Jump to content

pdz

Klubowicz
 • Content count

  885
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

Informacje o profilu

 • Imię
  Paweł
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Wólka k. W-wy
 • Akwarium
  275l + sump

Recent Profile Visitors

941 profile views
 1. pdz

  Chłodzenie lampy woda

  Tylko u mnie lampa DIY, takie od razu miałem założenie, że ma być cicho. Przy robieniu chłodzenia jak chce Kolega, trzeba wziąć lampę, ile ma mocy, produkuje ciepła, jaka temperatura, z tego co widzę w opisie akwarium ma 70l, to lampa nie jakaś wielka.
 2. pdz

  Chłodzenie lampy woda

  Dokładnie, masz rację, u siebie zrobiłem takie 2 belki : https://www.piekarz.pl/14999-radiator-kety-a4291/ koszt obu to niecałe 300 pln , nie mam wentylatorów , okablowania , sterowania i jest cicho a wysokość to 35 mm, długość dociąłem na długośc akwarium, szerokość obu to ok. 33 cm, więc lampa ma ok. 80 cm x 33 cm x 5 cm (plexi zakrywająca całość dookoła po obwodzie). Temperatura lampy przy ok. 120W jest niewiele wyższa od wody w akwarium.
 3. pdz

  Chłodzenie lampy woda

  To od razu drugi baniak obok i jakaś nalewka czy coś ;-) Tak serio to zadałbym sobie pytanie, jaka jest temperatura lampy a jak wody w akwa latem, bo jak niewielka to szkoda roboty a stawianie dodatkowego zbiornika, żeby chłodzić lampę chyba nie jest dobrym pomysłem. Dałbym lepszy radiator do lampy, jak to np. DIY albo panel z wentylatorami.
 4. pdz

  Chłodzenie lampy woda

  Chłodzenie słoną woda to słaby pomysł z 2 powodów. 1.Woda słona jest dość agresywna. 2.Co zrobisz latem, ugotujesz czy będziesz chłodził wodę w akwa. Słodka , pewnie można ale ja poszedłem w duży radiator i lampa jest niewiele cieplejsza od wody.
 5. pdz

  Pompa dozujaca - jaka , ile kanałów

  Trudno, wybrałęm kiepski moment na zakup z Chin.
 6. pdz

  E-rybka vs Przemek Gdzie zamówić baniak

  Czytam ze zrozumieniem i piszesz wyraźnie, że Przemek także ma reklamacje, więc ja się pytam skąd one są , skoro robi coś ręcznie i widzi , że wyszedł mu bubel ? Nie powinien tego od razu poprawić ? Co do filozofii , możesz mi odpowiedzieć na powyższe pytanie ?
 7. pdz

  Pompa dozujaca - jaka , ile kanałów

  Elektronika gotowa, wszystkie graty oprócz pomp .... leżą w magazynie w Chinach :-/
 8. pdz

  E-rybka vs Przemek Gdzie zamówić baniak

  To skoro w E-Rybce jest masówka a u Przemka ręczna , mozolna robota , to ja jestem w stanie zrozumieć , że w Erybce wychodzi bubel a dlaczego u Przemka ? przecież robi to ręcznie i widzi, że coś mu nie poszło i dlaczego od razu tego nie poprawi ? Czy z rozmysłem wydaje klientowi i myśli "może nie zauważy" ?
 9. pdz

  Caluastrea oraz euphylia

  A u mnie wszystkie całkiem fajnie wyglądają a Caulastrea (4 główki) po prostu zniknęła, główka po główce, każda powolutku się kuliła a jak rozmawiałem w sklepie czy czytałem w necie to jest to łatwy typ ale kapryśny, nie wiem czy jeszcze raz próbować, bo fajnie wygląda.
 10. pdz

  Pompa dozujaca - jaka , ile kanałów

  To co w przypadku dozowania ? Na dnie jest proszek, więc leję słabszy roztwór, czy t oma znaczenie ? Póki co z ręku, mogę potrząsnąć ale jak będzie pompa to albo będzie słabszy roztwór albo nawet zaciągnie proszek z dna i będzie bardziej stężony.
 11. pdz

  Pompa dozujaca - jaka , ile kanałów

  Zrobiłem wg. rozpiski dla 5l , SBS 125 gramów , wszystko ok , CaCl2 277 gramów , wszystko ok , woda zrobiła się nieco ciepła przy reakcji a NaHCO3 420 gramów i nie rozpuszcza się całkowicie, jakbym nie mieszał, na dnie zostaje proszek, czy to normalne ?
 12. pdz

  Pompa dozujaca - jaka , ile kanałów

  Jeszcze pytanie odnośnie przygotowania roztworów, wolę się upewnić. Chcę zrobić 5 litrów każdego z roztworów. Kiedyś sądziłem, że wlewam 5l wody RO, dodaję preparat i mieszam a po przeczytaniu artykułu Testera wywnioskowałem , że leję 3l, uzupełniam odpowiednią ilością preparatu, rozpuszczam i dolewam wody tak aby uzyskać 5l , tak aby każdy z elementów Ballinga miał 5l a nie był rozpuszczony w 5l ?
 13. pdz

  ICP do oceny

  Po jakim czasie należy RowaPhos wyjąć/wymienić ? czy jest to jakiś uniwersalny czas tak jak np. węgiel ?
 14. @VDR , nie rozumiesz cały czas o czym pisze, więc napisze krótko, trzeba wziąć plusy, minusy, rachunki za prąd i policzyć czy się to opłaca. Kończę ze swojej strony, bo nie ma sensu taka dyskusja, z jednej strony chcesz oszczędzać ale jednocześnie ubezpieczenie , eksploatacja , koszty środowiskowe itp. są dla Ciebie sprawą marginalna czy też pomijalną.
 15. Jakoś mi się wierzyć nie chce , że firma instalująca sprzedaje instalację za 10.000 , daje 10-25 lat gwarancji na komponenty bez przeglądów , to raczej nie jest możliwe a jeżeli masz dom w kredycie, ubezpieczony to na bank musisz mieć przeglądy instalacji bo w przypadku np. zwarcia czy pożaru to pierwsze o co spyta ubezpieczyciel, żeby się uchylić od odpowiedzialności. Wracam do tego o czym myślę., czyli o gwarancji, przeglądach, gwarancji dostępności części co bardzo mocno determinuje opłacalność, ewentualnej wymianie czyli utylizacji starej, zakupie nowej, jaki to koszt dla użytkownika, jaki dla środowiska itp. itd. i jeszcze raz podkreślam, wcale nie mówię, że takiej instalacji nie warto instalować, sam bym to zrobił ale przy moich rachunkach to skórka za wyprawkę, jeszcze raz to podkreślę, chodzi o to aby zebrać i plusy i minusy w przypadku każdego domostwa. Inaczej się to kalkuluje jak ktoś mieszka w mieszkaniu 2-pokojowym sam, inaczej jak ma dom, 4 dzieci, akwarium i jeszcze pracuje w domu. EDIT : Niech przyjdzie gradobicie, zniszczy panele i masz wydatek, jak jest to ubezpieczone to fajnie ale to kolejny koszt, który należy doliczyć do inwestycji.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.