Skocz do zawartości

Historia edycji

Słony leszcz

Słony leszcz

1 godzinę temu, atk napisał:

A jak sobie radzicie z zatykającym wężykiem z kh? 

Stosuje triton core7 (3a/3b) i notorycznie mi się zbryla i zatyka wężyk na końcu... Trzymam go w wodzie z silnym przepływem... 

Końcówka wężyka nie powinna być w wodzie akwariowej, bo będzie się węglan wapnia wytrącał. Dobrą opcją jest skierować wylot ato na wężyk KH, jeśli się ma elektroniczną jakąś. Pomaga (troszkę) obcięcie wężyka pod skosem. Ale najbardziej pomaga zastąpienie wodorowęglanu przez węglan sodu, który ma duuuużo większą rozpuszczalność i nic się nie wytrąca wtedy.

Swoją drogą jest to też opcja na koncentrację balinga. Na "standardowy" płyn KH trzeba dać węglanu sodu tylko 53g/L, ale jego rozpuszczalność jest ponad 300g/L (dla porównania "syandardowe" 84g/L wodorowęglanu sodu to już prawie roztwór nasycony). Można więc bez problemu uzyskać 5x większe stężenie, tak jak jest w ATI pro (z resztą jestem prawie pewien, że w ATI jest właśnie węglan sodu). Z CaCl2 i SBS problemu nie ma z uzyskaniem większych stężeń. To tak, jakby się znudziło polowanie na rynku na butelki ATI;)

Słony leszcz

Słony leszcz

1 godzinę temu, atk napisał:

A jak sobie radzicie z zatykającym wężykiem z kh? 

Stosuje triton core7 (3a/3b) i notorycznie mi się zbryla i zatyka wężyk na końcu... Trzymam go w wodzie z silnym przepływem... 

Końcówka wężyka nie powinna być w wodzie akwariowej, bo będzie się węglan wapnia wytrącał. Dobrą opcją jest skierować wylot ato na wężyk KH, jeśli się ma elektroniczną jakąś. Pomaga (troszkę) obcięcie wężyka pod skosem. Ale najbardziej pomaga zastąpienie wodorowęglanu przez węglan sodu, który ma duuuużo większą rozpuszczalność i nic się nie wytrąca wtedy.

Swoją drogą jest to też opcja na koncentrację balinga. Na "standardowy" płyn KH trzeba dać węglanu sodu tylko 53g/L, ale jego rozpuszczalność jest ponad 300g/L (dla porównania 84g/L wodorowęglanu sodu to już prawie roztwór nasycony). Można więc bez problemu uzyskać 5x większe stężenie, tak jak jest w ATI pro (z resztą jestem prawie pewien, że w ATI jest właśnie węglan sodu). Z CaCl2 i SBS problemu nie ma z uzyskaniem większych stężeń. To tak, jakby się znudziło polowanie na rynku na butelki ATI;)

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.