Jump to content

waldek123blau

Klubowicz
 • Content Count

  2841
 • Joined

 • Last visited

6 Followers

About waldek123blau

 • Rank
  TOTALNIE POSOLONY

Informacje o profilu

 • Imię
  Totalnie Posolony
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Szczecin / Berlin
 • Akwarium
  czwarte morskie 3050 litrów w obiegu

Recent Profile Visitors

8037 profile views
 1. Witam. Nie szukasz może do swojego królestwa aurigi? W moim akwarium tłucze mi ślimaki i chce się jej pozbyć

  1. waldek123blau

   waldek123blau

   Już mam jedną aurigie i mi starczy. Ustniki których nie mam chętnie dokupie.

 2. waldek123blau

  Fluconazol

  W walce z bryopsis stosowałem Fluconazol z rewelacyjnym skutkiem. W tym temacie opisałem wszystko:
 3. No Beti super ten Chełmon ale czy to jakaś inna odmiana czy błąd genetyczny?
 4. Kupiłem tą rogatnicę i umówiłem się że wysyłka będzie gdy się zrobi cieplej a transport po przez PKP. Sprzedawczyni po 2 dniach napisała do mnie że ją złapała i ryba siedzi w sumpie a ma ogarnięty transport do Szczecina samochodem. Wysłała mi film który zamieściłem na forum Zgodziłem się ale nie wiedziałem jak zostanie zapakowana i że ryba będzie z przesiadką z jednego auta do drugiego bo ryby jechała dwoma autami w tym ostatni przewoźnik powiedział przy odbiorze ryby że miał godzinowy postój na obiad w trasie. Rogatnic nie pakuje się do worków plastikowych bo te ryby mają kolce które mogą przebić ścianki. Takie ryby najlepiej przewozić bezpośrednio w styroboksie - po prostu do styroboksa wlewa się wodę. Wtedy ryba nie ma możliwości przebicia kolcami ścianek i w razie wstrząsów i zakrętów nie obija się o twarde ścianki wiaderka. Podaj mi proszę namiary na tą rybę z Krakowa na priv Co prawda wolał bym trochę mniejszą rybę bo mam już jedną rozdymkę Valentini ale ta która zdechła w transporcie miała jakieś 14cm i w moim dużym zbiorniku mogła by jeszcze kilka lat spokojnie popływać. Stawiałem na to że jak by były kwasy z Valentini to miałem ją odłowić a gdyby nie było walki to by dwie rozdymki zostały.
 5. No niestety nie mam szczęścia! Rogatnica dla mnie w sumpie u Koleżanki z forum pływała jadła i miała się dobrze. Został zorganizowany transport z Bochni do Szczecina i ryba nie przeżyła podróży! Dojechała do mnie w bardzo zimnej wodzie 14,5 stopnia i chyba zdrowo poobijana! Została źle zapakowana w plastikowe wiaderko które było w styroboksie ale na zakrętach ryba i tak musiała się obijać o jego ścianki. Na dworze było zimno a kierowca przyznał że zrobił sobie postój około godziny na obiad a ryba była w nieogrzewanym bagażniku samochodu. Po 10 godzinach podróży dojechała do mnie w krytycznym stanie, leżała na boku na dnie i nie poruszała płetwami. Próbowałem ją ogrzać ale nic nie pomogło. Odeszła na wieczną rafę. Niestety szkoda ryby A poniżej Fotka w jakim stanie do mnie dotarła:
 6. Nieprawda! Jak Twoje akwarium będzie miało jakieś 5-6 lat i wytworzy się równowaga to nie wyskoczy Ci nic. Stosując przesadnie chemię lub w nieuzasadnionych okolicznościach lampę UV możesz rozchwiać zbiornik i wtedy dopiero podatny się zrobi na różne plagi!
 7. Rogatnica jasnoplama wbrew opiniom jest rybą która nie szuka zwady - raczej unika konfrontacji i woli się oddalić gdy jest sytuacja napięta z inną rybą. Zła opinia o tych rybach została wyrobiona przez nurków na wolności ryba potrafi atakować nurka a ma silne szczęki i kolce jadowe na grzbiecie i podbrzuszu. W akwarium widziałem jak w towarzystwie innych rogatnic żyje zgodnie. U kolegi widziałem jak krewetka czyszcząca czyści rogatnicę A na filmie widać inną rogatnicę Valentini jak ją czyści krewetka. Więc to że rogatnice zjadają krewetki to nie musi być odnośnie wszystkich osobników. Zależy od temperamentu.
 8. A poniżej film gdzie moja rogatnica czeka na przesiadkę do akwarium 3000 litrów. Niby w sumpie powinna być zestresowana a wcina jak najęta!
 9. Na wolności rośnie do 50cm w akwariach max do 35cm a ja kupiłem 12-13cm rozdymkę
 10. Ja w swoim sumpie mam ogromny rollermat o wymiarach 60cm x 32cm x 28cm Wkładam całą rolkę włókniny 30cm bez przecinania jej. Przy wymianie włókniny czuć lekki smród tej rolki. Mnie to nie przeszkadza bo sump jest w piwnicy. Uważam że czym większy rollermat tym lepiej bo nie trzeba co chwilę wymieniać włókniny a to kilka minut roboty! Poniżej temat z budowy mojego rollermatu:
 11. W końcu udało mi się kupić Rogatnicę Jasnoplamą. Za kilka dni - po kwarantannie wpuszczę rybkę do akwarium! Trochę się obawiam czy nie będzie spięć z moją piękną 12 centymetrową rozdymką Valentini i krewetkami czyszczącymi. Co prawda mam zapewnienie Pani od której rybkę kupiłem że nie polowała na krewetki w jej akwarium ale jestem trochę niedowiarkiem. Moja rozdymka Valentini kładzie się na bok aby krewetki na nią wchodziły i ją czyściły zobaczę jak będzie z nową rozdymką - wiem że jest bardziej agresywna - pożyjemy zobaczymy!
 12. Nie to nie jest rogatnica picasso. Jest to rogatnica jasnoplama czyli Balistoides conspicillum Rogatnica picasso jest koloru szarego z żółtymi i czarnymi paskami
 13. Beti mam kilka sposobów na utrzymywanie ph w granicach 8: - po pierwsze moje 3 pompy napędzające odpieniacz pobierają powietrze z poza budynku, wężyk o średnicy 1cm wyprowadzony na zewnątrz przechodzi w trzy wężyki o mniejszych średnicach doprowadzonych do pomp odpieniacza. - po drugie mam refugium z makroglonami które jest oświetlane lampą LED gdy światło w głównym zbiorniku zgaśnie. - świeci całą noc - po trzecie odciek z reaktora wapnia przechodzi przez kolumnę dodatkową wypełnioną zasypem z grysu koralowego Dzięki wolnemu przepływowi od dołu redukuje reszki gazu C02. myślę że dlatego ph utrzymuje się stale na jednym poziomie i nie muszę podawać dodatkowego wapna. Kiedyś miałem mikser i lałem kalkwasser przez niego ale gdy w akwarium zrobiła się równowaga to zrezygnowałem z miksera i od tego momentu jest ok Co do obsady to trochę opatrzyły mi się moje ryby! Akwarystyką morską zajmuje się od 2008 roku i we wszystkich moich akwariach miałem w zasadzie tylko pokolce, antiasy, błazenki czy chromisy. Zachciałem ostatnio jakiejś zmiany obsady. Na dodatek mam na tylnej szybie przyklejone zdjęcie oceanu i na tle niebieskiego tła ryby koloru niebieskiego słabo się prezentują. W zbiorniku korale się bardzo rozrosły - aż tak że ryby nie miały miejsca do pływania więc bez strachu zdecydowałem się na ryby które podgryzają koralowce. Ale brakuje mi jeszcze 3 rybek i więcej nie będzie zmian. Chcę kupić jeszcze 2 szt Heniochusów Varius i jedną rogatnicę jasnoplamą czyli Balistoides conspicillum. Rogatnica będzie wprowadzona do akwarium jako ostatnie bo jeszcze żyje ostatnia krewetka w moim zbiorniku i chcę aby zdechła ze starości a nie w paszczy rogatnicy. O dziwo krewetek miałem 5 sztuk które były kupione 4 lata temu i jedna żyje do dziś a średnio one żyją tylko do 3 lat? Rogatnica to ryba która dla mnie jest najpiękniejsza do akwarium morskiego ze wszystkich które znam! Sama zobacz jaka jest piękna:
 14. Wyszukałem starą fotkę zrobioną w nocy z czasów jak nemo przyuczałem do ukwiała - stąd siatka w zbiorniku:
 15. U mnie jest żółta! Robiłem własnoręcznie lampy do oświetlenia akwarium i tak dobrałem diody że caulastrea jest pięknie żółta. A w nocy oprócz niebieskich mam też ultrafioletowe diody i świeci jeszcze piękniej! aż mieni się
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.