Jump to content

niknik

Klubowicz
 • Content count

  155
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  PL

Recent Profile Visitors

379 profile views
 1. niknik

  Podmiana 100% - bezpieczna ?

  na początek, nie podpisuj kogoś pod swoimi teoriami. w szczególności kogoś komu możesz popsuć renomę i biznes. nawet jeżeli na prawdę p. Jadwiga ma takie zdanie, jeżeli nie masz tego na papierze to tylko robisz jej czarny PR i jej decyzja co z tym zrobi. a może dożo. ludzie z doświadczeniem często skracają wypowiedzi i to powoduje nieporozumienia więc ostrożnie z przyklejaniem nazwisk. wracając do tematu, jak już kilka osób zauważyło woda jest jak krew. są w niej rozpuszczone białka, witaminy, bakterie, cukry, odchody zwierząt, toksyny... dożo tego i to wszystko pochodzi z buteleczek ale przede wszystkim to są produkty i wydzieliny organizmów żywych i to jest podstawa życia akwarium. usuwając to odbierasz pokarm dla bakterii i korali, związki które wpływają za zdrowie i kondycje wszystkiego co żyje itd. agresywnie zmieniasz środowisko w którym żyją bakterie, robactwo, ryby i korale. woda zawiera też różne pierwiastki i nieorganiczne związki chemiczne. chemia i biologia akwarium i układa się i stabilizuje w czasie dojrzewania. swoje robi odpieniacz i adsorbenty. wtedy też powstaje bardzo dużo organiki której przybywa z rybami i koralami a która być musi żeby życie mogło się kręcić. usuwając 90 czy 100 proc wody i wszystko co jest w niej zabierasz też pożywkę dla życia siedzącego w skale. dla czego bardziej wymagające korale mogą przeżyć w akwarium min. półrocznym czy rocznym? np akry? bo chemia jest już ułożona, biologia rozwinięta a woda pełna tego co życie celowo i przypadkowo wydala. wątpię żeby bardziej delikatne korale mogły przeżyć w regularnie zerowanej wodzie.
 2. niknik

  Ktoś tu stosuje Kalkwasser (wodorotlenek wapnia?)

  ph 7.7 rano nie jest wcale bardzo niskie.
 3. niknik

  Ktoś tu stosuje Kalkwasser (wodorotlenek wapnia?)

  nie unoś się tak. napisałeś swoją opinie a ja swoją. nie zgadzam się że NaOH jest lepsze niż Ca(OH)2. uważam że nie ma znaczenia skąd pochodzi jon OH ale balast który zostaje po reakcji już tak. przy Ca nie ma problemu. przy Na niby też ale jednak jakieś małe zachwianie równowagi wprowadza. a temat SBS wynika z tego zachwiania równowagi. to że pomijasz nie znaczy że nie istnieje. w moich cytatach jest Twój nick. wydaje mi się że jednak do Twoich wypowiedzi się odnoszę. z jednym się zgadzam. dalsza dyskusja nie ma sensu.
 4. niknik

  Ktoś tu stosuje Kalkwasser (wodorotlenek wapnia?)

  to w końcu w tej reakcji jest CO2 czy go nie ma? piszesz że nie ma a potem że jest. zastąpiłeś NaHCO3 reakcją z NaOH+CO2 i dodajesz CaCl2 tzn podajesz węglany i chlorek wapnia. przecież to jest Balling i nic w tym odkrywczego że nie podajesz do tego SBS, wiele osób tak robi i nawet Tester na RH o tym pisał z tego co pamiętam. edit. CO2 rozpuszczone w wodzie to kwas węglowy H2CO3 i właściwa reakcja to NaOH + H2CO3 lub Ca(OH2)2 + H2CO3 szczegół ale bardzo istotny.
 5. niknik

  Ktoś tu stosuje Kalkwasser (wodorotlenek wapnia?)

  czytałem i opisałem co zrozumiałem. chcesz zastosować Ballinga i zastąpić NaHCO3, NaOH + CO2 a reszta bez zmian o czym nie piszesz ale utrzymanie równowagi jonowej to wymusza.
 6. niknik

  Ktoś tu stosuje Kalkwasser (wodorotlenek wapnia?)

  trochę nie trzyma się to kupy. chcesz podawać wodorotlenek sodu i co2 żeby podbić ph i kh. tylko że w ten sposób nie podajesz Ca którego brakuje bo jeżeli jest konsumpcja KH to pewnie też i Ca, ale po skonsumowaniu KH zostaje Ci wolny Na który należało by jakoś zbilansować więc pewnie podasz CaCl2 przez co podbijesz Ca i jednocześnie Na wyreaguje z Cl i mamy NaCl ale... trzeba to jakoś jonowo zrównoważyć więc podasz ballingową sbs. i w ten sposób zmodyfikowałeś metodę Ballinga tylko że zamiast uprościć, mocno ją skomplikowałeś. Produkcja KH i Na, podbijanie Ca, kontrola Ph, bilansowanie powstałych jonów, wyrównywanie proporcji... podanie roztworu wodorotlenku wapnia i CO2 jednak wydaje mi się o wiele łatwiejsze a efekt w postaci utrzymania poziomu Ca, KH i PH jest taki sam.
 7. niknik

  Ktoś tu stosuje Kalkwasser (wodorotlenek wapnia?)

  dokładnie węglan wapnia jest w reaktorze. pewnie reaktor jest wydajniejszy niż kalkwasser.
 8. niknik

  Ktoś tu stosuje Kalkwasser (wodorotlenek wapnia?)

  Ca(OH)2 + 2 H2CO3 = Ca + 2 HCO3 + 2 H2O KH spadało bo przy wysokim PH brakowało CO2 tj. H2CO3 do reakcji z jonami OH. wystarczyło z butli podawać CO2 jak do holendra:) kontrolując PH akwarium. wystarczyło utrzymywać ~8.2
 9. niknik

  150 litrów

  a może żony nie ma... do tego pytanie wce nie głupie, zamiast kupować na ślepo ryby bo mają fajny kolor a potem się okazuje że ryba rośnie i rośnie i rośnie..., albo żre korale na których mu zależy albo... człowiek popyta, pomyśli i dobierze obsadę świadomie.
 10. niknik

  Kalkwasser a KH

  przy wysokim ph (deficycie H2CO3) i dużej konsumpcji KH może spadać. Pewnie gdyby podać do takiego akwarium CO2 z butli, KH skoczyło by w górę.
 11. niknik

  Kalkwasser a KH

  u mnie też kh rośnie po dolaniu kalkwasser. nie wiem czy tak jest ale myślę że jony OH reagują z kwasem węglowym a z tego powstaje KH i H2O. Ca(OH)2 + 2H2CO3 => Ca + 2H2O + 2HCO3 plusy i minusy niech domalują mądrzejsi. NaHCO3 dozujemy żeby podnieść KH czyli dokładnie to co powstaje poza Na oczywiście. w reakcji ubywa kwasu węglowego a przybywa wodorowęglanu więc rośnie Ph i KH. przy wysokim PH może jest mało rozpuszczonego CO2 ( H2CO3 ) więc kilka dni po odłączeniu kalkreaktora wolne jony OH reagują z produkowanym przez życie i rozpuszczającym się z atmosfery CO2. Nie jestem chemikiem ale taka moja logika.
 12. niknik

  Dolewka diy

  zależy na jaką wysokość ma pompować.
 13. niknik

  Dolewka diy

  arduino, przekaźnik, pompka perystaltyczna dwa czujniki poziomu cieczy i butelka na zapas ro. troche lutowania, kilka linijek prostego kodu. i spokój na długo.
 14. niknik

  inna lampa LED

  chodzi o efekt wizualny czy przydatość światła dla korali?
 15. niknik

  inna lampa LED

  Chcę zrobić nową lampę led nad akwarium 80/75/60 (D/S/W) - 360l. Czy taki układ diod się sprawdzi? 430nm 84szt (fiolet) 460nm 42szt (niebieski) 20k K 28szt (białe) 660nm 4szt (czerwone) 520nm 4szt (zielone) 585 6szt (zółte) diody sterowane driverami meanwell LDD-600h
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.