Jump to content
ducze

Przelew przy minimalnym przepływie

Recommended Posts

Witam :)

Mam pytanie mało związane ze słoną wodą ale chyba tutaj największa szansa na kogoś z doświadczeniem z przelewami :)

Mam paludarium, które potrzebuję podzielić na 2 części, w których będzie różny poziom wody. W jednej jakieś 4-5 cm, w drugiej 10-12. Jednak chciałbym, żeby był obieg wody między nimi. Jednak pompa, która będzie tłoczyć wodę do części z wyższym poziomem ma znikomą wydajność rzędu 300 l/h (jak nie jest zapchana i jak nie podnosi wody :) A że wodę podnosi dość wysoko, to jest to bardziej ciurkanie niż przepływ. 

Zależy mi na tym, żeby w płytszej części utrzymywał się stały poziom wody. A to co paruje (duuuużo ;) ubywało z tej głębszej. Czy rurki poskładane w przelew mają szansę to ogarnąć. Tak żeby się nie zapowietrzało i działało stale? Jakie średnice rurek w przelewie?

Z góry dziękuję za pomoc :)

Edited by ducze (see edit history)

Raczej nie ogarniesz tego samymi rurkami, woda bedzie spływac aby wyrównać poziomy, mozesz zalozyć w dolnym poziomie automatyczna dolewkę która będzie trzymała w miarę stały poziom wody.

W sumie automatyczna dolewka rozwiązałaby sprawę. Z głębszego by sie woda przelewała grawitacyjnie do płytszego, stamtąd pompka by sobie powoli tłoczyła wodę do głębszego a dolewka uzupełniałaby poziom z osobnego zbiornika. I w obu byłoby ciągle tyle ile trzeba. Dzięki za wskazanie drogi ;)