Skocz do zawartości

Historia edycji

Sagerrak1

Sagerrak1

44 minuty temu, dadario napisał:

reefkeeping z 2005roku opisuje dwa schematy "wytrącania się" PO4 zależnie od pH. Przy obecności Ca i wysokim pH dochodzi do tworzenia Ca3(PO4)2 który rozpada się przy spadku pH ale może być odpieniany oraz przez absorbcję PO4 w argonit w PH zbliżonym do 8,4. 

http://www.reefkeeping.com/issues/2005-01/rhf/

Znam ten artykuł dokładnie, wg mnie pierwsza część o wybudowaniu fosforanów w aragonit to skąpy proces, nie tyle związany z podbijaniem a po prostu wysokim pH a ludzie mają po 8,5-8,6 na samym scrubberze. 

Druga część o strącania fosforanu wapnia jest raczej główną przyczyną i występuje gdy lokalnie pH i stężenie jonów wapnia poszybuje pod sufit a to albo dozując zasadę i wapń na raz, albo właśnie dozując przesycony kalk. Może się i ten pył odpieni... Nie wiem.

A tak swoją drogą to kalku nasyconego chce użyć jako absorbera CO2 przed odpieniaczem tak testowo, najpierw muszę sobie jednak policzyć teoretyczną wydajność bo gra może nie być warta świeczki... Gdyby jednak była to ile to tańsze od intersorbu... Bo jak ktoś nie wie, to ten osad w nienasyconych roztworach to węglan wapnia po związaniu dwutlenku węgla z powietrza.

Sagerrak1

Sagerrak1

20 minut temu, dadario napisał:

reefkeeping z 2005roku opisuje dwa schematy "wytrącania się" PO4 zależnie od pH. Przy obecności Ca i wysokim pH dochodzi do tworzenia Ca3(PO4)2 który rozpada się przy spadku pH ale może być odpieniany oraz przez absorbcję PO4 w argonit w PH zbliżonym do 8,4. 

http://www.reefkeeping.com/issues/2005-01/rhf/

Znam ten artykuł dokładnie, wg mnie pierwsza część o wybudowaniu fosforanów w aragonit to skąpy proces, nie tyle związany z podbijaniem a po prostu wysokim pH a ludzie mają po 8,5-8,6 na samym scrubberze. 

Druga część o strącania fosforanu wapnia jest raczej główną przyczyną i występuje gdy lokalnie pH i stężenie jonów wapnia poszybuje pod sufit a to albo dozując zasadę i wapń na raz, albo właśnie dozując przesycony kalk. Może się i ten pył odpieni... Nie wiem.

A tak swoją drogą to kalku nasyconego chce użyć jako absorbera CO2 przed odpieniaczem tak testowo, najpierw muszę sobie jednak policzyć teoretyczną wydajność bo gra może nie być warta świeczki... Gdyby jednak była to ile to tańsze od intersorbu...

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.