Jump to content

Sagerrak1

Klubowicz
 • Content count

  355
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Żyrardów

Recent Profile Visitors

655 profile views
 1. Sagerrak1

  Acana rainbow rozpuszcza się

  Nagła zmiana KH, złe warunki transportu (temp, pH) szok od światła czy zmiany innych parametrów. Mogła być już w złym stanie a zmiana warunków pomogła jej się zawinąć do końca. Pomógłbym precyzyjniej, ale szklana kula się stłukła.
 2. Sagerrak1

  SPS-y - 18 miesięcy pod ledami...

  Teraz jest trend rozszerzania tafli źródeł w lampach LED. Kiedyś kompaktowali w kessile, hydry etc. Orphek zawsze szeroki, nowy radion szeroki. Ktoś to już zauważył i słusznie. Generalnie wydaje mi się że lepiej mieć pierdyliard 1 watowych diod rozproszonych w lampie na szerokość całego akwarium tak jak to jest z lampami T5. Tym bardziej, że przednia szyba mocno odbija światło i rozprasza, dlatego też warto, żeby była oświetlona. Takie rozwiązania jednak mnożą koszty i w ostatecznym rozrachunku wyjdzie, że koszt kilkuletniego utrzymania i zakupu T5 jest taki jak dobrego ledowego źródła...
 3. Sagerrak1

  Biało, czerwone coś, na skałce

  To nie zmienia moich zeznań, o tym pisałem. Zdjęcie lepsze poprosimy.
 4. Sagerrak1

  Caluastrea oraz euphylia

  Jod, u mnie caulastrea ruszyła po wyprowadzeniu jodu na prostą.
 5. Sagerrak1

  Biało, czerwone coś, na skałce

  Ja tam nie widzę nic poza odrobiną cyjano na kawałku sflaczałej tkanki capnelli.
 6. Sagerrak1

  Kalkwasser przerobiony na Dastaco

  Kwestia podejścia. Ja reaktora nie mam, na ATI prowadzę od początku. W moim przypadku, to za skomplikowane było tego nie zrobić i zrobiłem to z lenistwa. Tak to jakieś butelki magnezu, strontu, potasu i inne trzebaby kupować ;).
 7. Sagerrak1

  Kalkwasser przerobiony na Dastaco

  Panowie, z NaOH jak proponuje Norbert doskonale zgrywa się ATI essentials w 3 butelkach. Nie tylko równowaga jonowa na poziomie Na+ i Cl-, ale i w miarę zbilansowana zawartość pierwiastków jak Sr S K i niektórych mikro. 40g/l NaOH to mniej więcej tyle sodu co w pierwszym ATI, czyli dozując ten roztwór można go uzupełnić o dwie pozostałe butelki ATI minimalizując konieczność zwiększenia suplementacji jaka występuje przy Kalkwasser. Ja osobiście tak podłączyłem rozcieńczając jednak 5* roztwór NaOH dla mniejszych skoków. 100ml/100l na dobę i pH z granic 7,6-7,9 mam 8,1-8,3
 8. U mnie Mithrax żarł wszystkie caularepa włącznie z tą. Salarias wyłapywał co mniejsze.
 9. Sagerrak1

  Moje pierwsze 80l z panelem

  Dla zdrowia swojego i tego akwarium Piotrze: Przestań mierzyć to NO2 ;). Zaopatrz się w różne bakterie i możesz nawet przesadzać trochę z ich ilością. Lekki zakwit nie powinien zaszkodzić. Te media muszą się dobrze zasiedlić. Nopox dalej, ale obserwuj NO3. Ustawiłeś panel na nowo to skończ grzebać tam.
 10. Sagerrak1

  Euphyllia wypuszcza gluty

  Jeśli biały "glut " był taki jak u kolegi wyżej po karmieniu - to śluz. Nie wiem jak było u Ciebie. Brązowe natomiast są dosyć częstą reakcją na zwiększenie światła - zrzucają zooksantelle. Jednak te zrzucać mogą też z wielu innych powodów: większy udział heterotrofii, stres oksydacyjny, nieodpowiednia chemia itd.
 11. Sagerrak1

  Katańska pięćsetka po wrocławsku

  Hej. W rzeczywistości to jaki ma kolor? Biały, niebieski, szary? Zdradzisz gdzie można taką zdobyć?
 12. Sagerrak1

  Euphyllia wypuszcza gluty

  Śluz ma zwykle różne zadania. Przy karmieniu euphyllie z użyciem śluzu wciągają pokarmy do mordek. Z moich obserwacji wynika jednak, że te, trzymane pod mocnym światłem pokarm przyjmują niechętnie. U swoich widziałem niejednokrotnie jak śluzu używają właśnie do odrzucenia jedzenia, po prostu razem ze śluzem z euphylli spływał pokarm. W okresie, kiedy NO3 było ok 2, po4 ok 0,03 a trzymane były pod bardzo słabymi ledami - jadły jak najęte. Teraz, kiedy światła mają b.dużo a NO3 0,2 , PO4 0,02 to właśnie tak manifestują niechęć do dokarmiania. Rosną szybko w obu przypadkach Edit: oczywiście śluz nie jest brązowy, tak?
 13. Sagerrak1

  Dwie identyfikacje :)

  Ten koral, to nie Sympodium?
 14. Sagerrak1

  Projekt budowy lamp LED 250W, 430W, 530W i 750W

  Ach... Taśmówka... Mmmm sam bym palce podłożył
 15. Sagerrak1

  Projekt budowy lamp LED 250W, 430W, 530W i 750W

  A tak przy okazji - czym tniecie amelinum ? Te radiatory mają ładne czyste cięcia.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.