Skocz do zawartości
other

kh kontra ca

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie jaka powinna byc zachowana proporcja pomiedzy kh a ca .Ja utrzymuje ca 530 przy kh 12,5

Wydaje mi sie ze jest ok

Prosze o rade i jakas ewentualne korekty

Pozdrowienia

other:)


700+100sump,3*tunze 6100+controlery, odpieniacz deltec TS1250S, aquaspace ilght 2*150,8*39w t5,mv comp + ozone,cr deltec pf 501 + ph controler,aquatronika comp+modul internetu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Podwyzszasz jakos to Ca? Juz chyba wystarczy:).

Jesli chodzi o ewentualne korekty, to mozna pomyslec o troche wiekszej i czestszej podmianie wody.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podbijam niczym tak sobie poprostu wyregulowlem calc reactor .Staram sie trzymac wszystkie parametry ksiazkowo.

Mam tylko jeden dylemacik odnosnie tego kh czy przy 530 /520 ca nie podbic go do 14

Co wy nato??

Pozdrawiam

other


700+100sump,3*tunze 6100+controlery, odpieniacz deltec TS1250S, aquaspace ilght 2*150,8*39w t5,mv comp + ozone,cr deltec pf 501 + ph controler,aquatronika comp+modul internetu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uuuu, przy takim kH to pompy za długo nie pociągną, zdecydowanie za wysoko


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sluchajcie jak to jest dokladnie z tym kH - ja obecnie mam w granicach 6, z reaktora leci prawie ciurkiem(dzis rozmawialem z kolega Rako z Elblaga, tez ma ati 2 i tez leci ciurkiem i tez w granicach 6 kH). Wapn w granicach 400. Moim zadniem nie ma to wiekszego wplywu (to wydawaloby sie niskie kH) na kondycje zwierzakow - spsy rosna az milo popatrzec, wszystko stworzenie sie rozwija. Mysle, ze bardziej korzystnie wplywa stabilnosc samych parametrow niz ich "jakosc". Nie mowie tu oczywiscie o skrajnych wartosciach. A z opinia, ktora przytoczyl Tomek tez sie spotkalem - zbyt wysokie kH niszczy urzadzenia. Pzdr


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon

kH nie ma wplywu na zycie zwierzakow, ale ma wplyw na pH. Podwyzszone kH oznacza rowniez podwyzszona ilosc kwasow potrzebnych do obnizenia pH o jakas wielkosc. A zeby nie bylo za prosto, to jak wiesz, na obydwa parametry wplyw ma CO2:). Jezeli pH w Twoim akwarium zbytnio nie skacze (np. nie wiecej niz 0,1-0,4 dobowo) i kH samo utrzymuje sie na poziomie 6-8 to masz moim zdaniem absolutnie stabilne akwarium do ktorego lepiej sie specjalnie nie wtracac:D.

Zbyt wysokie kH moze spowodowac wytracanie sie wapna, ktore osiada na dekoracji, ale tez na pompach, grzalkach, szybach itp. co moze rzeczywiscie skrocic ich zywot.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem swego czasu problem z pH - po wsypaniu dwoch dodatkowych workow zywego piachu (teraz w sumie 5 workow) problem zniknal - w nocy jest 7.9-8, w dzien 8.3-8.4. Wczesniej w nocy spadalo nawet do 7.7. w dzienokolo 8.1.nie wiem czy to faktycznie kwestia piachu, ale wiaze te dwa fakty. Redox tez podskoczyl, teraz okolo 440-450:) N wsypanie czekaja jeszcze dwa worki:)pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w dalszym ciagu nie uzyskalem odpowiedzi panowie .

Co do ph jest stabilne w dzien jest 8.24do 8.30 a w nocy 8.00do 8.06 . Na skale pompach itp nie osadza sie osad

Twardziele ladnie przyrastaja

Chodzilo mi tylko o zachowanie proporcji

Z moich informacji wynika ze idealna wartosc kh wynosi 14

a scislej w przedziale 9/14( przy hodowli sps-ow )

Pozdrawiam

other


700+100sump,3*tunze 6100+controlery, odpieniacz deltec TS1250S, aquaspace ilght 2*150,8*39w t5,mv comp + ozone,cr deltec pf 501 + ph controler,aquatronika comp+modul internetu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze mas spore doswiadczenie ale uwierz mi ja takie kh utrzymuje juz od dlugiego czasu. Kiedys mialem z nim wlkie problemy i tak metoda prub i bledow (nie beszlo sie bez zgonow )wydedukowalem optymalne ustawienia

Andrniew powiedz mi co ty sadzisz o propocji kh (mowie tu o sobie) do ca?

Pozdrawiam

other


700+100sump,3*tunze 6100+controlery, odpieniacz deltec TS1250S, aquaspace ilght 2*150,8*39w t5,mv comp + ozone,cr deltec pf 501 + ph controler,aquatronika comp+modul internetu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

other - książkowo Ca 520-530? KH 14? Co to za książka? Wg moich informacji Ca powinno być na poziomie 400-440 mg/l (w naturze ok. 380) a kH między 6-9 (w naturze ok. 6-7). Można podnosić delikatnie kH powyżej 9 np. dla podniesienia pH w zbiorniku lub gdy zbyt mocno ropanoszą się sinice ale trzeba uważać :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz kH 12,5, czyli ok. 2x wyzsze od normalnego to kierujac sie proporcjami Ca powinno byc ok. 750 a tego chyba nie chcesz.:D

Gdyby kierowac sie wielkoscia CA = 530 to proporcjonalna wielkoscia kH byloby ok. 9-10.

Korale w Twoim akwarium przyzwyczaily sie do panujacych warunkow. Jednak te wartosci wydaja sie moim zdaniem o wiele za wysokie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@other, 12.5 kh przy Ca 530 to masz trochę rozjechaną równowagę alkaliczną. Jak napisał Stani , przy kh 12.5 Ca powinno być w granicach 700 i Mg k 1700. Musimy pamietać ,że Kh to najważniejszy parametr , znacznie ważniejszy niż ph, więc nalezy dbać aby był w ryzach. Najlepiej jak oba parametry zjedziesz , Ca max 440 i Kh ok 10.

U siebie trzymam Ca 400-410 , Kh 7-8 , Mg 1320 .

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej a co myslisz o moim kH 6-7? Zostawic, jesli jest stabilnie i korale rosna czy starac sie podwyzszyc do 8-9?


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W naturze KH jest wlasnie 6-7. Generalnie zauwazylem ze przy takim KH utrzymanie Ca, Mg i pH jest jakby jakos latwiejsze niz przy wyzszych wartosciach - a jest to dla mnie wazne bo czekam na pompy i na razie leje plyny z reki. Lejac z reki mam mniej wiecej takie parametry jak Andrzej i uwazam to za osiagniecie :D NIe podkrecam sztucznie za wysoko KH, wiem ze istnieja zbiorniki gdzie KH jest sporo wieksze i wszystko super wyglada, niemiej sam mam kiepskie doswiadczenia z tak wysokim KH.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.