Skocz do zawartości

Historia edycji

waldek123blau

waldek123blau

Po przeniesieniu makroglonów z filtra glonowego do refugium w przebudowanym sumpie został mi sprzęt: - filtr glonowy.  Na jego bazie postanowiłem zbudować bioreaktor na złoże pływające - fuidalne. Będzie trzeba przerobić tak sprzęt aby do reaktora można było dostarczyć oprócz wody również powietrze. Znalazłem hurtownię w naszym kraju która sprzedaje takie złoże zakupiłem 25 litrów i akurat po moim urlopie powinno dotrzeć do mnie.

Kupiłem pływające medium filtracyjne HEL-X-13KLL+    1 litr waży około 0,16kg  wygląda tak:

11.jpg

Biologiczne media pływające które robią naprawdę dobrą robotę w cyklu azotowym są stosowane w sumpach na drugiej półkuli Przykładem może być firma Bashsee która jako pierwsza wprowadziła na rynek reaktory z takimi złożami. Przewagą  mediów pływających nad statycznymi jest stały dostęp do świeżej i mocno natlenionej wody i brak stref beztlenowych. Jednym z wielu pływających walców dostępnych na runku amerykańskim jest seria innowacyjnych walców HEL-X  media te charakteryzują się bardzo dużą powierzchnią chronioną czyli tą najważniejszą i najbardziej czynną. Walce HEL-X wyróżnia z pośród tłumu kształt i przekrój który przypomina rozwiniętą spiralę łańcucha DNA. Bardzo ważną cechą walców HEL-X jest ich zewnętrzna strona w postaci skręconej siatki pozwalającej wodzie na swobodny przepływ wody do wnętrza walca, oraz okrągły kształt bez wystających krawędzi po za średnicę walca. Budowa taka sprawia iż środek walca jest bardzo mocno natleniany przez świeżą wodę która non stop obmywa powierzchnię chronioną w rezultacie bakterie mają idealne warunki do życia. Jest też jeszcze drugi plus takiej budowy i przekroju, otóż walce HEL-X bardzo łatwo jest wprowadzić w ruch, woda przepływająca przez środek walca ułatwia pływanie, natomiast brak wystających krawędzi poza średnicę walca pozwala na swobodne odbijanie się od siebie walców co ułatwia im nieskrępowane pływanie gdyż zwyczajnie nie zaczepiają się o siebie w rezultacie (potrzeba bardzo mało energii by ruszyć te walce w toni wodnej).  W Polsce można już kupić takie media i jest nawet kilka rodzajów:

Zloza-plywajace-NL.jpg

Zasadę działania reaktora chcę ściągnąć z  Bio-Reaktora  Bashsea który został zaprojektowany jako najlepszy filtr biologiczny.

Bashsea właśnie wyprodukowała filtr biologiczny wykorzystujący technologię Moving Bed do akwarium morskiego w którym zastosowano  Bio Media zapewniające maksymalną powierzchnię czynną bakterii do kolonizacji, bardziej niż inne rodzaje mediów statycznych. Jest to proces, który usuwa szkodliwy amoniak i azotyn z wody.

Gdy Bio-Media poruszają się w filtrze, powoduje to usunięcie starych martwych bakterii z powierzchni a to stwarza przestrzeń dla nowych żyjących bakterii do szybkiej kolonizacji. W mediach znajduje się chroniona powierzchnia, która pozwala bakteriom podążać za ich naturalnym cyklem życia, napędzając ostatnie etapy cyklu nitryfikacji.

Taki reaktor w 100% biooczyszcza się samoczynnie czyli nie wymaga żadnej konserwacji czy wymiany mediów. Raz uruchomiony może pracować przez cały okres działania akwarium.

Poniżej filmiki z działania reaktora:

 

 

W tym temacie będę opisywał wszystkie etapy prac i oczywiście zamieszczę fotki oraz film z produktem finalnym.

waldek123blau

waldek123blau

Po przeniesieniu makroglonów z filtra glonowego do refugium w przebudowanym sumpie został mi sprzęt: - filtr glonowy.  Na jego bazie postanowiłem zbudować bioreaktor na złoże pływające - fuidalne. Będzie trzeba przerobić tak sprzęt aby do reaktora można było dostarczyć oprócz wody również powietrze. Znalazłem hurtownię w naszym kraju która sprzedaje takie złoże zakupiłem 25 litrów i akurat po moim urlopie powinno dotrzeć do mnie.

Kupiłem pływające medium filtracyjne HEL-X-13KLL+    1 litr waży około 0,16kg  wygląda tak:

11.jpg

Biologiczne media pływające które robią naprawdę dobrą robotę w cyklu azotowymz są stosowane w sumpach na drugiej półkuli Przykładem może być firma Bashsee która jako pierwsza wprowadziła na rynek reaktory z takimi złożami. Przewagą  mediów pływających nad statycznymi jest stały dostęp do świeżej i mocno natlenionej wody i brak stref beztlenowych. Jednym z wielu pływających walców dostępnych na runku amerykańskim jest seria innowacyjnych walców HEL-X  media te charakteryzują się bardzo dużą powierzchnią chronioną czyli tą najważniejszą i najbardziej czynną. Walce HEL-X wyróżnia z pośród tłumu kształt i przekrój który przypomina rozwiniętą spiralę łańcucha DNA. Bardzo ważną cechą walców HEL-X jest ich zewnętrzna strona w postaci skręconej siatki pozwalającej wodzie na swobodny przepływ wody do wnętrza walca, oraz okrągły kształt bez wystających krawędzi po za średnicę walca. Budowa taka sprawia iż środek walca jest bardzo mocno natleniany przez świeżą wodę która non stop obmywa powierzchnię chronioną w rezultacie bakterie mają idealne warunki do życia. Jest też jeszcze drugi plus takiej budowy i przekroju, otóż walce HEL-X bardzo łatwo jest wprowadzić w ruch, woda przepływająca przez środek walca ułatwia pływanie, natomiast brak wystających krawędzi poza średnicę walca pozwala na swobodne odbijanie się od siebie walców co ułatwia im nieskrępowane pływanie gdyż zwyczajnie nie zaczepiają się o siebie w rezultacie (potrzeba bardzo mało energii by ruszyć te walce w toni wodnej).  W Polsce można już kupić takie media i jest nawet kilka rodzajów:

Zloza-plywajace-NL.jpg

Zasadę działania reaktora chcę ściągnąć z  Bio-Reaktora  Bashsea który został zaprojektowany jako najlepszy filtr biologiczny.

Bashsea właśnie wyprodukowała filtr biologiczny wykorzystujący technologię Moving Bed do akwarium morskiego w którym zastosowano  Bio Media zapewniające maksymalną powierzchnię czynną bakterii do kolonizacji, bardziej niż inne rodzaje mediów statycznych. Jest to proces, który usuwa szkodliwy amoniak i azotyn z wody.

Gdy Bio-Media poruszają się w filtrze, powoduje to usunięcie starych martwych bakterii z powierzchni a to stwarza przestrzeń dla nowych żyjących bakterii do szybkiej kolonizacji. W mediach znajduje się chroniona powierzchnia, która pozwala bakteriom podążać za ich naturalnym cyklem życia, napędzając ostatnie etapy cyklu nitryfikacji.

Taki reaktor w 100% biooczyszcza się samoczynnie czyli nie wymaga żadnej konserwacji czy wymiany mediów. Raz uruchomiony może pracować przez cały okres działania akwarium.

Poniżej filmiki z działania reaktora:

 

 

W tym temacie będę opisywał wszystkie etapy prac i oczywiście zamieszczę fotki oraz film z produktem finalnym.

waldek123blau

waldek123blau

Po przeniesieniu makroglonów z filtra glonowego do refugium w przebudowanym sumpie został mi sprzęt: - filtr glonowy.  Na jego bazie postanowiłem zbudować bioreaktor na złoże pływające - fuidalne. Będzie trzeba przerobić tak sprzęt aby do reaktora można było dostarczyć oprócz wody również powietrze. Znalazłem hurtownię w naszym kraju która sprzedaje takie złoże zakupiłem 25 litrów i akurat po moim urlopie powinno dotrzeć do mnie.

Kupiłem pływające medium filtracyjne HEL-X-13KLL+    1 litr waży około 0,16kg  wygląda tak:

11.jpg

Biologiczne media pływające które robią naprawdę dobrą robotę w cyklu azotowymz są stosowane w sumpach na drugiej półkuli Przykładem może być firma Bashsee która jako pierwsza wprowadziła na rynek reaktory z takimi złożami. Przewagą  mediów pływających nad statycznymi jest stały dostęp do świeżej i mocno natlenionej wody i brak stref beztlenowych. Jednym z wielu pływających walców dostępnych na runku amerykańskim jest seria innowacyjnych walców HEL-X  media te charakteryzują się bardzo dużą powierzchnią chronioną czyli tą najważniejszą i najbardziej czynną. Walce HEL-X wyróżnia z pośród tłumu kształt i przekrój który przypomina rozwiniętą spiralę łańcucha DNA. Bardzo ważną cechą walców HEL-X jest ich zewnętrzna strona w postaci skręconej siatki pozwalającej wodzie na swobodny przepływ wody do wnętrza walca, oraz okrągły kształt bez wystających krawędzi po za średnicę walca. Budowa taka sprawia iż środek walca jest bardzo mocno natleniany przez świeżą wodę która non stop obmywa powierzchnię chronioną w rezultacie bakterie mają idealne warunki do życia. Jest też jeszcze drugi plus takiej budowy i przekroju, otóż walce HEL-X bardzo łatwo jest wprowadzić w ruch, woda przepływająca przez środek walca ułatwia pływanie, natomiast brak wystających krawędzi poza średnicę walca pozwala na swobodne odbijanie się od siebie walców co ułatwia im nieskrępowane pływanie gdyż zwyczajnie nie zaczepiają się o siebie w rezultacie (potrzeba bardzo mało energii by ruszyć te walce w toni wodnej).

Zasadę działania reaktora chcę ściągnąć z  Bio-Reaktora  Bashsea który został zaprojektowany jako najlepszy filtr biologiczny.

Bashsea właśnie wyprodukowała filtr biologiczny wykorzystujący technologię Moving Bed do akwarium morskiego w którym zastosowano  Bio Media zapewniające maksymalną powierzchnię czynną bakterii do kolonizacji, bardziej niż inne rodzaje mediów statycznych. Jest to proces, który usuwa szkodliwy amoniak i azotyn z wody.

Gdy Bio-Media poruszają się w filtrze, powoduje to usunięcie starych martwych bakterii z powierzchni a to stwarza przestrzeń dla nowych żyjących bakterii do szybkiej kolonizacji. W mediach znajduje się chroniona powierzchnia, która pozwala bakteriom podążać za ich naturalnym cyklem życia, napędzając ostatnie etapy cyklu nitryfikacji.

Taki reaktor w 100% biooczyszcza się samoczynnie czyli nie wymaga żadnej konserwacji czy wymiany mediów. Raz uruchomiony może pracować przez cały okres działania akwarium.

Poniżej filmiki z działania reaktora:

 

 

W tym temacie będę opisywał wszystkie etapy prac i oczywiście zamieszczę fotki oraz film z produktem finalnym.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.