Witam
W końcu dojechały pompki, jest sporo czasu z powodu kwarantanny, więc zabrałem się za robotę.
W ostatniej chwili wybrałem lepszej jakości pompki, wg. opinii te tańsze są mniej dokładne ale całość wyszła znacznie drożej, ok.800 pln, niby drogo ale 800 pln za 8 kanałów, to 100 pln za kanał.
Obecnie leję z ręki Ballinga, więc 3 roztwory + 2 dodatki + fito = 6 kanałów.
Znalazłem w tej cenie używane renomowanych firm ale mające mniej kanałów, rozbudowa o kolejny moduł to już duża różnica w cenie, dlatego zdecydowałem się na ten projekt.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kosztorys :
- obudowa - 27 pln - mogłem wybrać mniejszą, jednak nie wiedziałem co i jak rozplanuję w środku
https://www.piekarz.pl/31922-obudowa-kradex-z95j/
- zasilacz - 12V z uwagi na 12V pompy - 11 pln brutto
https://www.piekarz.pl/36391-zasilacz-wtyczkowy-zsi12v2-5a-12v-dc-2-5a/
- arduino - Mega 2560 - 65 pln , ma więcej pin-ów a LCD zabiera ich sporo, więc UNO nie wystarczyłoby
https://www.piekarz.pl/31322-modul-odpowiednik-do-arduino-mega-r3-a-mega-r3/
- lcd - 70 pln - można zrobić na zwykłym 2x20 znaków ale programowanie przycisków dla mnie jest znacznie bardziej czasochłonne, może przerobię sterowanie lampy na takim wyświetlaczu dotykowym
- przekaźniki - 50 pln
https://sklep.avt.pl/przekaznik-tiger-8way-low-high.html
- zegar rtc - 5 pln
https://www.piekarz.pl/32671-modul-rozszerzeniowy-zegara-czasu-rzeczywistego-a-rtc/
- przetwornica - 6 pln do zmniejszenia napięcia dla RTC i modułu przekaźników do 5V
https://www.piekarz.pl/31223-modul-rozszerzeniowy-przetwornica-step-down-3-5-35v-1-25-37v/
- pompy - 8 szt. za ok. 600 pln , niestety przez codiv-19 poszło DHL-em i doliczyli cło
z Aliexpress - Kamoer KXF-DC-B08
- inne drobiazgi typu wtyk, kabelki, cyna, taśma izolacyjna itp.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Póki co poskładałem wszystko ale nie mogę zamknąć, ponieważ nie mam odpowiedniego kabla USB do programowania.
Zrobione - menu, zegart RTC, kalibracja, dozowanie manualne, programowanie automatyczne, pozostało zrobić dozowanie automatyczne wg. tego programu
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
29.03.2020
0. Soft
Skończyłem soft, teraz pora na testy, jak będzie działał jak należy to go wrzucę.
Nie jestem programistą, więc nie jest to profesjonalny i elegancki kod, starałem się robić opisy, łatwiej się wtedy szuka błędu, szczególnie po jakimś czasie.
Opis podłączeń.
1.Zasilanie.
Do obudowy wchodzi złącze zasilania, zdecydowałem się na zasilacz 12V , ponieważ mogę z niego bezpośrednio zasilić pompy 12V i Arduino Mega 2560 7-12V.
Jako, że jestem z IT, więc użyłem skrętki ;-) Kabel zielony to + , kabel biało-zielony to -.
Do doprowadzonego zasilania 12V podłączyłem przetwornicę i ustawiłem (woltomierz) na 5V, zasila ono moduł przekaźników i zegar RTC.
Pompy są sterowane przez przekaźniki, załączam i rozłączam + , więc - mają wspólny podłączony bezpośrednio do zasilacza, widać to na fotkach, kabel biało-zielony łączy wszystkie - silników z - zasilania.
2. Arduino.
Do Arduino bz żadnej filozofii podłącza się "shield" z wyświetlaczem, nie trzeba nic dodatkowo robić.
Z Arduino wychodzą 2 kabelki SDA i SCL (w Mega to 20 i 21) do tak samo nazwanych pinów w zegarze RTC - niebieski i biało-niebieski.
Z Arduino wychodzi 8 kabelków z pinów (22, 26,30, 34, 38, 42, 46, 50) do wejść 1-8 na przekaźniku.
Dlaczego akurat te numery złącz ? Użyłem złącza kołkowego do przylutowania przewodów a z uwagi na małą ilość miejsca wybrałem co drugi parzysty pin, żeby było wygodniejw Arduino Mega jest ich dużo, natomiast w UNO po zamontowaniu LCD nie zostaje nic.
3. Przekaźnik.
Każdy przekaźnik ma na wyjściu 3 piny , COM , NC i NO.
Do jednego złącza COM (wspólnego - dla NO i NC) na przekaźniku doprowadziłem 12V i z niego zmostkowałem te 12V do pozostałych, żeby nie prowadzić 8 kabelków z 12V, bo robi się plątanina.
Teraz istotna sprawa, przekaźnik ma 2 rodzaje wyjść NO i NC , czyli gdy nie jest podawany na przekaźnik sygnał z Arduino, to jedno jest zwarte (przewodzi) a drugie rozwarte (nie przewodzi) i użyłem tego NO czyli rozwartego, bo jest bezpieczniej w razie gdyby padło Arduino a zasilanie dalej było podawane na moduł przekaźnika w pozycji NO jest rozwarty i nic nie zrobi, w pozycji NC wszystkie silniki włączyłyby się i pracowały do oporu, czyli wlałyby wszystko co jest.
Fotki w ostatnim wpisie , tutaj nie weszły.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
05.04.2020
Pompa skończona, jeszcze pozostało dzisiaj testowanie i pewnie jutro montaż w szafce.
Zrobiłem fotki ekranów i opis funkcji.
1. Ekran główny - zegar, przycisk dozowania auto , dozowania manualnego, kalibracji i ustawień.
2. Ekran dozowania auto - zegar , pompa i dawka. Zegar mozna przestawiać co pół godziny czyli np. 16:00 , 16:30 , 17:00 itd. i ustalać dawki. Wyłączenie dawkowania dla danej godziny to ustawienie dawki na 0
3. Ekran dozowania manualnego - przyciśnięcie przycisku startuje, ponowne stopuje dozowanie - do ręcznego dozowania a bardziej do odpowietrzania wężyka.
4. Ekran kalibracji - działa dozowanie manualne , z tą różnicą , że należy dozować np do strzykawki 10 ml płynu , po nalanie 10 ml stop i program zapisuje wynik w pamięci Arduino dzieląć przez 10 , czyli ma czas dla 1 ml.
5. Ekran ustawienia - Serial to wyprowadzenie danych na złącze serial, dobre przy testowaniu , ostatnie 2 przyciski to kasowania programu dla wszystkich pomp i czyszczenie kalibracji dla pomp.
6. Zegar z menu ustawienia - tutaj można ustawić datę i godzinę jakby padła bateria czy zmienił się czas letni i zimowy.
W trakcie używania wychodzą jakieś błędy , w wielu miejscach nie jest odporny na błędy użytkownika , co poprawię z czasem , np. przy dozowaniu manualnym jak się włączy pompę i wyjdzie z menu to jej nie wyłącza, zrobię zabezpieczenie czasowe lub przy wyjściu z tego menu wyłącza profilaktycznie pompy.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
09.04.2020
Załączam soft, wg. mojej oceny jest ok, dozowanie działa jak na razie sprawnie, zastanawiam się jak zrobić blokadę ekranu, czy mechaniczny przycisk do jakiegoś pinu Arduino czy tez użyć np. tego pustego przycisku na ekranie głównym np. trzeba szybko go nacisnąć 3 razy aby odblokować dotyk, obecnie niechcący można coś kliknąć, LCD jest dość czuły.