważam, że skoro nie ma pożywki dla bakterii to wlewanie żywej wody w tej chwili nie ma większego sensu. Gdy pojawi się amoniak to jak najbardziej. Podobnie z samymi bakteriami oraz kawałkiem żywej skały, która na dobrą sprawę mogłaby trafić jeszcze później, gdy minie już amoniakowy szał, tak by zminimalizować eksterminację wszelkiej maści drobnych bezkręgowców etc. zalegających na skale. W dalszej kolejności będę stosował ślepe karmienie, by podtrzymać stan po zamknięciu cyklu azotowego. Dalej pójdzie już z górki wg znanego schematu. Mam nadzieję, że całość przebiegnie w miarę spokojnie. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany procesem będę opisywał go w szczegółach co kilka dni. Do koszyka z uwagi na klejenie skały ceresitem wrzuciłem dodatkowo trochę znalezionej starej, kilkuletniej sery silicate clear.

Wczoraj dotarło również nowe światło - 2 lampy Hydra 26 HD. Póki co nie mam uchwytów - udało mi się jednak znaleźć na ebayu oryginalne jeszcze uchwyty Red Sea właśnie z mocowaniem pod Hydrę, gdy Red Sea jeszcze je wykorzystywało. Ramiona wyglądają tak samo, jak przy lampie Reef Led 90, z tym, że nie trzeba się głowić nad zaadoptowaniem ich do lampy Hydra 26. Wszystko więc od kompletu. Na uchwyty sobie jednak poczekam bo idą z UK. Bardzo mi się podobają te ramiona od Red Sea, dlatego wolę się chwilę pomęczyć i poczekać, tym bardziej, że i tak na razie nie będę świecić niż kupować oryginały Hydry, które są wg mnie dużo brzydszymi uchwytami. Odnośnie wrażeń dot. samej lampy to mam je trochę mieszane. Samo światło świecąc z ręki nad akwa wydaje się dużo fajniejsze niż w Reef Led 90, które było zdecydowanie zbyt płowe i bez możliwości korekty. Niestety wszystko poza tym czyli cały performance zdecydowanie na korzyść lamp Red Sea. Przy krótkiej zabawie z Hydrą miałem już kilka razy problem z połączeniem wifi, sama aplikacja jest również gorzej przemyślana i mniek przejrzysta niż przy lampie Red Sea. No i to co najgorsze lampa niesamowicie mocno grzeje na 20 cm od siebie. Przy Reef Led 90 w ogóle tego nie zauważyłem. Ciekawe jak będzie z grzaniem wody - lampa wydaje się emitować więcej ciepła niż posiadana wcześniej przeze mnie ATI T5. Czas pokaże co z tym będzie. Okaże się dopiero po dojściu uchwytów i  zamontowaniu lampy nad akwa na stałe.

usrr98x3jbb2.jpg

rb5dqn5gg86n.jpg

brawos

brawos

Akwarium posolone dwa dni temu. W związku z tym, że startuję na 100% suchej skale do ostatniej chwili wahałem się nad ponownym zaangażowaniem do tego metody zeovit, która oferuje sporo dobrodziejstw i ułatwień przy tego typu starcie. Mimo jałowego systemu od początku zapewnione jest żywienie bakterii - jest źródło węgla, są azotany, jest też jasny i prosty schemat co należy robić krok po kroku. Zdecydowałem się jednak nie korzystać z tej metody ponieważ chciałbym w przyszłości wrócić do pelletek, wykorzystać opcję z refugium skoro sump daje taką możliwość oraz wprowadzić kilka innych rzeczy, które w pewnym stopniu zeovit utrudnia. W związku z tym do rozkręcenia systemu wykorzystam stary sposób na krewetkę i w ten sposób uruchomię i dalej zamknę cykl azotowy. Póki co do sumpa trafiły dwa małe truchła, które będę wymieniał co ok. 5 dni przez ok. dwa tygodnie w zależności od tego jak proces w tym peaki amoniaku będą przebiegały. Dopiero po pojawieniu się amoniaku mam zamiar wprowadzić bakterie (wykorzystam sprawdzone dawno przeze mnie combo Specjal Blend+NiteOut2) oraz dolać ze dwa wiadra solanki z działającego zbiornika oraz wrzucić jakiś kawałeczek żywej skały jeżeli uda mi się znaleźć coś nieryzykownego. Część osób zrobiłaby to na początku. Ja uważam, że skoro nie ma pożywki dla bakterii to wlewanie żywej wody w tej chwili nie ma większego sensu. Gdy pojawi się amoniak to jak najbardziej. Podobnie z samymi bakteriami oraz kawałkiem żywej skały, która na dobrą sprawę mogłaby trafić jeszcze później, gdy minie już amoniakowy szał, tak by zminimalizować eksterminację wszelkiej maści drobnych bezkręgowców etc. zalegających na skale. W dalszej kolejności będę stosował ślepe karmienie, by podtrzymać stan po zamknięciu cyklu azotowego. Dalej pójdzie już z górki wg znanego schematu. Mam nadzieję, że całość przebiegnie w miarę spokojnie. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany procesem będę opisywał go w szczegółach co kilka dni. Do koszyka z uwagi na klejenie skały ceresitem wrzuciłem dodatkowo trochę znalezionej starej, kilkuletniej sery silicate clear.

Wczoraj dotarło również nowe światło - 2 lampy Hydra 26 HD. Póki co nie mam uchwytów - udało mi się jednak znaleźć na ebayu oryginalne jeszcze uchwyty Red Sea właśnie z mocowaniem pod Hydrę, gdy Red Sea jeszcze je wykorzystywało. Ramiona wyglądają tak samo, jak przy lampie Reef Led 90, z tym, że nie trzeba się głowić nad zaadoptowaniem ich do lampy Hydra 26. Wszystko więc od kompletu. Na uchwyty sobie jednak poczekam bo idą z UK. Bardzo mi się podobają te ramiona od Red Sea, dlatego wolę się chwilę pomęczyć i poczekać, tym bardziej, że i tak na razie nie będę świecić niż kupować oryginały Hydry, które są wg mnie dużo brzydszymi uchwytami. Odnośnie wrażeń dot. samej lampy to mam je trochę mieszane. Samo światło świecąc z ręki nad akwa wydaje się dużo fajniejsze niż w Reef Led 90, które było zdecydowanie zbyt płowe i bez możliwości korekty. Niestety wszystko poza tym czyli cały performance zdecydowanie na korzyść lamp Red Sea. Przy krótkiej zabawie z Hydrą miałem już kilka razy problem z połączeniem wifi, sama aplikacja jest również gorzej przemyślana i mniek przejrzysta niż przy lampie Red Sea. No i to co najgorsze lampa niesamowicie mocno grzeje na 20 cm od siebie. Przy Reef Led 90 w ogóle tego nie zauważyłem. Ciekawe jak będzie z grzaniem wody - lampa wydaje się emitować więcej ciepła niż posiadana wcześniej przeze mnie ATI T5. Czas pokaże co z tym będzie. Okaże się dopiero po dojściu uchwytów i  zamontowaniu lampy nad akwa na stałe.

usrr98x3jbb2.jpg

rb5dqn5gg86n.jpg

brawos

brawos

Akwarium posolone dwa dni temu. W związku z tym, że startuję na 100% suchej skale do ostatniej chwili wahałem się nad ponownym zaangażowaniem do tego metody zeovit, która oferuje sporo dobrodziejstw i ułatwień przy tego typu starcie. Mimo jałowego systemu od początku zapewnione jest żywienie bakterii - jest źródło węgla, są azotany, jest też jasny i prosty schemat co należy robić krok po kroku. Zdecydowałem się jednak nie korzystać z tej metody ponieważ chciałbym w przyszłości wrócić do pelletek, wykorzystać opcję z refugium skoro sump daje taką możliwość oraz wprowadzić kilka innych rzeczy, które w pewnym stopniu zeovit utrudnia. W związku z tym do rozkręcenia systemu wykorzystam stary sposób na krewetkę i w ten sposób uruchomię i dalej zamknę cykl azotowy. Póki co do sumpa trafiły dwa małe truchła, które będę wymieniał co ok. 5 dni przez ok. dwa tygodnie w zależności od tego jak proces w tym peaki amoniaku będą przebiegały. Dopiero po pojawieniu się amoniaku mam zamiar wprowadzić bakterie (wykorzystam sprawdzone dawno przeze mnie combo Specjal Blend+NiteOut2) oraz dolać ze dwa wiadra solanki z działającego zbiornika oraz wrzucić jakiś kawałeczek żywej skały jeżeli uda mi się znaleźć coś nieryzykownego. Część osób zrobiłaby to na początku. Ja uważam, że skoro nie ma pożywki dla bakterii to wlewanie żywej wody w tej chwili nie ma większego sensu. Gdy pojawi się amoniak to jak najbardziej. Podobnie z samymi bakteriami oraz kawałkiem żywej skały, która na dobrą sprawę mogłaby trafić jeszcze później, gdy minie już amoniakowy szał, tak by zminimalizować eksterminację wszelkiej maści drobnych bezkręgowców etc. zalegających na skale. W dalszej kolejności będę stosował ślepe karmienie, by podtrzymać stan po zamknięciu cyklu azotowego. Dalej pójdzie już z górki wg znanego schematu. Mam nadzieję, że całość przebiegnie w miarę spokojnie. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany procesem będę opisywał go w szczegółach co kilka dni. Do koszyka z uwagi na klejenie skały ceresitem wrzuciłem dodatkowo trochę znalezionej starej, kilkuletniej sery silicate clear.

Wczoraj dotarło również nowe światło - 2 lampy Hydra 26 HD. Póki co nie mam uchwytów - udało mi się jednak znaleźć na ebayu oryginalne jeszcze uchwyty Red Sea właśnie z mocowaniem pod Hydrę, gdy Red Sea jeszcze je wykorzystywało. Ramiona wyglądają tak samo, jak przy lampie Reef Led 90, z tym, że nie trzeba się głowić nad zaadoptowaniem ich do lampy Hydra 26. Wszystko więc od kompletu. Na uchwyty sobie jednak poczekam bo idą z UK. Bardzo mi się podobają te ramiona od Red Sea, dlatego wolę się chwilę pomęczyć i poczekać, tym bardziej, że i tak na razie nie będę świecić niż kupować oryginały Hydry. Odnośnie wrażeń dot. samej lampy to mam je trochę mieszane. Samo światło świecąc z ręki nad akwa wydaje się dużo fajniejsze niż w Reef Led 90, które było zdecydowanie zbyt płowe i bez możliwości korekty. Niestety wszystko poza tym czyli cały performance zdecydowanie na korzyść lamp Red Sea. Przy krótkiej zabawie z Hydrą miałem już kilka razy problem z połączeniem wifi, sama aplikacja jest również gorzej przemyślana i mniek przejrzysta niż przy lampie Red Sea. No i to co najgorsze lampa niesamowicie mocno grzeje na 20 cm od siebie. Przy Reef Led 90 w ogóle tego nie zauważyłem. Ciekawe jak będzie z grzaniem wody - lampa wydaje się emitować więcej ciepła niż posiadana wcześniej przeze mnie ATI T5. Czas pokaże co z tym będzie. Okaże się dopiero po dojściu uchwytów i  zamontowaniu lampy nad akwa na stałe.

usrr98x3jbb2.jpg

rb5dqn5gg86n.jpg

brawos

brawos

Akwarium posolone dwa dni temu. W związku z tym, że startuję na 100% suchej skale do ostatniej chwili wahałem się nad ponownym zaangażowaniem do tego metody zeovit, która oferuje sporo dobrodziejstw i ułatwień przy tego typu starcie. Mimo jałowego systemu od początku zapewnione jest żywienie bakterii - jest źródło węgla, są azotany, jest też jasny i prosty schemat co należy robić krok po kroku. Zdecydowałem się jednak nie korzystać z tej metody ponieważ chciałbym w przyszłości wrócić do pelletek, wykorzystać opcję z refugium skoro sump daje taką możliwość oraz wprowadzić kilka innych rzeczy, które w pewnym stopniu zeovit utrudnia. W związku z tym do rozkręcenia systemu wykorzystam stary sposób na krewetkę i w ten sposób zamknę cykl azotowy. Póki co do sumpa trafiły dwa małe truchła, które będę wymieniał co ok. 5 dni przez ok. dwa tygodnie w zależności od tego jak proces w tym peaki amoniaku będą przebiegały. Dopiero po pojawieniu się amoniaku mam zamiar wprowadzić bakterie (wykorzystam sprawdzone dawno przeze mnie combo Specjal Blend+NiteOut2) oraz dolać ze dwa wiadra solanki z działającego zbiornika oraz wrzucić jakiś kawałeczek żywej skały jeżeli uda mi się znaleźć coś nieryzykownego. Część osób zrobiłaby to na początku. Ja uważam, że skoro nie ma pożywki dla bakterii to wlewanie żywej wody w tej chwili nie ma większego sensu. Gdy pojawi się amoniak to jak najbardziej. Podobnie z samymi bakteriami oraz kawałkiem żywej skały, która na dobrą sprawę mogłaby trafić jeszcze później, gdy minie już amoniakowy szał, tak by zminimalizować eksterminację wszelkiej maści drobnych bezkręgowców etc. zalegających na skale. W dalszej kolejności będę stosował ślepe karmienie, by podtrzymać stan po zamknięciu cyklu azotowego. Dalej pójdzie już z górki wg znanego schematu. Mam nadzieję, że całość przebiegnie w miarę spokojnie. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany procesem będę opisywał go w szczegółach co kilka dni. Do koszyka z uwagi na klejenie skały ceresitem wrzuciłem dodatkowo trochę znalezionej starej, kilkuletniej sery silicate clear.

Wczoraj dotarło również nowe światło - 2 lampy Hydra 26 HD. Póki co nie mam uchwytów - udało mi się jednak znaleźć na ebayu oryginalne jeszcze uchwyty Red Sea właśnie z mocowaniem pod Hydrę, gdy Red Sea jeszcze je wykorzystywało. Ramiona wyglądają tak samo, jak przy lampie Reef Led 90, z tym, że nie trzeba się głowić nad zaadoptowaniem ich do lampy Hydra 26. Wszystko więc od kompletu. Na uchwyty sobie jednak poczekam bo idą z UK. Bardzo mi się podobają te ramiona od Red Sea, dlatego wolę się chwilę pomęczyć i poczekać, tym bardziej, że i tak na razie nie będę świecić niż kupować oryginały Hydry. Odnośnie wrażeń dot. samej lampy to mam je trochę mieszane. Samo światło świecąc z ręki nad akwa wydaje się dużo fajniejsze niż w Reef Led 90, które było zdecydowanie zbyt płowe i bez możliwości korekty. Niestety wszystko poza tym czyli cały performance zdecydowanie na korzyść lamp Red Sea. Przy krótkiej zabawie z Hydrą miałem już kilka razy problem z połączeniem wifi, sama aplikacja jest również gorzej przemyślana i mniek przejrzysta niż przy lampie Red Sea. No i to co najgorsze lampa niesamowicie mocno grzeje na 20 cm od siebie. Przy Reef Led 90 w ogóle tego nie zauważyłem. Ciekawe jak będzie z grzaniem wody - lampa wydaje się emitować więcej ciepła niż posiadana wcześniej przeze mnie ATI T5. Czas pokaże co z tym będzie. Okaże się dopiero po dojściu uchwytów i  zamontowaniu lampy nad akwa na stałe.

usrr98x3jbb2.jpg

rb5dqn5gg86n.jpg

brawos

brawos

Akwarium posolone dwa dni temu. W związku z tym, że startuję na 100% suchej skale do ostatniej chwili wahałem się nad ponownym zaangażowaniem do tego metody zeovit, która oferuje sporo dobrodziejstw i ułatwień przy tego typu starcie. Mimo jałowego systemu od początku zapewnione jest żywienie bakterii - jest źródło węgla, są azotany, jest też jasny i prosty schemat co należy robić krok po kroku. Zdecydowałem się jednak nie korzystać z tej metody ponieważ chciałbym w przyszłości wrócić do pelletek, wykorzystać opcję z refugium skoro sump daje taką możliwość oraz wprowadzić kilka innych rzeczy, które w pewnym stopniu zeovit utrudnia. W związku z tym do rozkręcenia systemu wykorzystam stary sposób na krewetkę i w ten sposób zamknę cykl azotowy. Póki co do sumpa trafiły dwa małe truchła, które będę wymieniał co ok. 5 dni przez ok. dwa tygodnie w zależności od tego jak proces w tym peaki amoniaku będą przebiegały. Dopiero po pojawieniu się amoniaku mam zamiar wprowadzić bakterie (wykorzystam sprawdzone dawno przeze mnie combo Specjal Blend+NiteOut2) oraz dolać ze dwa wiadra solanki z działającego zbiornika oraz wrzucić jakiś kawałeczek żywej skały jeżeli uda mi się znaleźć coś nieryzykownego. Część osób zrobiłaby to na początku. Ja uważam, że skoro nie ma pożywki dla bakterii to wlewanie żywej wody w tej chwili nie ma większego sensu. Gdy pojawi się amoniak to jak najbardziej. Podobnie z samymi bakteriami oraz kawałkiem żywej skały, która na dobrą sprawę mogłaby trafić jeszcze później, gdy minie już amoniakowy szał, tak by zminimalizować eksterminację wszelkiej maści drobnych bezkręgowców etc. W dalszej kolejności będę stosował ślepe karmienie, by podtrzymać stan po zamknięciu cyklu azotowego. Dalej pójdzie już z górki wg znanego schematu. Mam nadzieję, że całość przebiegnie w miarę spokojnie. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany procesem będę opisywał go w szczegółach co kilka dni. Do koszyka z uwagi na klejenie skały ceresitem wrzuciłem dodatkowo trochę znalezionej starej, kilkuletniej sery silicate clear.

Wczoraj dotarło również nowe światło - 2 lampy Hydra 26 HD. Póki co nie mam uchwytów - udało mi się jednak znaleźć na ebayu oryginalne jeszcze uchwyty Red Sea właśnie z mocowaniem pod Hydrę, gdy Red Sea jeszcze je wykorzystywało. Ramiona wyglądają tak samo, jak przy lampie Reef Led 90, z tym, że nie trzeba się głowić nad zaadoptowaniem ich do lampy Hydra 26. Wszystko więc od kompletu. Na uchwyty sobie jednak poczekam bo idą z UK. Bardzo mi się podobają te ramiona od Red Sea, dlatego wolę się chwilę pomęczyć i poczekać, tym bardziej, że i tak na razie nie będę świecić niż kupować oryginały Hydry. Odnośnie wrażeń dot. samej lampy to mam je trochę mieszane. Samo światło świecąc z ręki nad akwa wydaje się dużo fajniejsze niż w Reef Led 90, które było zdecydowanie zbyt płowe i bez możliwości korekty. Niestety wszystko poza tym czyli cały performance zdecydowanie na korzyść lamp Red Sea. Przy krótkiej zabawie z Hydrą miałem już kilka razy problem z połączeniem wifi, sama aplikacja jest również gorzej przemyślana i mniek przejrzysta niż przy lampie Red Sea. No i to co najgorsze lampa niesamowicie mocno grzeje na 20 cm od siebie. Przy Reef Led 90 w ogóle tego nie zauważyłem. Ciekawe jak będzie z grzaniem wody - lampa wydaje się emitować więcej ciepła niż posiadana wcześniej przeze mnie ATI T5. Czas pokaże co z tym będzie. Okaże się dopiero po dojściu uchwytów i  zamontowaniu lampy nad akwa na stałe.

usrr98x3jbb2.jpg

rb5dqn5gg86n.jpg

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.