Skocz do zawartości

Historia edycji

Arek77

Arek77

Może przedstawie to malo naukowym jezykiem, ale w skrócie wyglada to tak:

Na światło białe składa się wiele barw od czerwonego do fioletowego. Część barw (dlugości fal) jest bezużyteczne dla symbiotycznych zooksanteli żyjacych w koralach. Tak więc swiecąc bardzo jasnym swiatłem białym (dużo luxòw)  dostarczamy tylko część widma z którego będą korzystać korale do fotosyntezy (mało tzw PAR czyli fal światła mogacego być wykorzystane do fotosyntezy). Światlo niebieskie natomiast jest pozbawione niektòrych widm (np widma zielonego) z ktòrych korale nie będą korzystać. Tak wiec swiecąć światłem niebieskim (a raczej z duzym udziałem niebieskiego widma) pomimo, ze luxometr za dużo nie pokaże to dostarczymy koralom dożo PAR (śwatla bioracego udzial w fotosyntezie).

(Chyba  to trochę zagmatwałem..)

Jezeli zależy Ci na szybkim wzroście korali to światło dostarczane do akwa musi mieć duzy udział "strawnego " niebieskiego. Chcąc dobrze nakarić korale niebieskim widmem zawartym w białym swiatle popalisz je.

Ja osobiscie używam dużo białego bo mi też sie tak podoba, ale nie swiece na full i nie zależy mi na super szybkim wzroscie korali.

(Jeżeli to co wyżej napisalem mija się z rzeczywistością to proszę innych forumowiczów o sprostowanie)

Arek77

Arek77

Może przedstawie to malo naukowym jezykiem ale w skrocie wyglada to tak:

Na światło biale składa się wiele barw od czerwonego do fioletowego. Cześć barw (dlugości fal) jest bezlużyteczne dla symbiotycznych zooksanteli żyjacych w koralach. Tak więc swiecąc bardzo jasnym swiatłem białym (dużo luxòw)  dostarczamy tylko część widma z ktorego będą korzystać korale do fotosyntezy (mało tzw PAR czyli fal światła mogacego być wykorzystane do fotosyntezy). Światlo niebieskie natomiast jest pozbawione widm (np widma zielonego) z ktòrych korale nie beda korzystać. Tak wiec swiecąć światłem niebieskim (a raczej z duzym udziałem niebieskiego widma) pomimo, ze luxometr za dużo nie pokaże to dostarczymy koralom dozo PAR (śwatla bioracego udzial w fotosyntezie).

(Chyba  to trochę zagmatwałem..)

Jezeli zalezy Ci na szybkim wzroscie korali to światło dostarczane do akwa musi mieć duzy udział "strawnego " niebieskiego. Chcąc dobrze nakarić korale niebieskim widmem zawartym w białym swiatle popalisz je.

Ja osobiscie używam dużo białego bo mi też sie tak podoba, ale nie swiece na full i nie zależy mi na super szybkim wzroscie korali.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.