Jump to content

Arek77

Klubowicz
 • Content Count

  1002
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Arek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Wałcz
 • Akwarium
  Dojrzewające 380 l z sumpem i Kostka 40x40 z panelem

Recent Profile Visitors

1571 profile views
 1. Odpieniacz od startu działa przez ok 12h/dobę po wyłączeniu się lamp.
 2. W koncu korale potrzebny azot i fosfor czerpią również ze złapanego pokarmu.
 3. Akwarium stało się prawie ULNS -niestety. Od kilkunastu dni moje testy w kierunku NO3 i PO4 nie zmieniały koloru więc dzisiaj (przy okazji małych zakupów ) zabralem do znajomego probki wody. I wyszło, że azotany są niewykrywalne dla testu Colombo (ja mam Saliferta i Zooleka), a PO4 -0,04 na Hance. Jak to się ma do zachowania obsady - miękasy w tym xenia rosną w oczach, LPSy i sps-y (prosta akra i dwie monti talerzowe) ładnie polipują, ale przyrostòw jeszcze się nie dopatrzyłem. Docelowo chciałbym NO3 utrzymywać na poziomie 5-10, a PO4 - tak ok. 0,1. Obecnie karmię ok 4 kostki mrożonki na dobę - trzy grubsze dla ryb i jedna drobniejsza dla korali i drobnicy plus szczypta suchego. (Obsada dwa średnie pokolce i 9 rybek ok 4-6 cm). Aby podnieść nutrieny mam zamiar zwiększyć karmienie drobnym pokarmem suchym tak aby zwiększyć ilość drobnych żyjątek oraz skrócić oświetlanie refugium z 8 do 5 godz. Akwarium ma dopiero dwa miesiące więc to raczkujacy jeszcze system i zmiany będę wprowadzal stopniowo. Swoją drogą nigdy nie miałem w tym akwa NO3 na wykrywalnym poziomie dla testu Saliferta.... i mam nadzieję, że przyczyną nie jest brak zamkniecia cyklu azotowego... ale konsumpcja przez korale i glony (testu NO2 nigdy nie robiłem). Jakieś sugestie do moich planów zwiekszenia NO3 i PO4? Czego mogę się spodziewać lub co może pójść nie tak?
 4. To co masz to prawdopodobnie gałązka pseudogorgoni, a nie gorgonia (na podstawie zdjecia z wcześniejszego posta). Pseudogorgonia to prosty koral trudny do zabicia. To koral z zooksantelami wiec tzw. "Foto". U mnie trafiał do zbiornika jako pierwszy zaraz po zalaniu. Nieraz lubi sie zamknać na kilka-kilkanaście dni i potem znowu jest "puszysty" od polipów. Z tego co zqobserwowałem to lubi mocną cyrkulację.
 5. Tak wyglądała moja "sztuczna" skała po zakupie (podobba do tej z Twoich zdjęć)
 6. Jak kupowalem skałę Ocean base rock (sztuczna) to wyglądała podobnie. Jaka była cena za kg?
 7. Z pozostałą częścią postu się zgadzam, oprócz cytowanego wyżej fragmentu. Wysoka cena - ok jeśli ktoś chce miec gotowca i chwalić sie znajomym Hi-tech w akwa i sumpie to musi wydać parę ładnych sumek. Ale dla mnie osobiście to hobby, przy którym z przyjemnością spędzam każdą wolną chwilę i wiele dodatkowych urzadzeń można zrobić samemu wydając niewielkie pieniądze na podstawowe rzeczy (jakas obudowa filtra, kawalki rur itp.) np filtr glonowy, pochłaniacz CO2, a nawet odpieniacz. Zwiększone ryzyko awarii.... może i tak ,ale przy urzadzeniach zewnetrznych łatwo jest je naprawić/wymienić bez zatrzymywania caĺego obiegu akwa/sump. Akwa przetrwa spokojnie kilka dni z wypietym filtrem glonowym czy odpieniaczem zewnetrznym, ale bez obiegu max kilka godzin. Dla mnie "sump" ma bardziej ogóle znaczenie niż samo szkło w zamkniete w szawce pod akwarium, dla mnie "sump" oznacza caly obieg wody poza akwarium wraz z dodatkowymi urzadzeniami. P.S. Bardzo fajny temat
 8. Arek77

  Widlonogi

  Planujesz jakiś narybek odchować?
 9. Arek77

  Widlonogi

  Aa.... to mnie też byłoby szkoda. Kup fito hodowlane - po 20-30 zł za 1,5 litra a widlonogów bedziesz miał pelno (przynajmniej u mnie tak jest). Jak znajdziesz pewne źródło to na prawdę fajna i myślę, że bezpieczna sprawa.
 10. Arek77

  Widlonogi

  Wrorka mrożona. Trochę nie rozumiem tego zdania: Przeciez chyba głównie po to dodaje się fito aby go zjadły m. In. widłonogi i inne żyjątka zooplanktonowe.... no chyba, że się myle.
 11. I ja wtrącę swoje trzy grosze.... W moim sumpie jest wszystko to co wg. mnie jest niezbedna lub przydatne do prawidlowego funkcjonowania systemu, a brzydko wyglądalo by w akwarium. A potrzeby zmieniają się w zależności od wieku akwa i od tego co i ile w nim jest. Pozdrawiam.
 12. A co takiego robią błazenki, że zasłużyły na eksmisję?
 13. Odkopię temat Jak myslicie.... czy aby tak umieścic pompę dozującą to konieczna jest przeróbka czy bez zmieniania miejsca pomp będzie działać w pionie (przewody sa elastyczne)?
 14. A teraz pływają zgodnie czy zdażają się mocniejsze utarczki?
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.