Skocz do zawartości
Roman Rożek

PRAWIE jak chłodziarka

Rekomendowane odpowiedzi

@Pieniek,

dobre rozwiązanie, o ile nikt nie musi na to wyrażać zgody.

Jeżeli jest jakiś zarząd osiedla/budynku to już mogą się czepiać że zmienia się wygląd elewacji.

Przerabiałem to gdy zmieniałem okna w mieszkaniu w bloku na Mokotowie.

W oryginalnych oknach "komunistycznych" poprzeczka dzieliła okno w stosunku 1/4 do 3/4. W nowych oknach PCV na poprzeczkę po środku jeszcze się zgadzali (milcząco), ale już o innym kolorze PCV czy "lustrzance" nie chcieli słyszeć.

@berklej

IMO w przypadku Romana (i wielu innych) chłodziarka nie do konca spełni pokładane nadzieje, bo nie chodzi o to, że urządzenia w akwa za bardzo podgrzewają wodę, ale temp. otoczenia (wyższa niż temp. akwa) podgrzewa wodę.

Gdy "wyciągniesz ciepło" z akwa, to o tyle (+sprawność) podgrzejesz otoczenie.

Bilans ciepła zawsze będzie dodatni, bo grzeje światło, pompy i jeszcze silnik chłodziarki.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PJR jezli bedziesz wyciagal odpowiednio duzo ciepla z akwarium, to powietrze moze miec i o 10 stopni wiecej - zasada dzialania np: lodowki z tym, ze w/g mnie lodowki i inne zamrazarki nie nadaja sie do chlodzenia zbiornika - trzeba by je odpowiednio przerobic i posiadac sprzet duzej mocy aby nie uszkodzic sprezarki - wszystko zalezy od wielkosci baniaka - roznicy temp.. i tak dalej, ogolnie dla wiekszych zbiornikow np:400-600 litrow to raczej bedzie trudno, dla mniejszych jest to jakas alternatywa, po rozwizaniu kilku problemow

u mnie w ciagu dnia - pompy + oswietlenie to okolo 800 W a temp. w pomieszczeniu 25 stopni w baniaku 28 - przy chlodzeniu tylko wentylatorami

w zeszlym roku przy 500W przy tem. 27 w pomieszczeniu w baniaku mialem 28 - tez chlodzac tylko wentylatorami

osobiscie mysle albo o splicie albo sprobowac jeszcze z folia na szyby + kilka dodatkowych wentylatorow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ZiZi

nie napisałeś odwrotnie?

W akwa było cieplej niż w pomieszczeniu?

Coś mało wydajne te wentylatory.

Na wentylatorach w obecnym układzie uzyskuję 1 stopień mniej w akwa niż otoczenie, przy próbie większej wentylacji w pokoju było 2 stopnie mniej, a gdy dokończę wentylacje sądzę że uda się uzyskać co najmniej 3 stopnie mniej w akwa niż otoczenie.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr zobacz ile ja mam Watow, do tego baniak stoi w rogu, a i tak uwazam, ze wentylatory to super sposob na chlodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie teraz tak patrzę .... to u Ciebie albo naprawdę dobra wentylacja (bo coś trzeba zrobić z tymi litrami wody w powietrzu), albo split.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,kolega kupił zamrażarkę,zalał ja wodą słodką,wewnątrz umieścił ok.15 metrów zwiniętego weża igielitowego,do którego pompuje wodę z sumpa.w zamrazarce temp.wody ok.7 stopni,utrzymywana termostatem,woda z sumpa pompowana czasowo,sterowana wyłącznikiem czasowym,przy wypływie ma 22 stopnie,w akwa 25,przedtem podobno było ok.29 stopni.widziałem,działa,ale niestety trzeba miec miejsce na zamrażarkę,niedużą,ale zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PJR mieszkam we wlasnym domku,wiec moge sobie naklejac na szybe co chce.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Widziałem osobiscie piekne akwarium morskie o pojemnosci ponad 800l w którym jako chłodzenie wykorzystano chłodziarke do piwa.Nie znam szczegołów technicznych ale moze to jest pomysł?Temperatura w najcieplejsze dni lata nie przekraczała 26 stopni.

Pozdrawiam Roman,

Ps:W moim akwa skutecznie chłodza 2 szt wentylatorów komputerowych! no ale akwa tylko 112l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@roman763 a jaką masz max temperature w mieszkaniu?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JA proponuje zastosowac chłodzenie wodne z komputerow. Czyli jakas chłodnica pomp wentylatory i to wszystko. Wszystko do kupienia na allegro. Nie wiem tylko jak z miedzia. Czy wytrzyma ona sloną wodę.

Innym zastosowaniem moze byc chlodzenie freonem. Szybko i skutecznie. NAPRAWDE SKUTECZNIE ;). Tylko zadko kto sprzedaje taki okaz na llegro. No chyba ze ktos potrafi sobie sam to zrobic.

Mialem sweo czas w domu u rodzicow akwarium 7000 litrow i szczerze mowiac kosztowalo mnie to duzo mniej niz chlodziarka ktora musiualaby to schlodzic ;)))

Pozdrawiam


praca, praca, praca... i kurna na akwarium nie starczyło czasu, ale jeszcze tu wróce tylko za jakies pare lat. Wtedy bedzie 640 literków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No walsnie a tak poza tym to mam do sprzedania wlasnie to szklo z tego akwa i troszeczke sprzetu. Czesc sobie zostawilem do drugiego zbiornika ktore zrobilem we wlasnym mieszkaniu.

Pozdrawiam


praca, praca, praca... i kurna na akwarium nie starczyło czasu, ale jeszcze tu wróce tylko za jakies pare lat. Wtedy bedzie 640 literków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wener woda z akwarium morskiego nie moze miec styku z miedzią,miedż jest zabojcza dla wszystkich bezkręgowców.Miales akwa 7000l,nie pomylileś sie o jedno 0?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wener :

Nie wiem tylko jak z miedzia.

Innym zastosowaniem moze byc chlodzenie freonem. Szybko i skutecznie. NAPRAWDE SKUTECZNIE ;). Tylko zadko kto sprzedaje taki okaz na llegro. No chyba ze ktos potrafi sobie sam to

Widzę, że wielu rzeczy nie wiesz. Freonu też się nie używa już od eona czasu, gdyż powoduje dziurę ozonową...


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ewa,

no przecież pisał że miał to jakiś ;) czas temu.

Można wnioskować, że było to w ubiegłym tysiącleciu ;)

a wtedy freon był wszem i wobec stosowany.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sooooorkiiiiii kurde mialo byc azotem ;)

A zdjecia zbiorniczka moge podeslac dla niedowiarkow


praca, praca, praca... i kurna na akwarium nie starczyło czasu, ale jeszcze tu wróce tylko za jakies pare lat. Wtedy bedzie 640 literków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Freon (R12,R22) fajna sprawa (oprócz powodowania dziury ozonowej, jest bardzo dobrym czynnikiem chłodniczym a przede wszystkim nie jest szkodliwy),z nowszymi czynnikami jest już trochę gorzej.

Klima - jedyne rozsądne rozwiązanie, komfort w całym pomieszczeniu i do tego dużo tańsze niż chłodziarka do akwarium, koszt też przyzwoity - jakieś 1200-1500 PLN za 3,5 kW plus instalacja (która kosztuje jakieś dziwne pieniądze, bo nie wiem za co dawać 1000 PLN)


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pawael2000

masz całkowitą rację.

Klima jest najlepszym wyjściem, tyle że "ciągnie" kilowat z gniazda gdy pracuje.

Dużo nie dużo - trochę jest.

Z kosztem założenia to jest jeszcze o tyle plus,

że klima z montażem jako usługa 7% VAT za całość,

a sama klima 22% VAT.

Jeżeli kiedyś zdecyduje się na klime, to zamówię to we wrześniu.

Mam praktykę z remontu, inna gadka jest o upustach, gdy roboty nie mają.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem w tej szcześliwej sytuacji że współpracuje z wieloma firmami które zajmują się chłodnictwem i klimatyzacją więc z upustami nie ma problemu. Pomimo wszystko 1000 zeta za założenie klimy na ścianie, zrobienie jednego otworu przez który przejdą rury, odessanie powietrza z układu i odkręcenie jednego zaworku to trochę dużo - ale zakładanie klimy to złoty interes).

A zainteresowanym nie polecam używania zamrażarek do chłodzenia akwarium, bo sprężarka przystosowana do niskich temperatur długo nie pociągnie gdy zamiast -20 będzie +5.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w zeszłym roku za robociznę płaciłem ok. 600zł za szt. Wychodzi, że mało ;) ale było trochę po znajomości i 3 szt. za jednym zamachem ;)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pawel2000

to jak sie zajmujesz tematem,

to podpowiedz prosze, jak to jest z odlegloscia urzadzenia zew. od splita w pokoju?

Ile moze byc max? I jak to wychodzi ze sprawnoscia i stratami?

Mieszkam w bloku i powiesic na elewacji nie ma szans.

Ew. na balkonie tzn. loggii, ale to jakies 8-9 metrow od miejsca ew. zamocowania urzadzenia wewnetrznego - tego splita.

Jest to mozliwe sensownie zrobic?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr - musisz zobaczyc w specyfikacji urzadzenia ile ma max metrow.

Ogólnie zasada jest taka że im dłuższy przewód tym więcej strat i tym wydajniejszą (droższą oraz bardziej prądożerną) klime musisz kupić.

Instalowałem tydzien temu w biurze klime to mi 1100zł policzyli za instalacje i to "bez faktury" - inaczej chcieli ponad 1500zł !!! A odległość jedn. zewn od wew było ok 1,5-2m więc za dużo miedzianych rur nie wstawili. Za samą klime LG 3,5KW zapłacilem 1350zł brutto więc więcej instalacja kosztowała niż klima - paranoja jakaś.

W zeszłym roku sprawiłem sobie do mojego akwarium chłodziarkę AM i rybki miały luksus latem, ale ja i klienci zdychaliśmy z gorąca bo chłodziarka dawała latem jak farelka jeszcze podwyższając i tak wysokie temperatury. Klima była niezbędna w biurze. Po instalacji jest pprzyjemny chłodek a chłodziarka w akwa pracuje sporadycznie (może ze 4-5 razy w ciągu dnia). Zobaczymy jak będzie latem.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do klimy tez była w domciu założona i sprawdzała się rewelacyjnie. Niestety tylko na wyjazdy gdyz pozozstalym lokatorom przy temperaturze ponirzej 22 bylo zimno :/ no wiec trzeba bylo cos innego wykombinowac i dlatego padlo na azot ;D. Na poczatku sump byl w piwnicy ale niesstety woda parowala a nie bylo odpowiedniego wietrzenia piwnicy i trzeba bylo zlikwidowac ten spodob gdyz byly skargi iz powstaje pleśń na ścianach ;(((.


praca, praca, praca... i kurna na akwarium nie starczyło czasu, ale jeszcze tu wróce tylko za jakies pare lat. Wtedy bedzie 640 literków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.