Skocz do zawartości
Kwiatek

Osmoza i mixer

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Zaczela mnie wkr.. SP3000.

Podlaczylem osmoze bezposrednio do mixera i skrecilem cisnieniem wody przed osmoza tak ze z mixera kapie. (Na osmozie elektrozawor i czujnik w sumpie) Wszystko fajnie dzialalo, ktoregos dnia wlaczylem TDS a tam przed zywica 50 po zywicy 70 ;) dziwne. Wlaczylem osmoze na full i po chwili przed zywica 10 po 0.

I teraz pytanie czy TDS glupieje przy niskim przeplywie ? Czy osmoza wariuje przy slabym cienieniu ? Czy co tam jeszcze nie tak moze byc.

pozdrawiam

Kwiatek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie czy woda po żywicy trafia bezpośrednio do miksera zaraz po uruchomienia elektrozaworu...?

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli z obu stron osmozy są wysokie ciśnienia to chyba będzie słabo działać. na wyjściu musi być raczej niskie ciśnienie a na wejściu wysokie po to jest taka mała zwężka podnosząca ciśnienie w rurce..


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Roman Rożek :

Witam

Mam pytanie czy woda po żywicy trafia bezpośrednio do miksera zaraz po uruchomienia elektrozaworu...?

Pozdrawiam Roman

Tak ale osmoza jest zalana i codzienie sie odpala wiec to raczej nie jest przyczyna

Witek :

jeżeli z obu stron osmozy są wysokie ciśnienia to chyba będzie słabo działać. na wyjściu musi być raczej niskie ciśnienie a na wejściu wysokie po to jest taka mała zwężka podnosząca ciśnienie w rurce..

Witku ja skrecilem przed osmoza (czyli woda wodociagowa) tak zeby na wyjsciu z osmozy lecialo w miare kropelkowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy osmozie AquaMedica była taka tabelka wydajności osmozy (stosunek ilości wody czystej do brudnej) i wg tej tabelki, już przy ok. 1,5 atm. na wejściu ok. 90% wody szło do ścieku.

Ideą pracy membrany odwróconej osmozy jest przeciskanie wody pod ciśnieniem przez mikro otworki w membranie.

Więc raczej musi być różnica ciśnień po obu stronach membrany.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok ale skoro kapala wiec cisnienie bylo, bo jak tak na chlopski rozum jakby za slabe bylo to by szlo tylko do scieku ( nie mialaby sily woda przecisnac sie przez membrane ) wiec pytanie co z tym TDSem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to wina TDS czy czegoś innego - ciężko wnioskować.

U mnie, gdy RO postoi parę godzin (nawet 2-3) i gdy rusza, to TDS za RO pokazuje ponad 30ppm i szybko spada do 5ppm.

Niby stojąca woda w RO nie powinna się pogarszać, a jednak.

Nie wiem - może coś podobnego dzieje się przy wolnym przepływie?

A może faktycznie TDS wariuje przy małym przepływie, i błędnie pokazuje gdy RO dopiero się "rozpędza".

Poczekajmy na wypowiedzi innych - bo też jestem ciekaw.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtry RO w instrukcji obsługi powinny mieć informację o ciśnieniu potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania - i jest to dość duże ciśnienie. Właśnie po to są te specjalne pompki podwyższające ciśnienie wody dostarczanej do filtra RO.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok Rebciu tyle to i ja wiem ale to raczej chodzi chyba o to zeby cisnienie wody mialo sile przepchac wode przez membrane.

Albo sie myle. Tak jak napisalem wczesniej jakby bylo za male to by kurde wszystko do scieku szlo .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwiatek, ja inżynierem od RO nie jestem ;) ale miałem dwa takie i w obu było napisane, że przy niskim ciśnieniu filtr będzie nieprawidłowo funkcjonował. Więc jeśli jest to prawdą to te wskazania przez TDS mogą być prawidłowe ;)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr RO musi mieć ciśnienie na wejściu które dociska uszczelkę między membrana a obudową, słabe ciśnienie( w tym mała różnica ciśnień) oznacz słaby docisk wiec możliwość przepuszczania wody nie oczyszczonej.

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

We odsalarkach wody morskiej jednym z problow technicznych jest uzyskanie DUŻEGO ciśnienia. Odslararki te działają na zasadzia ODWRÓCONEJ OSMOZY. Stad w akwariowych filtrach takze powinno zalezec nam na duzym cisnieniu na wejsciu do filtra. Stad tez sa stosowane male srednice wezy zasilajacych.

W akwarium chcemy "odsaczyc" na membranie zanieczyszczenia, w odsalarce pozostac sol. W obu przypadkach jest membrana stad moja sugestia, zeby nie ograniczac cisnienia na wlocie do membrany.


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje, że z ciśnieniem jest głównie związana wydajność osmozy (stosunek wody brudnej do czystej). Jako wytłumaczenie zaproponowałbym taką hipotezę, że membrana przepuszcza jaką stałą* ilość zanieczyszczeń w jednostce czasu. I wtedy im wolniej woda płynie tym bardziej jest zanieczyszczona. To tłumaczyłoby też dlaczego przez chwile po włączeniu płynie mocniej zanieczyszczona woda w normalnych instalacjach.

Dodam jeszcze, że tłumaczenie BartY'ego może być równie prawdopodobne.

* stała w rozumieniu niezależna od ciśnienia, ale zapewne zależne od różnicy stężeń po obu stronach membrany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
BartY :

Filtr RO musi mieć ciśnienie na wejściu które dociska uszczelkę między membrana a obudową, słabe ciśnienie( w tym mała różnica ciśnień) oznacz słaby docisk wiec możliwość przepuszczania wody nie oczyszczonej.

pozdr.

I to mnie przekonalo.

A teraz co myslicie zeby regulowac na wyjsciu zaworkiem ?

Rozwali sie membrana czy nie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwiatek, a może zmień membranę na 35g/dobę lub jeszcze mniejszą.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 50 juz. zreszta nowke wiec raczej nie bede zmienial ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kwiatek :

A teraz co myslicie zeby regulowac na wyjsciu zaworkiem ?

Rozwali sie membrana czy nie ?

Ja przez pewien czas dławiłem na wyjściu.

Membrany nie rozwaliło, ale do (_I_) takie kombinacje.

Ciężko to wyregulować, czujniki TDS są na szybko złączkach i kilka razy docinałem wężyk tak aby nie ciekło, w RO po wyłączeniu było ciśnienie wody, i po wyłączeniu elektrozaworu jeszcze kilka minut sobie kapało.

A jeszcze dochodziły kombinacje z rozłączaniem, gdy potrzebna była woda na dolewkę czy podmianę.

Nie na darmo stosują ludzie pompki perystaltyczne.

Stwierdziłem, że mam w d.... taką zabawę.

Nie jestem aż tak biedny, żeby za jednorazowy wydatek ok.300zł na pompkę tak się męczyć.

Oczywiście w pompkę na wężyk pół tubki wazeliny ;) żeby się nie przetarło tak szybko.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak Piotr ale mnie wlasnie wq.... SP3000 ;)

No i dochodzi dodatkowy zbiornik, gdzies go trzeba zmiescic a ja juz nie mam gdzie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kwiatek :

gdzies go trzeba zmiescic a ja juz nie mam gdzie ;)

No właśnie ... przed ślubem ustaliłem z żoną, że jeden pokój na moje wyłączne potrzeby ;)

I tego się trzymam ;)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.