Skocz do zawartości
BartY

O refraktometrze

Rekomendowane odpowiedzi

dodam że o refra z USA:)

moje spostrzeżenia: pozytywne super poręczność strasznie mi się podoba nie ma problemu z nabieraniem wody pomiarem itp. Dodatkowe ułatwienie w przypadku kwarantanny nie ma możliwości przenoszenia chorób.

Negatywne : brak

dziwne: nie wiem dlaczego pokazuje ( sprawdzałem tylko z dwoma spławikami sery i jbl'a ) u mnie mam 1,024 pokazał 1,026/1,027 a u kolegi (sera) utrzymuje 1,023 a pokazał 1,027 ???? skalibrowany jest dobrze woda z RO idealne 0,000

ciekaw jestem jak to jest u innych posiadaczy tycj przyrządów?

może trochę [OT] ale o sprzęcie

pozdrawiam BZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrz na prawa podzialke powinno byc 35 promili, lewa strone sobie daruj.

Nie jest ona wyskalowana na gestosc (density) tylko na ....brak mi polskiego okreslenia (specific gravity) idlatego zamiast 1.023 pokazuje 1.026.

Zasolenie wody w akwarium morskim powinno wynosic 35 promili


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Barty-u mnie moj splawik Sery pokazywal albo 0, albo 1,020-21; bez wzgledu na temperature, zawsze bylo 1,020-21; do nowego akwa wzialem wode z systemu (refraktometr wlasciciela akwa pokazywal 1,024), zalalem moje akwa i co pokazala Sera? 1,020:D a refraktometr z USA pokazuje dzis dokladnie 1,024-po prostu mu zawierz, a splawiki na allegro i bye bye:D

moze napisze takze Artur F o swoim refraktometrze i zasoleniu oraz dokladnosci splawika?


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na hydrometry tez trzeba uwazac poniewaz tez sa na dwojaki sposob kalibrowane. Nie wiem jak inne ale Tropic Marin z zielona podzialka jest kalibrowany na "density" a z niebieska na "specific gravity"


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zdjecie zrobilem przed chwila, refraktometr nie byl dawno kalibrowany,wiec wskazanie moze odbiegac od rzeczywistosci. Wyraznie widac na prawej skali 36 promile a na lewej 1.027

Jezeli ustawisz zasolenie w akwarium wedlug lewej podzialki na 1.023 to w rzeczywistosci bedziesz mial 1.0196

DSC02450.jpg


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MAM tyle samo :)

a jaka jest różnica dla nas czy "density" czy"specific gravity"? .

dzięki . pomierzę jeszcze u innych i dam znać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a od czego taki refra.. może sie rozkalibrować chyba tylko od wstrząsów albo od ściskania go za mocno w ręce (żeby nie wypadł bo drogi ! D) :) )

dobrej nocy pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak sobie pomyslalem, ze refraktometry z USA oczywiscie beda pokazywaly zamiast density wlasnie specific gravity (SG), jednak rzut oka na jakakolwiek strone amerykanska i mamy wskazowki: dla ryb SG 1,020-1,025 a dla koralowcow i bezkregowcow 1,023-1,025


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@LB

calkiem mozliwe, ze nisko, ale 1,026 SG to 35 PPT, wiec perfekt, a na splawiku Sery jest instrukcja: ryby i bezkregowce wymagaja gestosci wody 1,022-1,024, zatem jeszcze dodatkowo 1,026 SG jest perfekt:D zreszta....od dokladnosci akurat tego parametru (oczywiscie w granicach rozsadku) wazniejsza jest jego stalosc, przynajmniej tak sadze...


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz racje, ale jezeli ktos nie wie ze jego przyrzad jest kalibrowany dla SG moze byc juz problematyczne, bo 1.023 na tym przyrzadzie w rzeczywistosci bedzie okolo 1.020 D


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.