Skocz do zawartości

Historia edycji

niknik

niknik

Po dłuższym czasie z glikolem, mimo że działa fajnie widzę że część życia zle reaguje w czasie stosowania. Quadricolor i clavularia papaya zaczely się zwijać przy dawce 4ml/330l i w końcu się rozpuscily. goniopora przestała polipowac. Dunca, motipory, trachy, euphyllie, zoa, monastera, pavony, sarco, xenia, paraplatyphoa, pseudogorgonia nie zareagowały w żaden sposób negatywnie. Może to zbieg okoliczności z papaya quadri i goniopora ale powoli zaczynam wiązać to z glikolem. Tak więc ogólnie prewencyjnie nie polecam ew. Do bardzo ostrożnych testów.

niknik

niknik

Ponieważ co jakiś czas pojawiają się pytania o glikol propylenowy:

 

glikol jest testowany od 12ego maja przez jednego z użytkowników forum z większym doświadczeniem, nie mogę podać nicka.

wstępne wnioski są takie że jest bardzo skuteczny ale i "niebezpieczny" tzn ustalenie prawidłowej dawki na razie jest kłopotliwe. po zmianie dawki fosforany zerują się w jeden dzień lub skaczą wysoko. jeżeli chodzi o wpływ na życie, na razie nie zaobserwowaliśmy problemów chyba że dłużej jest podawana za duża dawka przez co nutrienty są zbyt nisko i korale głodują. W testowym zbiorniku ostatnio pojawia się cyjano - podejrzewam że przez skoki nutrientów powodowane częstą zmianą dawki które mniej więcej opanowaliśmy dopiero w zeszłym tygodniu. w moim akwarium gdzie wcześniej ustaliłem stałą dawkę, cyjano nigdy nie było problemem a małe plamki które były "od zawsze" powoli znikają.

 

na dziś wydaje się że rozpocząć dozowanie można od dawki 2 ml glikolu na ok 625l wody w akwarium - w testach 2x po 1ml. przy tej dawce przez pierwsze kilka dni poziom po4 tylko minimalnie spada lub nawet trochę rośnie. po ok 4-5iu dniach spada bardzo gwałtownie ( w testowym zbiorniku do 0,01 ppm). u mnie podobnie było z NO3. w mniejszych zbiornikach trzeba rozcieńczać - nie było jeszcze testowane, nie wiem czy roztwór stojący kilka dni będzie jednorodny, albo dozować kropelkami. 1ml to ok 15 kropli tj 4-5 kropli na 100l akwarium czyli wg testów ~2x 2krople. w testowym akwarium przy dawce 2x 1ml redox poszedł trochę wyżej. taki plus vs wódki. oczywiście dawka glikolu tak jak wódki zależy na pewno od obciążenia akwarium.

trzeba też pamiętać że metoda jest testowana a każde akwarium może zareagować inaczej. w testach glikol działa fajnie ale dozujesz na własną odpowiedzialność.

 

glikoli są różne rodzaje i większość się nie nadaje. tu testujemy glikol (mono)propylenowy (kosmetyczny, farmaceutyczny, spożywczy).

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.