Jump to content

Arek77

Klubowicz
 • Content Count

  3288
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Arek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Wałcz
 • Akwarium
  Dojrzewające 380 l z sumpem.

Recent Profile Visitors

7724 profile views
 1. Widzę, że masz Xenię....jak sobie radzisz z jej ekspansywnością?
 2. Jeśli masz pewność, że przepływ przez filtr będzie bez przerwy (np pompa podpięta pod UPS-a i podmiana wody bez wyłącznia przepływu w tym filtrze) to taki filtr jest idealnym miejscem gdzie będzie dochodzić do szybkiej tlenowej nitryfikacyjnych związków azotowych. Natomiast każda przerwa w przepływie, spowoduje szybką śmierć bakterii I filtr na jakiś czas przestanie działać jako filtr biologiczny co może wpłynąć na całe akwa. Jeśli nasz kamyki Life bio fil luźno ułożone w sumpie, nawet jak przepływ jest dużo słabszy niż w filtrze przepływowym, to medium to będzie zasiedlone różnymi szczepami bakterii, w tym mniej wrażliwych na mniejszą ilość tlenu.
 3. Arek77

  Kostka 31l

  Ślimaka osiadĺego widać na tym zdjęciu, ok 1cm od "stopy"korala, ..... Tak na godzinie 8.
 4. Arek77

  Kostka 31l

  Z xenią ostrożnie, w krótkim czasie potrafi opanować cały zbiornik. Podobnie briareum. Niektórzy robili restart zbiornika przez te koralowce.
 5. A to "1" to jest .... ilość rozpuszczonego w wodzie CO2 w ppt? Przed podłączeniem pochłaniacza ile było?
 6. Arek77

  Testy ZOOLEK

  Z testów zooleku używam test na azotany (mierzę raz w tygodniu). Raz na dwa miesiące NO3 sprawdzam salifertem - przy stężeniach w przedziale 2-10 mg/l oba testy pokazują jednakowe wyniki. Test na PO4, wg. mnie, ma za małą rozdzielczość. Innych testów zooleku nie używam.
 7. To urządzenie mierzy też CO2?
 8. Arek77

  Sump kostka

  Qurczę.... Tak pacząc na ten sump- cały przepływ wody idzie górą, czy przypadkiem przy dnie nie powstaną martwe strefy. Można dać przy dnie dwa malutkie cyrkulatory typu JPV lub zrobić przy komorze spływu podwójne szyby tak aby woda z komory wpływała górą potem szyba z przerwą od dna - - skierowanie wody na dno, i przepływ do pierwszej dużej komory dołem.
 9. Arek77

  Sump kostka

  Rozumiem, że akwa będzie to samo i nie będziesz spuszczał wody - jak masz zamiar wyciąć otwór na grzebień?
 10. Arek77

  Sump kostka

  Trudno powiedzieć nie widząc tego na żywo. Nie masz jeszcze nic poklejonego..... Kup odpieniacz, weź skarpetę, zrób prowizoryczny zbiornik o takich wymiarach (np z kartonu) I pobaw się w wkładanie, czyszczenie I manipulowanie sprzętem wewnątrz komór. Zobaczysz czy się da i czy będzie to wygodne. A jak doprowadzisz i odprowadzisz wodę z sumpa do zbiornika? Masz komin w akwa lub pomysł jak to zrobić?
 11. Arek77

  Sump kostka

  Osobiście bym zrobił trochę inaczej - spływ, skarpeta i odpieniacz, potem jedna wspólna komora na media dla filtracji biologicznej (wg mnie nie ma sensu rozdzielać skały od siporaxu), za filtracją biologiczną - komora refugium i komora pompy powrotu. Układ komór w kształcie litery U jest ok.
 12. Faktycznie jest taki produkt. Ale na żywo nie widziałem jeszcze akwa na takim piasku. Przy ciemnym kolorze podłoża może być problem ze znalezieniem tzw martwych stref o słabej cyrkulacji czyli miejsc gdzie zalega syfek, ale może to ciekawie wyglądać.
 13. A co to za piach? W akwa morskim piach powinien składać się głównie z węglanu wapnia tzw piach koralowy/aragonitowy, ktòry powstał z rozdrobnionych szkieletów korali. Czarny piach to pewnie piach bazaltowy lub z pumeksu wulkanicznego - taki nie nadaje się do akwa morskiego.
 14. Przy takim akwarium kaskada przy głównym zbiorniku trochę zepsuje wygląd. Sump ma niski poziom wody i kaskada może być głośna. Wg mnie podłączanie do systemu kaskady nie ma sensu. Ewentualnie czasowo, gdy zajdzie potrzeba użycia np jakiegoś adsorbera.
 15. Coś mi tu nie pasuje..... Zasolenie masz ok 34 ppt (przeliczając z ciężaru właściwego), podmiany robisz na soli dla SPS-ów o deklarowanej zawartości wapnia powyżej 450mg/l, masz znikomą lub żadną kobsumpcję (mało LPS-òw) I wyniki pomiaru Ca na poziomie 330? Na jakiej soli startowałeś? Tej samej, której używasz do podmian? Czyli..... dodałeś fosforanów?
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.