Skocz do zawartości
Aurin

Dobór sprzętu do akwarium 90x45x45

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Zamierzam założyć akwarium o wymiarach 90x45x50 i w związku z tym mam pytani do bardziej doświadczonych forumowiczów odnośnie sprzętu. Start planuję tak w połowie roku, po zaplanowanym remoncie [warunek żony :-)]

Akwarium tylko dla ryb, kraby, rozgwiazda korale miękkie i LPS (żadnych sps)

1. oświetlenie: mam do wyboru kilka opcji: 6x24W T5, 4x39W T5 (wymiar akwa. 90cm jest tak na styk), czy też ledy i tutaj w sklepie polecają NemoLight II 96W (czytałem już opinie i dla mojej obsady będzie ok. - vide https://reefs.com/2016/05/05/product-review-aquamaxx-nemolight-aquamarine-led-light/), czy też iść już w coś potężnego jak na start czyli Maxspet Razor 180W 15000K lub 2x Prime HD

I tutaj najbardziej potrzebowałbym pomocy co najlepsze na początek. Czasu do startu mam sporo, więc jakąś używaną lampę led wyhaczę.

2. odpieniacz: Bubble Magus QQ3 (brak sumpa)

3. 2x Jebao RW-8, grzałka

4. Ponieważ nie będzie sumpa zamierza zakupić reaktor glonowy ok. 1,5l. wcześniej podłączyć filtr multikani (na ew. złoża, węgiel, siporax, phosquard itp) i wszystko na pompie Unipump Aquael 700. Odnośnie filtra zewnętrznego wiem jakie są niebezpieczeństwa jego używania gdy zabraknie prądu, ale będzie on przed filtrem glonowym, wiec jakby miał wypluć do akwarium detrytus to część zatrzyma się na nim. Alternatywą jest kaskada, ale wolałbym jej uniknąć. 

Dzięki za pomoc w ocenie, a w szczególności w doborze oświetlenia.

Edytowane przez Aurin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś pomoże? Cokolwiek, bo jak widzę brak odzewu. Jest możliwość zakupu lampy od kolegi BeRsErK: Giesemann VIVA marine 150w (ogłoszenie na targowisku)

Edytowane przez Aurin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz miejsce to ja bym zastosował dwie kaskady typu tzn3. Masz dostęp do mediów i w razie braku prądu tak szybko woda nie " zgnije". 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 80x40 dno

filtracja wcześniej tidal 110 teraz juz FZN-3

Świecę 6x24W Ati DIMM 4x Blue 1 x Coral i 1x Purple

NemoLight II miałem odpuśc mega słabe oswietlenie i bardzo białe do tego nieinticyjne sterowanie szczególnie jak siądzie prąd. Prime HD miałem białe, Kessil 160 miałem białe

Cyrkulatory 2xsow-2 dmuchają przez długie boki na przeciw siebie +  3x Koralia nano na tylnej sciance dmuachają w przednią - juz wzkrótce zmiana na Gyre na długośc i 2 x sow -2 na tyle (przechodzę na SPS)

 


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Mam pytanie odnośnie reaktora glonowego, czy może on być umieszczony w szafce gdzie panuje całkowita ciemność, czy też jak już umieszczę taki reaktor w szafce to zamontować niewielkie światło, czy też taki reaktor obligatoryjnie musi być poza szafką, tak by miał dostęp do światła słonecznego. Pytam, bo nigdzie na forum nie mogłem dokopać się do takiej informacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że ma oświetlenie to wiem, bez tego by glony nie rosły. Chodzi o to czy jak będzie dla glonów noc to będzie całkowita ciemność w szafce (zero światła) i czy taka sytuacja im nie zaszkodzi - nagła zmiana warunków i to na kilka godzin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo osób ma refugium w ciemnym miejscu, a nawet specjalnie dodatkowo zabezpieczonym przed dostępem (a raczej przed wydostawaniem) się swiatła.

3 godziny temu, Aurin napisał:

To że ma oświetlenie to wiem, bez tego by glony nie rosły. Chodzi o to czy jak będzie dla glonów noc to będzie całkowita ciemność w szafce (zero światła) i czy taka sytuacja im nie zaszkodzi - nagła zmiana warunków i to na kilka godzin.

A jak ktoś w akwarium nie ma płynnej regulacji oświetlenia I światło załącza się na maxa i wyłącza za pomocą programatora czasowego? Ryby i korale przyzwyczajają się do takiego stanu rzeczy i po pewnym czasie przestają reagować. W refugium jest podobnie. Poza tym glony potrzebują trochę ciemności (choć, z tego co czytałem na tym forum, niektórzy świecą 24godz./doba I jest ok)

Ja świecę w refugium 8 godz./doba w godzinach nocnych (i spaghetti mi się rozpuściło ;), ale na pewno nie z powodu dostępu światła), a refugium stało w ciemnym miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.