Jump to content

Sagerrak1

Klubowicz
 • Content count

  306
 • Joined

 • Last visited

About Sagerrak1

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Żyrardów

Recent Profile Visitors

519 profile views
 1. Sagerrak1

  e-rybka komentarze

  Z cytatu wyszło, jakby to mnie naciągnęli...
 2. Sagerrak1

  e-rybka komentarze

  A Ty myślisz, że ludzie własnych rozumów nie mają ? Zawziąłeś się, by rzucać błotem co chwila gdzie się tylko da. Z powyższego opisu wynika, że czytanie ze zrozumieniem "z automatu" to Ci nie wychodzi...
 3. Można 16 h /24 jak @dla syna lub krócej, w zależności jak bardzo chcesz redukcję NO3 i PO4 przenieść na refugium, glon jako główny eksporter może działać bardzo skutecznie. Tak bardzo, że zbyt rozpędzony zeruje parametry i wysysa mikro. Poza tym, co podał kolega powyżej w moim wypadku wyzerował totalnie mangan i inne śladowe, acz czasem potrzebne metale. Obecnie skróciłem czas do 12h i zamierzam raczej zejść do 8h jeśli dalej uda się utrzymywać w miarę stabilne dobowe pH
 4. Sagerrak1

  Moje pierwsze 80l z panelem

  Starczy Ci tego po mojemu. Niby biologii nigdy za dużo, ale fakt, że na Twoje akwarium już i tak dużo załadowałeś sprawi, że niepotrzebnie wydasz pieniądze. Lać bakterie, czekać.
 5. Sagerrak1

  Koralowce zmęczone światłem

  Ja od siebie dodam, że obserwuję takie reakcje euphylli. Zwykle około 17.00-18.00 (po ok 6 godzinach szczytowego światła) część z nich się kurczy. Te będące dłużej w akwarium już tego nie robią, ale robiły i trwało to ok 3msc.
 6. Sagerrak1

  Projekt lampy

  Dojdź lepiej do takich, że 40pln na dwa dodatkowe drivery to nie dużo, bo w tych równoległych szeregach jak padnie jedna dioda, to pożegnasz 9szt. Tanie są, a co... Ale Twój czas na naprawę już taki tani nie jest
 7. Sagerrak1

  Lecąca/Gnijąca duncanopsammia

  Charakter uszkodzeń mi przypomina bardziej infekcję bakteryjną niż żerujące potwory. -Dip jod -sump+ światło -obserwować
 8. Sagerrak1

  Chińska belka LED - kto miał, ma?

  Jakby kogoś interesowało, to zamówiłem belkę 81W z myślą o rozłożeniu na części pierwsze i przerobieniu. Postaram się na dniach o jakieś zdjęcia, ale na wstępie: A. Profil aluminiowy ma szybę przyklejoną, i to tak, że ciężko będzie wyciąć. B. Nie wiem, na co ja w ogóle liczyłem, ale cała płytka montażowa/PCB jest w jednym kawałku, ścieżki kolejnych następujących po sobie szeregów są ukryte. Na nieszczęście dla tych, co kupią by używać - PCB nie jest wklejone, jest wsunięte w profil na jakiejś paście termo dosyć luźno i niestarannie (pokrycie kontaktu pastą słabe). Dla mnie to akurat ok, bo w najgorszym wypadku mam profil pod nową konstrukcję bez konieczności usuwania kleju. C. Dla belki 81W napięcie mierzone na wejściu na płytkę wynosi 26,8V. Każda dioda zmierzona podczas pracy pokazuje 3V. Potwierdza to, że są 3 szeregi po 9diod. Zasilacz jest opisany jako 880mA ... Z moich obliczeń (a elektronikiem nie jestem, za błędy nie odpowiadam :)) wynika zatem, że moc przypadająca realnie na każdą z diod jest mniejsza niż 1W. Nie chcę jej użyć jako mocnego źródła światła, a do podbicia fluo, bo ROBI ROBOTĘ w tym zakresie ( nie wiedziałem nawet, że niektóre z moich korali są fluo - ta belka dopiero to odkryła). Dlatego nawet tak skromna moc, będzie dla mnie do zniesienia... Gdybym tylko mógł nią sterować. Tu pojawia się pytanie... Czy za driverem prądowym, mogę zastosować kolejny driver? Ten, zasilający belkę ma opis: 20-33V i 880mA przy 88% wydajności. Jeśli przetnę obwód za wyjściem drivera i wstawię driver 1000mA np: https://aqma.pl/index.php?route=product/product&path=61_62&product_id=74 Wysterowany przez AQMA LED controll to: 1. Czy, a raczej co spalę w ten sposób? 2. Dokładany Driver jest step down, to co się będzie działo, jeśli zostanie ustawiony na 100% (1A) a na wejściu dostaje tylko 0,88A? Konsekwencje? 3. Czy nie jest tak, że przy wysterowaniu drugiego drivera na 1% pierwszy podbije napięcie do max swoich możliwości (33v) żeby utrzymać swoje 880mA... i drugi driver cały ten nadmiar będzie oddawał w postaci ciepła? (Jakich temperatur można by się spodziewać w kategoriach bezpieczne/niebezpieczne) @magu @ktokolwiek ?
 9. Sagerrak1

  Projekt lampy

  Ale to ja tu czegoś nie rozumiem... Sumujesz napięcia z osobnych kanałów i Arduino? Ciebie interesuje napięcie na szereg diod. Szeregi masz z 3 diod, Arduino potrzebuję 5v chyba. 12V zasilacz o odpowiednio większym natężeniu - 1,6 A. Mylę się?
 10. Sagerrak1

  "Hydra 48" w odmianie DIY.

  A z ciekawości: Rozmieszczenie diod skompaktowane w koło ma jakieś uzasadnienie? Czy ot takie się podobało bo jest w hydrach radionie etc? Interesuje mnie czy przemyślane to zostało np pod kątem odprowadzania ciepła, czy może mieszania barw?
 11. Sagerrak1

  Dzienne fluktuacje KH - godziny kalcyfikacji

  Nareszciecos znalazlem. Dosyć ciekawe, acz stare: https://jeb.biologists.org/content/209/17/3413 W nocy kalcyfikacja zatem jest na przyzwoitym poziomie, ale sporo mniejszym niż w dzień
 12. Sagerrak1

  Dzienne fluktuacje KH - godziny kalcyfikacji

  ATP jest łatwe do magazynowania "na zapas" dlatego nie zakładam "na logikę" że kalcyfikacja zachodzi tylko w dzień.
 13. Hej, może zbyt słabo szukam, może używam złych haseł wyszukiwania... Ale za ch...re nie mogę znaleźć nawet na zagranicznych forach odpowiedzi na jedno zagadnienie: Kalcyfikacja koralowców w ujęciu dobowym. Pytanie zasadniczo z biochemii koralowców: kiedy jest największe tempo kalcyfikacji : w dzień, czy w nocy. Może gdzieś da się znaleźć krzywą tempa kalcyfikacji w ciągu doby? Najlepsze byłyby źródła naukowe tudzież poważne doświadczenia własne.
 14. Sagerrak1

  Karmienie korali

  Ja podałem tylko jedną z obserwowanych przyczyn. Wiemy, że takich objawów można się spodziewać w odpowiedzi na całą masę przyczyn. Jeśli dobrze zrozumiałem co chcesz przekazać, to ma to 100% sensu. Tak jak na rafie wszystkie organizmy planktonowe w dzień się chowają, a w nocy wypływają w toń, wtedy zaczyna się żer korali i wysuwają polipy. Po czasie uczą się nowych warunków i się dostosowują, zatem jeśli pokarmu nie będzie, to nie będą żerowały. Ja natomiast opisuję sytuację pokarmu w toni całą dobę - wtedy nie wyciągają polipów, bo i bez tego łapią nadmiar . Zweryfikowałem to u siebie na przestrzeni miesięcy, owszem mogły dojść jakieś pomniejsze zmienne zafałszowujące mój pogląd, ale to dołożenie filtracji mechanicznej zmieniło sytuację.
 15. Sagerrak1

  Karmienie korali

  Z moich obserwacji wynika, że LPSy przestają wystawiać polipy do łapania pożywienia przy braku/słabej filtracji mechanicznej. Jeśli tkanka jest zdrowa, pompują się i kolorują dobrze, a nie "jedzą" na zawołanie - to może być przyczyną.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.