Jump to content

Sagerrak1

Klubowicz
 • Content Count

  1106
 • Joined

 • Last visited

3 Followers

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Żyrardów

Recent Profile Visitors

5068 profile views
 1. Bo żeby docierać do takich informacji i to rzetelnych to należy szukać w publikacjach. Niestety mechanizm google lubi karmić masy łatwoprzyswajalnymi clickbaitami albo treściami marketingowymi, bo tak się kasę robi. Wystarczy poszukać haseł kluczowych na pubmed czy ncbi i znajdziesz sporo odpowiedzi. Moim zdaniem to nie człowiek obrastający tłuszczem, jak koral rosnie szybko to ma perfekcyjne warunki. Wszak potrafią się na pierdnięcie motyla obrazić
 2. No czym innym jest sztuczne odbudowywanie rafy po okresie bielenia, gdzie wszystko odeszło od normalnego porządku rzeczy. Czym innym jest też normalny wzrost. Pierwszy z brzegu artykuł naukowy: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7020822/ Przyrosty acropor ponad 30cm rocznie . Kto ma takie wyniki w akwarium ? Trzeba też uwzględnić ze dynamika wzrostu dużej kolonii jest większa, bo całą tkanka dzieli się tym co złapie .
 3. Bardzo ładne zdjęcia robisz. Ten ostatni koral to favia czy goniastrea ?
 4. Nie wiem czy nie zaszło nieporozumienie. Acropora to główny budulec raf, jedne z najszybciej budujących ogromne kolonie. Wg danych naukowych, których cytować czy szukać nie mam teraz czasu ( google : acropora growth rate) to przyrosty owszem 0.5-2cm ale na MIESIĄC nie na rok i mogę się zakladać o to. Szczerze, te wszystkie "boostery" to tylko drobna namiastka boosterów z oceanu. Nie sądzę by w akwariach generalnie przyrosty były większe niż w naturze... ale to już tylko opinia.
 5. Trochę pocieszacie, bo na moje oko jak na 4 miesiące to lipa z przyrostami. Albo mi się wydaje, albo za dużo oczekuje. Co leję? Balling : NaOH jako KH , Ati essentials Plus tylko #2 butelka Z metali: 1.Żelazo 1kropla na 2dni albo jak się przypomni 2. Mangan dla goniopor 3. Red sea colors c niewiele raz na jakiś czas co by uzupełnić pozostałe Z niemetali: - AF component C - fluor i jod - ati nutrition C jako pożywka Aminokwasy i witaminy rotuję różne w dawce może 1/5 zalecana Easyreefs easybooster dla mikrofauny, choć akurat się skończyło a budżet na zakupy się wyczerpał w tym miesiącu... zobaczymy jak będzie bez.
 6. Porównanie wzrostu w niecałe 4 miesiące: 25 maj: 17 września: Ciekaw jestem szczerych opinii biorąc pod uwagę że w maju startowałem z resztek problemów RTN / STN
 7. Kronikarstwo, ale chciałbym wiedziec: jakie LPS traciły tkankę
 8. Ciekawe, ale ja przez czas moich problemów widziałem inne bardziej lub mniej jasne korelacje innych aspektów (psy wieszałem m.in na włókninie filtracyjnej). Trochę ciężko mi uwierzyć po ilości akwariów, które widziałem, że nie wymieniały ceramiki nigdy a i były takie pod 10 lat. Usunięcie ceramiki może przynosić korzyści, bo usuwa się świetne miejsce, gdzie patogeny mogą się namnażać nim ruszą na żer. Być może coś w tym jest, póki co po kuracji nie było epizodów STN i liczę, że juz nie bedzie . Ja na tą chwilę mam sytuację, w której mimo większej niż zalecana dawki węgla organicznego (ATI Nutrition C) nutrienty nie chcą spadać z poziomu 12/0,12.
 9. No przyznam, że podobnie to wygląda. Stożki skrócone, kolory niemal perfect, polipuje, a leci falami stn. Miałeś jakieś przygody z temperaturą i pH, to jeszcze trop do zweryfikowania. Plan dobry, jak w 2 miesiące pilnowania będą epizody STN ... to masz błogosławieństwo na cipro.
 10. Przejrzałem najpierw Twój wątek i chyba ostatnio zaniedbujesz, albo o przykrych sprawach nie chcesz pisać . Jak nie zaważyłeś stopniowego spadku konsumpcji, jak nie ma porządnych stożków wzrostu, jak nie ma znaczącego STN... to bym jeszcze się pozastanawiał nad kuracją. Ja rok się zastanawiałem, nie miałem negatywnych konsekwencji kuracji, co absolutnie nie znaczy, że Ty też nie będziesz miał. Wszak to częściowe spustoszenie w biologii, cyrpoflaksacyna ma szerokie spektrum. Ceramika jest w IMO dużej ilości. Ciężko zliczyć ale na oko 7L - taka mieszanka siporaxu, podobnika z erybki, jakichś innych. Do tego w sumpie z 10L skały żywej/ożywionej. Choć sam nie jestem pewien czy ta ceramika cokolwiek robi. Z kuracją zbiegła się wymiana części mediów (0,5L wyjechało a wjechało 1L w przepływie) i poprawa ubytku NO3 i PO4 była na krótko. Zaciekawiłeś mnie tym pytaniem, możesz kontynuować wątek?
 11. Myślisz nad przemeblowaniem, czy cyproflaksacyną ?
 12. Było dobrze to trzeba zepsuć. Znudził się stary układ skał, a i ograniczał pewne możliwości ustawiania. Przy okazji kilka dużych zwykłych sps znalazło nowy dom. Jakieś 2 kg szkieletów tam gdzie tkanka nie domagała po przebojach z bakteriami, albo zacienionych też opuściło akwarium. Resztki tkanki schodzą ładnie pod myjką ciśnieniową. Siłą rzeczy bez sporych sps konsumpcja spadła. To obecnie ok 240ml ballinga. Jakieś tam dojrzewanie ponowne jest takie dino/okrzemki na fragmentach skał, które nie widziały wcześniej światła. Ale mniej to będzie dojrzewało, niż ja do samego przemeblowania.
 13. Tak tam na szybko tylko wrzucam ICP. Amelinium spadło z ponad 100ug/L. Przyczyna jak i wynik niepewne. Były jakieś folijki z mrożonek wyciągnięte przy przemeblowaniu. Sonda konduktometryczna też miała anody z jakiegoś metalu... przy kolejnym icp wyjdzie dopiero.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.