Jump to content

pdz

Klubowicz
 • Content count

  932
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

Informacje o profilu

 • Imię
  Paweł
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Wólka k. W-wy
 • Akwarium
  275l + sump

Recent Profile Visitors

1151 profile views
 1. pdz

  Lampa DIY LED 240W

  Jest sterowanie obrotami , tylko większość wentylatorów ma sterowanie w zakresie 30-100% , więc nawet jak się ustawi na sterowaniu 0 to kręci się na 30% , w komputerze jest to pewnie tryb silent i nie przeszkadza a tutaj tak. Zrobiłem tak, że powyżej określonej temperatury przekaźnik włącza się a dalej robotę robi PWM w zakresie 30-100%. Problemem jest tylko sytuacja, kiedy temperatura jest na granicy i przekaźnik ciągle włącza i wyłącza zasilanie, już mam pomysł jak to zrobić ale trzeba przysiąść na chwilę przy kompie.
 2. pdz

  Lampa DIY LED 240W

  Prace trwają ... Podobnie jak przy pompie , jest zegar podtrzymywany baterią , blokada ekranu. Wyświetlanie temperatury akwarium ,sumpa, lampy, praca wentylatorów tryb w jakim pracuje i będzie także informacje czy jest w trakcie ściemniania czy rozjaśniania. Sterowanie lampą działa, zrobiłem 3 tryby - dzień, noc i przejściowy aby móc przez chwilę jak wrócę z pracy oglądać akwarium w bardziej niebieskich kolorach ;-) Pozostało do zrobienia : - sterowanie wentylatorami tak aby przekaźnik nie "cykał" ciągle jak temperatura jest na progu ; - pokazywał czy jest w trakcie rozjaśniania czy ściemniania, ponieważ robi to płynnie , powoli i tego nie widać ; - zastanawiam się nad buzzerem, jak np. temperatura jest mocno przekroczona w akwarium, lampa się przegrzeje (to raczej nie jest możliwe, radiator chłodzi dobrze ale dla bajeru), lub jakiś inny istotny powód, w dolewce mam tak jak zabraknie wody ;
 3. pdz

  Lampa DIY LED 240W

  Mam kolory : niebieski1, niebieski2, biały, czerwone i zielone, uv.\ Okazało się, że wszystkie kolory świecą dobrze poza niebieski1, myślałem, że to PWM a to są 3 nitki z czego 2 nie świecą , bo w nich przepaliły się diody, już kiedyś wymieniałem, dotyczy to tylko tego jednego koloru niebieskiego, drugi mimo iż świeci z tą samą mocą jest ok. Dzisiaj dodałem 3 czujniki temperatury, zrobię płynne przejście między trybami, jutro dodam sterowanie wentylatorami i składam puszkę , w sobotę wymieniam diody. Na koniec dodam opis, fotki i soft jak kogoś temat zainteresuje.
 4. pdz

  Lampa DIY LED 240W

  Przerobiłem po części sterowanie lampą na ekran dotykowy i mam problem. Kanał uv , zielony-czerwony są sterowane elegancko, skokowo od 0-255 i widać z każdym skokiem zmianę jasności , problem mam z kanałem białym i dwoma niebieskimi. Biały i jeden niebieski działają jak jest wartość 255 , jak jest 0-254 są zgaszone , drugi kanał niebieski świeci ładnie skokowo ale tylko jego część a bez Arduino świeci cały, więc uszkodzenie odpada. Co może być źle ? Sterowało go Arduino Uno , pin 3, 5, 6, 9, 11 a w Mega 10, 11, 12, 44, 45
 5. pdz

  Szkło lacobel w akwarium morskim

  Mam stelaż i koronę z lacobell , kolor biały , silikon przeźroczysty albo biały. Obudowę do lampy zrobiłem z plexi w takim samym kolorze, nie wiem czy plexi nie będzie lepsza, bardziej odporna na uszkodzenia, kleiłem ją taśmą dwustronną.
 6. pdz

  Pompa dozująca DIY

  Mały ale istotny update. LCD, którego użyłem jest bardzo czuły, wiedziałem o tym ale miałem lenia, jednak wczorajsza sytuacja szybko mnie zmobilizowała do modyfikacji softu. Podejrzewam, że wilgoć w szafce, może jakaś kropelka skropliła się na LCD i spowodowała sytuację, że lcd uznał naciśnięcie dozowania ręcznego po czym włączyła się pompa, na szczęście z SBS , następnie wpompowała wszystko, jak wróciłem to pompa chodziła na pusto. Wykorzystałem nieużywany przycisk w głównym menu obok zegara, jak się go 3-krotnie szybko wciśnie, to odblokowuje ekran, jak ponownie się to zrobi, to blokuje. Blokada polega na tym, że jakikolwiek przycisk zostanie wciśnięty to wraca do menu głównego. Domyślnie oczywiście ekran jest zablokowany np. po zaniku zasilania. Sama pompa fajnie dozuje, jest cicha, chyba dokłądna a korale chyba fajniej się bujają, dostają to samo ale w mniejszych dawkach i całą dobę. akwarium_pompa.ino
 7. pdz

  Nierdzewne śrubki

  Nie dałoby rady trytytką ? Mam pomontowane wentylatory na listewkach, takimi śrubkami do przykręcania wentylatorów w komputerach ale szybko pokazał się na nich nalot i właśnie pomyślałem o trytytkach.
 8. pdz

  Błędne wskazanie TDS

  U mnie z kranu jest ponad 200 czy 300 , za membraną po starcie kilkadziesiąt ale jak osiągnie 1-2 to wtedy puszczam przez żywicę i do beczki.
 9. Dziwne pytanie, bo można zrobić akwarium "po taniości" i na wypasie, ktoś kto o takim myśli, pewnie już ma akwarium i powinien to wiedzieć.
 10. pdz

  Balling - komponenty

  Po testach wyszło mi kH 7.8 , Ca 400-410 , Mg 1425-1450. Daję 3 preparaty wg. rozpiski Testera, czy zwiększyć do 3 x 10 ?
 11. pdz

  Pompa dozująca DIY

  Jak obiecywałem, dodałem w pierwszym artykule program obsługujący pompę.
 12. pdz

  Pompa dozująca DIY

  Nie wiem co miałoby być na filmie. Może opiszę. Fotka nr. 1 to menu główne - dawkowanie auto , dawkowanie manualne (także odpowietrzanie wężyków) , kalibracja pomp , ustawienia. Dawka auto - fotka nr. 2 - ustawiasz godzinę, minutę (co 30 minut) , pompę i dawkę , jeżeli dawka jest 0 to pętla dozująca omija ten wpis Dawka man - fotka nr. 3 tutaj można manualnie włączyć pompę i nalać tyle ile się chce wg. uznania, odpowietrzyć wężyk jak zabrakło płynu , na zdjęciu widać włączoną pompę Ca Kalibracja -fotka nr. 4 działa jak Dawka manualna ale aby prawidłowo zadziałała trzeba np. do strzykawki nalać 10 ml i wyłączyć pompę, tak robi się każdą a program zapamiętuje wynik dzielony przez 10 czyli dla 1 ml Ustawienia - fotka nr. 5 - zegar fotka nr. 6 , ustawia się rok, miesiąc, dzień, godzinę i minutę , Serial to tylko wyprowadzenie ustawień programu i kalibracji na port szeregowy, musi być podłączony laptop i soft do programowania , pozostałe dwa przyciski kasują program i kalibrację, wpisując wszędzie 0 Dodałem fotkę ekranu dozowania automatycznego , jaki pojawia się gdy program napotka w programie wpis w którym zgadza się godzina, minuta i dawka jest > 0 , nie ma na nim przycisków aby niechcący nie przerwać dozowania, po zakończeniu dozowania wraca do menu głównego.
 13. pdz

  Lampa DIY LED 240W

  Po pompie dozującej , przyszedł czas na zmianę sterowania lampy. Tak jak ze sterowania pompą jestem zadowolony, tak z lampą jest tak sobie. Zrobię kilka programów, które będą miały ustawiane godziny pracy, moc świecenia poszczególnymi kanałami, łagodne rozjaśnianie, ściemnianie, wszystko sterowane z ekranu dotykowego. Zegar RTC podtrzymywany bateryjnie, ustawiany także z ekranu. Pytanie do Was, ponieważ sam nie miałem gotowej lampy, jo czym pomyśleć w trakcie programowania, co jeszcze zaimplementować ?
 14. pdz

  Pompa dozująca DIY

  Poszło produkcyjnie kH , Ca , SBS , K+ i A- , jutro pomyślę gdzie ulokować fito , takie gotowe w woreczku z adapterem do pompy.
 15. pdz

  Balling - komponenty

  Leję Ballinga 3 x 20 ml + te dwa dodatki do Ballinga . Do tego bakterie co 2 tydzień przy podmianie , wg. instrukcji Aminomix , żarcie dla korali , żarcie dla ryb i chyba to wszystko. Podmiany regularne.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.