Jump to content

niknik

Klubowicz
 • Content Count

  217
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  PL

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Beryl, chrom, kobalt, vanad masz na 0. Nie dozujesz żadnych mikroelementów. Może to jest problem. Walczysz z glonami, one mogą konkurować z zoasami o mikro.
 2. Nie smiialbys sie gdybys na codzień z danymi pracował. RODO to jest parodia ale maly błąd moze bardzo dużo kosztować. Prawo to prawo. Głupie, bezsensowne ale prawo. A gdzie są duże grzywny bezpośrednio zasilające budżet tam znikają usmieszki.
 3. Zdziwiłbyś się. Wyobraz sobie ze np ZUS ciągle korzysta z faksów i dopiero zaczyna odkrywać mail. Wyciągi papierowe sie drukuje na potrzeby kontroli urzędów które cyfryzacji jeszcze nie odkryły. Taka prawda ze administracja naszego kraju jest gdzieś w 2004r. I to tylko w niektórych obszarach bo w większości to głęboka komuna więc trzeba gromadzić makulaturę. A jak już pisałem, nawet przetrzymywanie danych w archiwum dla PUODO jest ich przetwarzaniem. Ale fakt, ochrona takich danych nie jest ani trudna ani specjalnie kosztowna. Wystarczy zamknąć szafę na klucz i ograniczyć krąg osób posiadających do klucza dostęp.
 4. Obowiazek ochrony danych dotyczy każdej osoby która te dane przetwarza a przez to rozumie się kazda formę posiadania danych, nawet archiwizacje dokumentów. Nie ma znaczenia czy sklep dostal dane bezpośrednio od klienta czy przez wyciag bankowy. Z chwila otrzymania danych staje się ich administratorem i ma obowiązek je chronić. @silvia ochrona danych to wcale nie aż tak skomplikowany temat. Pierwsze to umieć trzymać język za zębami a jeżeli mowa o przelewach przychodzącym od wielu nazwijmy to przypadkowych ludzi, nie bardzo jest o czym mówić. Drugie to szyfrowanie bazy danych. Aplikacje szyfrujące to nie jest ani kosmiczna ani specjalnie droga technologia a nawet darmowa jak się ma trochę sprytu. Bona fide działa od lat i zakładam że zgłoszenie bazy do UODO tez juz ma za sobą. Zgadzam się ze odpłatne targowisko w tej formule na forum to raczej slaby pomysł a z tego co tu czytam to tez nie przemyślany albo wypowiadają się osoby nie wiele wiedzące o tym co jest na "zapleczu prawnym" również te które w tej organizacji uczestniczą ale właściciel ma taki pomysł na forum i użytkownikom pozostaje zaakceptować zmianę albo zrezygnować z części lub całości forum. Oplata symboliczna a jednak kłuje w oczy i to jest zrozumiałe ale żale i pretensje sa jednak trochę dziecinne. Podejrzewam ze opłata będzie rosnąć albo z tej odplatnosci właściciel się wycofa a może też znów z targowiska. Raczej to nie wypali. Samo wystawianie każdego przedmiotu w osobnym ppscie jest upierdliwe i na dłużej bedzie draznic bardziej niż opłata i kupujących i sprzedających.
 5. Dozujesz jakieś mikro? Wg icp ktore wkleiłeś niektórych brakuje. Może to to jest problem. U mnie zoa zaczęły się zwijać i znikać po uruchomieniu chaetoreaktora. Odkąd zakrapiam mikro zaczynają odzywać.
 6. Jakas bakteria, grzyb, glony... Ja bym spróbował.
 7. Jak długo świeciły poprzednie? Próbowałeś lampy UV?
 8. Kiedy ostatnio wymieniałeś świetlówki?
 9. @dalez tego co rozumiem to dla forum raczej problemem są sklepy z podstawionymi "forumowiczami" niz akwaryści którzy "maja rękę " i muszą ciac a przecież wyrzucać nie będą. Jezeli mając tyle lat nie rozumiesz świata i nazywasz drobnego ciułacza złodziejem to zastanów się nad sobą, obrażasz wielu na prawdę ciężko pracujących i uczciwych ludzi. Są ludzie którzy coś tam są w stanie uhodować ale nie są w stanie się z tego utrzymać i dźwignąć kosztów DG. Tak, kwota 1tys z gorka dla większości obywateli naszego "pięknego" kraju jest wielka chociaz dla ciebie to moze grosze, a dorobienie 300 czy 500 to już dużo ale za mało na legal. Podatki i tak każdy zaplaci przy kasie a czy z instytucji publicznych aż tak znowu korzystamy? Nie zgadzam się. Poza tym przekonłem się wiele razy że Panstwo pamieta o nas kiedy potrzebuje naszych głosów, pieniędzy i/lub krwi. Kiedy my czegoś potrzebujemy to juz mało kogo obchodzimy. Doją nas bezlitośnie nie pytając czy zostanie coś na obiad dla dzieci. Wiec nie dziwie się ze ludzie nie są zbyt chętni do płacenia podatków które w dodatku widzimy jak sa dysponowane. Bez względu na rząd. A sklepy podziwiam i szanuje za wolę walki z bezdusznym aparatem, legal to wyzwanie i finansowe i psychiczne. W naszym kraju to taka walka trochę pozycyjna z małymi ofensywami. Walka na zmęczenie i przetrzymanie, kto da rade dłużej- urzędnik czy przedsiębiorca. Wiec nie narzekam że w sklepach jest drogo ale jak znajdę taniej nie pogardzę. @Słony leszcz popieram.
 10. Sa przychodzy, nie ma stosunku pracy ani umowy cywilnoprawnej. To ze nie chcecie tego nazwać DG, nie znaczy ze ZUS i US myślą tak samo. A wiem ze myślą inaczej. No właśnie ja ksiegowy. Tylko płace a nie handel wiec różne tematy w oko wpadają. Chociaż niektóre czytam tylko po łebkach bo mnie nie interesują. Kiedyś na jednym szkoleniu prowadzacy inspektor ZUS powiedział koleżance: "pani myśli logicznie, pani kariery w ZUS i US nie zrobi" wiec wszystko przed nami. Kończmy ten offtop. Szkoda mi czasu.
 11. Tak literalnie to tak, sprzedaż szczepki powinna być zgłoszona jako przychod i opodatkowana. Wiem jak to brzmi ale takie prawo. Co do wysyłki i paragonu to całkiem nie dawno w branży była dyskusja właśnie na ten temat. Urzad walił mandaty a prawnicy twierdzili w obronie ze "wręczenie" nie oznacza fizycznego przekazania ale może być też przez mail. Sa tez zwolnienia z obowiązku posiadania kasy https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-dla-kogo-kasa-fiskalna Jezeli prowadzicie forum a to jest jakaś forma zorganizowana, nawet jeżeli wpłaty sa na konto osoby fizycznej moze to zostać uznane z dzialalnosc nierejestrowana i dalej podlegać weryfikacji limitu obrotów, typu działalności itd. Wszystko łatwo sprawdzić bo bazujecie na przelewach. Ale wasza sprawa jak wam to wszystko lotto.
 12. Z tego co wiem, sprzedający ma obowiązek wręczyć paragon lub fakturę. Nie ma mowy o życzeniu. Praktyka bywa różna ale pisanie tego publicznie moze zainteresować skarbówkę. A kaski teraz szukają... Tak z ciekawości, jaki jest problem ze sprzedażą poza targowiskiem? Forum to dość wąski rynek a bywa że czas jest bardzo ważny. Co traci forum lub forumowicze jezeli ktoś sprzeda np na olx? Jakie niesie za sobą zagrożenie taka sprzedaż?
 13. paracheilinus filamentosus z tego co czytałem kiedyś ryby stadne, aktywne i dość latwe w utrzymaniu. Lubią skakać.
 14. Wrzuciłem na raz w dawce 5mg/l. Po 3ech dniach jeszcze 1mg/l. Po chyba 2uch tyg glony zniknęły. Przez pierwszy tydzień myślałem ze nie zadziała, nic się nie zmienialo a potem bardzo powoli zielska zaczęło ubywać aż zniknęło wszystko. NO3, PO4 nie zauważyłem żadnego skoku. Przez cały czas kuracji miałem zdjety kubek z odpieniacza.
 15. Lejesz vsv albo coś podobnego?
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.